دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تاول: علایم، درمان و پیشگیری

سیستم ایمنی, پمفیگوس ولگاریس, بولوس پمفیگوئید, درماتیت هرپتیفورمیس, حساسیت به گلوتن

در مورد نشانه‌های دچار عفونت شدن محل تاول گوش به زنگ باشید

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• چه چیزی باعث تاول می‌شود؟
• درمان تاول
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیمچه کفش‌های بیش از حد تنگ پوشیده باشید یا اجاقی داغ را لمس کنید نتیجه همیشه چیزی آشنا است: یک پاکت پوستی دردناک پر شده با مایع. حل و رفع مشکل یک مورد تاول منفرد مثل این در محیط خانه کار آسانی است اما اگر متوجه نشانه‌های عفونت شوید زمان آن است که به دکتر مراجعه کنید.


چه چیزی باعث تاول می‌شود؟
سایش (اصطکاک). شما ممکن است با چیزی مثل ابزار کار یا پوشیدن یک جفت کفش نو، زمانی که چیزی با پوست شما سایش پیدا می‌کند دچار تاول شوید. خلاف میخچه و پینه که بر اثر استفاده از کفش مستعمل بروز می‌کنند، تاول‌های سایشی نتیجه تماس کوتاه مدت و شدید با یک سطح کوچک هستند.
سوختگی. شخص ممکن است بر اثر نزدیک شدن زیاد به شعله یا بخار داغ یا لمس سطوح داغ دچار تاول شود. آفتاب‌سوختگی شدید نیز می‌تواند تاول ایجاد کند.
سرما. برودت بیش از حد نیز می‌تواند باعث ایجاد تاول پوستی شود. برای مثال، شخص ممکن است زمانی که پزشک برای برداشتن زگیل از کرایوتراپی استفاده می‌کند در محل زگیل دچار تاول گردد.
مواد محرک یا محرک‌های آلرژی. پوست ممکن است بر اثر تماس با برخی مواد شیمیایی، آرایشی بهداشتی و آلرژی‌زاهای گیاهی دچار تاول شود. احتمال آن هست که شما از زبان پزشک خود شنیده باشید که از این مورد زیر عنوان درماتیت تماسی آلرژیک نام می‌برد.
واکنش دارویی. برخی از اوقات تاول ممکن است در نتیجه واکنش به یک دارو بروز کند. وقتی پزشک برای شما دارویی تازه تجویز می‌کند، وی را از واکنش‌هایی که احتمالاً در برابر داروها داشته‌اید باخبر کنید. و در صورت دچار شدن به تاول پس از گرفتن دارو به پزشک اطلاع دهید.
بیماری خودایمنی. بیماری‌های خودایمنی که باعث ایجاد محدودیت برای سیستم ایمنی بدن می‌شوند - سیستمی که در برابر اجرام بیماریزا از بدن دفاع می‌کند، -می‌توانند تاول ایجاد کنند:
پمفیگوس ولگاریس، که یک بیماری پوستی بالقوه تهدیدگر حیات است، باعث ایجاد تاول‌های دردناک در دهان یا روی پوست می‌شود. این تاول‌ها پس از ترکیدن به زخم تبدیل شده و پوسته ایجاد می‌کند.
• بولوس پمفیگوئید باعث ایجاد تاول‌هایی با شدت کمتر می‌شود که سریع‌تر بهبود می‌یابند و تهدیدی برای جان بیمار نیستند. این نوع تاول بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود.
درماتیت هرپتیفورمیس باعث ایجاد تاول‌ها کوچک و خارش‌دار می‌شود. درماتیت هرپتیفورمیس اختلالی طولانی مدت است که معمولاً در دوران ابتدای بزرگسالی اشخاص ایجاد می‌شود. این بیماری با حساسیت به گلوتن مرتبط شده است.
عفونت. تاول‌ها یک علامت شایع اختلالاتی مثل آبله مرغان، تبخال دهانی، زونا و عفونت پوستی موسوم به ایمپتیگو محسوب می‌شوند.
ژن‌ها. بیماری‌های ژنتیکی نادری هستند که باعث ایجاد شکنندگی و تاول پوستی می‌شوند.


درمان تاول
اگر شما تاول را به حال خود رها کنید اغلب در طول یک تا 2 هفته خود به خود برطرف می‌شود. در زمان التیام، شخص باید از پرداختن به فعالیت‌های ایجادگر تاول خودداری کند.
برخی کارها که می‌توان برای کمک به فرآیند التیام انجام داد عبارتند از:
روی تاول را با بانداژ نرم بپوشانید. این کار باعث حفاظت از تاول در زمان التیام می‌شود.
بستن تاول. اگر تاول دچار سایش با کفش می‌شود می‌توانید برای پیشگیری از بدتر شدن وضعیت روی تاول و زیر بانداژ از یک پد استفاده کنید.
معمولاً هیچ نیازی به تخلیه تاول نیست اما ممکن است در صورت بیش از حد بزرگ بودن تاول و آزار دهنده بودن آن شخص در صدد چنین کاری برآید. اگر تصمیم به چنین کاری دارید از یک سوزن استرلیزه شده با الکل مالیدنی استفاده کنید. سپس کناره تاول را سوراخ کنید. بعد از آن محل تاول را با آب و صابون بشویید و با ژل نفتی روی آن را بپوشانید.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در مورد نشانه‌های دچار عفونت شدن محل تاول گوش به زنگ باشید. در صورتی که تاول بسیار دردناک شده یا متوجه نشانه‌های زیر شده باشید به پزشک مراجعه کنید:
• نشت چرک از تاول
ورم
• سرخی/تاول: علایم، درمان و پیشگیری
دکتر دبرا جلیمان
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
WebMD Medical Reference
Blisters: What You Should Know
Reviewed by Debra Jaliman, MD
On September 05, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.