دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که بادسوختگی همان آفتاب‌سوختگی است که در هوای ابری و خنک بروز می‌کند

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• تجدید رطوبت پوست
• تسکین آزردگی پوست
• نوشیدن آب فراوان
• پوست را با آب ولرم شستشو کنید
• از محصولات قوی اجتناب کنید
• مقاومت در برابر نیاز عاجل به خراشیدن
• دور ماندن از آفتاب
• استفاده از مرطوب کننده
• برداشتن گام اضافی برای محافظت از لب‌های زخم برداشته
• استفاده از مسکن‌های درد
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما


بادسوختگی اختلالی است که در آن پوست پس از قرار گرفتن در معرض وزش باد قرمز و دردناک می‌شود. علایم بادسوختگی مشابه علایم آفتاب‌سوختگی است و شامل قرمز و سوزان و رنجور شدن پوست است که احتمال دارد در زمان التیام پوسته بدهد.
بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که بادسوختگی همان آفتاب‌سوختگی است که در هوای ابری و خنک بروز می‌کند. بر مبنای اعلام "بنیاد سرطان پوست" تا 80 درصد پرتوهای خورشید می‌توانند از ابرها عبور کنند.
مردم مکرراً در طول اسکی یا اسنوبورد سواری دچار صدمات پوستی می‌شوند. آنهایی که آفتاب زمستانی را بیش از باد در این مورد ملامت می‌کنند می‌گویند که دلیلش آن است که برف و یخ تا 80 درصد اشعه ماوراء بنفش آفتاب را منعکس می‌کنند، که این بدان معنی است که همان اشعه‌ها می‌توانند دوباره با پوست تماس پیدا کنند.
به هر حال مردمی که بادسوختگی را جدا از آفتاب‌سوختگی تلقی می‌کنند بر این باورند که باد باعث زدوده شدن روغن پوست می‌شود که این به درد، سرخی و خشکی پوست منجر می‌گردد.
بادسوختگی به طور معمول در طول چند روز بدون نیاز به درمان برطرف می‌شود. به هر حال در طول این مدت این وضعیت می‌تواند ناراحت کننده باشد. در ادامه 10 مداوا که می‌توانند باعث تخفیف آزردگی و درد شوند و نیز برخی که می‌توانند سرعت التیام را افزایش دهند آمده است.

1. تجدید رطوبت پوست
از آنجا که بادسوختگی می‌تواند سبب خشکی پوست شود، مرطوب نگه داشتن صورت و بدن می‌تواند برخی علایم آن را کاهش دهد. برای رسیدن به حداکثر تسکین، مردم باید در صورت ضرورت تا چند بار در روز پوست خود را مرطوب کنند.
مردم باید دنبال کرم‌های حاوی ترکیبات سیراب کننده مثل بلغور جو کولوئیدی، کره شیا، سرامیدها، پترولاتوم، یا اسید هیالورونیک باشند. این ترکیبات رطوبت را محبوس کرده و سد پوستی را ترمیم می‌کنند.
پمادهای غلیظ‌تر مثل وازلین نیز کارآیی دارند اما آنها ممکن است برای برخی مردم بیش از حد روغنی باشند.
مردم باید از محصولات دارای پارابن، عطر یا مواد شیمیایی قوی اجتناب کنند زیرا این مواد باعث تشدید علایم می‌شوند. مردم در عین حال باید از مصرف لوسیون‌هایی که باعث خشک شدن پوست می‌شوند خودداری نمایند.
اگر کسی مستعد ابتلاء به آکنه است، باید مطمئن شود که محصولات مورد استفاده برای صورت فاقد روغن بوده و غیر کامدوژنیک است.

2. تسکین آزردگی پوست
یک روغن‌ مسکن یا خنک کننده می‌تواند به تخفیف آزردگی پوست کمک کند. بسیاری از مردم در هر دو مورد آفتاب‌سوختگی و بادسوختگی ژل آلو ورا را مفید می‌یابند.
بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی آلو ورا اثربخشی خود را در درمان طیف گسترده‌ای از سوختگی‌ها اثبات کرده است. به هر حال، به نظر می‌رسد استفاده از ژل تازه گیاه مؤثرتر از محصولات بسته‌بندی شده باشد.
روغن نارگیل یک گزینه درمانی طبیعی دیگر است. روغن نارگیل دارای ترکیبات ضد التهابی است، و مطالعات انجام شده بر روی مدل‌های حیوانی نشان می‌دهد که این ترکیب درد و ورم را در موش‌های صحرایی دچار ادم تخفیف می‌دهد.
تحقیق بر روی انسان نشان دهنده آن است که روغن نارگیل همچنین تأثیر قابل توجهی در سیراب‌ کردن پوست انسان دارد.
اگر محصولات طبیعی تسکین لازم را ایجاد نکنند مردم می‌توانند یک کرم غیر نسخه‌ای هیدروکورتیزون را برای کاهش خارش و درد پوست مورد استفاده قرار دهند.

3. نوشیدن آب فراوان
"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" (AAD) توصیه می‌کند که مردم دچار آفتاب‌سوختگی مقدار زیادی آب بنوشند زیرا آفتاب‌سوختگی باعث حرکت آب به سطح پوست و خروج از قسمت‌های مختلف بدن می‌شود.
بادسوختگی نیز ممکن است همان اثر را داشته باشد، بنابراین برای پیشگیری از دهیدراسیون نوشیدن مقدار زیادی آب ضروری است. وقتی کسی سیراب باشد، رنگ ادرار وی باید رنگ زرد روشن به خود بگیرد.

4. پوست را با آب ولرم شستشو کنید
استفاده چند باره از کرم و روغن بر روی پوست می‌تواند باعث شود که پوست احساس روغنی و ناتمیز بودن به دست دهد. به هر حال، بهترین کار این است که ناحیه آسیب دیده پوست روزانه فقط یکی دو بار شستشو شود زیرا شستشوی زیاد ممکن است باعث آزردگی بیشتر پوست گردد.
مردم همیشه باید برای پوست از آب ولرم استفاده کنند. آب داغ از طریق تحریک بیشتر باعث تشدید علایم بادسوختگی می‌شود.

5. از محصولات قوی اجتناب کنید
مردم باید در زمان التیام پوست از محصولات مراقبت پوست ملایم استفاده کرده و از کاربرد موارد زیر خودداری کنند:
• مواد قابض
• محصولات بر پایه الکل
• محصولات لایه‌بردار پوست
• پاک کننده‌های قوی
• تونرها
در عوض مردم باید مرطوب کننده‎های فاقد روغن غیر کامدوژنیک و پاک کننده‎ها، کرم‌ها و صابون‌های ملایم به کار ببرند زیرا این مواد مانع از زدودن کامل رطوبت پوست می‌شوند.

6. مقاومت در برابر نیاز عاجل به خراشیدن
وقتی روند التیام پوست شروع می‌شود، بادسوختگی می‌تواند سبب خارش شود.
اگرچه خاراندن و خراشیدن پوست برای تخفیف خارش امری وسوسه کننده است، این کار فقط سبب تشدید علایم می‌شود و سبب کُند شدن روند التیام خواهد شد.
در صورت لزوم، مردم باید در هنگام التیام پوست لباس‌های آستین بلند و لباس‌های دیگر برای پوشاندن پوست به تن کنند.

7. دور ماندن از آفتاب
همانند مورد آفتاب‌سوختگی دور ماندن از معرض آفتاب و باد برای ریکاوری پوست دچار بادسوختگی مهم است. اجتناب از عناصر خارجی ریسک صدمات بیشتر پوست را کاهش می‌دهد.
برای کسانی که ناچار به گذران وقت در فضای بیرون هستند، پوشیدن لباس مناسب و کلاه و استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از پوست در برابر آفتاب مهم است. مردم در عین حال باید از آفتاب نیم‌روز خود را دور نگه دارند زیرا در این ساعات اشعه UV در قوی‌ترین شرایط تابش خود قرار دارد.
AAD استفاده از ضد آفتاب دارای عامل محافظت از آفتاب (SPF) حداقل 30 و محافظ در برابر پرتوهای UVA و UVB را توصیه می‌کند. آنها همچنین می‎نویسند که ضد آفتاب‎های فیزیکی - دارای اکسید زینک، اکسید تیتانیوم یا هر دو - در مورد مردم دارای پوست حساس بر ضد آفتاب‌های شیمیایی ارجحیت دارند.

8. استفاده از مرطوب کننده
گرمای محیط داخلی در اشکال وسایل گرماساز یا شعله‌ای می‌توانند باعث تشدید اثرات بادسوختگی شوند. این گرما می‌تواند پوست را خشک کرده و حس سوزش را تشدید کند.
برای سیراب نگه داشتن پوست در محیط خشک، مردم می‌توانند از دستگاه‌های رطوبت‌ساز یا بخارساز استفاده کنند.

9. برداشتن گام اضافی برای محافظت از لب‌های زخم برداشته
پوست لب نازک‌تر از پوست دیگر قسمت‌های بدن است و لب‌ها تماس بیشتری با عناصر خارجی دارند بنابراین بروز بادسوختگی در مورد آنها به سهولت بیشتری رخ می‌دهد. بنابراین لب‌ها ممکن است در زمان التیام از بادسوختگی به توجه بیشتری نیاز داشته باشند.
در کنار نوشیدن مقادیر فراوان آب و دور نگه داشته شدن از آفتاب مردم می‌توانند لب دچار بادسوختگی را با رعایت موارد زیر تسکین دهند:
• استفاده از وازلین برای تجدید رطوبت
• خودداری از نوشیدن نوشابه‌های گرم
• اجتناب از خوردن غذاهای پرادویه
• استفاده از چرب کننده لب دارای SPF به صورت هر روزه

10. استفاده از مسکن‌های درد
داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای می‌توانند درد و ورم ناشی از بادسوختگی را تسکین دهند. گزینه‌ها در این مورد شامل ایبوپروفن و ناپروکسن است.
در موارد شدیدتر دکتر ممکن است یک کرم موضعی مثل استروئید یا مهار کننده کلسینورین را برای کاهش التهاب تجویز کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
بادسوختگی معمولاً در طول چند روز با مراقبت خانگی برطرف می‌شود. به هر حال، در صورت مواجهه با علایم زیر مردم باید به پزشک مراجعه کنند:
• درد شدید یا ورم افزایش یابنده
تاول‌هایی که قسمت وسیعی از بدن را پوشانده باشند
• تاول‌های دارای ترشحات زردرنگ
تب بالا
لرز
سردرد شدید
• گیجی
تهوع یا استفراغ
در عین حال اگر علایم بادسوختگی یا آفتاب‌سوختگی در طول چند روز برطرف نگردد مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

دورنما
اغلب مردم دچار بادسوختگی در طول یکی دو روز شروع به خوب شدن می‌کنند و علایم به طور معمول در طول چند روز برطرف می‌شود. در این اثناء مداوای خانی می‌تواند تسکین دهنده باشد.
اگر علایم در طول چند از بین نروند یا شدید باشند پزشک می‌تواند داروهای قوی‌تری در این مورد تجویزکند.
رعابت موازین پیشگیرانه برای اجتناب از بادسوختگی یا آفتاب‌سوختگی مهم است./


• جین لئونارد، دکتر اُون کرامر
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
What to know about windburn
Last reviewed Wed 24 July 2019
By Jayne Leonard
Reviewed by Owen Kramer, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.