دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رتینوئید و درمان آکنه، پسوریازیس، چین و چروک و زگیل

رتینوئید، آکنه، پسوریازیس، چین و چروک ، زگیل، تریتونوئین، FDA، کرم ضد آفتاب،  مرطوب کننده

زنان باردار یا زنانی که در صدد بچه‌دار شدن هستند نباید از رتینوئیدها استفاده کنند

مقالات پوست / درماتولوژی

رتینوئید برای آکنه
• رتینوئید برای چین و چروک
• رتینوئید برای پسوریازیس
• رتینوئید برای زگیل
• عوارض جانبی و پرهیزها
• چگونه خطرات را به حداقل برسانیماز زمان تأیید اولین رتینوئید برای درمان آکنه در سال 1971، این داروها از سوی بسیاری به جایگاه درمانگر تمامی مشکلات پوستی رسیده است. اگرچه رتینوئیدها جوابی برای تمامی اختلالات پوست نیستند، در چند مورد اثربخشی استفاده از آنها اثبات شده است.

رتینوئید برای آکنه
اگر کسی دچار آکنه‌ متوسط تا شدید باشد که با درمان‌های دیگر بهبود نیافته است، رتینوئید می‌تواند کمک کننده باشد. در صورت مالیدن روی پوست، رتینوئیدها می‌توانند انسداد منافذ پوست را برطرف کنند که این برای کرم‌ها و ژل‌های دیگر امکان کارآیی بهتر را فراهم می‌کند. رتینوئیدها در عین حال طغیان‌های آکنه را از طریق پیشگیری از انسداد پرزهای پوست توسط سلول‌های مرده کاهش می‌دهند. با پاکسازی آکنه و کاهش موارد طغیان آن، رتینوئیدها می‌توانند میزان شکل‌گیری جای زخم به جا مانده از آکنه را کاهش دهند.
قرص‌های رتینوئید تولید روغن، باکتری مسبب آکنه و التهاب را مهار می‌کنند.
روش استفاده. مقدار کمی از کرم رتئینوئید را روزی یک بار به پوست بمالید و پس از گذشت 20 تا 30 پوست خود را آبکشی کنید.
چه چیز دیگری نیاز است که بدانید. وقتی کسی برای اولین بار از رتینوئید استفاده می‌کند، ممکن است متوجه سرخی، ور آمدن پوست، یا تشدید آکنه شود. مردم می‌توانند این عوارض را با استفاده یک روز در میان از داروی مزبور تا زمان عادت کردن بدن به آن یا ترکیب دارو با یک مرطوب کننده به حداقل برسانند.

رتینوئید برای چین و چروک
تریتونوئین اولین رتینوئیدی بود که برای درمان چین و چروک توسط FDA تأیید شد. رتینوئید نسخه‌ای از طریق افزایش ایجاد کلاژن نو عمل می‌کند. این دارو همچنین رگ‌های خونی تازه را در پوست تحریک کرده، به پوست نمایی گل سرخ مانند می‌دهد، لکه‌های پیری را محو کرده و لکه‌های پوستی پیش‌سرطانی به نام کراتوز اکتینیک را در پوست کاهش می‌دهد. تریتونوئین همچنین می‌تواند به پیشگیری از عوارض جانبی جدی‌تر ناشی از اشعه ماوراء بنفش آفتاب کمک کند.
رتینوئیدهای غیر نسخه‌ای ممکن است هم‌اندازه تریتونوئین در کاهش چین و چروک کارآیی نداشته باشند، اما می‎توانند نمای ظاهری پوست صدمه دیده از نور آفتاب را بهبود ببخشند. استفاده از آنها در کنار محصولات دارای آلفا-هیدروکسی اسید می‌تواند حتی نتایج بهتری در ایجاد پوست نرم داشته باشد.
روش استفاده. حداقل دو بار در هفته از این محصولات برای پوست صورت، گردن، قفسه سینه، دست‌ها و ساعد خود استفاده کنید.
چه چیز دیگری نیاز است که بدانید. پیش از رسیدن به بهبود چین و چروک به 3 تا 6 ماه استفاده منظم از داروی مورد بحث نیاز است، و مشاهده بهترین نتایج به 6 تا 12 ماه زمان نیاز دارد.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
اسید سالیسیلیک و بنزویل پروکساید


رتینوئید برای پسوریازیس (سوریازیس)
رتینوئیدها در عین حال می‌توانند رشد سلول‎های پوست در بیماران مبتلاء به پسوریازیس را کُند کنند. به طور معمول مقدار کمی از دارو برای هر مورد از ضایعه، یک بار در روز پیش از رفتن به بستر خواب استفاده می‌شود. کرم یا ژل رتینوئید اغلب با یک داروی استروئید ترکیب می‌شود.

رتینوئید برای زگیل
پزشکان ممکن است رتینوئیدها را برای زگیل تجویز کنند، به ویژه زمانی که داروهای دیگر در این مورد کارآیی نداشته باشند. کرم رتینوئید از طریق ایجاد اختلال در رشد سلولی زگیل عمل می‌کند.
روش استفاده. برای استفاده از رتینوئیدها برای درمان زگیل مردم باید بر مبنای دستور پزشک عمل کنند. برای محو شدن زگیل به چند ماه استفاده از کرم رتینوئید نیاز است.
چه چیز دیگری نیاز است که بدانید. رتینوئید شاید بهترین دارو برای درمان زگیل‌های تخت روی پشت یا دست‌ها باشند.

عوارض جانبی و پرهیزها
اگرچه رتینوئیدها برای درمان بسیاری از مشکلات شایع پوست مفید هستند، استفاده از آنها خالی از خطر نیست. خطرات مطرح در این مورد عبارتند از:
• خشکی و آزردگی پوست
• تغییرات رنگ پوست
• حساسیت به نور آفتاب
• سرخی، ورم، پوسته دادن، یا تاول زدن

چگونه خطرات را به حداقل برسانیم
• خود را از آفتاب دور نگه دارید. اگر مجبورید در محیط بیرون از خانه بمانید، ساعات این حضور را محدود کنید، و به ویژه در فاصله 10 صبح تا 2 بعد از ظهر از آفتاب دوری کنید. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید که ترجیحاً دارای عامل محافظ (SPF) 30 یا بالاتر باشد، و نیز استفاده از لباس‌های محافظ در برابر آفتاب مثل پیراهن آستین بلند و کلاه لبه پهن را در مد نظر داشته باشید.
• هرگز دارو را بیشتر از میزان مورد نیاز یا توصیه شده توسط پزشک یا قید شده روی برچسب دارو مصرف نکنید. انجام چنین کاری میزان اثربخشی دارو را افزایش نمی‌دهد، اما باعث افزایش اثرات جانبی دارو می‌شود.
• به همراه رتینوئیدهای موضعی از مرطوب کننده استفاده کنید. انجام این کار باعث کاهش میزان خشکی پوست می‌شود و تأثیر منفی بر اثربخشی دارو ندارد.
زنان باردار یا زنانی که در صدد بچه‌دار شدن هستند نباید از رتینوئیدها استفاده کنند./


• دکتر دِبرا جلیمان
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
WebMD Medical Reference
Retinoid Treatment and Your Skin
Reviewed by Debra Jaliman, MD
on May 17, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.