دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

آنچه باید در مورد لوازم آرایش طبیعی بدانیم

لوازم آرایش طبیعی، آرایش سنتی، نگهدارنده‌های صناعی، رنگ‌دهنده‌های مصنوعی، رایحه مصنوعی، فلزات سنگین، FDA، پارابن، اختلال هورمونی، فرمالدئید، فتالات، تولوئن

تفاوت اصلی بین لوازم آرایش طبیعی و مرسوم ترکیبات آنها است

مقالات پوست / درماتولوژی

• لوازم آرایش طبیعی طبیعی در برابر معمولی
• مزایا و معایب
• فواید لوازم آرایش طبیعی
• انواع خاص پوست
• دنبال چه باشیم
• خط پایهدر سالیان اخیر لوازم آرایش طبیعی سراپا خشم شده است. مردم بیشتر مراقب چیزهایی هستند که به صورت و بدن خود می‌مالند. آنها برچسب‌ها را می‌خوانند، تحقیقات مربوط به برندها را دنبال می‌کنند، و در مورد مواد بالقوه مضر موجود در آرایش سنتی کسب اطلاع می‌نمایند.
در نهایت مردم در حال چرخش بیشتر به سمت لوازم آرایش طبیعی مثل رژ لب دارای رنگدانه میوه‌ای هستند. این لوازم همچنین به عنوان لوازم آرایش پاک، سبز، یا غیر سمی شناخته شده‌اند.

لوازم آرایش طبیعی طبیعی در برابر معمولی
تفاوت اصلی بین لوازم آرایش طبیعی و مرسوم ترکیبات آنها است.
به طور کلی لوازم آرایش زمانی طبیعی تلقی می‌شود که دارای ترکیبات تهیه شده از منابع طبیعی باشد. این محصولات معمولاً دارای حداقل مقدار مواد دگرگون شده یا صناعی هستند.
در اینجا چند ترکیب که احتمالاً در لوازم آرایش طبیعی وجود ندارند معرفی شده‌اند:
• نگهدارنده‌های صناعی. لوازم آرایش طبیعی فاقد این نگهدارنده‌ها هستند که برای افزایش عمر محصولات طراحی شده‌اند.
• رنگ‌دهنده‌های مصنوعی. رنگ‌های روشن محصولات مرسوم آرایشی به رنگ‌ها و رنگدانه‌های صناعی مرتبط است. لوازم آرایش طبیعی در عوض از منابع طبیعی به این منظور استفاده می‌کنند.
• رایحه مصنوعی. یک رایحه صناعی ترکیبی از مواد شیمیایی است اما برندها مجبور نیستند فهرستی از آنها ارائه دهند. این رایحه‌ها در لوازم آرایشی طبیعی وجود ندارند.
• فلزات سنگین. در حالی که فلزات سنگین مثل سرب و آرسنیک در طبیعت وجود دارد، آنها در دوزهای بالا با ایجاد مشکلاتی برای سلامت مرتبط شده‌اند. لوازم آرایش طبیعی دارای محدودیت‌های ایمن برای این ترکیبات هستند.

قیمت
به طور معمول قیمت لوازم آرایش طبیعی بیش از محصولات مرسوم است که در فروشگاه‌ها خریداری می‌شوند. علت آن است که محصولات آرایشی طبیعی با استفاده از ترکیبات با کیفیت بالا ساخته می‌شوند و نه ترکیبات ارزان قیمت. همچنین محصولات آرایشی طبیعی در مقیاس کوچک تولید می‌شوند و نه در مقیاس انبوه.

تنظیمات
هیچ نوع لوازم آرایشی، شامل لوازم آرایش طبیعی تحت تنظیمات سختگیرانه قرار ندارند. FDA کمپانی‌ها را ملزم نمی‌کند که ترکیبات خاصی را مورد استفاده قرار دهند یا استانداردهای دقیقی را رعایت کنند. این مسؤولیت سازنده است که از ایمن بودن محصول خود کسب اطمینان کند.
کلمه "طبیعی" نیز دارای یک تعریف رسمی نیست، بنابراین هر برندی می‌تواند بر مبنای تعریف خاص خود محصولاتش را طبیعی بنامد. این بدان معنی است که هر محصول نام گرفته به عنوان "طبیعی" یا "پاک" ممکن است مقدار کمی مواد صنعتی یا ترکیبات بالقوه مضر داشته باشد.
این موضوع دارای کمال اهمیت است که مردم خود در هنگام خرید لوازم آرایشی تحقیق کرده و برچسب محصولات را بخوانند.

مزایا و معایب

مزایای لوازم آرایش طبیعی
• دارای ترکیبات طبیعی هستند
• ترکیبات صناعی مضر معدودی دارند
• برای استفاده در مورد پوست‌های حساس ایمن هستند
• به طور معمول مضر برای محیط زیست نیستند

معایب لوازم آرایش طبیعی
• عمر این محصولات به علت فقدان نگهدارنده‌های صناعی کوتاه‌تر است
• رنگدانه‌های طبیعی کم‌طراوت‌تر از رنگ‌های صناعی هستند
• طیف انتخاب سایه‌ها در لوازم آرایش طبیعی کمتر است
• به طور معمول گران‌ترند

مزایای لوازم آرایشی مرسوم
• عمر طولانی‌تری دارند
• بر اثر داشتن رنگدانه‌های مصنوعی روشن‌ترند
• گزینه‎های رنگی بیشتری دارند
• ارزان‌تر و به شکل گسترده در دسترسند

معایب لوازم آرایش مرسوم
• با اثرات منفی نامطبوع بر سلامت مرتبط شده‌اند
• دارای مقادیر بیشتری ترکیبات صناعی بالقوه مضر هستند
• خطر بروز واکنش آلرژیک در مورد آنها بیشتر است
• ممکن است بر روی پوست‌های حساس تأثیرات شدید داشته باشند

فواید لوازم آرایش طبیعی
در حالی که تمامی محصولات پاک تولید همسان ندارند برخی فواید عام در مورد کاربرد آنها مطرح است.

1. کاهش تماس با ترکیبات مضر
بسیاری از مردم لوازم آرایش طبیعی را به علت کمتر بودن ترکیبات صناعی بالقوه مضر در آنها دوست دارند.
برای مثال پارابن‌ها نگهدارنده‌های صناعی هستند که اغلب در لوازم آرایشی مرسوم به کار می‌روند. بدن پارابن‌ها را از پوست جذب کرده و آنها را وارد ادرار می‌کند. قرار گرفتن در معرض مقادیر بالای پارابن به افزایش مقدار آن در ادرار منجر می‌شود.
یک مطالعه مربوط به سال 2016 سطح پارابن را در ادرار 106 زن باردار با سطح خونی آنها در هورمون‌های تیروئید و تولید مثل مقایسه کرد.
پس از آنالیز داده‌ها، محققان به وجود ارتباطی میان پارابن و اختلال هورمونی در طول بارداری پی بردند، که می‌تواند خطر عوارض جانبی بارداری را افزایش دهد.
اگرچه در این مورد به تحقیق بیشتر نیاز است، "کارگروه زیست‌محیطی" (EWG) اجتناب از پارابن‌ها را پیشنهاد کرده است.
EWG همچنین اجتناب از مصرف مواد آرایشی دارای ترکیبات بالقوه سمی شامل موارد زیر را توصیه می‌کند:
• فرمالدئید
• فتالات‌ها
• ترکیبات فهرست شده زیر عنوان "رایحه"
• تولوئن
مردم با استفاده از لوازم آرایش طبیعی می‌توانند خطر قرار گرفتن در معرض ترکیبات مزبور را به حداقل برسانند.

2. کاهش میزان سردردهای ناشی از بو
برخی کمپانی‌ها لوازم آرایشی خود را با رایحه‌های صناعی معطر می‌کنند. به طور معمول این کار برای پوشانیدن بوی دیگر ترکیبات یا تقویت برند محصول انجام می‌شود.
اما بر مبنای مقاله مورد اشاره در بالا این عطرها می‌توانند در مردم آسیب‌پذیر در برابر میگرن محرک بروز سردرد شوند. در مورد برخی مردم این می‎تواند شامل رایحه به کار رفته در لوازم آرایشی معطر باشد.
از آنجا که لوازم آرایش طبیعی معمولاً فاقد رایحه است می‌تواند جایگزینی ایده‌آل برای حساسیت مردم نسبت به عطر و بوی قوی باشد.

3. کاهش خطر تحریک و آزردگی پوستی
نگهدارنده‌ها، رنگ‎ها و عطرهای موجود در لوازم آرایشی مرسوم می‌توانند سبب ایجاد درماتیت تماسی شوند. این شامل بروز راش قرمز رنگ خارش‌دار به علت حساسیت پوست با واکنش آلرژیک است.
در واقع، بنا به یک مقاله مربوط به سال 2018، لوازم آرایش شایع‌ترین علت ایجاد درماتیت تماسی مرتبط به عطر و بو محسوب می‌شود.
یک مطالعه دیگر در سال 2018 خطر حساسیت پوستی انواع مختلف محصولات دارای عطر را بررسی کرده است. در مقایسه با محصولات شستشو مثل شامپو و پاک کننده، اقلامی مثل رژ لب و سایه چشم بیشتر محتمل است که سبب مشکلات پوست شوند زیرا زمان درازی روی پوست باقی می‌مانند.
استفاده از لوازم آرایش طبیعی فاقد نگهدارنده، رنگ، و عطر می‌تواند خطر آزردگی پوستی را محدود سازد.

4. ایمنی بیشتر برای پوست حساس
محصولات طبیعی به طور معمول توسط مردم دارای پوست حساس خوب تحمل می‎شود. از سوی دیگر، لوازم آرایشی مرسوم، اغلب محرک عود و افزایش تحریک پوست هستند.
برای مثال به مردم دچار اگزما توصیه می‌شود که از محصولات آرایشی فاقد رنگ‎های صناعی استفاده کنند. آرایش با استفاده از ترکیبات دارای پایه گیاهی نیز توصیه می‌شود.
خلاف لوازم آرایش مرسوم، در فرآورده‌های طبیعی بیشتر محتمل است که این چهارچوب‌ها بررسی شود.

5. داشتن ترکیبات سالم برای پوست
در کنار تقویت وضعیت ظاهر، لوازم آرایش طبیعی می‌تواند برای تقویت سلامت پوست شود. محصولات زیبایی پاک دارای ترکیبات گیاهی شامل فهرست زیر هستند که می‌توانند برای پوست مفید باشند:
• روغن آووکادو
• کره شیا
روغن گل سرخ
• روغن جوجوبا
بر مبنای یک مقاله مربوط به سال 2017 در منبع قابل اعتماد "نشریه بین‌المللی علوم مولکولی" این روغن‌ها دارای ترکیبات ضد التهابی، آنتی‌اکسیدان و ترمیم کننده پوست هستند.
لوازم آرایش طبیعی همچنین با رنگدانه‌های عصاره میوه‌ها رنگدهی می‌شوند. در حالی که شواهد قوی در مورد فواید رنگدانه‌های گیاهی برای پوست در دسترس نیست، اعتقاد بر آن است که این ترکیبات پوست را با ویتامین و آنتی‌اکسیدان تغذیه می‌کنند.

انواع خاص پوست
در عین حال ایده خوبی خواهد بود که مردم بر اساس نیازهای خاص پوست خود اقدام به خرید کنند. در اینجا نکاتی برای خرید لوازم آرایشی در مورد انواع مختلف پوست و نیازهایشان مطرح شده است.

بهترین برای پوست روشن
در حالی که تمام مردم باید محافظت در برابر نور آفتاب را در اولویت قرار دهند این موضوع در مورد افراد دارای پوست روشن حتی از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این مورد مردم باید دنبال لوازم آرایش طبیعی با SPF باشند. محصولاتی مثل رژ لب یا مداد چشم دارای SPF می‌توانند قسمت‌هایی از صورت را که معمولاً توسط کرم ضد آفتاب پوشش داده نمی‌شوند محافظت کنند.

بهترین برای پوست‌های آسیایی
پوست‌های آسیایی به ویژه پس از جراحت یا التهاب مستعد بیش‌رنگدانگی هستند. پوشاننده‎های (ساترها) تصحیح رنگ برای به حداقل رساندن این نواحی دچار رنگدانه طراحی شده‌اند. مردم می‌توانند از ساتر بنفش برای کاهش کسالت‌آور بودن، ساتر زرد برای نقاط بنفش رنگ، و ساتر سبز برای سرخی استفاده کنند.

بهترین برای پوست با رنگدانه بیشتر
مردم باید در جستجوی برندهایی با طیف گسترده برای گزینه‌های رنگ همخوان با تون رنگی پوست خود باشند.
همچنین استفاده از لوازم آرایش دارای ترکیبات مرطوب کننده توصیه می‌شود. سیراب نگه داشتن پوست می‌تواند خشکی پوست را به حداقل برساند.

بهترین برای پاک کردن آرایش
برای پاکسازی ایمن آرایش مردم باید دنبال زداینده‌های آرایش فاقد الکل و عطر باشند. پاک کننده‌های آرایش با روغن طبیعی همچنین روغن موجود در لوازم آرایش را حل می‌کنند. اگر کسی دارای پوست حساس باشد، باید از یک شیر پاک کننده ملایم یا آب میسلی استفاده کند.

دنبال چه باشیم
از آنجا که لوازم آرایش طبیعی از یک برند به دیگری متفاوت است بررسی بسته‌بندی آن مهم است. مردم باید در جستجوی بهترین محصول برای خود برچسب محصولات را به دقت بررسی کنند.
• USDA ارگانیک. یک مهر و موم USDA به این معنی است که محصول دارای گواهی USDA و 100 درصد ارگانیک است. "ارگانیک" به این معنی است که دستکم 95 درصد محصول از ترکیبات ارگانیک است حال آنکه "ساخته شده از ترکیبات ارگانیک" به این معنی است که دستکم 70 درصد محصول از ترکیبات ارگانیک تهیه شده است.
• فاقد عطر. مردم باید دنبال لوازم ‎آرایش غیر معطر باشند. مردم باید از محصولات "غیر معطر" که اغلب در آنها مواد شیمیایی دارای قدرت پوشش بو مورد استفاده قرار می‌گیرند پرهیز کنند.
• ترکیبات صناعی. اغلب محصولات طبیعی باید فاقد پارابن‌ها، فرمالدئید، و فتالات‌ها باشند.
• آلرژن‌های ممکن. حتی ترکیبات طبیعی نیز می‌توانند سبب آزردگی پوست یا واکنش آلرژیک شوند. مردم باید برچسب محصول را بررسی کنند تا اطمینان یابند که در ترکیبات محصول ماده موجب حساسیت برای آنان وجود ندارد.
• فاقد خشونت. اگر کسی آرایش فاقد خشونت را ترجیح می‌دهد، باید به برچسب لگوی استخوانی محصول توجه کند.

خط پایه
اگر کسی علاقمند به "زدودن" آرایش خود به طور روتین است می‌تواند استفاده از لوازم آرایش طبیعی را در دستور کار قرار دهد. محصولات زیبایی پاک به طور معمول فاقد ترکیبات مضر مثل پارابن، فتالامات، و عطرهای صناعی هستند. آنها همچنین برای پوست‌های حساس ایمن‌ترند.
باید به خاطر داشته باشیم که لوازم آرایش تحت تنظیمات سختگیرانه قرار ندارند. برندها می‌توانند مواد آرایشی خود را بر مبنای تعریف خود "طبیعی" یا "پاک" بنامند. برای یافتن بهترین محصول مردم باید همیشه در مورد برند تحقیق کنند و برچسب‌ها را پیش از خرید مطالعه نمایند./


• دکتر سینتیا کاب، کرستن نونز
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Healthline
Everything You Want to Know About Natural Makeup
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN
on August 21, 2019 New —
Written by Kirsten Nunez

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.