دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زگیل: انواع، درمان و پیشگیری

 زگیل‌ تخت, زگیل رشته‌ای, زگیل پری‌یونگول, درمان‌های انجمادی, اسید سالیسیلیک, نوار مجرا, نیتروژن مایع

بیش از 100 نوع HPV یا ویروس مسبب زگیل‌های تناسلی وجود دارد

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• اطلاعات مهم در مورد زگیل تناسلی
• انواع زگیل کدامند؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• آیا می‌توان زگیل را در خانه درمان کرد؟
• پزشک در مورد زگیل چه کاری می‌تواند انجام دهد؟
• آیا می‌توان از زگیل پیشگیری کرد؟زگیل‌ها توده‌های برجسته روی پوست هستند که توسط پاپیلوماویروس انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. زگیل‌ها هزاران سال است که مبتلابه انسان هستند - آنها در مومیایی‌های بر جای مانده از 3000 سال پیش کشف شده و شکسپیر نیز از آنها نام برده است. اگرچه زگیل‌ها عموماً خطرناک نیستند، زشتند، بالقوه ناراحت کننده و مُسری هستند. زگیل در عین حال می‌تواند دردناک باشد.


اطلاعات مهم در مورد زگیل تناسلی
بیش از 100 نوع HPV یا ویروس مسبب زگیل‌های تناسلی وجود دارد. تقریباً تمامی انواع HPV باعث زگیل‌های نسبتاً بی‌ضرر می‌گردند که روی دست یا پا ظاهر می‌شوند. به هر حال، چند گونه HPV وجود دارد که باعث بروز زگیل روی ناحیه تناسلی، درون و اطراف آن می‌شوند. در زنان این زگیل‌ها که به نام "زگیل تناسلی" شناخته می‌شوند، در نهایت می‌توانند به سرطان سرویکال (سرطان دهانه رحم) منجر ‌شوند که یک بیماری بالقوه کشنده است. اگر زنی دچار زگیل تناسلی شده یا بر این باور باشد که در معرض ابتلاء به آن است باید بدون دفع وقت به پزشک مراجعه کند.


انواع زگیل کدامند؟
پنج نوع اصلی زگیل وجود دارد. هر نوع زگیل بر روی قسمت مختلفی از بدن بروز کرده و نمای ظاهری متمایزی دارد.

زگیل معمولی
زگیل‌های معمولی معمولاً روی انگشتان دست و پا بروز می‌کنند، اما امکان بروز آنها در جاهای دیگر وجود دارد. آنها دارای نمای ظاهری زمخت و شن‌ریزه مانند و سر مدور هستند. زگیل‌ها معمولی خاکستری رنگ‌تر از پوست اطراف خود هستند.

زگیل‌ پلانتار
زگیل‌های پلانتار روی کف پا رشد می‌کنند. خلاف دیگر انواع زگیل، زگیل پلانتار در قسمت داخل پوست رشد می‌کند. شما می‌توانید زگیل پلانتار را در مورد خود تشخیص دهید، اگر متوجه شوید آنچه ظاهر شده است سوراخ کوچکی در کف پا است که با یک لایه پوست زبر احاطه شده است. زگیل‌های پلانتار می‌توانند راه رفتن را مشکل کنند.

زگیل‌ تخت
زگیل‌های تخت معمولاً روی صورت، ران‌ها یا دست‌ها ظاهر می‌شوند. آنها کوچکند و بلافاصله جلب توجه نمی‌کنند. زگیل‌های تخت دارای سری هموار هستند چنان که انگار تراشیده شده باشند. آنها از نظر رنگ ممکن است صورتی، مایل به قهوه‌ای یا تا حدودی مایل به زرد باشند.

زگیل رشته‌ای (زگیل فیلی‌فرم)
زگیل‌های رشته‌ای در اطراف دهان یا بینی و گاهی اوقات بر روی گردن یا زیر چانه ظاهر می‌شوند. این زگیل‌ها کوچکند و شکلی شبیه به یک زبانه یا برچسب ریز دارند. زگیل‌های رشته‌ای به رنگ پوست هستند.

زگیل پری‌یونگول
زگیل‌های پری‌یونگول زیر و در اطراف ناخن انگشتان پا و دست ظاهر می‌شوند. آنها ممکن است دردناک باشند و بر رشد ناخن تأثیر منفی بگذارند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
شما باید به پزشک مراجعه کنید اگر:
• دچار زگیل‌هایی روی صورت یا دیگر قسمت‌های حساس بدن (برای مثال ناحیه تناسلی، دهان، سوراخ بینی) شده باشید
• متوجه وجود خونریزی یا نشانه‌های عفونت مثل چرک یا خراش در اطراف زگیل شوید
• زگیل دردناک باشد
• رنگ زگیل تغییر کند
• در کنار زگیل دچار دیابت یا یک نقص سیستم ایمنی مثل HIV یا ایدز باشید


آیا می‌توان زگیل را در خانه درمان کرد؟
اگرچه زگیل‌ها عموماً خود به خود از بین می‌روند، زشت و ناراحت کننده‌اند، بنابراین مردم ممکن است در صدد برآیند تا آنها را در محیط خانه درمان کنند. بسیاری از زگیل‌ها به داروهای غیر نسخه‌ای خوب جواب می‌دهند.
چند موضوع را به خاطر بسپرید:
• شما می‌توانید زگیل‌ها را به دیگر قسمت‌های بدن خود سرایت دهید، و زگیل‌ها قابلیت سرایت به دیگران را دارند. اگر درمانی نیاز به آن دارد که زگیل را با سوهان ناخن یا سنگ پا بسابید، از آن وسیله برای دیگر نقاط بدن استفاده نکنید و اجازه استفاده از آن را به دیگران ندهید.
• در صورت ابتلاء به دیابت از درمان زگیل ظاهر شده روی پای خود خودداری کنید. به دکتر مراجعه نمایید. دیابت می‌تواند حس ناحیه پا را کاهش دهد، بنابراین شخص ممکن است بدون درک موضوع به سادگی خود را مجروح کند.
• از جدا کردن زگیل‌های روی صورت یا دیگر قسمت‌های حساس بدن خود (مثل ناحیه تناسلی، دهان، یا سوراخ بینی) با درمان‌های خانگی خودداری نمایید.

درمان‌های انجمادی
این درمان‌‌های غیر نسخه‌ای هوای سرد متمرکز شده (مخلوط دی‌متیل اتر و پروپان) را روی زگیل می‌پاشند. این کار باعث مرگ سلول‌های زگیل شده و امکان تراشیدن و زدودن سطح زگیل را ایجاد می‌کند. این درمان برای زدودن سریع زگیل مناسب است اما برای جدا کردن کل زگیل‌ به قدر کافی قدرتمند نیست.

درمان و پچ‌های حاوی اسید سالیسیلیک
شما باید از این محصولات هر روزه و اغلب برای چند هفته استفاده کنید. بهترین کارآیی آنها زمانی بروز می‌کند که زگیل پیش از استفاده از دارو به مدت حدود 15 دقیقه در آب خیس داده شود.

نوار مجرا
برخی افراد با موفقیت زگیل را با استفاده از نوار مجرا درمان کرده‌اند. این فرآیند شامل پوشاندن زگیل با تکه کوچکی نوار مجرا به مدت چندین روز و سپس خیساندن زگیل و در نهایت مالش زگیل برای برداشتن پوست مرده است. این درمان برای کارآیی باید چند بار تکرار شود.


پزشک در مورد زگیل چه کاری می‌تواند انجام دهد؟
اگر زگیل به درمان خانگی خوب جواب ندهد، پزشک ممکن است بتواند کمک کند. به خاطر داشته باشید، در صورت ابتلاء به دیابت و زگیل پا همیشه به پزشک مراجعه کنید.

نیتروژن مایع
پزشک می‌تواند زگیل را با استفاده از نیتروژن مایع منجمد کند. این رویکرد ممکن است کمی دردناک باشد اما معمولاً کارآیی خوبی دارد. بیش از یک جلسه درمان ممکن است نیاز باشد. منجمد کردن باعث ایجاد یک تاول زیر زگیل یا در اطراف آن می‌شود. این تاول زگیل را در طول حدود یک هفته از پوست جدا می‌کند.

عمل جراحی
جراحی صرفاً زمانی مطرح می‌شود که زگیل به درمان‌های دیگر جواب نداده باشد. پزشک می‌تواند با استفاده از چاقوی جراحی زگیل را ببرد یا با استفاده از تابش الکتریسیته آن را بسوزاند. برای انجام این اقدامات به بی‌حسی نیاز است و تزریق‌های مرتبط ممکن است دردناک باشند. جراحی در عین حال ممکن است جای زخم باقی بگذارد.


آیا می‌توان از زگیل پیشگیری کرد؟
راه‌هایی برای پیشگیری از زگیل و ممانعت از گسترش آن به نقاط دیگر بدن در صورت ابتلاء به زگیل وجود دارد. شما می‌توانید دستورالعمل‌های ساده زیر را دنبال کنید:
• دست‌های خود را مکرراً بشویید به ویژه اگر در تماس با شخص دچار زگیل بوده باشید.
• زگیل را انگولک نکنید.
• زگیل را با بانداژ بپوشانید.
• دست‌ و پای خود را خشک نگه دارید.
• در زمان حضور در اتاق دربسته یا تسهیلات حمام و استخر عمومی دمپایی بپوشید./زگیل: انواع، درمان و پیشگیری
دکتر دبِرا سولیوان، الیا کری
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Warts
Medically reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI —
Written by Elea Carey —
Updated on March 12, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.