دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زگیل انگشت

 نوار مجرا, اسید سالیسیلیک, کرایوتراپی, فوتودینامیک, اسید امینولوولینیک, بلیومایسین, کورتاژ, کوتری

زگیل‌ها گاه خود به خود برطرف می‌شوند

مقالات پوست / درماتولوژی

• درمان خانگی برای زگیل انگشت
• اقدامات مربوط به برداشتن زگیل
• اقدامات دیگر
• اقدامات پس از درمان
• آیا زگیل برمی‌گردد؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• آیا زگیل‌ها خود به خود برطرف می‌شوند؟
• آیا زگیل انگشت مسری است؟
• خلاصهزگیل‌ها ضایعاتی خوش‌خیم هستند که بر روی پوست یا غشاهای مخاطی ظاهر می‌شوند. مردم ممکن است در هر نقطه‌ای روی بدن شامل صورت، انگشتان، جمجمه، و ناحیه تناسلی دچار زگیل شوند.
ویروس واگیردار پاپیلوماویروس انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل می‌شود. گونه‌های مختلف این ویروس وجود دارند که می‌توانند به ایجاد انواع مختلف زگیل منجر شوند.
برخی از مردم متوجه می‌شوند که زگیل‌ها گاه بدون درمان برطرف می‌شوند. در هر حال، شخص باید در صورت ابتلاء به زگیل به پزشک مراجعه کند زیرا برداشتن زگیل‌ها ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.


درمان خانگی برای زگیل انگشت
اگرچه زگیل‌ها گاه خود به خود برطرف می‌شوند، مردم ممکن است برای زگیل‌های مسبب درد، ناراحتی یا بر اثر نگرانی‌های زیبایی‌شناختی تمایل به درمان آنها داشته باشند.
پزشکان ممکن است درمان‌های خانگی شامل استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای را توصیه کنند. برخی مثال‌ها در ادامه تشریح شده‌اند.

سالیسیلیک اسید
مردم دچار زگیل انگشت ممکن است از اسید سالیسیلیک برای مداوای زگیل سود ببرند.
اسید سالیسیلیک یک عامل کراتولیتیک است، به این معنی که باعث تجزیه سلول‌های پوست می‌شود. شخص باید این اسید را صرفاً بر روی زگیل‌ها استفاده کند و مراقب باشد تا پوست اطراف زگیل تحت تأثیر اسید قرار نگیرد.
پزشکان و داروسازان گاهی اوقات استفاده از یک حایل فیزیکی را برای پوست اطراف زگیل پیش از استفاده از اسید سالیسیلیک توصیه می‌کنند. یکی از گزینه‌های محبوب در این مورد ژل نفتی است.
پزشکان همچنین ممکن است خیس دادن محل زگیل را در آب گرم به مدت 5 دقیقه پیش از استفاده از دارو توصیه کنند. شخص همچنین می‌تواند با استفاده از سنگ پا برای ساییدن هر پوست زمخت ایجاد شده روی زگیل اقدام کند.
این روش‌ها می‌توانند به نفوذ دارو در لایه‌های پوست دارای HPV فعال کمک کند.
سالیسیلیک اسید در ترکیبات و غلظت‌های مختلفی در دسترس است اما بر مبنای اعلام "پزشکان خانواده آمریکایی" (AAFP) بیشتر افراد از ترکیب حاوی اسید سالیسیلیک 17 درصد استفاده می‌کنند.
این دوزاژ مؤثر است و مردم آن را عموماً خوب تحمل می‌کنند. در هر حال، برخی افراد ممکن است در محل تحویل اسید با تحریک خفیف مواجه شوند.
AAFP خاطرنشان می‌کند که افراد نیاز دارند تا این درمان را دو بار در روز حداکثر به مدت 12 هفته ادامه دهند.

ایمیکومود (آلدارا)
برخی پزشکان برای مداوای زگیل انگشتان کرم ایمیکومود را تجویز می‌کنند. به هر حال، FDA اخیراً این کرم را برای درمان زگیل تناسلی و زگیل ناحیه میاندوراه (فضای بین ناحیه تناسلی و مقعد) تأیید کرده است.

نوار مجرا
یک مرور مربوط به سال 2019 در "پزشکان خانواده کانادایی" درمان زگیل انگشتان در کودکان را با استفاده از نوار مجرا توصیف می‌کند. تخمین زده می‌شود که این اقدام در حدود 80 درصد موارد زگیل را برطرف می‌سازد.
اگرچه شواهد مربوط به اثربخشی این روش محدود است، روش مزبور ایمن است و اغلب افراد به خوبی آن را تحمل می‌کنند.
بر مبنای اعلام پزشکان خانواده کانادیی، افراد دچار زگیل انگشت می‌توانند یک تکه کوچک نوار مجرا را هر چهار تا 7 روز یک بار روی زگیل قرار دهند. شخص باید نوار را حداکثر پس از 7 روز بردارد.
وقتی نوار برداشته شد شخص باید ناحیه را با آب و صابون تمیز کند. در مرحله بعد شخص می‌تواند از ناخن‌گیر برای برداشتن سلول‌های مرده پوست روی زگیل استفاده کند. مردم باید تکه بعدی نوار مجرا را 12 ساعت بعد مورد استفاده قرار دهند. این چرخه باید به مدت 4 تا 6 هفته تکرار گردد.
AAFP می‌نویسد، اثربخشی نوار مجرا برای رفع زگیل انگشت کماکان ناروشن است. بنابراین، پزشکان ممکن است صرفاً استفاده از این روش را در کنار اسید سالیسیلیک یا دیگر درمان‌های اثبات شده برای زگیل توصیه کنند.


اقدامات مربوط به برداشتن زگیل
برخی اقداماتی که ممکن است برای درمان زگیل مؤثر باشند در محیط مطب قابل دسترسند.
در زیر برخی از اقدامات مؤثرتر که پزشکان و متخصصان پوست از آنها استفاده می‌کنند تشریح شده‌اند.

کرایوتراپی
AAFP توضیح می‌دهد که کرایوتراپی اقدامی است که در مطب انجام می‌شود و از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل‌ها در برودت 321- درجه فارنهایت (196- درجه سانتی‌گراد) استفاده می‌کند. این سرما به لایه‌های مختلف زگیل آسیب زده باعث می‌شود تا پس از 3 یا 4 مورد درمان کرایوتراپی ریزش کند. کرایوتراپی در 50 تا 70 درصد موارد باعث درمان زگیل می‌شود.
دستگاه‌های کرایوتراپی زگیل برای استفاده خانگی در بازار وجود دارند. به هر حال، کارشناسان در مورد کارآیی این دستگاه‌های خانگی مطمئن نیستند زیرا آنها امکان رسیدن به برودت شدید که دستگاه‌های مورد استفاده در مطب کرایوتراپی امکان رسیدن به آنها را دارند، نیستند.

آنتی‌ژن‌های کاندیدا و اوریون
آنتی‌ژن‌ها موادی هستند که باعث ایجاد پاسخ ایمنی در بدن می‌شوند. یک مطالعه پایه‌ای در سال 2001 نشان داد که چگونه تزریق آنتی‌ژن کاندیدا یا اوریون به داخل زگیل باعث تحریک پاسخ سیستم ایمنی علیه HPV می‌شود.
پاسخ ایمنی ممکن است در محدوده تزریق و نیز محیط پیرامون زگیل بروز کند.
بر مبنای اعلام AAFP افراد ممکن است به 3 تا 4 هفته تزریق برای حداکثر 3 مورد درمان نیاز داشته باشند.

فوتودینامیک تراپی با اسید امینولوولینیک
فوتودینامیک تراپی با اسید امینولوولینیک گزینه گران‌تری برای زدودن زگیل است.
این درمان شامل قرار دادن زگیل در معرض اسید مزبور به مدت 3 تا 8 ساعت است. اسید باعث حساس شدن زگیل نسبت به نور می‌شود. در مرحله بعد درماتولوژیست زگیل را با استفاده از منبع نور هدف قرار می‌دهد، که باعث ناپایداری زگیل و ریزش آن می‌شود.
یک مطالعه در "ژورنال وسایل آرایشی، علوم درماتولوژیک و برنامه‌های کاربردی" خبر از میزان بالای موفقیت با استفاده از این اقدام می‌دهد.


اقدامات دیگر
تمامی اقدامات مربوط به زدودن زگیل دارای اثربخشی یکسان نیستند. بر مبنای یک مرور در سال 2011، دانشمندان کماکان در حال بررسی کارآیی اقدامات زیر هستند:
• بلیومایسین داخل ضایعه‌ای. این اقدام شامل تزریق داروی ضد سرطان بلیومایسین به داخل زگیل است. پزشکان ممکن است از این اقدام برای درمان زگیل‌های پایدار که به درمان‌های دیگر جواب نمی‌دهند استفاده کنند.
• لیزر رنگی پالس‌دار. این اقدام شامل تابش مستقیم پرتوهای متمرکز نور به داخل زگیل است. نور مزبور رگ‌های خونی داخل زگیل را تخریب می‌کند اما به پوست اطراف زگیل آسیبی نمی‌رساند.
• برداشتن زگیل با استفاده از کورتاژ یا کوتری. پزشک ممکن است زگیل را با اسکپ کردن و بیرون کشیدن آن با یک تیغه گرد (کورتاژ) یا سوزاندن آن با ابزار گرماساز (کوتری) از بین ببرد.


اقدامات پس از درمان
زگیل ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها مداومت داشته باشد. مردم ممکن است تا زمان وجود زگیل ناچار باشند هر روزه چند بار درمان آن را پیگیری کنند.
مردم همچنین باید بدانند که زگیل‌ها عموماً برمی‌گردند، و این برگشت فارغ از نوع درمان مورد استفاده مطرح است.
پس از آنکه پزشک زگیل را تشخیص داده و درمان می‌کند، ممکن است توصیه‌هایی در مورد مراقبت پس از درمان ارائه دهد. این می‌تواند شامل اطلاعاتی در موارد زیر باشد:
• چگونگی پیشگیری از ترومای بیشتر در ناحیه بروز زگیل
• چگونگی پیشگیری از انتقال HPV به افراد دیگر
مقیاس‌های پیشگیری مورد استفاده توسط شخص به کاهش ریسک ایجاد زگیل‌های بیشتر کمک کرده شامل موارد زیر است:
• خودداری از گاز گرفتن ناخن
• پوشیدن کفش‌های مناسب در حاشیه استخر
• شستشوی دست‌ها به شکل مکرر برای کمک به پاک کردن ویروس از روی پوست
مردم معمولاً پس از ناپدید شدن زگیل دچار هیچ گونه جای زخم یا نقایص ناشی از باقی مانده زگیل نمی‌شوند.


آیا زگیل برمی‌گردد؟
اگرچه گزینه‌های درمانی متعددی برای زگیل‌ها وجود دارد، این گزینه‌ها ممکن است از نظر هزینه یا اثربخشی به شکل قابل ملاحظه‌ای متفاوت باشند.
فارغ از نوع درمان برگشت زگیل بسیار شایع است. به همین دلیل، منطقی است که کار درمان با کم‌هزینه‌ترین گزینه‌ها شروع شود.
پزشکان معمولاً گزینه‌های درمانی پرهزینه را برای مواردی لحاظ می‌کنند که زگیل‌ها مکرراً برمی‌گردند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگرچه امکان درمان زگیل‌ها با استفاده از محصولات غیر نسخه‌ای وجود دارد، مردم باید برای تشخیص درست با پزشک مشورت کنند. زگیل‌ها مشابه دیگر اختلالات پوستی هستند که ممکن است به مدیریت متفاوتی نیاز داشته باشند.
مردم همچنین در صورتی که پس از استفاده از اسید سالیسیلیک 17 درصد پس از گذشت 12 هفته متوالی با بهبود زگیل انگشت مواجه نشوند باید به پزشک مراجعه کنند.


آیا زگیل‌ها خود به خود برطرف می‌شوند؟
در اغلب موارد زگیل انگشت خود به خود از بین می‌رود. در نتیجه، پزشک ممکن مراقبت هشیارانه را توصیه کند تا ببیند که آیا مشکل بدون دارو برطرف می‌شود.


آیا زگیل انگشت مسری است؟
"انجمن آکادمی آمریکایی درماتولوژی" (AAD) می‌نویسد زگیل مسری است. مردم ممکن است در صورت تماس مستقیم با شخص دچار زگیل به آن مبتلاء شوند.
تماس مستقیم در جایی مطرح است که بدن شخص با زگیل شخص دیگر تماس می‌یابد. تماس غیر مستقیم زمانی مطرح است که قسمتی از بدن شخص با شیئی که پیشتر در تماس با شخص دچار زگیل بوده است تماس پیدا می‌کند.
مثال‌هایی در این مورد شامل لمس دستگیره دری است که شخص دچار زگیل پیشتر آن را لمس کرده یا راه رفتن در حاشیه استخرهای عمومی است.
پوست انسان به درجاتی وی را در برابر HPV محافظت می‌کند. بر این مبنا، اگر کسی دچار پارگی یا بریدگی پوست با HPV تماس یابد، احتمال ابتلاء به ویروس مزبور بیشتر خواهد بود.


خلاصه
زگیل‌های انگشت یک اختلال پوستی واگیردار هستند که توسط HPV ایجاد می‌شوند. مردم ممکن است بر اثر تماس مستقیم یا غیر مستقیم دچار زگیل انگشت شوند.
زگیل ممکن است خود به خود از بین برود اما در صورت ناراحت کننده بودن، درد داشتن یا ایجاد نگرانی‌های زیبایی‌شناختی مردم باید نسبت به درمان زگیل اقدام کنند.
چند نوع درمان شامل مداوای خانگی و اقدامات درماتولوژیک در این مورد در دسترس است. تمامی گزینه‌های درمانی اثربخشی یکسان ندارند، و صرف‌نظر از نوع درمان امکان برگشت زگیل پس از مدتی وجود دارد.
اگرچه امکان درمان زگیل در مورد خانه وجود دارد، مردم باید برای تشخیص به پزشک مراجعه کنند. زگیل ممکن است مشابه دیگر اختلالات پوستی باشد که نیاز به گزینه‌های درمانی و مدیریت متفاوتی دارند./زگیل انگشت
دکتر استیسی سمپسون، دکتر جسیکا کاپوروشیو
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Medical News Today
Treatments and remedies for removing warts from fingers
Medically reviewed by Stacy Sampson, D.O. —
Written by Jessica Caporuscio, Pharm.D.
On June 24, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.