دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زنان میانسال بیش از دیگران در معرض ابتلاء به سندرم شیرین قرار دارند

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم سندرم سوئیت (سندرم شیرین)*
• علل سندرم شیرین
• تشخیص سندرم شیرین
• درمان سندرم شیرینشخص چند روزی دچار تب بوده است. سپس دچار یک راش برجسته می‌شود که به سرعت گسترش یافته و آزار دهنده است. این علایم می‌تواند اشاره به شماری از اختلالات سلامت شامل موردی داشته باشد که شاید شما هرگز نام آن را نشنیده باشید: سندرم شیرین.
به طور معمول این اختلال نادر پوستی (که به نام درماتوزیس نوتروفیلیک تب حاد نیز شناخته می‌شود) موردی جدی نیست و بدون درمان برطرف می‌شود. اما این سندرم در عین حال ممکن است به تحریک اختلال دیگری در سلامت، مثل یک مورد عفونت یا احتمالاً سرطان، ایجاد شود. سندرم شیرین مُسری نیست، بنابراین از کسی به دیگری منتقل نمی‌شود.
زنان میانسال بیش از دیگران در معرض ابتلاء به آن قرار دارند، اما احتمال ابتلاء کودکان و مردان نیز مطرح است.

علایم سندرم سوئیت
بزرگ‌ترین نشانه سندرم شیرین راشی است که به نظر می‌رسد از ناکجا آمده است و چند روز یا چند هفته پس از ابتلاء به تب ظاهر می‌شود.
برجستگی‌های کوچک قرمز یا بنفش رنگ به طور معمول ابتدا بر روی بازوها، ناحیه ساق پا، صورت یا گردن ظاهر می‌شوند. اما این راش‌ها می‌توانند به نقاط دیگر بدن نیز سرایت کنند. راش‌های مزبور گرایشی به رشد سریع از خود نشان می‌دهند . در نهایت راش‌های مورد اشاره برای ایجاد لکه‌های بزرگ‌تر روی پوست به هم متصل می‌شوند.
راش مورد بحث ممکن است دردناک باشد. شخص ممکن است دچار تاول یا برآمدگی‌های شبه جوش شود. جوش‌ها ممکن است سر باز کنند و عفونی شوند.
در کنار تب و راش دیگر علایم سندرم شیرین عبارتند از:
• احساس اینکه شخص دچار آنفولانزا شده است
• احساس خستگی
سردرد
درد مفصل
• زخم‌های دهان
• چشم صورتی

علل سندرم سوئیت
در بیشتر موارد سندرم شیرین خود به خود ایجاد می‌شود و پزشکان نمی‌توانند دلیل بروز آن را درک کنند. در موارد دیگر سندرم شیرین زمانی بروز می‌کند که سیستم ایمنی بدن به مشکلی دیگر، مثل موارد فهرست شده در زیر واکنش نشان می‌دهد:
• سرطان خون مثل لوسمی (لوکمی) یا لنفوما (لنفوم)
• بیماری روده، مثل کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون
• عفونت قفسه سینه یا عفونت استرپی
سرطان کولون یا سرطان پستان
• آسیب دیدگی در محل بروز راش، مثل خراش سوزن یا گزش حشرات
• بارداری
ارتریت روماتوئید
واکنش نسبت به دارو نیز می‌تواند عامل ایجاد سندرم شیرین باشد. داروهایی که احتمال بروز مورد اخیر از ناحیه آنها مطرح است شامل داروهای رایجی مثل داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (ادویل، مورتین) می‌شود. اما داروی موسوم به عامل تحریک کولونی گرانولوسیت که برای مقابله با انواع عفونت در برخی مردم مبتلاء به سرطان استفاده می‌شود مقصر اصلی است.

تشخیص سندرم سوئیت
پزشک ممکن است با صرف دیدن راش ظاهر شده بر روی پوست بتواند سندرم شیرین را تشخیص دهد. اما پزشک احتمالاً برای از تشخیص خارج کردن اختلالات دیگر یا جستجو برای یافتن علت بروز اختلال ممکن است برخی تست‌ها شامل موارد زیر را در دستور کار قرار دهد:
بیوپسی پوست. یک نمونه کوچک از پوست روی راش گرفته شده و برای نشانه‌های سندرم شیرین زیر میکروسکپ بررسی می‌شود.
آزمایش خون. پزشک ممکن است در جستجوی افزایش زیاد سلول‌های سفید خون به نام نوتروفیل‌ها یا دیگر نشانه‌های یک اختلال خونی باشد.
اگر دکتر به این مورد مشکوک باشد که اختلالی غیر از سندرم شیرین علت بروز علایم است، وی ممکن است استفاده از تست‌های تصویربرداری مثل عکسبرداری اشعه X یا CT اسکن را توصیه کند.

درمان سندرم سوئیت
در صورتی که سندرم شیرین بر اثر اختلال دیگری در سلامت ایجاد نشده باشد ممکن است خود به خود و بدون درمان برطرف شود. اما این اتفاق ممکن است به هفته‌ها یا ماه‌ها زمان نیاز داشته باشد.
قرص‌های کورتیکوستروئیدی می‌توانند به رفع سرخی، خارش، ورم، و واکنش‌های آلرژیک کمک کنند. کرم‌های استروئیدی یا ژل‌ها نیز مفیدند به ویژه اگر برآمدگی‌ها کوچک باشند و عامل ایجاد درد نیز بوده باشند. اگر کسی دچار برآمدگی‌های بسیار دردناک یا متورم شده باشد پزشک ممکن است استروئیدها را به طور مستقیم برای نواحی آسیب دیده استفاده کند.
اگر سرطان یا اختلال دیگری در سلامت عامل بروز سندرم شیرین بوده باشد، درمان اختلال مورد اشاره باعث برطرف شدن مشکل پوستی مورد بحث خواهد شد. اگر سندرم شیرین نتیجه مصرف دارو باشد در صورت توقف مصرف دارو راش نیز احتمالاً از بین خواهد رفت.
در اغلب موارد راش مورد بحث بدون ایجاد جای زخم از بین می‌رود مگر اینکه شخص دچار زخم باز شده باشد. اما احتمال تغییر رنگ پوست تا ماه‌ها بعد وجود دارد.
سندرم شیرین ممکن است پس از درمان برگشت کند، که اگر سرطان عامل ایجاد آن بوده باشد این احتمال بیشتر خواهد بود. برگشت سندرم شیرین در صورتی که سرطان در مرحله بهبود قرار داشته باشد (یعنی دیگر سلول‌های سرطانی در بیمار قابل مشاهده نباشد) می‌تواند به معنی برگشت سرطان تلقی شود. در صورت مشاهده مجدد علایم مردم باید بدون دفع وقت به پزشک مراجعه کنند./
-----------
* توضیحی در مورد علت نامگذاری سندرم شیرین: این سندرم نخستین بار در سال 1964 میلادی توسط رابرت داگلاس سوئیت / Robert Douglas Sweet توصیف شد. این اختلال همچنین به یاد نخستین دو بیماری که سوئیت آنان را مبتلاء به این سندرم تشخیص داد بیماری گام-باتن نامیده می‌شود. ما در ترجمه این مقاله نام بی‌مسمای "سندرم شیرین" را به تبعیت از متن‌هایی که پیشتر این اختلال را به نام مزبور به فارسی برگردانده‌اند چنین انتخاب کرده‌ایم. 


• دکتر استفانی اس. گاردنر
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
WebMD Medical Reference
What Is Sweet Syndrome?
Reviewed by Stephanie S. Gardner, MD
On March 08, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.