دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خال سرطانی: نشانه‌ها، علایم، تشخیص و درمان

جوجه اردک زشت, پاتولوژیست, بیوپسی, گره لنفاوی, شیمی درمانی, ایمنی درمانی, اشعه درمانی

یک ریسک فاکتور شایع برای خال‌های سرطانی قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش آفتاب است

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• چه چیزی خال را سرطانی می‌کند؟
نشانه‌ها و علایم خال‌های سرطانی
• تشخیص خال‌های سرطانی
• درمان خال‌های سرطانی
• پیشگیری از خال‌های سرطانی
• خلاصهخال سرطانی شایع‌ترین نشانه ملانومای (ملانوم) پوست است. ملانوم نوعی سرطان پوست محسوب می‌شود. خال سرطانی به طور معمول خالی تازه یا خالی از پیش موجود است که دچار برخی تغییرات شده است.
اگرچه هر خال تازه یا دچار تغییر سرطانی نیست، این موضوع حائز اهمیت است که مردم مراقب خال‌های خود باشند.
ملانوم شایع‌ترین شکل سرطان پوست نیست اما اغلب جدی‌ترین نوع آن است. علت آن است که این نوع سرطان پوست به سرعت در قسمت‌های دیگر بدن گسترش می‌یابد، درمان آن را مشکل می‌کند و چشم‌انداز بیماری برای بیمار ضعیف است.
به هر حال، دسترسی به تشخیص زودهنگام و دریافت درمان کامل به شکلی قابل ملاحظه دورنما را برای افراد دچار ملانوما بهبود می‌بخشد. علت اهمیت هشیار بودن در مورد تغییرات پوست و بررسی منظم آن همین است.
یک ریسک فاکتور شایع برای خال‌های سرطانی قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش آفتاب است. بنابراین، این موضوع حیاتی است که مردم پرهیزهایی مثل محدود کردن تماس با نور آفتاب را جدی بگیرند، در زمان حضور در فضای باز لباس‌های محافظ در برابر آفتاب بپوشند و از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع استفاده کنند.


چه چیز خال را سرطانی می‌کند؟
خال سرطانی یا ملانوما، نتیجه آسیب دیدن DNA سلول‌های پوست است. این تغییرات یا جهش‌ها در ژن‌ها می‌تواند به رشد سریع و خارج از کنترل سلول‌ها منجر گردد.
ملانوما نوعی سرطان پوست است که زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های تولید کننده رنگدانه موسوم به ملانوسیت جهش می‌کنند و به شکلی خارج از کنترل تقسیم می‌شوند. ملانوسیت‌ها رنگدانه‌ای به نام ملانین تولید می‌کنند.
ملانین مسؤول نوع رنگ پوست است. پس از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، ملانوسیت‌ها تولید ملانین را برای محافظت در برابر اثرات بالقوه مضر اشعه UV افزایش می‌دهند. علت برنزه شدن برخی از افراد پس از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب همین است.
بدن مردم دارای پوست تیره به شکل طبیعی بیش از افراد دارای پوست روشن ملانین تولید می‌کند. این بدان معنی است که افراد دارای رنگ پوست تیره‌تر به نوعی در مقایسه با افراد دارای پوست روشن از محافظت طبیعی بیشتری در برابر اشعه ماوراء بنفش برخوردارند.
به هر حال کماکان این امکان وجود دارد که افراد دارای پوست تیره دچار خال‌های سرطانی شوند، بنابراین این گروه از مردم نیز باید پرهیزهای متناسب با وضعیت را انجام دهند. اگرچه خال‌ سرطانی در میان افراد رنگین‌پوست کمتر شایع است آنها معمولاً از فرجام بدتری برخوردارند، زیرا ملانوم ظاهر شده در افراد دارای پوست تیره گرایشی تهاجمی‌تر از خود نشان می‌دهد.
خال‌ها خوشه‌ای از ملانوسیت‌ها هستند. علت آنکه چرا تقسیم سریع ملانوسیت‌های آسیب دیده می‌تواند به ایجاد سلول‌های سرطانی منجر شود همین است. در هر حال، هر خالی سرطانی نیست. در واقع اکثر خال‌ها بدون ضرر هستند.
قرار گرفتن زیاد در معرض نور UV به ویژه UVA و UVB شایع‌ترین علت خال‌های سرطانی است. منبع اصلی نور UV آفتاب است، اما منابع نور مصنوعی مثل تخت‌های برنزه کردن نیز می‌توانند نور UV تولید کنند.
در بعضی مواقع، مردم ممکن است جهش‌های ژنی را از والدین خود به ارث ببرند، که شانس ایجاد خال‌های سرطانی را افزایش می‌دهد.


نشانه‌ها و علایم خال‌های سرطانی
ممکن است شناسایی خال‌ سرطانی در مراحل اولیه ملانوم کار دشواری باشد. به همین دلیل، افراد پوست خود را منظماً در مورد هر نشانه‌ای از تغییر مثل ایجاد خال جدید یا تغییری در نمای ظاهری خال از پیش موجود بررسی کنند.
اگر کسی در مورد خالی ظن به سرطانی بودن آن داشته باشد، این موضوع مهم است که برای تشخیص به متخصص پوست مراجعه کند.
"بنیاد تحقیق ملانوما" علایم زیر را به عنوان مواردی که شخص باید در مورد آنها هشیار باشد فهرست کرده است:
• هر گونه تغییر پوست مثل بروز یک خال جدید یا تغییری در رنگ، شکل، یا اندازه خال از پیش موجود
• خالی که التیام نمی‌یابد یا دردناک یا حساس می‌شود
• خالی که خارش‌دار شده یا شروع به خونریزی می‌کند
• خالی که نمای ظاهری صیقلی، مومی، نرم، یا رنگ پریده دارد
• برآمدگی محکم سرخ رنگی که خونریزی کرده یا حالت فلس مانند به خود می‌گیرد (این مورد مشخصاً در مورد ملانوم املانوتیک، که به دلیل فقدان رنگدانه گرایش به نامحسوس بودن دارد) مطرح است
• نقطه هموار و سرخ رنگی که حالت زبر، خشک یا فلس مانند دارد
• یک نقطه یا شیار تیره رنگ زیر ناخن دست یا پا که نتیجه تروما در ناخن نیست (ملانوماهای ناخن گرایش به حالت تهاجمی‌تر دارند)
مردم می‌تواند قاعده ت.م.ر.ق.ت را برای بررسی خال‌های بالقوه سرطانی به کار ببرند. این قاعده پنج مشخصه ساده را برای ملانوم اولیه فهرست می‌کند که عبارتند از:
• تقارن. یک نیمه خال‌های سرطانی متفاوت از نیمه دوم آن به نظر می‌رسد.
• مرز. این مرز ممکن است نامنظم باشد به این معنی که حاشیه‌ها دندانه‌دار، بریده بریده یا به جای حالت صاف دارای حالت تار هستند.
• رنگ. این خال‌ها ممکن است دارای سایه‌ها و رنگ ناهمخوان بوده معمولاً سیاه، قهوه‌ای یا برنزی هستند. برخی از آنها ممکن است دارای قسمت‌های سفید، خاکستری، قرمز، صورتی یا آبی باشند.
• قطر. خال‌های سرطانی می‌توانند در اندازه تغییر کنند و معمولاً بزرگ‌تر می‌شوند. اگر خالی بزرگ‌تر از 6 میلی‌متر شود این خال ممکن است خال‌های سرطانی باشد.
• تحول. تغییر در نمای ظاهری خال در طول هفته‌ها یا ماه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از سرطانی بودن آن باشد.
مردم در عین حال می‌توانند از روش "جوجه اردک زشت" استفاده کنند. این راهکار به این ایده متکی است که هر خال‌ سرطانی در مقایسه با دیگر خال‌های شخص ظاهر "جوجه اردک زشت" را دارد. اگر کسی در مورد نمای ظاهری یک خال خود نگران باشد، باید برای تشخیص کامل به متخصص پوست مراجعه کند.
این نکته مهم است که به خاطر بسپریم فقط در حدود 20 تا 30 درصد ملانوماها از خال‌های پیشتر موجود شکل می‌گیرند. اکثریت ملانوماها به صورت خال تازه وجود دارند.


تشخیص خال‌های سرطانی
مردم می‌توانند علایم اولیه خال‌های سرطانی را با استفاده از قاعده ت.م.ر.ق.ت و معاینه منظم هر خال تازه و از قبل موجود شناسایی کنند.
شخص باید تمام نواحی پوست خود شامل پشت و دیگر قسمت‌هایی را که بدون کمک قابل مشاهده نیستند بررسی کند. در این وضعیت می‌توان از آینه یا گوشی استفاده کرد، یا از شریک زندگی، دوست یا عضوی از خانواده یا پزشک برای بررسی نواحی مورد اشاره کمک گرفت.
اگر کسی دچار هر گونه دلواپسی یا نگرانی در مورد یک خال خود باشد باید به درماتولوژیست مراجعه کند که می‌تواند از میکروسکپ یا ابزارهای عکاسی برای بررسی دقیق خال استفاده کند.
پزشکان دیگر تخصص‌ها ممکن است آموزش ضروری برای شناسایی خال‌های غیر نرمال را نگرفته باشند، که این موضوع باعث درخواست غیر ضروری بیوپسی و حتی تأخیر در مراقبت از وضعیت می‌شود.
متخصص پوست دارای تخصصی است که برای شناسایی خال‌های غیر نرمال و ملانوما مناسب است. به هر حال، حتی علی‌رغم سال‌ها آموزش کماکان در برخی موارد تشخیص مزبور با مشکل مواجه می‌شود.
اگر ظن درماتولوژیست بر سرطانی بودن یک خال باشد، وی ممکن است به انجام بیوپسی اقدام کند.


درمان خال‌های سرطانی
درمان خال‌های سرطانی عموماً مشابه درمان برای سایر سرطان‌ها است. به هر حال خلاف سرطان در ارگان‌های داخلی بدن دستیابی به بافت سرطانی و برداشتن خال با عمل جراحی راحت‌تر است. بنابراین عمل جراحی در اغلب موارد گزینه درمانی اصلی برای اکثر خال‌های سرطانی است.
این اقدام معمولاً شامل برداشتن خال و مقداری از بافت غیر سرطانی اطراف آن است. در بعضی موارد وقتی شخص تشخیص زودهنگام داشته باشد عمل جراحی می‌تواند برای درمان خال سرطانی کافی باشد. اگر خال مورد بحث سطح وسیعی از پوست را درگیر کرده باشد ممکن است پیوند پوست پس از عمل جراحی ضروری شود.
معمولاً عمل برداشتن خال زمانی انجام می‌شود که شخص تحت بی‌حسی موضعی قرار دارد. این بدان معنی است که در طول عمل شخص بیدار است اما هیچ دردی احساس نخواهد کرد زیرا جراح ناحیه عمل را بی‌حس کرده است.
نمونه بافت برداشته شده برای بررسی میزان درگیر شدن با سرطان برای پاتولوژیست (آسیب‌شناس) ارسال می‌شود.
اگر هر گونه خطری از ناحیه انتشار سرطان به دیگر ارگان‌ها، استخوان‌ها یا خون مطرح باشد، پزشک ممکن است معاینات بیشتری مثل بیوپسی گره لنفاوی، بررسی‌های رادیولوژیک یه هر دو را در دستور کار قرار دهد.
اگر سرطان گسترش یافته باشد، پرشک بسته به محل انتشار سرطان درمان‌های لازم را انجام خواهد داد. این درمان‌ها موارد زیر را شامل می‌شوند:
شیمی درمانی
• ایمنی درمانی
• اشعه درمانی
• درمان هدفمند


پیشگیری از خال‌های سرطانی
هیچ راه مطمئمی برای پیشگیری از خال‌های سرطانی وجود ندارد. برخی ریسک فاکتورها - مثل سن، پوست روشن، و تاریخچه خانوادگی - می‌توانند احتمال ابتلاء برخی افراد را به خال‌های سرطانی افزایش دهند.
با وجود این مردم می‌توانند برخی پرهیزهای مناسب را برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان به کار ببندند.

مهم‌تر از همه اینکه شخص باید از قرار گرفتن زیاد در معرض اشعه UV پیشگیری کند. مردم می‌توانند این کار را از طریق قرار گرفتن در سایه، استفاده از کرم ضد آفتاب و پوشیدن لباس‌های محافظ بدن در برابر نور خورشید انجام دهند. پزشکان اجتناب از تخت‌ها، لامپ‌ها و محفظه‌های مخصوص برنزه کردن را نیز توصیه می‌کنند.
به ویژه در صورت داشتن تاریخچه خانوادگی ابتلاء به ملانوما شخص باید پوست خود را منظماً در جستجوی هر گونه خال تازه یا تغییر وضعیت خال بررسی کند.


خلاصه
ملانوم پوست یک نوع مهاجم سرطان پوست است که عموماً به صورت خال سرطانی بروز می‌کند.
این موضوع اهمیت دارد که مردم منظماً خال‌های بدن خود را پایش کنند و در صورت مواجه شدن با خال تازه، تغییر آن یا رشد خال به متخصص پوست مراجعه نمایند.
مردم در عین حال باید مقیاس‌های پیشگیرانه مناسب مثل محدود کردن تماس با اشعه UV را در دستور کار خود قرار دهند./خال سرطانی: نشانه‌ها، علایم، تشخیص و درمان
 دکتر سوزان برد، لوئیس مورالس-براون
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Medical News Today
What to know about cancerous moles
Medically reviewed by Susan Bard, MD —
Written by Louise Morales-Brown
On January 13, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.