دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بک لیفت یا تورسوپلاستی پوست چیست؟

 پیکرسازی, جراح پلاستیک, کبودی, خونریزی, عفونت, ورم, بی‌حسی, اسکار, شاخص توده بدن

در بک لیفت پوست اضافی برداشته شده و مابقی پوست روی پشت کشیده می‌شود

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
بک لیفت چگونه عمل می‌کند؟
◄ عمل بک لیفت چیست؟
◄ ریسک‌های بک لیفت کدامند؟
◄ از بک لیفت چه انتظار می‌رود
◄ آمادگی برای بک لیفتبک لیفت نوعی عمل جراحی برای برداشتن پوست اضافی از ناحیه پشت است. این جراحی تورسوپلاستی نیز نامیده می‌شود. مردم در اغلب موارد پس از کاهش وزن زیاد که باعث ایجاد پوست شل و آویخته در آنان می‌شود به این عمل اقدام می‌کنند.
گاهی از اوقات لیپوساکشن و دیگر اقدامات شکل دهنده بدن همزمان با بک لیفت انجام می‌شود. روی هم رفته این اقدامات می‌توانند نمای ظاهری در مجموع سفت‌تری ایجاد کنند.


بک لیفت چگونه عمل می‌کند؟
در بک لیفت پوست اضافی برداشته شده و مابقی پوست روی پشت کشیده می‌شود. این کار باعث ایجاد نمای ظاهری هموارتر، باریک‌تر و عاری از چین و چروک می‌گردد.
دو نوع بک لیفت اولیه وجود دارد:
• بک لیفت خط سینه بند. بک لیفت خط سینه برای تغییر در شکل قسمت فوقانی و میانی پشت و کمر انجام می‌شود. این نوع جراحی جای زخمی ایجاد می‌کند که در امتداد پشت زیر کتف‌ها در حدود جایی که نوار سینه‌بند اغلب پایین می‌آید ادامه می‌یابد. این عمل هم برای مردان و هم برای زنان قابل انجام است.
• بک لیفت عمودی. در بک لیفت عمودی پوست و چربی اضافی از ناحیه پشت و شکم برداشته می‌شود. این کار با ایجاد برش‌هایی صورت می‌گیرد که از بالای استخوان‌های مفصل ران تا استخوان‌های بازو ادامه می‌یابند.
به عنوان یک قاعده شخص در صورت استفاده از بک لیفت خط سینه بند در کل نمای ظاهری کشیده‌تر و سفت‌تری پیدا می‌کند. به هر حال در مورد اغلب افراد بک لیفت خط سینه بند جای زخم‌های بزرگی ایجاد می‌کند. متقابلاً جراح در زمان انجام بک لیفت عمودی مقدار کمتری پوست را می‌تواند بردارد اما جای زخم ایجاد شده کمتر مشهود خواهد بود.


عمل بک لیفت چیست؟
بک لیفت هم در محیط بیمارستانی و هم در مراکز جراحی سرپایی انجام می‌شود. محدوده بک لیفت شخص به جراح و نیز این موضوع بستگی دارد که شخص همزمان اقدامات دیگری نیز انجام می‌دهد یا خیر. در روز جراحی، جراح پلاستیک پشت شخص را معاینه می‌کند. وی محل‌های مناسب برش جراحی را مشخص کرده و علامت‌گذاری می‌نماید. برای مثال اگر شخص معمولاً سینه بند می‌پوشد و جای نوار سینه بند روی پشت وی باشد، جراح زیر خط پستان بند را علامت‌گذاری می‌کند. این کار به شکلی انجام می‌شود که وقتی جای زخم عمل التیام می‌یابد شخص آسان‌تر بتواند این زخم را زیر پستان بند و لباس حمام پنهان کند.
عمل تحت بیهوشی انجام می‌گیرد. کارکنان بخش پزشکی از کامل بودن بی‌دردی بر اثر بیهوشی مطمئن می‌شوند. در طول عمل، جراح پلاستیک شیارهایی را روی خطوطی که پیشتر رسم کرده‌اند ایجاد می‌کنند. در مرحله بعد جراح پوست اضافی را برمی‌دارد. پوست باقی مانده برای ایجاد نمای ظاهری هموارتر کشیده شده و مجدداً در امتداد خط برش جراحی فیکس می‌شود.
اگر کسی لیپوساکشن داشته یا پیکرسازی در مورد وی صورت گیرد، این کار احتمالاً در این زمان انجام می‌شود. وقتی که پوست صاف شده و چربی خارج شده باشد به دقت در خط برش جراحی مجدداً دوخته می‌شود. وقتی پوست کاملاً به هم دوخته شده باشد بانداژ می‌گردد. زمان کل جراحی متفاوت است اما در اغلب موارد بک لیفت بین 2 تا 5 ساعت طول می‌کشد.


ریسک‌های بک لیفت کدامند؟
تمامی اعمال جراحی ریسک‌هایی شامل عفونت و خونریزی بش از حد به همراه دارند. بیماران باید با پزشک و جراح پلاستیک خود در مورد احتمال افزایش ریسک عوارض جانبی جدی مشورت کنند.
ریسک‌های مرتبط به بک لیفت عبارتند از:
کبودی
◄ خونریزی
◄ عفونت
ورم
◄ مایع اضافی
◄ صدمات عصب
درد
بی‌حسی
◄ اسکار (جای زخم)


از بک لیفت چه انتظار می‌رود
شخص پس از انجام بک لیفت احتمالاً تا چند هفته با درد، ورم و بی‌حسی مواجه خواهد بود. جراح احتمالاً برای مقابله با این مشکلات دارو تجویز خواهد کرد. در عین حال برای مراقبت از بانداژ جراحی توصیه‌هایی ارائه می‌شود. تمیز نگه داشتن محل برش جراحی و اجتناب از فعالیت‌های منجر به کشیده شدن پوست بسیار اهمیت دارد. همچنین استفاده از تن‌پوش فشاری برای زمان تجویز شده ضروری است. 
زمان دقیق ریکاوری به نوع عمل و وضعیت کلی سلامت شخص بستگی دارد. این ریکاوری ممکن است یک هفته تا 6 هفته ادامه یابد تا شخص بتواند فعالیت‌های معمول روزمره زندگی خود را از سر بگیرد. احتمال وجود ورم به مدت 6 ماه وجود دارد. وقتی التیام کامل شود شخص خواهد توانست تا پشت ترمیم شده خود را ببیند. بک لیفت به معنی راه حلی دایمی برای پوست اضافی است.


آمادگی برای بک لیفت
شخص پیش از اقدام به بک لیفت با جراح پلاستیک مشورت خواهد کرد. جراح توضیحاتی در مورد مناسب‌ترین نوع بک لیفت برای شخص ارائه داده و در مورد اقدامات دیگری که احتمال انجام آنها به صورت همزمان وجود دارد توضیح می‌دهد.
جراح در عین حال در مورد وضعیت کلی سلامت شخص صحبت خواهد کرد. از آنجا که بک لیفت جزء اعمال جراحی عمده محسوب می‌شود بیمار پیش از اقدام به آن باید در وضعیتی مناسب از نظر سلامت قرار داشته باشد. اغلب جراحان در مورد طیف شاخص توده بدن (BMI) شخص سؤال خواهند کرد. شخص باید دستکم یک ماه پیش از عمل بک لیفت مصرف دخانیات را کنار بگذارد. جراح در عین حال ممکن است از شخص بخواهد که پیش از اقدام به بک لیفت برخی داروهای تجویزی و مکمل‌ها را نیز مصرف نکند./

توضیح: چند پاراگراف از متن مقاله اصلی به فارسی ترجمه نشده‌اند.بک لیفت یا تورسوپلاستی پوست چیست؟
دکتر انجلیکا بلینگیت، اس. بهرینگ

ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
What Is a Back Lift?
Medically reviewed by Angelica Balingit, MD —
Written by S. Behring
On June 3, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انحراف تیغه بینی - علل، علایم، و درمان

کلوئید یا رشد بیش از حد بافت همبند در محل زخم - چطور از دستش خلاص شویم؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.