دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا نتیجه کاشت مو دایمی است؟

نمای ظاهری, درماتولوژیست‌ها, متخصصان پوست, جراحان زیبایی, جراحی پلاستیک

این امکان هست که اولین کاشت موی شخص آخرین مورد آن نباشد.

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• آیا کاشت مو دایمی است؟
• آیا این امکان هست که شخص به کاشت مو مجدد نیاز پیدا کند؟
• انواع کاشت مو
• نمای ظاهری
• انتظار دراز مدت چیست
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهوقتی به "کاشت مو" فکر می‌کنیم ممکن است انبوه موهای گذشته خود را در ذهن مجسم کنیم. اما کاشت مو به ویژه در طول دهه گذشته راه درازی را پشت سر است.
کاشت مو - که گاهی از اوقات ترمیم مو نامیده می‌شود - یک اقدام سرپایی است که از فناوری میکروگرافت برای استفاده از فولیکول‌های موی خود شخص برای نواحی دیگر جمجمه که مو در آنجا تَنُک شده است استفاده می‌کند.
نتایج کاشت مو آشکارا طولانی مدتند و دایمی تلقی می‌شوند. این اقدام در عین حال زمان-هزینه‌بر است و فرآیندی شامل التیام و ریکاوری در آن وجود دارد. به همین دلایل افرادی که پیشتر مقدار قابل توجهی از موهای سر خود را از دست داده‌اند به طور معمول کاندیداهای کاشت مو محسوب می‌شوند.


آیا کاشت مو دایمی است؟
وقتی فولیکول‌های مو در نواحی دچار تنک شدگی پیوند می‌شود، برای التیام پوست به گذشت زمان نیاز است. در واقع این وضعیت نرمال است که که مقداری از موها در اولین سه ماه پس از کاشت مو دچار ریزش شوند.
فرآیند التیام ممکن است در برخی موارد بین 6 تا 12 ماه طول بکشد. اما زمانی که این فرآیند کامل شده باشد فولیکول‌های کاشته شده شروع به رشد موهایی می‌کنند که ناحیه دچار طاسی را پوشش می‌دهند. این مویی است که رشد آن با بالا رفتن سن شخص ادامه می‌یابد.
حرکت فولیکول‌های مو دایمی است. هیچ راهی برای برگشت آنها به وضعیت پیشین وجود ندارد. اما همانند مابقی فولیکول‌های موی شخص، فولیکول‌های پیوند شده نیز یک دوره حیات دارند. در مقاطع خاصی آنها ممکن است از تولید مو به اندازه سابق بازبمانند.


آیا این امکان هست که شخص به کاشت مو مجدد نیاز پیدا کند؟
این امکان هست که اولین کاشت موی شخص آخرین مورد آن نباشد.
در مورد برخی کاندیداهای کاشت مو این موضوع مطرح است که پزشک به آنان می‌گوید که برای تحقق نیاز مورد نظر به چند "جلسه" درمان جراحی پیوند مو نیاز دارند.
مابقی کاندیداهای این اقدام از نتایج به دست آمده در همان نخستین جلسه کاشت مو پس از پایان دوره التیام خرسند می‌شوند، و در مراحل بعد تصمیم می‌گیرند تا وضعیت مابقی لکه‌های دچار ریزش مو بر روی سر خود را سر و سامان دهند.


انواع کاشت مو
در حال حاضر دو نوع کاشت موی "مدرن" وجود دارد که مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در نوع پیوند واحد فولیکولی (FUT) اقدام مزبور تار فولیکول‌های موی خود شخص را که از قسمت پشت جمجمه گرفته شده است به نواحی دچار تنک شدن یا طاس شده سر پیوند می‌کند.
استخراج واحد فولیکولی (FEU) از سوراخ‌های ریز برای پیوند فولیکول‌های سطح سر به نواحی دچار تنک شدگی یا طاسی استفاده می‌برد.
هر دو نوع اقدام کاشت مو دایمی تلقی می‌شوند.


نمای ظاهری
برای مشاهده نتایج حاصل از کاشت مو به گذشت زمان نیاز است. وقتی بخش‌های پیوند شده مو شروع به التیام می‌کنند، ممکن است شخص در طول چند ماه اول پس از پیوند مو خود را با ریزش مقدار بیشتری از موها مواجه ببیند. متخصص کاشت مو باید شخص را در مورد نرمال بودن این روند و آنچه در پیش است مطمئن سازد.
وقتی پوست سر پس از کاشت مو به طور کامل بهبود یافته باشد، شما خواهید دید که فولیکول‌های موی خود شما شروع به ایجاد نمای ظاهری خود می‌کنند. این مو شروع به رشد خواهد کرد و در نهایت همان بافت و طول مابقی موهای سر را خواهد یافت. موهای کاشته شده توسط میکروگرافت را می‌تواند کوتاه کرد، حالت داد و بر مبنای نیاز رنگ کرد.


انتظار دراز مدت چیست
موی کاشته شده باید عمر طولانی مدت داشته باشد. این احتمال وجود دارد که با بالا رفتن سن فولیکول‌های مو نازک شوند اما به احتمال بسیار زیاد آنها در مابقی عمر شخص دستکم تعدادی تار مو تولید خواهند کرد.
اگر تنک شدن موی شخص ادامه یابد خط موی شخص بر مبنای "الگوی" قبلی ریزش موی وی در حالت طبیعی عقب‌نشینی یا پسرفت نخواهد کرد. متخصص کاشت مو باید در مورد این موضوع که موهای کاشته شده در طول سال‌های آینده حالت لکه مانند یا غیر طبیعی نخواهد داشت توضیح دهد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر شما در مورد ریزش موهای خود نگران هستید باید با پزشک مشورت کنید. برخی اختلالات پزشکی و داروها هستند که ریزش مو یکی از اثرات جانبی آنها است. شخص باید پیش از تصمیم‌گیری در مورد کاشت مو برای چاره ریزش موی خود نقش اختلالات و داروهای مورد اشاره را از تشخیص خارج کند.
هیچ فرآیند اعتبارسنجی برای پزشکانی که کاشت مو انجام می‌دهند وجود ندارد. دلیل اهمیت انتخاب اینکه کدام دکتر فرآیند مزبور را انجام دهد همین است.
شخص باید به دنبال یافتن متخصصی باشد که تخصص او در کاشت مو است. این می‌تواند درماتولوژیست‌ها (متخصصان پوست)، جراحان زیبایی، و متخصصان جراحی پلاستیک را شامل شود. در این مورد باید نمونه کار متخصص مورد بررسی قرار گیرد و عکس‌های مربوط به دوره پیش از ترمیم مو و پس از آن مشاهده گردد تا در مرحله بعدی تصمیم‌ به کاشت مو گرفته شود.


خلاصه
کاشت مو یک گزینه درمانی برای مویی است که دچار ریزش مشهود است. نتایج کاشت مو دایمی تلقی می‌شود اما امکان برگشت فرآیند مزبور وجود ندارد.
به هر حال، این بدان معنی نیست که نمای ظاهری کاشت مو پس از التیام همانی است که در مابقی عمر شخص خواهد بود.
یافتن متخصصی کارآزموده که بداند چطور باید موهای کاشته شده با ظاهر طبیعی و قابل تحمل ایجاد کرد برای رسیدن به خشنودی از نتایج کاشت مو اساسی است./آیا نتیجه کاشت مو دایمی است؟
دکتر سارا پرکینز، کاترین واتسون
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Is a Hair Transplant Permanent?
Medically reviewed by Sara Perkins, MD —
Written by Kathryn Watson
On June 17, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انحراف تیغه بینی - علل، علایم، و درمان

کلوئید یا رشد بیش از حد بافت همبند در محل زخم - چطور از دستش خلاص شویم؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.