دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فایده‌های بخور صورت لیمو، آب‌نمک، چای سبز و غیره

 کلاژن, الاستین, رادیوفرکانسی, میکرونیدلینگ, لایه‌برداری پوست, ماساژ, ماسک

"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" (AAD) از کاربرد بخور صورت به عنوان یک درمان برای خشکی پوست نام نمی‌برد

مقالات پوست / درماتولوژی

• فواید بخور صورت
• روش‌ها
• ریسک‌های بخور صورت
• خلاصهمردم تکنیک‌های مختلفی را برای سیراب کردن و پاکسازی صورت به کار می‌برند. در حالی که برخی افراد دنبال بهترین پاک کننده‌ها و مرطوب کننده‌های صورت می‌گردند، دیگران از بخار آب برای این هدف استفاده می‌برند.
اگرچه یک ظرف آب داغ می‌تواند این منظور را برآورده کند، برخی از مردم نمک، لیمو، چای، گیاهان دارویی خشک شده یا انواع روغن را برای رسیدن به فواید بیشتر به آب اضافه می‌کنند.
پژوهشگران در مورد فواید بخور صورت بررسی نکرده‌اند. بیشتر اطلاعاتی که در مورد فواید بخور صورت در دسترس است بر مبنای شواهد روایی است.


فواید بخور صورت
در زیر فهرستی از فواید سلامت محتمل بخور صورت آورده شده است.

سیراب کردن پوست
"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" (AAD) از کاربرد بخور صورت به عنوان یک درمان برای خشکی پوست نام نمی‌برد. به هر حال، آنها توصیه می‌کنند که مردم دارای پوست خشک در موقع حمام کردن و دوش گرفتن در حمام را ببندند.
حمام کردن و دوش گرفتن در شرایط بسته بودن در می‌تواند باعث حبس بخار در حمام و کمک به سیراب شدن پوست گردد. آکادمی مزبور گرفتن حمام یا دوش داغ را توصیه نمی‌کند زیرا اینها می‌توانند به بدتر شدن وضعیت پوست منجر شوند. همچنین این آکادمی استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز را برای افزودن رطوبت به هوا در راستای کمک به سیراب شدن پوست توصیه می‌کند.

ایجاد احساس آرامش
بسیاری از مردم استفاده از بخار برای صورت را به عنوان راهی برای آرام و ریلکس شدن توصیف می‌کنند. مردم از حمام بخار در سالن‌ها برای تخفیف استرس استفاده می‌برند. چشمه‌های آب گرم متعددی در سطح ایالات متحد آمریکا و دیگر نقاط جهان وجود دارد. مردم برای غوطه‌ور شدن در این چشمه‌ها با هدف ریلکس شدن به آنجا می‌روند.
اگرچه فواید مراجعه به چشمه‌های آب گرم از سوی محققان بررسی نشده است، بسیاری از سالن‌ها سعی می‌کنند تا محیط آرام‌بخش چشمه‌های آب گرم را بازتولید کنند.

افزایش اثربخشی کرم‌ها، سرم‌ها و ماسک‌های زیبایی
وقتی مردم برای صورت خود از بخور استفاده می‌کنند، پوست را در معرض تماس با بخار ایجاد شده از آب داغ قرار می‌دهند. این تکنیک می‌تواند باعث افزایش دمای پوست شود، که این می‌تواند سبب افزایش جریان گردش خون گردد. با افزایش گردش خون، محصولات مورد استفاده برای صورت به سهولت بیشتری از حائل پوست عبور می‌کنند.
یک مطالعه به بررسی این موضوع پرداخته است که چه میزان دما بر جذب نیکوتین در پوست خوک تأثیر می‌گذارد. محققان از افزایش سه برابری جذب نیکوتین در پوست در دمای 42 درجه سانتی‌گراد در مقایسه با 32 درجه سانتی‌گراد خبر می‌دهند.
این موضوع نشان می‌دهد که جذب پوستی در حرارت بالاتر مؤثر است که می‌تواند اشاره‌ای به فواید بالقوه بخور صورت و جذب پوستی کرم‌ها و دیگر محصولات پوست داشته باشد.
افزایش دمای پوست می‌تواند به جذب بهتر اجزاء کرم‌ها، سرم‌ها و ماسک‌ها در حائل پوست کمک نماید. فایده‌های بالینی تحویل محصولات مراقبت از پوست به پوست گرم شده نامعلوم است.

پاکسازی منفذهای پوست
مردم از بخور صورت استفاده می‌کنند زیرا باور دارند که بخار داغ باعث باز شدن پرزهای پوست شده و به زدودن کثیفی‌ها کمک می‌کند. آکادمی آمریکایی درماتولوژی از کاربرد دستگاه‌های بخور صورت برای باز کردن منفذهای پوست نام نمی‌برد. این آکادمی استفاده از سایر پاک کننده‌ها دو بار در روز و اجتناب از محصولاتی را که باعث انسداد بیشتر منافذ پوست می‌شوند توصیه کرده است.
اگرچه ممکن است اینطور به نظر برسد که پرزهای صورت باز و بسته می‌شوند، پرزهای بسته صاف و ساده پرزهایی هستند که باز شده‌اند زیرا دچار انسداد هستند. تغییرات دمای پوست باعث تغییر اندازه این منفذهای پوست می‌شود. بهترین راه تمیز کردن این پرزها استفاده از ماده پاکسازی کننده ملایم است.
پرزها همچنین ممکن است در مردم دچار کمبود انعطاف‌پذیری پوست و نیز افراد دچار آکنه بزرگ‌تر به نظر برسند. آکادمی آمریکایی درماتولوژی همچنین می‌نویسد که محصولات دارای رتینول می‌توانند به بهبود نمای ظاهری پرزهای صورت کمک کنند. کسانی که قصد دارند تا از محصولات حاوی رتینول استفاده کنند باید پیشتر با پزشک خود مشورت نمایند زیرا این محصولات برای پوست همه کس مناسب نیستند.

تقویت تولید کلاژن
برخی بخور دهنده‌های صورت موجود در بازار عنوان می‌کنند که بخور دادن به تقویت تولید کلاژن و الاستین کمک می‌کند. کلاژن و الاستین به پوست نمای حجیم‌تر و مقاوم‌تری می‌دهند. وقتی مردم پا به سن می‌گذارند، پوست نازک و شل می‌شود زیرا کلاژن و الاستین خود را از دست می‌دهد.
در هر حال، هیچ گونه شواهد علمی برای پشتیبانی از این ادعای روایی وجود ندارد.
پزشکان ممکن است رتینوئیدها یا دیگر درمان‌های فیزیکی مثل امواج فراصوت ریزمتمرکز و رادیوفرکانسی میکرونیدلینگ را برای تقویت تولید کلاژن و الاستین توصیه کنند.


روش‌های بخور صورت
چند راه مختلف شامل موارد زیر برای استفاده از بخور صورت وجود دارد:

انواع بخور صورت تجاری
انواع متعددی از دستگاه‌های بخور صورت در بازار وجود دارند، که با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. مجدداً، هیچ گونه داده علمی در اثبات فایده آنها وجود ندارد.
این دستگاه‌ها یا ویژگی‌های مختلف و لوازم جانبی برای زدودن جوش‌های سرسیاه و زوائد پوستی به بازار عرضه می‌شوند.
بر مبنای نظر آکادمی آمریکایی درماتولوژِی کاربرد نادرست دستگاه‌های مزبور می‌تواند باعث آسیب دیدن پوست و به عفونت منجر شود. متخصصان پوست ملایمت با پوست صورت را توصیه می‌کنند. برای پاک کردن آکنه، مردم باید از پاک کننده‌های ملایم استفاده کرده از خراشیدن پوست اجتناب کنند و پوست را با استفاده از حوله بدون کشیدن آن بر روی صورت خشک نمایند.

درمان‌های سالنی
راهکارهای سالنی ممکن است گران‌ترین گزینه باشند. برخی از آنها یک بسته مخصوص صورت شامل چند جلسه درمانی را ارائه می‌دهند.
بخور صورت در سالن می‌تواند شامل درمان‌های مختلفی شامل گل‎درمانی، لایه‌برداری پوست، ماساژ، و ماسک در کنار بخور باشد.
از آنجا که سالن‌ها از روش‌های مختلفی برای کار بر روی صورت استفاده می‌کنند محققان نمی‌توانند فوایدی را برای این نوع کار درمانی مشخص سازند یا آن را با دستگاه‌های تجاری بخور صورت مقایسه کنند.

استفاده از بخار داخل ظرف آب داغ
مردم همچنین می‌توانند از ابزار موجود در آشپزخانه یا حمام خانه خود برای بخور صورت استفاده کنند. استفاده از آب جوش باعث قرار گرفتن در معرض بخار داغ می‌شود، بنابراین مردم باید مراقب صورت خود باشند.
برخی از مردم پیش از بخور صورت به پاک کردن صورت خود اقدام می‌کنند. گاهی از اوقات افراد برای متمرکز شدن جریان بخار بر روی صورت حوله‌ای را روی سر خود پهن می‌کنند. استفاده از بخور صورت به شکل مکرر و طولانی مدت می‌تواند باعث خشکی پوست گردد. پس از بخور صورت برخی از مردم از دیگر محصولات مراقبت و زیبایی پوست استفاده می‌کنند.
اگرچه هیچ گونه شواهد علمی در تأیید کفایت یا ارزیابی ایمنی آن وجود ندارد برخی از مردم نمک، لیمو، چای سبز، گیاهان دارویی و روغن‌‌های ضروری را به آب اضافه می‌کنند. بخار آب حاوی نمک نیست، زیرا زمانی که آب از حالت مایع به گاز تبدیل می‌شود از آن خارج شده و درون ظرف باقی می‌ماند.
چای سبز دارای ترکیبات آنتی‌اکسیدان است که می‌توانند به اختلالات پوستی کمک کنند. به هر حال، هیچ شواهدی در مورد انتقال این ترکیبات به بدن از راه بخار وجود ندارد. محققان اخیراً عنوان کرده‌اند که مطالعات محدودی در اثبات کارآیی درمانی محصولات حاوی عصاره چای سبز و روغن درخت چای برای آکنه وجود دارند. به هر حال، این مطالعات محصولات مزبور را به صورت مستقیم بر روی پوست به کار برده‌اند و نه در شکل بخار.
برای تعیین اثربخشی بخور و اینکه افزودن مواد اضافی به آب باعث افزایش کارآیی آن می‌شود به تحقیق بیشتری نیاز است.


ریسک‌های بخور صورت
فارغ از روش مورد استفاده توسط شخص، وی در معرض خطر سوختگی ناشی از بخار قرار خواهد داشت. "انستیتو ملی ایمنی و سلامت شغلی" اصطلاح سوختگی ناشی از آب داغ را به عنوان نوعی سوختگی ایجاد شده با مایعات داغ یا بخار به کار می‌برد.
این نوع سوختگی ممکن است در زمان تماس پوست با بخار داغ بروز کند. این نوع سوختگی‌ها در کارکنان رستوران‌ها عمومیت دارد. با وجود این امکان بروز آنها در محیط خانه و هنگام استفاده مردم از بخار برای صورت مطرح است. اگر برای حرارت دادن آب از دستگاه مایکروویو استفاده می‌شود مردم باید از ظروف دارای امکان تهویه استفاده کرده یا پیش از باز کردن مایکروویو یکی دو دقیقه صبر کنند تا آب کمی خنک شود. دمای بخار ناشی از مایعات قرار داده شده در ظروف دربسته درون مایکروویو می‌تواند به سرعت تا 200 سانتی‌گراد برسد.
مردم دچار اختلالات پوستی مثل روساسه، اگزما، و بیماری‌های التهابی مثل پسوریازیس (سوریازیس)، باید از بخور برای صورت خود اجتناب کنند. دمای بالا در سطح پوست باعث اتساع رگ‌های خونی می‌شود. افزایش گردش خون در صورت می‌تواند باعث افزایش التهاب و سرخی پوست گردد.
مردم باید پیش از کاربرد بخور صورت با پرسش از پزشک یا درماتولوژیست در مورد مناسب بودن پوست صورت خود برای رویکرد مزبور مطمئن شوند.


خلاصه
به شکل بالقوه فوایدی متعددی برای بخور صورت مطرح است که شامل پاک کردن منفذهای پوست، سیراب کردن پوست و احساس آرامش در پوست می‌شود. به هر حال، برای پشتیبانی از این ادعاها هیچ گونه شواهد علمی در دست نیست.
اگرچه بخارسازهای تجاری برای صورت در دسترسند و سالن‌ها خدمات بخور صورت ارائه می‌دهند، نامحتمل است که آنها به بهبود نمای ظاهری پوست منجر شوند.
بخور صورت در صورتی که به شکل صحیح و دقیق انجام گیرد مضر نیست. سوختگی ناشی از بخار ممکن است در مردمی که از بخار آب در دماهای بالا استفاده می‌کنند بروز نماید./فایده‌های بخور صورت لیمو، آب‌نمک، چای سبز و غیره
دکتر سینتیا کاب، دکتر جسیکا کاپوروشیو
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
Benefits of steaming face: Lemon, saltwater, green tea, and more
Medically reviewed by Cynthia Cobb, APRN
On March 2, 2020
New —
Written by Jessica Caporuscio, Pharm.D.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.