دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

افزایش ملانین پوست و اهمیت آن برای سلامت

ملانین، پوست، پرتوهای ماوراء بنفش خورشید، قرص برنزه کردن، FDA، آنتی‌اکسیدان، فلاونوئید، دی‌هیدروکسی‌استون،  کرم ضد آفتاب

ملانین یک محافظ طبیعی در برابر پرتوهای ماوراء بنفش خورشید (UV) محسوب می‌شود

مقالات پوست / درماتولوژی

• آیا مردم می‌توانند سطح ملانین خود را افزایش دهند؟
• برنزه کردن برای تقویت ملانین
• دیگر روش‌های محافظت از پوست
• برنزه کردن بدون آفتاب
• ایمنی از آفتاب
• خلاصهملانین یک رنگدانه یا رنگ در پوست، مو و چشم‌ها است. در کل مردم دارای پوست تیره‌تر در مقایسه با افراد دارای پوست روشن مقدار بیشتری ملانین دارند. ژنتیک هر کسی رنگ پوست و میزان ملانین وی را مشخص می‌کند.
ملانین یک محافظ طبیعی در برابر پرتوهای ماوراء بنفش خورشید (UV) محسوب می‌شود. بنا به نظر "انجمن آمریکایی سرطان" افراد دارای ملانین بیشتر در پوست خود در ریسک پایین‌تری برای آفتاب‌سوختگی و سرطان پوست قرار دارند.
برنزه شدن در آفتاب نشانه‌ای از رهش ملانین توسط پوست است. این راهی است که پوست برای محافظت از خود در برابر آسیب پیش می‌گیرد. به هر حال، کارشناسان همچنین قرار گرفتن در معرض آفتاب، آفتاب سوختگی و برنزه شدن در آفتاب را با صدمات پوست و سرطان پوست مرتبط دانسته‌اند.
هیچ تحقیقی تا به امروز این نکته را اثبات نکرده است که غذاها یا مکمل‌ها می‌توانند میزان تولید ملانین را در انسان افزایش دهند. به هر حال خوردن برخی مواد غذایی ممکن است به پوست برای دفاع از خود در برابر صدمات ناشی از UV و سرطان پوست کمک کند.
در عین حال راه‌هایی برای برنزه کردن پوست بدون آسیب زدن به آن با پرتوهای UV وجود دارد.

آیا مردم می‌توانند سطح ملانین خود را افزایش دهند؟
اگرچه این کار ایمن نیست، محققان در میان تقویت کننده‌های تأیید شده موجود در بازار یک جزء شیمیایی را یافته‌اند که می‌تواند باعث تقویت سطوح ملانین در پوست شود.
این ترکیب وقتی محققان آن را برای پوست انسان مورد استفاده قرار دادند باعث ایجاد نمای ظاهری برنزه در پوست شد. پژوهشگران بر این اعتقادند که این ماده فعالیت برخی آنزیم‌های مهار کننده تولید ملانین را متوقف می‌کند.
در حالی که نتایج پتانسیل این موضوع را نشان می‌دهند مطالعات بالینی هنوز ایمنی و اثربخشی ترکیب مزبور را برای استفاده در انسان اثبات نکرده‌اند. به همین علت، این ماده هنوز در دسترس عموم قرار ندارد.
در حالی که برخی محصولات ادعای "قرص برنزه کردن" را دارند و اینکه می‌توانند باعث تیره‌تر شدن پوست گردند، FDA می‌گوید که ایمنی و اثربخشی این محصولات اثبات نشده است. این فرآورده‌ها حتی ممکن است باعث عوارض جانبی جدی شامل آسیب‌دیدگی چشم شوند.

برنزه کردن برای تقویت ملانین
اگرچه ملانین دارای برخی فواید برای سلامت است، برنزه کردن راهی ایمن برای تقویت ملانین نیست. بر مبنای اعلام "بنیاد سرطان پوست" برنزه کردن، آفتاب‌سوختگی و قرار گرفتن در معرض آفتاب به میزان زیادی ریسک ابتلاء به سرطان را در شخص افزایش می‌دهند.
به علاوه "بنیاد سرطان پوست" می‌گوید که مردم نباید سعی کنند تا در کوران تعطیلات یا تماس طولانی مدت با آفتاب پوست خود را برنزه کنند. این برنزه کردن زیاد باعث محافظت در برابر آفتاب‌سوختگی نمی‌شود اما ریسک آسیب دیدن پوست و سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

دیگر روش‌های محافظت از پوست
"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" می‌گوید، حتی با وجودی که افراد با پوست تیره‌تر دارای مقداری محافظت طبیعی در برابر UV هستند مردم دارای تمامی تون‌های رنگی در پوست شامل افراد رنگین‌ پوست ممکن است دچار سرطان پوست گردند و نیاز به محافظت از خود در برابر نور آفتاب دارند.
رژیم غذایی سالم در عین حال می‌تواند به پیشگیری از سرطان پوست کمک کند زیرا برخی مواد مغذی تا حدودی به محافظت در برابر سرطان پوست منجر می‌شوند.

غذاهای دارای آنتی‌اکسیدان
آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که می‌توانند روند آسیب دیدن سلول‌های پوست را کُند کرده یا از آن پیشگیری کنند. در برخی موارد، این بدان معنی است که آنها می‌توانند به پیشگیری از برخی انواع سرطان کمک نمایند.
بعضی مطالعات عنوان می‌کنند که آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند واسطه آسیب ناشی از UV بر پوست و سرطان پوست شوند.
"انستیتوهای ملی سلامت" (NIH) عنوان می‌کنند که خوردن غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان به پیشگیری از برخی بیماری‌ها کمک می‌کند.
میوه و سبزیجات منبع خوبی برای تأمین آنتی‌اکسیدان هستند. غذاهای دیگری مثل شکلات تلخ، چای سبز، آجیل‌ها، انواع لوبیا، گیاهان دارویی و ادویه‌ها نیز حاوی آنتی‌اکسیدان هستند.
اگرچه آنتی‌اکسیدان‌های موجود در مواد غذایی مفیدند تأمین آنها از مکمل‌ها چنین وضعیتی ندارد.
انستیتوهای ملی سلامت می‌گویند که دوز بالای آنتی‌اکسیدان‌ها در مکمل‌ها می‌توانند باعث خطراتی برای سلامت شوند که از جملۀ آنها می‌توان افزایش خطر ابتلاء به سرطان را نام برد. مکمل‌ها در عین حال ممکن است با داروها وارد فعل و انفعال منفی شوند.

فلاونوئیدها
فلاونوئیدها موادی مغذی هستند که تقریباً در تمامی میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارند. این ترکیبات برخی خواص ضد سرطانی از خود نشان داده‌اند.
یک مطالعه پی برده است که بعضی فلاونوئیدها می‌توانند به پیشگیری از ملانوما کمک کنند، که کشنده‌ترین شکل سرطان پوست محسوب می‌شود. محققان مورد اشاره چند فلانوئید را در مطالعه خود مورد بررسی قرار داده بودند، که بسیاری از آنها در میوه‌ها، سبزیجات و چای سبز یافت می‌شود.
اگرچه خوردن فلاونوئید باعث افزایش ملانین نمی‌شود، خوردن آنها راهی مفید برای کمک به دفاع از پوست در برابر آسیب‌دیدگی است.

برنزه کردن بدون آفتاب
در صورتی که هدف کسی تیره‌تر کردن نمای ظاهری پوست خود باشد باید مواردی غیر از برنزه کردن با آفتاب را در مد نظر قرار دهد.
برنزه کننده‌های فاقد آفتاب باعث افزایش ملانین یا محافظت در برابر UV نمی‌شوند. در عوض، اثرات آنها قویاً بهداشتی-آرایشی است.
بسیاری از محصولات برنزه کردن خود حاوی ترکیبی به نام دی‌هیدروکسی‌استون (DHA) هستند.
DHA یک مولکول گیاهی است که وقتی روی پوست قرار گیرد رنگدانه تولید می‌کند. این رنگدانه ملانوئیدین نامیده می‌شود اما این مشابه ملانین نیست و اثرات محافظتی مربوط به آن را ندارد.
اثرات DHA می‌تواند تا چند روز دوام داشته باشد اما با تولید طبیعی سلول‌های تازه توسط پوست تأثیر مزبور از بین می‌رود.
برخی شواهد عنوان می‌کنند که استفاده از محصولات DHA با غلظت 5 درصد یا بالاتر در 24 ساعت اول پس از مصرف می‌تواند باعث افزایش صدمات ناشی از UV شود.
مردم باید برای پیشگیری از این صدمات ناشی از نور آفتاب از کرم ضد آفتاب و لباس‌های محافظ در برابر آفتاب استفاده کنند.

ایمنی از آفتاب
سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در ایالات متحد آمریکا است.
"بنیاد سرطان پوست" برای پیشگیری از سرطان مزبور موارد فهرست شده در زیر را توصیه می‌کند:
• حضور در سایه به ویژه در فاصله بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر
• اجتناب از برنزه کردن و آفتاب سوختگی
• عدم استفاده از برنزه کننده‌های مخصوص فضای داخلی
• استفاده از کلاه، لباس، و عینک بلوک کننده UV برای محافظت از پوست و چشم
• استفاده از یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع (UVA/UVB) دارای SPF 15 یا بالاتر به صورت روزانه
• استفادده از کرم ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر برای مجاورت طولانی مدت با نور آفتاب
• استفاده از کرم ضد آفتاب 30 دقیقه پیش از حضور در فضای خارجی و تکرار این استفاده هر دو ساعت یک بار
• معاینه پوست خود به صورت هر ماهه برای بررسی تغییرات احتمالی ایجاد شده در آن
• مراجعه به متخصص پوست حداقل به صورت سالانه

خلاصه
ژنتیک هر کسی میزان ملانین طبیعی و رنگ پوست وی را تعیین می‌کند. به هر حال محققان در جستجوی راه‌هایی برای افزایش ملانین و کمک به پیشگیری از سرطان پوست هستند.
رژیم غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان و فلاونوئیدها راه مناسبی برای پیشگیری از صدمه دیدن پوست و سرطان پوست است.
مردم دارای تمامی انواع رنگ پوست باید خود را با استفاده از کرم ضد آفتاب به صورت روزانه و استفاده از کلاه و لباس در برابر نور آفتاب محافظت کنند./


• دکتر دِبرا سولیوان، جنیفر بِری
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Increase melanin levels: What to know
Medically reviewed by Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI
On February 27, 2020
New —
Written by Jennifer Berry

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.
د÷