دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

تعریق باسن - علل و درمان

تعریق باسن، غدد اککرین، غدد اپوکرین، هیپرهیدروسیس، هیپرهیدروز، هیپرتیروئیدیسم، ضد عرق، پودر نشاسته، پودر تالکوم، یائسگی، الکل، اختلالات سیستم عصبی، دیابت، سرطان

هر ضد عرقی ممکن است باعث تحریک درماتیت تماسی شود

مقالات پوست / درماتولوژی

• علل تعریق باسن
• درمان تعریق باسن
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنماتعریق باسن یک واقعیت اگرچه ناراحت کننده اما فراگیر در زندگی است. هر کسی که زمانی کوتاه را در یک روز گرم و خفه در بیرون گذرانده یا در طول ورزش پاپوش‌های تنگ به تن کرده باشد احتمالاً تعریق باسن را تجربه کرده است. اگرچه تعریق باسن گاهی از اوقات می‌تواند باعث شرمندگی یا ناراحتی شود رخدادی کاملاً نرمال است.

علل تعریق باسن
هر کسی دچار تعریق باسن می‌‎شود اما برخی از مردم بیش از دیگران دچار آن می‌شوند. فواصل زمانی و مقدار تعریق در شخص به موارد زیر بستگی دارد:
• توزیع غدد تعریق
• ژنتیک
• وزن بدن
هورمون‌ها
بدن دارای دو نوع غده تعریق است:
• غدد اککرین. این غدد مایع بی‌بویی تولید می‌کنند که به حفظ دمای بدن کمک می‌نماید. غدد اککرین تقریباً در تمامی قسمت‌های پوست، شامل کفل‌ها وجود دارند.
• غدد اپوکرین. این غدد دمای بدن را تنظیم نمی‌کنند، و اغلب در ناحیه تناسلی، اطراف ناف و زیر بغل‌ها، پستان‌ها و برخی جاهای دیگر بدن وجود دارند. غدد اپوکرین یک مایع بویناک مرکب از آب، پروتئین‎ها و چربی‌ها ترشح می‌کنند.
مایع ترشح شده از عدد اپوکرین یا عرق بدن، می‌تواند با باکتری‌های سطح پوست ممزوج شده بو ایجاد کند. این اتفاق با ترشح اککرین، مثل مورد روی کفل‌ها رخ نمی‎دهد.
مقدار ترشح اککرین به دلایل مختلف مثل زمان خیزش دمای بدن شخص ممکن است افزایش یابد. در نتیجه، شخص ممکن است در وضعیت‌های زیر دچار مقدار بیشتری عرق روی باسن خود شود:
• پوشیدن لباس‌های تنگ یا محدود کننده بدن
• قرار گرفتن در معرض هوای گرم
• ورزش

تعریق در برخی شرایط
مردم در برخی شرایط، مثل زمان ورزش، ممکن است بیشتر دچار تعریق شوند.
فعالیت‌های جسمانی مثل راه رفتن، دویدن، و وزنه برداری دمای بدن را افزایش داده محرک غدد اککرین برای ترشح عرق می‌شوند.
به طور معمول این تعریق محدود به کپل‌ها نیست. در طول ورزش بسیاری از مردم متوجه عرق کردن کف دست خود می‌شوند که دارای بیشترین تراکم غدد اککرین در بدن است.
تبخیر عرق از راه پوست به دفع حرارت بدن و پیشگیری از گرم شدن بیش از حد کمک می‌کند.
تعریق همچنین ممکن است به علل دیگر مثل استرس یا ترس ایجاد شود. وقتی مغز وجود استرس یا خطری بالقوه را ادراک می‌کند محرک تحرک سریع هورمون‌های استرس می‌شود که شامل کورتیزول و ادرنالین هستند. استرس همچنین ضربان قلب را افزایش داده جریان خون را به سمت عضلات هدایت می‌کند و دمای بدن را بالا می‌برد.
بر مبنای یک مقاله پزشکی مربوط به سال 2019 تعریق ناشی از استرس به طور معمول از غدد تعریق اپوکرین می‌آید. این بدان معنی است که استرس بر غدد تعریق روی باسن، که اککرین هستند و نه اپوکرین، تأثیر نمی‌گذارد.
به هر حال، استرس می‌تواند بر غدد عرق اپوکرین که نزدیک ناحیه تناسلی و سوراخ مقعد قرار دارند اثر بگذارد. تعریق در این نواحی ممکن است حسی مشابه تعریق باسن ایجاد کند.
اگرچه تعریق در صورت دچار شدن به استرس یک واکنش نرمال است، تعریق بیش از حد یا هیپرهیدروسیس (هیپرهیدروز) می‌تواند نشان دهنده وجود یک اختلال زیربنایی پزشکی مثل هیپرتیروئیدیسم یا کم‌کاری تیروئید باشد؛ یا این امکان وجود دارد که هیپرهیدروز بدون هیچ علت زیربنایی بروز کند. در این مورد نام پزشکی مورد استفاده برای تبیین وضعیت هیپرهیدروز با علت ناشناخته یا هیپرهیدروز ایدیوپاتیک است.

درمان تعریق باسن
اگرچه ممکن است باعث سلب آرامش باشد اما تعریق باسن نشانه هشدار محسوب نمی‌شود. اغلب مردم هر از گاه دچار آن می‌شوند.
خود عرق به تنهایی سبب ایجاد هیچ مشکل پزشکی نمی‌شود اما می‌تواند خطر ابتلاء به راش پوستی و عفونت پوست را افزایش دهد.
این موضوع مهم است که برای پیشگیری از تحریک و آزردگی پوست مردم در اولین فرصت ممکن عرق‌زدایی کنند. در ادامه تکنیک‌های مختلف و تغییرات مفید سبک زندگی در این مورد تشریح شده‌اند:

زیرلباسی دارای هواخور و خنک کننده بپوشید
انواع مناسب لباس زیر می‎توانند عرق باسن را از طریق خنک کردن پوست کاهش دهند.
پارچه‌های طبیعی و دارای هواخور مثل نخ به جذب رطوبت کمک کرده و برای مثال بیش از پلی‌استر یا نایلون باعث جریان یافتن هوا می‌شوند.
به هر حال، نخ باعث پراکندگی رطوبت نشده و فقط آن را جذب می‌کند. این به آن معنی است که نخ به سرعت خیس شده و خشک شدن آن نیاز به زمان دارد.
پارچه‌های رطوبت‌گیر مثل آنهایی که در لباس ورزشکاران به کار می‌روند رطوبت را از پوست گرفته و آن را به سطح پارچه می‌راند به طوری که امکان تبخیر آن ایجاد شود. این پارچه‌ها سریع‌تر از نخ خشک می‌شوند.
به هر حال، پارچه‌های دافع رطوبت به طور معمول دارای الیاف مصنوعی هستند. مردم در صدد تهیه مواد طبیعی می‌توانند از زیرلباسی نخی استفاده کنند.

پوست خود را پاک کنید
باسن تماس زیادی با جریان هوا ندارد زیرا در بیشتر مدت روز با چند لایه لباس پوشانده می‌شود. این بدان معنی است که تعریق باسن خود به خود سریعاً خشک نمی‌شود، و شخص باید برای تسریع روند خشک شدن آن کارهایی انجام دهد..
مردم می‌توانند با استفاده از یک حوله مرطوب عرق پوست این ناحیه را بگیرند. سپس باقی مانده عرق را با استفاده از یک حوله خشک از پوست پاک کنند. باید از سایش پوست خودداری شود چون این کار می‌تواند باعث تحریک پوست گردد.

لباس خود را عوض کنید
مردمی که مرتباً دچار تعریق باسن می‌شوند باید لباس‌های خود را بلافاصله پس از ورزش کردن تعویض کنند، به ویژه اگر برای ورزش از لباس‌های تنگ مثل ساق‌پوش استفاده می‌کنند.
تعویض مرتب لباس اغلب می‌تواند رطوبت را به حداقل رسانده و از بروز عفونت یا راش پیشگیری کند.

از ضد عرق استفاده کنید
ضد عرق‌ها از نمک‌های متالیک استفاده می‌کنند که باعث ایجاد پلاگ‌های توخالی درون مجرای پوست شده میزان تعریق را کاهش می‌دهد.
مردم می‌توانند برای بیشتر قسمت‌های پوست خود از ضد عرق غیر نسخه‌ای یا ضد عرق قوی تجویزی استفاده کنند.
به هر حال، هر ضد عرقی ممکن است باعث تحریک درماتیت تماسی شود.

از پودر نشاسته‌دار استفاده کنید
استفاده از مقدار کمی پودر نشاسته ذرت لای کفل‌ها به جذب رطوبت اضافی و پیشگیری از تحریک پوست کمک می‌کند.
کرم اکسید زینک نیز می‌تواند مانع از تحریک پوست باسن شود.
بهتر است مردم از پودر تالکوم اجتناب کنند زیرا به شکل بالقوه با سرطان تخمدان مرتبط است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر کسی بدون پرداختن به فعالیت شدید بدنی دچار تعریق در نواحی پنهان زیر لباس خود شود، یا اگر تعریق باعث ایجاد اختلال در زندگی روزانه گردد بهترین کار مشورت با یک متخصص پزشکی است.
مردم دچار این علایم ممکن است به هیپرهیدروز یا تعریق بیش از حد مبتلاء باشند. این نوع تعریق ممکن است ریشه در نوعی اختلال پزشکی مثل هیپرتیروئیدیسم داشته، یک عارضه جانبی برخی داروها باشد یا بدون هر گونه علت قابل شناسایی بروز کند.
بر مبنای یک مطالعه در سال 2016، هیپرهیدروز مبتلابه حدود 15.3 میلیون نفر از مردم ایالات متحد آمریکا است.
گذشته از هیپرتیروئیدیسم موارد فهرست شده در زیر نیز می‌توانند به تعریق بیش از حد منجر شوند:
یائسگی
• داروهای مختلف
• مصرف زیاد الکل
• اختلالات سیستم عصبی
دیابت
• برخی انواع سرطان
تعریق بیش از حد در عین حال می‌تواند به تشدید برخی اختلالات پوست مثل هیدرادنتیت سوپورتیوا منجر شود. این بیماری زمانی بروز می‌کند که سیستم ایمنی نسبت به برخی باکتری‌های درون فولیکول‌های مو واکنش افراطی نشان می‌دهد.
هیدرادنتیت سوپورتیوا می‌تواند باعث ایجاد برآمدگی‌های پر از چرک بر روی پوست گردد. اگرچه این برآمدگی‌ها معمولاً در زیر بغل ایجاد می‌شوند مردم ممکن است آنها را در قسمت بالای ران، پستان‌ها، کشاله ران و کفل تجربه کنند.

دورنما
تعریق باسن برای هر کسی رخ می‌دهد؛ اما راه‌های متعددی برای کاهش آن و پیشگیری از تحریک و عفونت پوست وجود دارد.
اگر تعریق بیش از حد مشکل‌ساز بوده یا باعث اختلال در فعالیت روزمره شود دکتر می‌تواند در مورد درمان لازم توصیه‌های لازم را ارائه دهد./


• جِیمی اسکِ، دکتر اُون کرامر
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Butt sweat: Why it happens and how to get rid of it
Last reviewed Mon 4 November 2019
By Jamie Eske
Reviewed by Owen Kramer, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بیماران تحت درمان توسط پزشکان زن کمتر می‌میرند

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.