دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لیپیدما، توزیع نامتناسب چربی زیر پوست باسن، پا و دست

لیپیدما، لیمفدیما، چاقی، چربی لیپدمیک،  سیستم لنفاوی، سابقه جراحی، هورمون‌های زنانه، یائسگی، ژن، تخلیه لنفاوی دستی، کمپرس، ورزش، لیپوساکشن

لیپیدما مبتلابه حدود 11 درصد زنان است

مقالات پوست / درماتولوژی

• علایم لیپیدما
• علل لیپیدما
• درمان لیپیدمالیپیدما ممکن است تا 11 درصد زنان را درگیر کند. لیپیدما زمانی بروز می‌کند که چربی به شکلی نامنظم در زیر پوست و معمولاً در ناحیه کفل و پاها توزیع می‌شود. اگرچه لیپیدما در ابتدا خود را به یک مشکل مربوط به جنبه زیبایی شناختی نشان می‌دهد در نهایت سبب ایجاد درد و دیگر مشکلات می‌شود. لیپیدما ممکن است با چاقی متعارف یا لیمفدیما اشتباه گرفته شود.

علایم لیپیدما
علایم متعارف لیپیدما ایجاد پاهای ستون مانند و پایین تنه بزرگ است، که اغلب حساسند و به سهولت دچار کبودی می‌شوند. برای مثال، نیمه بالایی بدن شخص ممکن است سایز 8 بوده اما نیمه پایینی می‌تواند سایز 16 باشد.
وقتی لیپیدما پیشرفت می‌کند، انباشت چربی ادامه می‌یابد و نیمه پایینی بدن سنگین‌تر می‌شود. چربی لیپدمیک می‌تواند در مرحله بعدی بیماری در ناحیه بازوها انباشته شود.
به مرور زمان سلول‌های چربی رگ‌های سیستم لنفاوی بیمار را مسدود می‌کنند، سیستمی که در حالت نرمال به حفظ تعادل مایعات در بدن کمک کرده و عامل محافظی در برابر عفونت محسوب می‌شود. این انسداد مانع از تخلیه کامل مایع لنفی شده به انباشت مایع موسوم به لیمفدیما منجر می‌گردد.
در صورت عدم درمان لیمفدیما می‌تواند به مشکلاتی مثل انواع عفونت، تأخیر در التیام زخم، ایجاد بافت شبه جراحت موسوم به فیبروز و سفت شدن پوست پاها بینجامد.
خلاف چاقی، لیپیدما پاها، ران‌ها و گاهی از اوقات بازوها را درگیر می‌کند. خلاف لیمفدیما، لیپیدما نه در قسمت تحتانی پاها (مچ به پایین) بلکه در قسمت فوقانی پاها شروع می‌شود و به داشتن سابقه جراحی مرتبط نیست. لیپیدما به طور معمول هر دو پا را درگیر می‌کند.

علل لیپیدما
علت لیپیدما شناخته شده نیست، اما پزشکان به این مشکوکند که هورمون‌های زنانه در این مورد نقش دارند. علت آن است که لیپیدما اغلب زنان را درگیر می‌کند و بیشتر موارد آن در زمان بلوغ، در طول بارداری، پس از عمل جراحی زنان و زایمان یا در دوره یائسگی آغاز شده یا تشدید می‌گردد.
دانشمندان همچنین ژن‌ها را در این مورد دخیل می‌دانند، زیرا بسیاری از زنان دچار لیپیدما دارای اعضائی در خانواده خود هستند که به همین بیماری دچارند.

درمان لیپیدما
درمان موسوم به درمان ضد احتقانی کامل می‌تواند به فروکش علایم کمک کند. درمان ضد احتقانی کامل شامل موارد زیر است:
تخلیه لنفاوی دستی. این نوعی ماساژ درمانی است که از حرکات فشاری ملایم و موزون برای تحریک جریان حرکت لنف در اطراف نواحی دچار انسداد به رگ‌های سالم استفاده می‌کند، و در آن عمل مزبور می‌تواند مایع لنفی را به درون سیستم وریدی تخلیه کند. این کار به تخفیف درد و پیشگیری از فیبروز کمک می‌کند.
کمپرس. استفاده از بانداژهای کششی یا تنکه شلواری، شورت یا شورت‌های اسپندکس برای افزایش فشار بر بافت در پاهای متورم و کاهش نسبت انباشت مایع در موارد بعدی مفید است.
ورزش. ورزش به کاهش انباشت مایع، تقویت قوای حرکتی، و حفظ میزان کارآیی پاها یا بهبود این کارآیی کمک می‌کند.
مراقبت کامل پوست و ناخن. این کار کمک می‌کند تا اگر شخص دچار لیپیدما مرتبط به ورم باشد ریسک زخم و عفونت در مورد وی کاهش یابد.
لیپوساکشن. لیپوساکشن به ویژه لیپوساکشن با کمک آب و لیپوساکشن تامسنت می‌تواند به برداشتن چربی لیپیدما منجر شوند. لیپوساکشن از یک لوله توخالی استفاده می‌کند که زیر پوست قرار می‌گیرد تا بافت چربی را بمکد. بسته به مقدار چربی غیر نرمال ممکن است به چند جلسه درمان نیاز باشد./


• دکتر سابرینا فلسون
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
WebMD Medical Reference
Lipedema
Reviewed by Sabrina Felson, MD
On October 18, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

استفاده از سلول‌های بنیادی برای تجدید تستوسترون

سرطان پستان سه‌گانة منفی و امید به درمان با پرولاکتین

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.