دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زبر و دراز شدن موی دماغ چه عللی دارد و چه باید کرد؟

موچین‌ لیزری, موم موزدایی, غشاء مخاطی بینی, وستیبولیت بینی, ترومبوز سینوس کاونوس

سالخوردگی شایع‌ترین علت دراز و زبر شدن موی دماغ است

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• چه چیز باعث دراز شدن موی دماغ می‌شود؟
• فواید موی دماغ دراز
• اشکالات موی دراز بینی
• چگونه به شکل سالم و ایمن موی دماغ دراز را برداریم
• چه کاری نباید انجام داد
• پزشک چه کاری می‌تواند در مورد موی دماغ دراز انجام دهد؟
• خلاصهموی دماغ به عنوان یک صافی (فیلتر) هوا برای ریه‌ها عمل کرده، ذرات کثیف، گرده گیاهان، گرد و غبار و برخی پاتوژن‌ها [عوامل بیماریزا] را به دام می‌اندازد. اما وقتی موی دماغ زبر و دراز شود شخص ممکن است دچار احساس عدم آرامش شده یا به نوعی حس خودآگاهی در مورد آن دچار گردد.
بیایید ببینیم موی دماغ چه کاری انجام می‌دهد و در مورد روش‌های ایمن چیدن موی دماغی که شخص مایل به حفظ آن نیست بحث کنیم.


چه چیز باعث دراز شدن موی دماغ می‌شود؟
سالخوردگی شایع‌ترین علت دراز و زبر شدن موی دماغ است. علت آن است که فولیکول‌های مو، حتی آنهایی که در بینی قرار دارند به صورت چرخه‌ای رشد می‌کنند.
وقتی کسی پا به سن می‌گذارد، فولیکول‌های مو ممکن است چیزی را ایجاد کنند که "حساسیت آناژن" نامیده می‌شود.
حساسیت آناژن به این معنی است که فولیکول‌ها در برابر هورمون‌های موجود در بدن حساس‌تر می‌شوند. قرار گرفتن در معرض هورمون‌ها در بدن می‌تواند در مرحله بعد مرحله رشد فولیکول‌های مو را طولانی‌تر سازد به شکلی که آنها درازتر و زبرتر شوند.
شخص ممکن است بسته به تاریخچه خانوادگی خود در مورد داشتن موی دماغ دراز بیشتر یا کمتر آسیب‌پذیر باشد. مردان در این مورد آسیب‌پذیرتر از زنان هستند.


فواید موی دماغ دراز
داشتن موی دماغ دراز و زبر همیشه هم بد چیزی نیست.
موی دماغ در خدمت مقصود مهمی است. این موها ذرات کثیف و گرد و غبار معلق در هوا را به دام می‌اندازند، چیزهایی که در شرایط فقدان موی دماغ در معبرهای بالایی بینی به دام می‌افتادند.
مخاط موجود در بینی موهای دماغ را چرب و لیز می‌کنند. از آنجا که این مو معمولاً لیز و چرب است، می‌تواند پاتوژن‌ها را به خود گرفته شخص را از بیماری دور نگه دارد.
بر مبنای یک مطالعه در مقیاس کوچک مربوط به سال 2011، اگر کسی بر اثر آلرژی دچار التهاب موسمی در بینی خود باشد داشتن موی دماغ کلفت می‌تواند وی را در برابر آسم محافظت کند.


اشکالات موی دراز بینی
در مورد موی دراز بینی هیچ مشکل پزشکی وجود ندارد.
برخی از مردم نمای ظاهری موی دماغ دراز را دوست ندارند. از آنجا که این موضوع به سالخوردگی مرتبط است، موی دماغ دراز این حس را در شخص ایجاد می‌کند که پیرتر از آن که هست به نظر می‌رسد.
شخص در عین حال ممکن است چنین احساس کند که موی دماغ دراز باعث جمع شدن مخاط خشک و دیگر مواد زائد می‌شود که سبب دشوارتر شدن رعایت نظافت و بهداشت می‌گردند.


چگونه به شکل سالم و ایمن موی دماغ دراز را برداریم
خارج کردن موی بینی یک انتخاب شخصی است که باید بر مبنای ترجیحات خود شخص انجام شود. این وضعیت نوعی اختلال پزشکی محسوب نمی‌شود و نشان دهنده آن نیست که شخص دچار دلیلی زمینه‌ای است که عامل نگرانی باشد.
اگر شما در صدد آن باشید که موی دماغ خود را به شکل ایمن اصلاح کنید پیرایش آن به عنوان ایمن‌ترین گزینه توصیه می‌شود. شخص می‌تواند از یک قیچی کوچک یا ابزار مخصوص اصلاح موی بینی که در ریش‌تراش‌های الکتریکی هست استفاده کند.
برخی افراد از موچین‌ لیزری یا موم موزدایی برای این منظور استفاده می‌کند. در کل این روش‌ها ممکن است به غشاء مخاطی بینی صدمه بزنند و مانع از انجام وظیفه‌ای شوند که موی بینی بر عهده دارد.
روش‌های مزبور همچنین می‌توانند به ایجاد موی بینی درون‌رو عفونت منجر گردند، بنابراین باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند.


چه کاری نباید انجام داد
کندن موی دماغ را از فهرست کارهایی که می‌توان انجام داد خارج کنید.
کندن موی دماغ هرگز توصیه نمی‌شود. در پایه هر موی بینی مرکزی برای جمع شدن عوامل بیماریزا وجود دارد. وقتی کسی موی دماغ خود را می‌کند، باعث آسیب دیدن پوست داخل بینی و نیز تکان دادن عوامل بیماریزای مورد اشاره می‌شود.
این کار می‌تواند به وستیبولیت بینی منجر گردد، عفونتی که در حفره بینی ایجاد می‌شود. در یک مطالعه کوچک مقیاس که در مورد 118 نمونه انجام شد، چهارده درصد نمونه‌های دچار وستیولیت بینی گفتند که آنها موی دماغ خود را می‌کنده‌اند.
عفونت‌های ایجاد شده در حفره بینی ممکن است به پیامدهای جدی مثل ترومبوز سینوس کاونوس منجر شوند.


پزشک چه کاری می‌تواند در مورد موی دماغ دراز انجام دهد؟
هیچ درمان پزشکی که پزشکان به طور معمول آن را توصیه کنند وجود ندارد.
اگر کسی در مورد تأثیر موی دماغ دراز بر نمای ظاهری خود نگران باشد، می‌تواند برای گرفتن برخی توصیه‌ها به پزشک عمومی یا متخصص پوست و مو مراجعه کند.
اگر کسی در برابر آلرژی و التهاب دچار مشکل باشد و به این نتیجه برسد که موی بینی درمان را مشکل‌تر می‌سازد می‌تواند در این مورد با یک متخصص گوش، حلق و بینی یا آلرژیست [متخصص آلرژی] مشورت کند.


خلاصه
موی دماغ دراز یک مشکل پزشکی نیست. در واقع این مو به محافظت از بدن در برابر ذرات زائد معلق در هوا و عوامل بیماریزا کمک می‌کند.
اگر کسی از ظاهر موی بینی خود ناراضی باشد می‌تواند آن را به روش‌های ایمن کوتاه کند.
هیچ‌کس نباید سعی کند که موی بینی خود را بکند. این کار می‌تواند شخص را در معرض ابتلاء به عفونت یا دیگر عوارض جانبی جدی قرار دهد./زبر و دراز شدن موی دماغ چه عللی دارد و چه باید کرد؟
دکتر سینتیا کاب، کاترین واتسون
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Healthline
What Causes Long Nose Hair Growth, and How to Remove It
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP —
Written by Kathryn Watson
On March 8, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.