دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

علل و درمان جوش زیر بغل

جوش زیر بغل، اصطکاک یا سایش، بریدگی تیغ اصلاح، موی درون‌رشد، فولیکولیت، 	درماتیت تماسی آلرژیک، کورک، عفونت مخمری، هیدرادنیت سوپراتیوا، داروی بیولوژیک، درماتولوژیست

جوش زیر بغل شایع است

مقالات پوست / درماتولوژی

• اصطکاک یا سایش
• بریدگی تیغ اصلاح
موی درون‌رشد
فولیکولیت
درماتیت تماسی آلرژیک
• کورک
عفونت مخمری
• هیدرادنیت سوپراتیوا
• خلاصهپوست زیر بغل نازک و ظریف است. این پوست دارای غدد تعریق و فولیکول‌های موی متعددی است که امکان مسدود شدن آنها وجود دارد. در نتیجه، زیر بغل مستعد ابتلاء به انواع جوش، کورک و دیگر مشکلات پوستی است که می‌توانند ناراحت کننده باشند. بسیاری از عوامل روزمره زندگی می‌توانند سبب ایجاد جوش و برآمدگی‌های زیر بغل باشند که از جمله این موارد می‌توان به اصطکاک، موی درون‌رشد، بریدگی تیغ اصلاح، و عفونت‌های باکتریایی اشاره کرد.
اگرچه انواع برآمدگی‌ها و جوش‌ها ممکن است یکسان به نظر برسند، برخی تفاوت‌های متمایز کننده وجود دارد که پزشک آنها را در تشخیص و درمان این عوارض لحاظ می‌کند.
درمان خانگی یا پزشکی اغلب اوقات در درمان جوش زیر بغل مؤثر است.

اصطکاک یا سایش
ناحیه زیر بغل در معرض سایش زیادی قرار دارد زیرا بازوها مدام به جلو و عقب در حرکتند. هر آنجایی که پوست با پوست دچار اصطکاک شود امکان بروز جراحت، تحریک، و حتی عفونت وجود خواهد داشت.
همچنین این امکان هست که پوست با لباس‌های تنگ، بند سینه‌بند، کیف یا کوله پشتی دچار اصطکاک شود.
این سایش می‌تواند عامل تقویت کننده التهاب و تحریک زیر بغل بوده به انسداد منافذ پوست و جوش منجر گردد. مردم اغلب در ناحیه زیر بغل عرق می‌کنند حتی اگر از دئودورانت یا ضد عرق استفاده کنند و رطوبت ناشی از تعریق می‌تواند باعث تشدید تحریک پوست شود.

بریدگی تیغ اصلاح
به طور معمول استفاده از تیغ برای زدودن موی زیر بغل میزان اصطکاک و تحریک پوست حساس این ناحیه را افزایش می‌دهد.
اصلاح پوست زیر بغل گاهی از اوقات می‌تواند یک راش قرمز رنگ برجسته و تحریک پوستی ایجاد کند. این راش ممکن است خارش‌دار و ناراحت کننده باشد اما گرایشی به برطرف شدن در طول چند روز در آن به چشم می‌خورد.
بریدگی تیغ اصلاح به ویژه هنگامی که شخص از تیغ کهنه یا کُند استفاده کرده یا پوست را قبل از اصلاح مرطوب نکند، امکان بروز دارد. استفاده از تیغ کند یا کهنه همچنین می‌تواند باعث ورود باکتری‎ها به پارگی‌های ریز پوست شود، که این می‌تواند به عفونت پوست مانند فولکولیت یا کورک منجر گردد که مشابه جوش به نظر می‌رسند.
همچنین در صورت اصلاح موی زیر بغل امکان ایجاد موی درون‌رشد نیز مطرح خواهد بود.

موی درون‌رشد
موی درون‌رشد مویی است که از فولیکول مو بیرون زده و سپس چرخیده و رشد خود را بار دیگر در راستای درون پوست ادامه داده است.
در برخی مواقع یک موی درون‌رشد حتی پیش از اینکه در پوست وجود داشته باشد برگشته و به داخل فولیکول می‌رود.
موهای درون‌رشد باید خود به خود برطرف شوند. این موضوع مهم است که مردم از چیدن این موها یا پاره کردن پوست روی موی درون‌رشد خودداری کنند زیرا این کار می‌تواند باعث ورود باکتری شود که ممکن است به فولیکولیت منجر شود.

فولیکولیت
فولیکولیت عفونت فولیکول مو است.
فولیکولیت شبیه به یک برآمدگی قرمز رنگ درون تار مو به نظر می‌رسد و می‌تواند شامل چرک یا خون باشد.
اگر باکتری علت باشد، مردم می‌توانند فولیکولیت را با آنتی‌بیوتیک درمان کنند. یک صابون ضد باکتری مثل صابون شستشوی بنزویل پراکسید نیز می‌تواند باکتری‌های روی پوست را از بین ببرد. در هر حال، این موضوع در برخی از افراد باعث آزردگی شدید پوست می‌شود.
بهترین کار آن است که پیش از استفاده از هر گونه آنتی‌بیوتیک غیر نسخه‌ای مردم با پزشک مشورت کنند زیرا این داروها در بعضی مواقع باعث واکنش آلرژیک پوستی به نام درماتیت تماسی آلرژیک می‌شوند.
مردم می‌توانند با استفاده از یک تیغ تازه و تمیز، و عاری از میکرب نگه داشتن زیر بغل مانع از برگشت عفونت شوند. اصلاح در جهت خواب مو می‌تواند به پیشگیری از فولیکولیت کمک کند.
گذشته از باکتری‌ها فولیکولیت ممکن است علل دیگری داشته باشد که تشخیص آنها مستلزم ارزیابی بیشتر موضوع توسط متخصص بیماری‌های پوست است.

درماتیت تماسی آلرژیک
درماتیت تماسی آلرژیک وقتی بروز می‌کند که پوست در تماس با ماده یا ترکیبی قرار می‌گیرد که نسبت به آن دچار آلرژی است.
در مورد زیر بغل این ماده یا ترکیب می‌تواند یک دئودورانت یا ضد عرق یا حتی یک صابون شوینده باشد که شخص آن را برای شستشوی لباس به کار می‌برد.
درماتیت تماسی آلرژیک سبب بروز یک راش قرمز رنگ، برآمده و بسیار خارش‌دار می‌شود. در مراحل اولیه تاول‌های پر از مایع ممکن است بروز کنند.
مردم می‌توانند برای مشخص شدن علت با یک درماتولوژیست مشورت کنند. اجتناب از ماده آلرژی‌زا باید باعث از بین رفتن راش شود. برخی از اوقات برای تأیید ماده مشکل‌زا نیاز است تا یک تست پچ پوستی انجام گیرد.
برخی داروها می‌توانند باعث تخفیف درماتیت تماسی آلرژیک شوند. آنتی‌هیستامین‌های غیر نسخه‌ای می‌توانند به رفع خارش کمک کنند و کرم‌های استروئیدی موضعی ممکن است برای آرام کردن موارد خفیف واکنش کافی باشند.

کورک
کورک‌ها یا دانه‌ها برآمدگی‌های قرمز رنگ و دردناکی هستند که بر اثر عفونت باکتریایی ایجاد می‌شوند.
ایجاد کورک‌ها بر روی پوستی مثل پوست زیر بغل و کشاله ران که در معرض رطوبت و سایش قرار دارد محتمل‌تر است.
در صورت عدم درمان کورک‌ها به رشد خود ادامه داده بزرگ‌تر و دردناک‌تر می‌شوند. به هر حال، با گذشت زمان آنها معمولاً خود به خود ترکیده التیام پیدا می‌کنند. مردم باید از فشردن و ترکاندن کورک خودداری کنند زیرا این کار ممکن است به وخامت عفونت منجر شود.
استفاده از کمپرس گرم و مرطوب چند بار در روز می‌تواند روند التیام را سرعت ببخشد. وقتی کورک‌ها پاره می‌شوند، مردم می‌تواند از ژل نفتی برای آنها استفاده کرده و تا زمان التیام ناحیه را با گاز استریل بپوشانند.
اگر کورک در طول چند هفته خود به خود از بین نرود یا بدتر شود، یا اگر شخص دچار تب شده یا حالت ناخوشی پیدا کرده باشد، مردم باید به پزشک مراجعه کنند. در برخی موارد نیاز است که برای تخلیه و التیام کورک‌ها پزشک برش‌های جراحی کوچکی در محل تشکیل کورک ایجاد کند.

عفونت مخمری
آن نواحی از پوست که مرتب مرطوب می‌شوند در معرض خطر ابتلاء به عفونت مخمری یا عفونت قارچی قرار دارند، که ارگانیسمی به نام کاندیدا مسبب آن است.
عفونت‎های مخمری مکرراً برآمدگی‌های قرمز رنگی ایجاد می‌کنند که تاول‌های پر از چرکند.
مردم در اکثر مواقع می‌توانند عفونت مخمری را با کرم‌های ضد قارچ غیر نسخه‌ای درمان کنند. عفونت مخمری می‌تواند شبیه به دیگر اختلالاتی باشد که نیاز به درمان متفاوتی دارند، بنابراین بهترین کار این است که مشکل توسط پزشک تشخیص داده شود.

هیدرادنیت سوپراتیوا
هیدرادنیت سوپراتیوا یک اختلال پوستی است که بیشترین شیوع را در ناحیه زیر بغل و کشاله ران دارد اما می‌تواند نواحی دیگری را نیز در بدن درگیر کند. این اختلال با رشد برآمدگی‌های شبه جوش قرمز رنگ روی قسمت آسیب دیده پوست شروع می‌شود.
در صورت عدم درمان این اختلال تشدید شده و برآمدگی‌ها گسترش یافته و در عمق بیشتری در پوست جایگیر می‎شوند. هیدرادنیت سوپراتیوا می‌تواند دردناک باشد و حتی ممکن است حرکت دادن بازو را با مشکل مواجه کند. به مرور زمان برآمدگی‎های مورد بحث ممکن است سبب ایجاد جای زخم شدبد شوند باعث تشکیل وضعیت سینوسی و ترشح می‌شود.
پزشکان برای درمان این اختلال از روش‌های مختلف شامل موارد زیر استفاده می‌کنند:
• داروهایی مثل آنتی‌بیوتیک‌ها
• تغییرات سبک زندگی، برای مثال، کاهش وزن و ترک سیگار
• برش جراحی ناحیه آسیب دیده
• شستشو با مواد آنتی‌باکتریال مثل کلرهگزیدین 4 درصد و بنزویل پراکسید 10 درصد
در برخی موارد این درمان‌ها با موفقیت همراه نیستند و پزشکان از تزریق داروی بیولوژیک موسوم به ادالیمومب (هومیرا) استفاده می‌کنند.
در مورد هر درمان توصیه شده توسط پزشک یا درماتولوژیست، پیگیری دقیق دستورالمعل درمان اهمیت دارد.

خلاصه
جوش زیر بغل شایع است. زیر بغل ناحیه‌ای دارای تعداد زیادی غده تعریق و فولیکول مو است، و اغلب اوقات در معرض اصطکاک، رطوبت و طیفی از مواد مورد استفاده برای پوست قرار دارد که همگی آنها می‌توانند سبب ایجاد جوش یا برآمدگی‌های پوستی شوند. اصلاح زیر بغل نیز می‌تواند به جوش منجر گردد.
در برخی موارد درمان جوش زیر بغل در محیط خانه ممکن است. در صورت نگرانی یا عدم اطمینان در مورد علت جوش، یا بدتر شدن آن یا عدم بهبود خود به خود جوش، مردم باید به پزشک مراجعه کنند./


• نیکول گلن، دکتر اُون کرامر
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
Causes and treatment of pimples in the armpit
Last reviewed Thu 27 June 2019
By Nicole Galan
Reviewed by Owen Kramer, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.