دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اریتما نودوسوم و التهاب در لایه چربی پوست

اریتما نودوسوم، بیماری زمینه‌ای،  گلوی استرپی، بیماری خراش گربه، بیماری‌های قارچی، مونونوکلئوز عفونی، سارکوئیدوز، بیماری بهجت، بیماری التهابی روده، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، بیوپسی پوست، کورتیزون خوراکی، کولچیسین

اریتما نودوسوم ممکن است خود به خود در طول 3 تا 6 هفته از بین برود.

مقالات پوست / درماتولوژی

اریتما نودوسوم چیست؟
• اریتما نودوسوم چه علتی دارد؟
• اریتما نودوسوم چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• اریتما نودوسوم چگونه درمان می‌شود؟اریتما نودوسوم چیست؟
اریتما نودوسوم نوعی التهاب پوستی است که در قسمت لایه چربی پوست ایجاد می‌شود. اریتما نودوسوم باعث ایجاد برآمدگی‌هایی قرمز رنگ، دردناک و حساس می‌گردد که عموماً در قسمت جلو پاها و زیر زانوها بروز می‌کنند. این برآمدگی‌ها یا نودول‌های حساس ناشی از اریتما نودوسوم دارای اندازه‌‌های متفاوتی هستند. آنها ممکن است به مدت چند هفته به تناوب ملتهب شده و التهاب آنها فروکش کند و سپس کوچک و هموار شده اثری از کبودی بر جای بگذارند.
اریتما نودوسوم ممکن است خود به خود در طول 3 تا 6 هفته از بین برود. پس از برطرف شدن، این اختلال ممکن است صرفاً یک نمای کبودی از خود به جا بگذارد یا علامت مزمنی در پوست که در آن لایه چربی پوست آسیب دیده است.
اریتما نودوسوم مزمن اختلالی است که در آن ضایعات پوستی همه جا به مدت چند هفته تا چند ماه ظاهر می‌شوند. به هر حال، اریتما نودوسوم مزمن که ممکن است سال‌ها ادامه یابد نمونه دیگری از این بیماری است. اریتما نودوسوم مزمن که گهگاه برگشت می‌کند، ممکن است در شرایط وجود یک بیماری زمینه‌ای یا بدون آن بروز کند.
اریتما نودوسوم چه علتی دارد؟
اریتما نودوسوم ممکن است به همراه یک اختلال پزشکی دیگر یا در عدم شرایط وجود آن بروز کند. وضعیت‌های مرتبط شده به اریتما نودوسوم شامل مصرف دارو (داروهای مرتبط به سولفا، قرص‌های پیشگیری از بارداری، استروژن‌ها)، گلوی استرپی، بیماری خراش گربه، بیماری‌های قارچی، مونونوکلئوز عفونی، سارکوئیدوز، بیماری بهجت، بیماری التهابی روده (بیماری کرون، و کولیت اولسراتیو)، و بارداری نرمال است.

اریتما نودوسوم چگونه تشخیص داده می‌شود؟
پزشک کار تشخیص را ابتدا با معاینه بالینی راش پوستی آغاز می‌کند. به هر حال، بیوپسی پوست - اقدامی که در آن بخش کوچکی از پوست آسیب دیده برای بررسی دقیق گرفته می‌شود - به طور معمول برای تشخیص اریتما نودوسوم نیاز است.

اریتما نودوسوم چگونه درمان می‌شود؟
اریتما نودوسوم در ابتدا با شناسایی و درمان اختلال زمینه‌ای در کنار ضایعات پوستی مدیریت می‌شود.
درمان اریتما نودوسوم شامل استفاده از داروهای ضد التهابی، و کورتیزون خوراکی یا تزریقی است. کولچیسین گاهی از اوقات به شکل مؤثر برای کاهش التهاب به کار رفته است. درمان باید برای بیمار و علایم مبتلابه او شخصی‌سازی شود. به خاطر سپردن این موضوع مهم است که اریتما نودوسوم اگرچه آزارنده و اغلب دردناک است تهدیدی برای ارگان‌های داخلی بدن محسوب نمی‌شود و چشم‌انداز طولانی مدت در این بیماری عموماً بسیار خوب است./


• دکتر دِبرا جیلمن
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
WebMD Medical Reference
Erythema Nodosum
Reviewed by Debra Jaliman, MD
On November 05, 2019

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.