دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اصطلاح پروکراتوزیس طیفی از اختلالات پوست را در برمی‌گیرد

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
پروکراتوزیس چیست؟
• انواع پروکراتوزیس
• تشخیص پروکراتوزیس
• درمان پروکراتوزیس
• علل پروکراتوزیس
• مراقبت خانگی برای پروکراتوزیس
• چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم
• خلاصهپروکراتوزیس [پُروکراتوزیس] به گروهی از اختلالات پوست اشاره دارد که در حالت معمول به صورت لکه‌های کوچک با کناره‌های برجسته ظاهر می‌شوند.
شش زیرنوع اصلی پروکراتوزیس وجود دارد که از نظر رنگ، اندازه، و جای بروز روی بدن متفاوتند. در اکثر موارد، پروکراتوزیس علتی برای نگرانی نیست. به هر حال، این خطر وجود دارد که نواحی آسیب دیده سرطان‌زا شوند.


پروکراتوزیس چیست؟
اصطلاح پروکراتوزیس طیفی از اختلالات پوست را در برمی‌گیرد که در آنها نواحی آسیب دیده برآمدگی‌های صورتی، قرمز، یا قهوه‌ای با حواشی برجسته ایجاد می‌کنند. در برخی مواقع، پروکراتوزیس می‌تواند به یک ناحیه آسیب برساند یا در چند جا ظاهر شود.
پروکراتوزیس مسری نیست، و اگرچه ممکن است در قسمت‌های مختلف ایجاد شود نامحتمل است که از طریق تماس از قسمتی از بدن به قسمت دیگر گسترش یابد.
پروکراتوزیس یک اختلال پیش‌سرطانی است، که تمامی متغیرهای آن پتانسیل تغییر سلول‌ها به سرطانی را دارند.


انواع پروکراتوزیس
شش زیرنوع اصلی پروکراتوزیس وجود دارد:

پروکراتوزیس اکتینیک سطحی منتشر (DSAP)
رایج‌ترین زیرنوع پروکراتوزیس، DSAP، معمولاً افراد را در سال‌های 20 و 30 زندگی درگیر می‌کند. این نوع در زنان بیش از مردان شایع است.
از نظر نمای ظاهری DSAP گسترده‌تر از دیگر زیرنوع‌ها است و به صورت نقاط سرخ‌فام و قهوه‌ای ظاهر می‌شود. این لکه‌ها گرایشی به بروز متقارن در پشت، دست‌ها، پاها، و شانه‌های فرد مبتلاء از خود نشان می‌دهند.
طیفی از عوامل می‌توانند باعث ایجاد DSAP شوند. چنین به نظر می‌رسد که علت اصلی قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) باشد. به هر حال، این امکان هست که افراد دارای یک ریسک ژنتیکی ایجاد این نوع پروکراتوزیس باشند.
ریسک ابتلاء به سرطان پوست در افراد دچار DSAP 3 درصد است.

پروکراتوزیس میبلی
پروکراتوزیس میبلی دومین زیرنوع شایع پروکراتوزیس است و معمولاً در کودکان یا جوانان ایجاد می‌شود. تحقیقی قدیمی عنوان می‌کند که پروکراتوزیس میبلی در مردان دو بار بیش از زنان شایع است.
پروکراتوزیس میبلی به صورت برآمدگی‌های پوستی برجسته دچار تغییر رنگ با یک مرز یا حاشیه نازک بروز می‌کند. این برآمدگی‌ها اغلب بر روی تاب‌گشت، دست‌ها یا پاها ظاهر می‌شوند. اگرچه آنها از نظر اندازه اغلب فقط چند سانتی‌متر هستند، در برخی موارد ممکن است با گذشت زمان بزرگ شوند.
8 درصد شانس آن وجود دارد که پروکراتوزیس به سرطان تبدیل شود.

پروکراتوزیس سطحی منتشر (DSP)
DSP زیرنوع نادرتری از پروکراتوزیس است که گرایشی به بروز در دوران کودکی افراد از خود نشان می‌دهد.
DSP شبیه DSAP است، و این دو نمای ظاهری مشابهی دارند. به هر حال، در حالی که DSAP فقط در نقاط قرار گرفته در معرض تابش آفتاب بروز می‌کند، DSP می‌تواند به آن نواحی از بدن که در معرض نور آفتاب قرار ندارند نیز آسیب برساند. بنابراین، DSP ممکن است در هر قسمتی از سطح بدن ایجاد شود.
ایجاد سرطان پوست پس از بروز DSP نادر است.

پروکراتوزیس خطی
پروکراتوزیس خطی یک شکل نادر پروکراتوزیس است که معمولاً در اوایل کودکی بروز می‌کند.
پروکراتوزیس خطی شبیه DSP و DSAP بوده اما دارای ویژگی متمایز کننده ظاهر شدن در کنار خطوط بلاشکو است. خطوط بلاشکو خطوطی روی پوست هستند که مسیر ایجاد سلول‌ جنینی را نشان می‌دهند.
19 درصد خطر آن وجود دارد که شخص دچار پروکراتوزیس خطی به سرطان پوست مبتلاء شود.

پروکراتوزیس پلانتاریس پالماریس منتشر (PPPD)
PPPD روی کف دست و پا به صورت لکه‌های مدور پوسته داده بروز می‌کند. گاهی از اوقات، اینها ممکن است به اندام‌ها و تاب‌گشت گسترش یابند.
از آنجا که PPPD یک زیرنوع بسیار نادر پروکراتوزیس است، در مورد علل و محرک‌های بالقوه آن فقدان کاوش تحقیقی وجود دارد. به هر حال، تحقیقی قدیمی عنوان می‌کند که شخص ممکن است PPPD را به ارث ببرد. اگرچه این نوع معمولاً خود را در طول دوره نوجوانی یا سال‌های 20 زندگی فرد نشان می‌دهد، مواردی از ابتلاء افراد مسن‌تر به آن مشاهده شده است.
10 درصد خطر آن وجود دارد که شخص دچار PPPD به سرطان پوست مبتلاء شود.

پروکراتوزیس نقطه‌ای
پروکراتوزیس نقطه‌ای یک اختلال پوستی است که در دوران بزرگسالی شخص به شکل برآمدگی‌های بسیار کوچک، پشته مانند روی کف دست و پا ایجاد می‌‌شود.
این برآمدگی‌ها ممکن است به کندی روی پوست گسترش یابند و می‌توانند باعث خارش با احساس ناراحتی در زمان راه رفتن شوند.
پروکراتوزیس نقطه‌ای یک زیرنوع بسیار نادر پروکراتوزیس است. به همین دلیل، این مورد با فقدان کاوش علمی در مورد علل و محرک‌ها مواجه است.


تشخیص پروکراتوزیس
تشخیص پروکراتوزیس معمولاً شامل یک معاینه بالینی است. متخصص پوست ناحیه‌های آسیب دیده را بررسی کرده و احتمالاً درموسکپی انجام می‌دهد.
در بعضی موارد، ممکن است برای از تشخیص رد کردن اختلالات دیگر یا بررسی سلول‌های سرطانی به بیوپسی نیاز باشد.


درمان پروکراتوزیس
در حال حاضر هیچ علاجی برای پروکراتوزیس وجود ندارد. به هر حال، شخص می‌تواند برای بهبود نمای ظاهری نواحی آسیب دیده کارهایی انجام دهد. یک مرور مربوط به 2017 بر روی درمان پروکراتوزیس گزینه‌های زیر را فهرست می‌کند:
کرم ایمیکمود. ایمیکیمود متعلق به گروهی از داروها به نام تعدیل‌ کننده‌های سیستم ایمنی است. این داروها از طریق فعال کردن سیستم ایمنی برای مقابله با توده‌های پوستی غیر نرمال کار می‌کنند.
• رتینوئیدهای موضعی یا سیستمیک. رتینوئیدها داروهایی مشتق از ویتامین A هستند. افراد دچار پروکراتوزیس ممکن است به رتینوئید موضعی به شکل کرم، لوسیون یا ژل نیاز داشته باشند. به شکل جایگزین پزشک ممکن است رتینوئیدهای خوراکی توصیه کند.
ویتامین D موضعی. استفاده از ویتامین D برای نواحی آسیب دیده می‌تواند برخی فواید درمانی داشته باشد.
• مداخلات رویه‌ای. در بعضی موارد، مداخلات بر مبنای یک رویه، مثل کرایوتراپی یا لیزر درمانی ممکن است ضروری باشد. به هر حال، پزشکان این گزینه‌ها را در موارد شدید بیماری در مد نظر قرار می‌دهند.


علل پروکراتوزیس
علل دقیق برخی زیرنوع‌های پروکراتوزیس شناخته شده نیست. به هر حال، نظریه‌های مرتبط به علل پروکراتوزیس شامل موارد زیر است:
• ژنتیک. یک نظریه این است که شخص ممکن است ک ژن معیوب به ارث برده باشد که محرک این اختلال است.
• قرار گرفتن در معرض نور آفتاب. تحقیقی قدیمی عنوان کرده است که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یا UV می‌تواند علت برخی اشکال پروکراتوزیس شامل DSAP باشد.
• سرکوب سیستم ایمنی. اختلالات یا درمان‌های موجب تضعیف سیستم ایمنی نیز ممکن است محرک ایجاد برخی زیرنوع‌های پروکراتوزیس باشند.


مراقبت خانگی برای پروکراتوزیس
شخص دچار پروکراتوزیس باید محدود کردن مجاورت با نور آفتاب و مرطوب کردن منظم ناحیه‌های آسیب دیده را در دستور کار قرار دهد. آنان همچنین باید کرم ضد آفتاب با SPF بالا را مورد استفاده قرار دهند.
شواهد روایی حاکی از آن است که آلو ورا می‌تواند باعث تخفیف خارشی شود که افراد دچار برخی زیرنوع‌های پروکراتوزیس ممکن است آن را تجربه کنند.
به هر حال، حتی اگر چنین کاری باعث تخفیف ناراحتی شود شخص باید کماکان مراجعه به یک درماتولوژیست را که می‌تواند درمان مناسبی تجویز کند، در دستور کار قرار دهد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
شخص دچار پروکراتوزیس باید مراجعه منظم به پزشک یا متخصص پوست را در برنامه زندگی خود لحاظ کند. این متخصصان می‌توانند ناحیه آسیب دیده را زیر نظر بگیرند و در مورد نشانه‌های ایجاد سرطان پوست بررسی کنند.
در صورت بروز تغییرات ناگهانی در قسمت‌های آسیب دیده یا بروز علایمی در قسمت‌های دیگر بدن شخص باید در فاصله بین ویزیت‌های منظم به پزشک مراجعه کند.
شخص همچنین باید در صورت مواجه شدن با خارش، درد، تغییر رنگ پوست، یا خونریزی در پیرامون نقاط آسیب دیده با پزشک مشورت کند.


خلاصه
پروکراتوزیس اصطلاحی کلی برای گروهی از اختلالات پوستی است که باعث ایجاد برآمدگی‌های کوچک تغییر رنگ داده و دارای حاشیه برجسته روی پوست می‌شوند.
در حال حاضر پروکراتوزیس قابل علاج نیست، اما چند درمان برای کمک به کاهش نمای ظاهری برآمدگی‌ها یا ضایعات در دسترسند.
شخص دچار پروکراتوزیس باید به پزشک یا درماتولوژیست مراجعه کند. احتمال ایجاد سلول‌های سرطان‌زا مطرح است، و متخصصان مورد اشاره می‌توانند نواحی آسیب دیده را برای بررسی فرجام مورد اشاره زیر نظر بگیرند./پروکراتوزیس پوست و سرطان
دکتر سوزان برد، لوئیس مورالس-براون
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Medical News Today
What to know about porokeratosis
Medically reviewed by Susan Bard, MD —
Written by Louise Morales-Brown on January 13, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

مروری بر انواع شایع آلرژی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.