دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لیپودیستروفی اکتسابی، مشکل ذخیره و کاربرد چربی در بدن

بیماری کبد, نارسایی کلیه, سرخک, مونونوکلئوز عفونی, هپاتیت, بیماری خودایمنی

در اغلب موارد پزشکان علت لیپودیستروفی اکتسابی را نمی‌دانند

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• علل لیپودیستروفی
• علایم لیپودیستروفی
• تشخیص لیپودیستروفی
• درمان لیپودیستروفی
• مراقبت از کودک
• آنچه انتظار می‌رودلیپودیستروفی مشکلی در مورد روش کاربرد و ذخیره چربی توسط بدن است. این اختلال زمانی که شخص با آن به دنیا نیامده باشد اکتسابی خوانده می‌شود. لیپودیستروفی اغلب به چربی زیر پوست آسیب می‌زند بنابراین نمای ظاهری شخص مبتلاء را تغییر می‌دهد. این بیماری در عین حال می‌تواند تغییرات دیگری در بدن ایجاد کند.
برخی مبتلایان به HIV دچار لیپودیستروفی (LD-HIV) می‌شوند. این ممکن است مربوط به داروهایی باشد که شخص برای بیماری خود مصرف می‌کند.
دیگر انواع لیپودیستروفی اکتسابی عبارتند از:
• لیپودیستروفی اکتسابی فراگیر (AGL) یا سندرم لاورنس
• لیپودیستروفی اکتسابی قسمتی (APL) که لیپودیستروفی پیشرونده یا سندرم باراکر-سیمونز نیز نامیده می‌شود
• لیپودیستروفی موضعی
AGL اغلب در کودکان بروز می‌کند اما بزرگسالان نیز ممکن است به آن دچار شوند. APL معمولاً در سنین 8 تا 10 سالگی شروع می‌شود. هر دو اختلال در دختران 3 بار بیشتر از پسران شایع است. هر دوی آنها باعث از دست دادن چربی در صورت می‌شوند، بنابراین کودک ممکن است حالت بیمارگونه داشته یا مسن‌تر از سن واقعی خود به نظر برسد.
لیپودیستروفی موضعی ممکن است برای هر کسی در هر سنی اتفاق بیفتد. یک چال کوچک یا لیپودیستروفی موضعی ممکن است غریب به نظر بیاید اما احتمالاً باعث ایجاد مشکل دیگری نمی‌شود.
به هر حال از آنجا که بافت چربی هورمون لپتین را می‌سازد افراد دچار سطوح وسیع‌تری از لیپودیستروفی اکتسابی ممکن است فاقد میزان کافی این هورمون در بدن خود باشند. لپتین به بدن می‌گوید که به مقدار کافی غذا خورده است و اینکه باید انسولین بسازد. چربی در عین حال ممکن است در جاهایی که نباید، مثل خون، قلب، و کلیه‌ها انباشته شود. بسته به نوع لیپودیستروفی مبتلابه شخص، این بیماری ممکن است باعث مشکلات دیگری مثل دیابت، کلسترول بالا و تری‌گلیسیریدها، بیماری کبد و نارسایی کلیه شود.
دکترها می‌توانند به مدیریت این پیامدها کمک کنند، و جراحی زیبایی می‌تواند یک گزینه برای مواردی باشد که شخص نگران ظاهر خود است.


علل لیپودیستروفی
در اغلب موارد پزشکان علت لیپودیستروفی اکتسابی را نمی‌دانند اما برخی محرک‌ها عبارتند از:
عفونت‌هایی مثل سرخک، پنومونی، مونونوکلئوز عفونی یا هپاتیت
بیماری خودایمنی
• تزریق مکرر در یک نقطه یا اعمال فشار مکرر بر یک نقطه در بدن
• آسیب‌دیدگی
برای مثال افراد دچار دیابت که ناچارند به صورت روزانه انسولین تزریق کنند گرایشی به ابتلاء به لیپودیستروفی موضعی در نقطه تزریق نشان می‌دهند. این موضوع دلیلی بر لزوم تغییر محل تزریق در این بیماران است.


علایم لیپودیستروفی
در حالی که تمامی انواع لیپودیستروفی اکتسابی باعث از دست دادن چربی بدن می‌شوند تبیین اینکه در مورد هر شخص خاص این وضعیت به چه معنی است متفاوت است. نوع مبتلابه کودک بر موارد زیر تأثیر خواهد گذاشت:
• جایی که در آن بروز می‌کند
• مقدار چربی از دست رفته
• دیگر اثرات روی بدن
AGL. شخص چربی زیر پوست خود را در تمامی بدن شامل صورت، دست‌ها، پاها، کف دست‌ها و گاهی اوقات در کف پاها از دست می‌دهد. فرد مبتلاء بسیار عضلانی به نظر می‌رسد و ما می‌توانیم وریدهای او را زیر پوست وی ببینیم.
کودکان دچار AGL تمام مدت گرسنه هستند و به سرعت رشد می‌کنند. بزرگسالان ممکن است اگر تعادل هورمونی در آنها خاموش شود و به رشد ادامه دهند دست‌ها و پاهای بزرگ و قوی و استخوان فک پهن داشته باشند. ارگان‌های جنسی آنان (کلیتوریس و تخمدان، آلت تناسلی مردانه و بیضه) ممکن است بزرگ‌تر از میزان معمول باشد.
زن دچار این اختلال ممکن است دچار بی‌نظمی پریود شود یا اساساً پریود نشود. وی ممکن است دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) گردد و احتمالاً بر روی لب بالایی و چانه خود دچار موی اضافی خواهد شد.
برخی افراد دچار AGL دچار پوست تیره رنگ و مخملی در ناحیه زیر بغل، گردن، اطراف ناف یا نوک پستان یا روی دست و پای خود می‌شوند.
بر اثر از دست دادن چربی شخص ممکن است دچار مشکلاتی در مصرف قند در بدن خود یا مشکل کنترل قند و تری‌گلیسیرید شود. در این افراد امکان دچار شدن به هپاتومگالی یا اسپلنومگالی مطرح است.
APL. این نوع صرفاً قسمت فوقانی بدن را در هر دو سمت گرفتار می‌کند. نوع مزبور معمولاً در صورت شروع شده و به سمت گردن، دست‌ها و قفسه سینه ادامه می‌یابد.
لیپودیستروفی موضعی. این نوع شبیه یک تورفتگی در پوست به نظر می‌رسد اما خود پوست سالم به نظر می‌آید. اندازه آن می‌تواند متفاوت باشد. این اندازه ممکن است به اندازه یک نقطه بوده یا نقاط متعددی را شامل شود. در عین حال ممکن است برآمدگی‌های حساس یا دردناک نیز ظاهر شوند.


تشخیص لیپودیستروفی
وقتی شخص به پزشک مراجعه می‌کند از وی معاینه کاملی به عمل آمده و سؤال‌هایی در مورد سلامت وی مطرح می‌شود. تست‌های چربی بدن می‌توانند تشخیص را تأیید کنند.
برای بیوپسی پوست پزشک یک نمونه کوچک از پوست را گرفته و سلول‌های آن را زیر میکروسکپ بررسی می‌کند.
پزشک در عین حال ممکن است با استفاده از موارد زیر در جستجوی الگویی برای کاهش چربی باشد:
• اندازه‌گیری ضخامت چین پوستی، بررسی مقدار پوستی که شخص می‌تواند در نقاط خاصی از بدن بین انگشتان خود بگیرد
اشعه X خاص که چگالی مواد معدنی استخوان را اندازه‌گیری می‌کند
MRI مخصوص کل بدن که از مغناطس قوی و امواج رادیویی برای گرفتن تصاویری از بافت‌های دارای چربی استفاده می‌کند
تست خون موارد زیر را بررسی می‌کند:
• قند خون
• سلامت کلیه
• چربی
آنزیم‌های کبد
• اوریک اسید
اگر ظن دکتر به APL باشد، خون را برای شواهد روش خاص حمله بدن به سلول‌های چربی بررسی خواهد کرد.
تست ادرار برای مشکلات کلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.


درمان لیپودیستروفی
از آنجا که جایگزینی چربی از دست رفته ممکن نیست، اجتناب از پیامدهای این بیماری هدف خواهد بود. سبک زندگی سالم در این مورد نقش کلیدی ایفاء می‌کند.
شخص دچار لیپودیستروفی باید رژیم غذایی کم-چربی داشته باشد. اما کودکان نیاز به کالری و مواد مغذی کافی دارند تا به شکل کامل رشد کنند. ورزش نیز به حفظ سلامت شخص کمک می‌کند. فعالیت جسمانی باعث پایین آمدن قند خون شده و مانع از انباشت چربی به شکل خطرناک می‌شود.
افراد دچار AGL ممکن است بتوانند از تزریق‌های مترلپتین (مایالپت) برای کاهش لپتین از دست رفته و کمک به پیشگیری از دیگر بیماری‌ها استفاده کنند. استاتین‌ها و اسیدهای چرب امگا 3 موجود در برخی ماهی‌ها می‌توانند به کنترل کلسترول یا تری‌گلیسیریدها کمک کنند.
اگر کودک شما دچار دیابت بوده یا به آن مبتلاء شود، برای کنترل قند خون نیاز به انسولین یا داروهای دیگری خواهد داشت.
زنان دچار AGL نباید از قرص‌های خوراکی کنترل بارداری یا درمان جایگزینی هورمون استفاده کنند زیرا آنها می‌توانند میزان برخی چربی‌ها را بدتر کنند.
پزشک ممکن است برای روشن و نرم کردن لکه‌های تیره پوستی کرم یا لوسیونی تجویز کند. سفید کننده‌ها و مالیدنی‌های غیر نسخه‌ای احتمالاً کارآیی ندارند و می‌توانند باعث تحریک پوست شوند.
وقتی کودک بزرگ شود ممکن است بتواند از جراحی پلاستیک برای پر کردن صورت با پیوند پوست از نقاط دیگر بدن مثل ران‌ها، شکم یا جمجمه استفاده کند. پزشکان در عین حال می‌توانند از ایمپلنت و تزریق فیلرها برای کمک به تجدید شکل ویژگی‌های صورت استفاده کنند. افراد دچار APL که دارای توده‌های چربی اضافی هستند می‌توانند برای خلاص شدن از مقداری از این چربی لیپوساکشن انجام دهند اما امکان انباشت مجدد چربی وجود دارد. مردم باید در مورد رویکردهای مربوط به ظاهر خود با پزشک مشورت کنند.


مراقبت از کودک
از آنجا که این بیماری بر ظاهر بیمار تأثیر می‌گذارد مراقبت و همدلی هم‌اندازه دارو اهمیت دارند. مردم باید بر سلامت کودک خود و حمایت از وی متمرکز شوند.
لحن خود را برای دیگران تنظیم کنید. مثبت و گشاده ذهن باشید. مردم ممکن است ندانند چطور باید واکنش نشان دهند یا نتوانند جلو فضولی خود را بگیرند یا باعث زده و خجل شدن شما و کودکتان گردند. وقتی کسی در مورد بچه سؤال می‌کند در مورد اختلال مبتلابه کودک حقیقت موضوع را بگویید.
در مورد تعالی عزت نفس بیمار خود هر کاری می‌توانید انجام دهید. بیش از ظاهر موضوع بر ستایش از موفقیت‌های خود تمرکز کنید.
دوستی را تشویق کنید. اما بچه‌ها بچه خواهند ماند، بنابراین او را برای کلمات و نگاه‌های ناخوشایند آماده کنید. شما می‌توانید به بچه یاد دهید چگونه با نقش بازی کردن و شوخی واکنش نشان دهد.
مشاوره تخصصی را در مد نظر قرار دهید. مشاور کارآزموده می‌تواند در این مورد به بیمار و خانواده وی کمک کند.


آنچه انتظار می‌رود
به مرور زمان ممکن است افراد دچار AGL بیشتر چربی بدن یا تمامی آن را از دست بدهند. در APL این روند معمولاً پس از چند سال متوقف می‌شود.
در مجموع هر قدر مقدار از دست دادن چربی بیشتر باشد میزان جدی بودن این بیماری بیشتر است. با وجود این بسیاری از مردم دچار لیپودیستروفی زندگی فعال و سازنده‌ای را رقم می‌زنند.
برای پیشگیری از عواقب این بیماری شخص باید از نزدیک با پزشک خود همکاری کند. برای مثال، افراد مبتلاء به AGL احتمالاً دچار مشکلات قلب و کبد می‌شوند. کنترل دیابت ممکن است دشوار باشد. آنان ممکن است دچار انواع بیماری خودایمنی مثل ویتیلیگو، ارتریت روماتوئید و انواع هپاتیت شوند.
افراد دچار APL احتمالاً مبتلاء به مشکلات وابسته به انسولین که اغلب مبتلایان به لیپودیستروفی اکتسابی فراگیر (AGL) دارند نمی‌شوند. اما لیپودیستروفی اکتسابی قسمتی (APL) می‌تواند باعث کم‌کاری یا از کار افتادن کلیه‌ها شود و نیز توده‌های کوچک چربی در پشت چشم‌ها ایجاد گردد که ممکن است به تباهی عضلانی مرتبط به پیری (AMD) مرتبط باشد. زنان ممکن است در قسمت لب‌ها و ران‌ها با چربی اضافی مواجه ‌شوند. AGL و APL ممکن است با اختلالات خودایمنی شامل ارتریت روماتوئید و بیماری سلیاک نیز مرتبط باشند.
محققان هنوز بر روی لیپودیستروفی در حال تحقیق هستند و ممکن است بتوانند راه‌های دیگری برای درمان آن بیابند./لیپودیستروفی اکتسابی، مشکل ذخیره و کاربرد چربی در بدن
دکتر جنیفر رابینسون
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
WebMD Medical Reference
Acquired Lipodystrophy
Reviewed by Jennifer Robinson, MD
On January 31, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.