دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

خارش کبودی: علل، و درمان

حشرات شب‌گز, سلولیت, فولیکولیت, ایمپتیگو, آبله مرغان, سرمادرمانی, راش, پسوریازیس

امکان کبود شدن عضلات و استخوان‌ها نیز وجود دارد

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• خارش کبودی چیست؟
• آیا خارش کبودی می‌تواند نشانه‌ای از عفونت باشد؟
• چگونه خارش کبودی را درمان کنیم
راش خارش‌دار همراه کبودی
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهکبودی زمانی ایجاد می‌شود که یک جراحت یا آسیب باعث پارگی سطح پوست نمی‌شود اما کماکان سبب می‌گردد تا رگ‌های خونی زیر سطح پوست پاره شده خون به داخل بافت پیرامون نشت کند. کبودی به نام کوفتگی نیز خوانده می‌شود.
اکثر کبودی‌ها بدون نیاز به درمان پزشکی بهبود می‌یابند، و این موضوع نرمال است که کبودی تغییر رنگ دهد و حتی در فرآیند التیام خارش ایجاد کند.
کبودی بر مبنای رنگ پوست هر کسی متفاوت به نظر می‌رسد و ممکن است شناسایی آن بر روی پوست‌های تیره دشوارتر باشد. در کل، کبودی به شکل لکه‌های تغییر رنگ داده یا تیره‌تر روی پوست ظاهر می‌شود.
کبودی در ابتدای بروز ممکن است رنگ قرمز یا بنفش داشته باشد، و در زمان التیام به سبز متمایل به زرد تغییر رنگ دهد. این زمانی است که ممکن است خارش کبودی شروع شود.
امکان کبود شدن عضلات و استخوان‌ها نیز وجود دارد. کبودی ممکن است باعث ورم، خشکی و درد گرفتن نواحی اطراف خود شود. عضله کبود شده باعث کاهش حرکت می‌شود حال آنکه کبودی‌های شدیدتر، یا هماتوماها (هماتوم‌ها) می‌توانند نوعی حالت غده مانند برجسته، متورم، و دردناک نیز ایجاد کنند.


خارش کبودی چیست؟
محققان علت ایجاد خارش در مورد برخی کبودی‌ها را تعیین نکرده‌اند. عوامل تقویت کننده شامل خشکی پوست و خود فرآیند التیام است.
پوست خشک اغلب می‌خارد. اگر افراد دارای پوست خشک دچار یک مورد کبودی شوند، ناحیه دچار کبودی ممکن است بسیار حساس و دردناک گردد. اگر شخص دچار این مشکل پوست ناحیه دچار کبودی را مرطوب نکند کبودی ممکن است با خارش توأم گردد.
سالمندان به طور مشخص ممکن است در مورد خارش کبودی آسیب‌پذیر باشند زیرا آنان معمولاً به سهولت دچار کبودی می‌شوند و بیشتر محتمل است که با خشکی پوست مواجه باشند.
کبودی‌های طولانی مدت روی دست و بازو پورپورای اکتینیک نامیده می‌شود.
اکتینیک پورپورا که به وفور در سالمندان دیده می‌شود به طور معمول به علت نازک بودن پوست، ضعف عروق خونی، و مصرف استروئیدها و داروهای رقیق کننده خون مثل کومادین و الکل ایجاد می‌شود. افراد دارای پوست خشک ممکن است به خارش کبودی مبتلاء شوند.
کبودی‌ها نوعی زخم موسوم به زخم فشاری هستند. بر مبنای یک مقاله مربوط به سال 2015، خارش یک پاسخ معمول روند التیام برای تمامی انواع زخم‌ها است.
کارشناسان می‌گویند هیستامین، که در زمان التیام زخم آزاد می‌شود، و میزان بالای بیلی‌روبین، که آن نیز ممکن است در طول التیام زخم افزایش یابد، می‌توانند باعث خارش شوند.
گاهی از اوقات کبودی نتیجه خارش است. برای مثال برخی از مردم به قدری در مقابل نیش پشه یا حشرات شب‌گز حساسند که آنقدر خود را می‌خارانند که برای ایجاد کبودی روی بدنشان کافی است.


آیا خارش کبودی می‌تواند نشانه‌ای از عفونت باشد؟
خارش کبودی معمولاً نشانه‌ای از عفونت نیست.
کارشناسان افزایش درد و ورم، تغییر رنگ گسترش یابنده پوست، چرک، و احساس ناخوشی را به عنوان نشانه‌های کلیدی زخم عفونی فهرست می‌کنند. آنها ذکری از خارش به عنوان یک نشانه نمی‌آورند. به علاوه در حالی که عفونت‌های متعددی مثل سلولیت، فولیکولیت، ایمپتیگو، و آبله مرغان می‌توانند به پوست آسیب برسانند، آنها معمولاً شبیه به کبودی نیستند.
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" خارش می‌تواند با بیماری‌های شدید مثل لوسمی، سرطان خون، همراه باشد. به هر حال، وقتی کسی دچار لوسمی یا نوع دیگری از سرطان خون باشد، وی معمولاً در سراسر بدن خود دچار حس خارش می‌شود و نه فقط در یک نقطه. شخص نمی‌تواند علت این نوع خارش را به یک راش، کبودی، یا خشکی پوست کاهش دهد.


چگونه خارش کبودی را درمان کنیم
بنیان درمان کبودی، چه با خارش همراه باشد چه نباشد، شامل موارد زیر است:
• استراحت و بالا گرفتن محل کبودی در صورت ممکن و راحت بودن
• گذاشتن یخ (سرمادرمانی) روی محل کبودی در دو روز اول پس از آسیب دیدگی
• استفاده از گرمادرمانی برای محل مزبور پس از گذشت 48 ساعت
• استفاده از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای در صورت نیاز
• درمان‌های دیگری می‌توانند برای خارش کبودی مفید باشند:
• شستشوی محل کبودی با آب گرم و نه داغ
• استفاده از صابون ملایم و فاقد مواد محرک
• استفاده از لوسیون‌های آرام‌بخش برای درمان خشکی پوست و آرام کردن محل آسیب دیدگی
• استفاده از آنتی‌هستامین‌های غیر نسخه‌ای در صورت نیاز


راش خارش‌دار همراه کبودی
افراد دچار آنچه به نظر می‌رسد یک خارش کبودی باشد اما هیچ دلیل آشکاری برای کبودی ندارند ممکن است دچار اختلالی باشند که باعث ایجاد راش است.
برای مثال، اختلالات پوست، مثل اگزما یا درماتیت اتوپیک می‌توانند باعث ایجاد راش‌هایی شوند که به قدری خارش‌آورند که افراد در زمان خارش دادن یا مالش پوست آنقدر در این کار افراط می‌کنند که دچار کبودی می‌شوند.
این وضعیت در عین حال می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست به مرور زمان شود، بنابراین ناحیه آسیب دیده بیش از راش شبیه کبودی به نظر می‌رسد.
پسوریازیس (سوریازیس) یک اختلال پوستی دیگر است. بر مبنای اعلام "بنیاد پسوریازیس" در سال 2014، بیش از 8 میلیون نفر در سطح ایالات متحد آمریکا دچار این بیماری هستند. پسوریازیس می‌تواند باعث گردد تا لکه‌های خارش‌آور در هر جای سطح بدن به ویژه زانوها، آرنج و جمجمه بروز کنند.
وقتی مردم رنگین پوست دچار پسوریازیس می‌شوند، پلاک‌های آنها گرایشی به رنگ‌های زرد، خاکستری یا قهوه‌ای تیره از خود نشان می‌دهند و بیشتر کبودی به نظر می‌رسند تا پلاک‌های پسوریازیس.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اکثر موارد کبودی بدون درمان پزشکی بهبود می‌یابند. نشانه‌های لزوم مراجعه به پزشک برای درمان شامل موارد زیر است:
• کبودی مکرر بدون دلیل آشکار
• دچار شدن به یک مورد کبودی به مدت بیش از دو هفته بدون بهبود ادامه یابد
• ایجاد نشانه‌های عفونت مثل افزایش سرخی یا ورم در اطراف جای کبودی
دچار شدن به درد یا فشار در ناحیه آسیب دیده می‌تواند نشانگر اختلالی جدی به نام سندرم کمپارتمان باشد که نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.


خلاصه
کبودی نوعی صدمه بسیار شایع است که عموماً خود به خود بدون درمان پزشکی برطرف می‌شود.
در کوران فرآیند التیام تغییر رنگ کبودی نرمال است و برخی افراد دچار خارش نیز می‌شوند.
کارشناسان یک علت مشخص را برای خارش کبودی تعیین نکرده‌اند اگرچه خشکی پوست و فرآیند طبیعی التیام ممکن است عوامل دخیل در این مورد باشند.
بعضی اختلالات پوست مثل اگزما یا پسوریازیس ممکن است باعث راش‌هایی شوند که مردم آنها را با کبودی اشتباه می‌گیرند.
در عین حال این امکان وجود دارد که افراد پس از خراشیدن شدید پوست به علت اختلالی دیگر مثل نیش حشره یا اگزما دچار کبودی شوند.
هر کسی که دچار کبودی با نشانه‌های نامعمول، عفونی، یا بسیار دردناک شود باید به پزشک مراجعه کند./خارش کبودی: علل، و درمان
دکتر النا بیگرز، دنیله درسدن
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
Why do bruises itch? Causes, treatments, and when to see a doctor
Medically reviewed by Alana Biggers, M.D., MPH —
Written by Danielle Dresden
On January 7, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

دکتر فریدون علا: انگیزه‎ای بالاتر از عشق نیست!

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.