دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لکه‌های تیره رنگ روی واژن: علل، و درمان

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک, اندروژن, اکانتوزیس نیگریکانس, اکانتوزیس نیگریکانس, رنگدانه‌سازی پوست, انسولین

پیری یکی از شایع‌ترین علل تغییرات واژن است

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
 بالا رفتن سن
هورمون‌های جنسی
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)
 اکانتوزیس نیگریکانس
سرطان مادگی
 خلاصهدر اکثر موارد برای واژن و مادگی (فرج) تغییر شکل، بافت، یا حتی رنگ در گذر زمان موضوعی طبیعی (و نرمال) است.
در موضوع رنگ، ارزش یادآوری دارد که بافت لابیا یا مادگی همیشه هم‌خانواده رنگ پوست نیست. یک زن دارای رنگ پوست تیره ممکن است مادگی با رنگ روشن‌تر داشته باشد در حالی که این امکان هست که زنان دارای پوست روشن مادگی به رنگ قهوه‌ای تیره داشته باشند.
تغییرات مرتبط به سن در واژن ممکن است باعث ایجاد نواحی دچار تغییر رنگ روی مادگی شود که گاه به صورت نقطه‌های تیره‌تر یا لکه‌های پوستی ظاهر می‌شوند. این مورد عموماً جای نگرانی ندارد مگر اینکه با علایم دیگری مثل بی‌نظمی عادت ماهانه یا احساس درد در طول سکس همراه باشد.


بالا رفتن سن
پیری یکی از شایع‌ترین علل تغییرات واژن است. تغییرات بالقوه شامل تفاوت‌هایی در شکل، بافت، و دیگر جنبه‌های ظاهری واژن شامل تیره شدن مادگی است.
وقتی مادگی با بالا رفتن سن تیره می‌شود می‌تواند باعث تیره‌تر شدن پوست در برخی نقاط یا قسمت‌های اطراف واژن گردد. عموماً، اگر چین‌ها یا شکن‌های بیشتری در این ناحیه باشد لکه‌های مورد اشاره ممکن است تیره‌تر نیز به نظر برسند.
دیگر تغییراتی که ممکن است برای واژن و مادگی با بالا رفتن سن بروز کنند شامل کاهش مقدار موی زهاری، افرایش خشکی واژن و مادگی، و کاهش انعطاف‌پذیری پوست واژن و مادگی است.
درمان همیشه برای تغییرات فیزیکی همراه سن نیاز نیست. به هر حال، در صورت وجود نگرانی‌هایی از بابت موارد دیگر مثل فهرست زیر زنان باید به پزشک مراجعه کنند:
• بی‌نظمی عادت ماهانه
• احساس درد در هنگام سکس
• دیگر علایم نگران کننده


هورمون‌های جنسی
هورمون‌های جنسی زنانه، شامل استروژن و پروژسترون، نقشی حیاتی در بلوغ، عادت ماهانه و موارد دیگر بازی می‌کنند. تغییرات میزان استروژن بر تولید ملانین تأثیر می‌گذارد که می‌تواند باعث گردد نواحی حساسی مثل لابیا یا نوک پستان‌ها تیره شوند.
در وضعیت‌هایی مثل بارداری که باعث تغییرات هورمونی می‌شوند، افزایش استروژن می‌تواند باعث تیره به نظر رسیدن مادگی شود چنان که انگار این ناحیه دارای نقاط یا لکه‌های تیره رنگ است. در هر حال، این تغییر رنگ در طبیعت خود موقتی است و بر اثر تغییرات هورمونی نرمال ایجاد می‌شود.
علایم بارداری یا دیگر وضعیت‌هایی که می‌توانند باعث تغییرات هورمونی شوند متفاوت بوده به علت زمینه‌ای بستگی دارند. خارج از محدوده بارداری، این نوع وضعیت‌ها می‌توانند باعث تغییراتی در خونریزی عادت ماهانه، خلق و خو و موارد دیگر شوند.
درمان تغییرات هورمونی بالقوه با معاینه توسط پزشک یا متخصص زنان شروع می‌شود. با انجام تست کامل، شما خواهید توانست علت زمینه‌ای را مشخص کرده و در مورد بهترین گزینه‌های درمانی با پزشک مشورت کنید.


سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اختلالی است که با بی‌نظمی پریود و افزایش کیست تخمدان مشخص می‌گردد. مقادیر بالای هورمون‌های مردانه موسوم به اندروژن اغلب سبب تغییراتی در میزان انسولین می‌شود که می‌تواند بر رنگدانه‌سازی پوست تأثیر بگذارد.
تغییرات رنگدانه‌ای پوست همراه PCOS کاملاً متفاوت از تغییرات بر اثر پیری یا بارداری است. برای مثال، اکانتوزیس نیگریکانس، که بر اثر سندرم مزبور ایجاد می‌شود می‌تواند باعث ایجاد نقاط تیره رنگ مشخصی بر روی مادگی شود که از نظر رنگ، بافت و حتی بو متفاوت هستند.

علایم PCOS علایم کیست تخمدان بر اثر PCOS
بی‌نظمی پریود درد شکم
افزایش خونریزی نفخ
افزایش موی بدن درد لگن یا درد ران
آکنه ناراحتی و درد پستان
افزایش وزن تهوع
ریزش مو استفراغ
سردرد  

درمان PCOS عموماً با ایجاد تغییرات غذایی و سبک زندگی برای کمک به تنظیم میزان انسولین شروع می‌شود.
کنترل بارداری، داروهای باروری، و حتی جراحی گزینه‌های درمانی جایگزین هستند که می‌توانند به کاهش علایم PCOS در صورت عدم کفایت تغییرات سبک زندگی کمک کنند.


اکانتوزیس نیگریکانس
این بیماری یک اختلال شایع رنگدانه‌سازی پوست است که با لکه‌های زمخت و تیره رنگ بر روی پوست مشخص می‌شود. در اغلب موارد این لکه‌های تیره پوست در نواحی دارای چین و شکن بدن مثل زیر بغل یا کشاله ران ظاهر می‌شوند.
اکانتوزیس نیگریکانس که بر کشاله ران تأثیر می‌گذارد نز ممکن است باعث ظاهر شدن نقاط تیره رنگ روی مادگی شود. این تکه‌های پوست به صورت پوست ضخیم و مخمل‌وار ظاهر می‌شوند و ممکن است در کل ناحیه کشاله ران گسترش یابند یا فقط محدود به ناحیه مادگی باشند.
علل بالقوه اکانتوزیس نیگریکانس شامل PCOS، برخی داروهای هورمون‌دار، و دیگر عوامل تأثیرگذار بر تولید انسولین است. وقتی وضعیت زمینه‌ای دیگری علت اکانتوزیس نیگریکانس باشد، علایم اضافی اختلال مزبور نیز مطرحند.
مردم بومی آمریکایی، آفریقایی، یا تبار اسپانیایی دارای تاریخچه خانوادگی اکانتوزیس نیگریکانس، یا افراد دچار اضافه وزن، مبتلاء به دیابت، یا پیش‌دیابت بیشتر محتمل است که دچار این بیماری شوند.
درمان اکانتوزیس نیگریکانس معمولاً شامل درمان علت زمینه‌ای و برگرداندن انسولین به میزان نرمال است. در برخی موارد، این می‌تواند شامل داروهای کمک کننده به حفظ قند خون در محدوده قابل کنترل است.


سرطان مادگی
سرطان مادگی سرطانی است که بر مادگی یا فرج تأثیر می‌گذارد. سرطان مادگی باعث ایجاد طیفی از علایم شامل برآمدگی، خال، یا لکه روی مادگی می‌شود.
سرطان مادگی گاه به شکل یک نقطه یا لکه قرمز، سفید یا حتی قهوه‌ای تیره روی پوست مادگی ظاهر می‌شود. این نقطه یا لکه می‌تواند حالت هموار یا برآمده داشته باشد و اغلب از پوست اطراف خود متمایز است.
دیگر علایم سرطان مادگی شامل خونریزی، چرک، یا نشت مایعات دیگر از مادگی و نیز خارش، سوزش یا درد است. به هر حال، برخی از این علایم می‌توانند با اختلالات دیگر مثل برفک بروز کنند و بنابراین آنها نشانه‌های قطعی سرطان نیستند.
درمان سرطان مادگی ممکن است شامل استفاده از درمان لیزری غیر تهاجمی یا حتی عمل جراحی باشد و این موضوع به میزان گسترش سرطان بستگی دارد. شیمی درمانی و اشعه درمانی نیز ممکن است برای کمک به توقف گسترش سرطان به دیگر نواحی بدن مورد نیاز باشند.


خلاصه
نقاط یا لکه‌های تیره رنگ در خارج از واژن همیشه علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شوند و گاهی اوقات صرفاً علایم نرمال افزایش سن، بارداری یا دیگر تغییرات هورمونی هستند.
در هر حال، نقاط تیره رنگ غیر قابل توضیح روی مادگی که با علایم دیگری همراه باشند می‌توانند نشان دهنده وجود اختلالی زمینه‌ای مثل اکانتوزیس نیگریکانس یا حتی سرطان مادگی باشند.
در صورت شک به علت وجود نقاط تیره رنگ روی واژن زنان باید به پزشک یا متخصص بیماری‌ها زنان و زایمان مراجعه کنند./لکه‌های تیره رنگ روی واژن: علل، و درمان
دکتر سینتیا کاب، والنسیا هیگوئرا

ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Dark Spots on Vagina: Causes and Treatment
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP —
Written by Valencia Higuera
On May 3, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.