دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برآمدگی‌های روی پوست سر یا جمجمه

فولیکولیت، آکنه پوست سر، واکنش آلرژیک، شپش سر، درماتیت اتوپیک، کیست پیلار، سرطان پوست، پسوریازیس پوست سر

علل برآمدگی‌های روی پوست سر طیفی از اختلالات خوش‌خیم مثل واکنش آلرژیک موقتی تا علل جدی‌تر مثل سرطان پوست را شامل می‌شود

مقالات پوست / درماتولوژی

فولیکولیت
آکنه پوست سر
واکنش آلرژیک
شپش سر
درماتیت اتوپیک
کیست پیلار
سرطان پوست
پسوریازیس پوست سر
• پیام همراهبرآمدگی‌های روی پوست سر می‌تواند یک علامت برخی اختلالات سلامت باشد. در بیشتر موارد این برآمدگی‌ها نشان دهنده یک واکنش آلرژیک یا انسداد فولیکول‌ها هستند، که هیچ‌یک از این موارد معمولاً علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شود.

در اینجا خلاصه‌ای از علل (و علایم) شایع‌تر برآمدگی‌های روی پوست سر آمده است. اطلاعات بیشتری در هر مورد ارائه خواهد شد.

علایم علل
برآمدگی‌های کوچک خارش‌دار کهیر، شوره، شپش
برآمدگی‌های کوچک قرمز رنگ آکنه روی جمجمه، سرطان پوست
لکه‌های فلس مانند بزرگ با برآمدگی‌های کوچک پسوریازیس جمجمه
برآمدگی‌های دارای ترشح یا چرک فولیکولیت
برآمدگی‌های بزرگ گنبدی شکل بدون درد کیست پیلار


فولیکولیت
فولیکولیت یک عفونت پوست است که بر اثر صدمه دیدن فولیکولیت ایجاد می‌شود. این عفونت به ایجاد برآمدگی‌های قرمز رنگی منجر می‌گردد که شبیه به کورک‌های آکنه هستند. دیگر علایم شامل درد، حالت نیش زدن، و تخلیه چرک از محل عفونت است.
گزینه‌های درمانی با درمان خانگی شروع می‌شوند. کمپرس گرم یا شامپوی آنتی‌باکتریال می‌تواند علایم درد، سرخی، و ترشح را بهبود ببخشد. اگر درمان خانگی کارآیی نداشته باشد، شخص ممکن است به یک گزینه نسخه‌ای از سوی دکتر نیاز داشته باشد.


آکنه پوست سر
آکنه پوست سر به بیرون زدن زوائدی روی جمجمه اشاره دارد. مثل هر نوع آکنه دیگری آکنه پوست سر می‌تواند بر اثر باکتری، هورمون‌ها، یا انسداد منافذ پوست ایجاد گردد. انباشت ناشی از شامپو یا اسپری مو نیز می‌تواند سبب ایجاد آکنه پوست سر شود. این برآمدگی‌ها ممکن است دردناک، خارش‌آور، قرمز رنگ یا ملتهب شوند. در عین حال امکان خونریزی آنها وجود دارد.
درمان آکنه پوست سر گاهی از اوقات با تغییر روش مراقبت معمول از مو شروع می‌شود. اجتناب از محصولات بر پایه روغن و شستشوی بیشتر مو برای اجتناب از انباشت روغن یک روش مورد استفاده محسوب می‌شود. اگر تغییر روش مراقبت از مو برای درمان آکنه پوست سر مؤثر نباشد مردم باید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنند.


واکنش آلرژیک
واکنش آلرژیک به یک فرآورده مخصوص مو یا چیزی دیگر در محیط می‌تواند باعث ایجاد برآمدگی‌هایی (کهیر) بر روی پوست سر شود. این اختلال درماتیت تماسی آلرژیک نامیده می‌شود.
کهیرها ممکن است باعث خارش، پوسته دادن یا احساس خشکی و فلس مانند شدن پوست سر شوند. پس از شستشوی پوست سر با آب سرد و آب کشیدن مواد تحریک کننده احتمال فروکش واکنش آلرژیک وجود دارد. اگر این اتفاق نیفتد، یا اگر شخص با برگشت مجدد مکرر واکنش آلرژیک بر روی پوست سر مواجه باشد نیاز است تا شخص با پزشک مشورت کند.


شپش سر
شپش سر حشرات کوچکی هستند که می‌توانند روی پوست سر زندگی کنند. آنها بسیار مُسری هستند و می‌توانند باعث خارش و برآمدگی روی جمجمه شوند.
درمان خانگی برای شپش سر به طور معمول با استفاده از یک شامپوی مخصوص دارای ترکیبات حشره‌کش شروع می‌شود. در عین حال مبتلایان ناچارند تا برای شانه زدن موی خود از یک شانه مخصوص برای یافتن تخمک‌های شپش (که رشک نیز نامیده می‌شود) استفاده کنند.
اگر کسی دچار شپش باشد نیاز است تا تمامی سطوح پارچه‌ای خانه خود را برای پیشگیری از بروز مجدد شپش‌ پاکسازی کند. در صورت عدم کارآیی درمان خانگی ممکن است دکتر یک شپش‌کُش غیر نسخه‌ای توصیه کند.


درماتیت اتوپیک
درماتیت اتوپیک به نام شوره نیز شناخته می‌شود. این اختلال شایع ممکن است بر اثر رشد بیش از حد مخمر بر روی جمجمه یا محصولات مو که روی پوست سر خشک می‌شوند ایجاد گردد. علایم شامل برآمدگی‌های روی پوست سر و همچنین لکه‌های ورقه ورقه و خشک پوست زیر مو است.
استرس و دهیدراسیون می‌توانند باعث تشدید شوره شوند. بنابراین می‌توانند خارش ایجاد کنند. استفاده از شامپوهای مخصوص به طور معمول باعث کاهش علایم شوره می‌شود. در موارد شدید شوره سر، ممکن است پزشک یک شامپوی تخصصی تجویز کند.


کیست پیلار
کیست پیلار بر اثر انباشت کراتین در محفظه‌های زیر پوست سر ایجاد می‌شود. این کیست‌ها برای سلامت انسان مضر نیستند اما مردم ممکن است به دلایل زیبایی‌شناختی نسبت به درمان آنها اقدام کنند. درمان شامل تخلیه کیست یا برداشتن آن توسط عمل جراحی است.
در مورد کیست پیلار خود کیست تنها علامت مطرح است، و شخص نباید بر اثر لمس این کیست‌ها دچار درد شود. کیست‌های پیلار ممکن است سال‌ها سر جای خود بمانند یا خود به خود از بین بروند.


سرطان پوست
سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان است. در حدود 13 درصد سرطان پوست بدخیم مربوط به جمجمه است. برآمدگی‌های گوشتی رنگ، برآمدگی‌های موم شکل بر روی سر و زخم‌های برگشت کننده بر روی جمجمه از جمله نشانه‌های سرطان پوست محسوب می‌شوند.
اگر کسی متوجه وجود نقطه مشکوکی بر روی سر خود شود باید به پزشک مراجعه کند.
سرطان پوست بسیار درمان‌پذیر است، به ویژه اگر در مراحل اولیه پیشرفت بیماری تشخیص داده شود. درمان می‌تواند شامل عمل جراحی، اشعه درمانی، شیمی درمانی، و برداشتن ناحیه آسیب دیده به واسطه سرما باشد.


پسوریازیس پوست سر
پسوریازیس (سوریازیس) پوست سر یک اختلال مزمن پوستی است که با فلس‌های نقره‌ای رنگ در لکه‌های روی پوست سر مشخص می‌شود. گاهی وقت‌ها این ورقه‌های پوستی در لمس برآمده احساس می‌شوند و اغلب با خارش همراهند. پسوریازیس پوست سر ممکن است در کنار پسوریازیس نقاط دیگر بدن یا به شکل مستقل ایجاد گردد.
پسوریازیس یک بیماری خودایمنی تلقی می‌شود. خیس دادن پوست در آب گرم و استفاده از شامپوها و حالت دهنده‌های مخصوص می‌تواند به نرم کردن و زدودن پلاک‌های پسوریازیس کمک کند.
در صورتی که پسوریازیس پوست سر به عنوان محرک اختلالات دیگر، مثل ریزش موی سر ظاهر شود، پزشک ممکنن است داروهای تجویزی توصیه کند.

پیام همراه
علل برآمدگی‌های روی پوست سر طیفی از اختلالات خوش‌خیم مثل واکنش آلرژیک موقتی تا علل جدی‌تر مثل سرطان پوست را شامل می‌شود.
اغلب موارد برآمدگی‌های روی پوست سر به خودی خود پس از آبکشی سر زیر دوش و کمی مالش دادن پوست سر برطرف می‌شوند. برآمدگی‌های برگشت کننده یا آنهایی که از بین نمی‌روند می‌توانند نشان دهنده وجود مشکلی باشند که نیاز به مشورت با درماتولوژیست را ایجاب می‌کند.
ایده خوبی است که در مورد برآمدگی‌های نگران کننده یا توده‌های ایجاد شده روی پوست جمجمه با پزشک مشورت شود. پزشک می‌تواند اختلال مبتلابه شخص را تشخیص داده و پلن درمانی مربوط به آن را توصیه کند./


• دکتر سینتیا کاب، کاترین واتسون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN
What’s Causing the Bumps on My Scalp?
On January 9, 2020
New —
Written by Kathryn Watson

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.