دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خال پوسته داده و سرطان: کدام خال‌ها خطرناکند؟

مرز, رنگ, قطر, تحول, UMSkinCheck, درماتولوژیست, تاریخچه خانوادگی, سرطان پانکراتیک

خالی که ظاهر آن تغییر می‌کند می‌تواند نشان دهنده ملانوما (ملانوم) باشد.

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
◄ آیا خال‌های پوسته پوسته شده سرطانی هستند؟
◄ خال‌های خطرناک چطور به نظر می‌رسند؟
◄ بهترین رویکردها برای شناسایی زودهنگام
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ خلاصهخال‌ها مجموعه‌ای از رنگدانه‌های پوست هستند که معمولاً در دوره نوجوانی ظاهر می‌شوند. در حالی که آنها اکثراً بی‌ضررند، برخی انواع خال به ویژه خال‌های دچار تغییر نمای ظاهری وجود دارند که باید در مورد آنها نگران بود.
خالی که ظاهر آن تغییر می‌کند می‌تواند نشان دهنده ملانوما (ملانوم) باشد. ملانوما شکلی شدید و گاه کشنده از سرطان پوست است که در ملانوسیت‌ها یا سلول‌های تولید رنگدانه در پوست رشد می‌کند.
اگر یکی از تغییرات ایجاد شده پوست پوسته شدن خال باشد، آیا باید نگران شد؟ آری. این امکان هست که پوسته پوسته شدن خال یک نشانگر ملانوما باشد. اما در عین حال این امکان هم هست که شخص به شکل اتفاقی پوست خود را خراشیده و خال را دچار جراحت کرده باشد.


آیا خال‌های پوسته پوسته شده سرطانی هستند؟
وقتی کسی خالی را روی پوست خود ببیند که برای مدتی آنجا بوده و دارای پوسته شده یا "فلس مانند" به نظر می‌رسد به شکل بالقوه دو احتمال مطرح خواهد بود:
1. نخست اینکه شخص صاف و ساده پوست خود را خراشیده و خال خود را مجروح کرده باشد.
2. دوم آنکه پوسته دادن خال نشانه هشدار دهنده‌ای در مورد ملانوما است.

خال پوسته داده را که خونریزی داشته یا دردناک باشد می‌توان علتی برای نگرانی تلقی کرد
یکی از نکات کلیدی مورد جستجو در نزد درماتولوژیست‌ها در خال‌های سرطانی تغییر کردن آنها است. پوسته دادن یا ورقه ورقه شدن می‌تواند یک نشانگر ملانوما باشد. خال پوسته داده را به ویژه زمانی باید نگران کننده تلقی کرد که در عین حال خونریزی داشته یا دردناک است. به همین ترتیب تغییرات دیگری مثل اندازه، شکل، رنگ یا خارش داشتن خال مطرحند.
ملانوماها می‌توانند پوسته پوسته شوند زیرا سلول‌های سرطانی تغییراتی در ساختار و عملکرد سلول‌های سالم از لحاظ دیگر ایجاد می‌کنند. سلول‌های پوست ممکن است به روش‌های مختلفی شامل تغییرات رنگ تا تغییرات منجر به پوست پوست شدن بافت خراشیده واکنش نشان دهند.

پوسته دادنی که التیام نمی‌یابد باید توسط پزشک بررسی شود
نگرانی دیگر مربوط به زمانی است که شخص دچار خراشی است که بهبود نمی‌یابد.
تمامی خال‌های پوسته داده سرطانی نیستند. اما این نوع خال‌ها می‌توانند سرطانی باشند. به همین دلیل اگر شخص نتواند پوسته دادن خال را به یک جراحت پوستی مشخص نسبت دهد باید به پزشک مراجعه کند.


خال‌های خطرناک چطور به نظر می‌رسند؟
"بنیاد سرطان پوست" دو رویکرد را برای شناسایی خال‌های سرطانی توصیه می‌کند: رویکرد ABCDE و رویکرد "جوجه اردک زشت".
ABCDE می‌تواند در زمان بررسی یک خال کمک کننده باشد و حروف مزبور مخفف موارد زیرند:
◄ A = تقارن. اکثر خال‌های سالم شکلی مدور یا بیضوی دارند. شما می‌توانید یک خط در وسط آن ترسیم کنید و دو نیمه مشابه به نظر خواهند رسید. ملانوم‌ها معمولاً شکل نامتقارنی دارند.
◄ B = مرز. خال‌های سالم به طور معمول دارای حاشیه یا مرز نرم و هموار هستند. ملانوماها حاشیه‌های نامنظم دارند.
◄ C = رنگ. خال‌های سالم عموماً رنگی پایدار دارند. ملانوماها ممکن است در یک ناحیه رنگ‌های مختلفی مثل سیاه، برنزی، قهوه‌ای، قرمز، سفید یا آبی داشته باشند.
◄ D = قطر/تیرگی. خال‌های سالم عموماً کوچک‌تر از یک مداد پاک‌کن هستند. اگر متوجه شده‌اید که خالی در حال بزرگ شدن است به متخصص پوست مراجعه کنید.
◄ E = تحول. تحول خال شامل هر نوع تغییری مثل پوسته دادن، خونریزی کردن، خارش، یا حتی برجسته‌تر شدن ناحیه خال می‌شود.
رویکرد دوم، یا رویکرد "جوجه اردک زشت" شناسایی این موضوع است که آیا شخص دارای یک خال است که متفاوت از دیگر خال‌های او به نظر می‌رسند. راه‌های شناسایی ملانوما با استفاده از رویکرد "جوجه اردک زشت" عبارتند از:
◄ مشخص کردن اینکه یک خال تیره‌تر یا روشن‌تر از دیگر خال‌ها است.
◄ مشخص کردن اینکه یک خال دارای بافتی متفاوت از دیگر خال‌ها است.
◄ مشخص کردن اینکه یک خال بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از دیگر خال‌ها است.
دنبال کردن "جوجه اردک زشت" می‌تواند به تأیید ظن مربوط به مراقبت پوست کمک کند.


بهترین رویکردها برای شناسایی زودهنگام
اکثر ضایعات سرطانی را دکترها نمی‌یابند – مردم این کار را می‌کنند. از آنجا که شخص مالک بدن خود است انتخاب‌های بیشتری برای شناسایی تغییرات پوستی دارد. کشف زودهنگام شامل بازبینی منظم پوست برای معاینه خال‌ها و پوست و دنبال کردن تغییرات است.
چند نکته راهنما برای انجام این فرآیند به شکل آسان‌تر و پایدارتر وجود دارد:
• یادآوری کننده یا هشداری را در تقویم یا تلفن همراه خود برای بازبینی ماهانه / سالانه پوست خود تنظیم کنید. اگر دارای تاریخچه شخصی یا خانوادگی سرطان پوست یا قرار گرفتن به میزان قابل ملاحظه زیر نور آفتاب هستید زمان‌بندی کوتاه‌تری را در نظر بگیرید.
◄ یک اپلیکیشن مناسب را برای معاینه پوست خود دانلود کنید. UMSkinCheck یک اپ مناسب و رایگان برای محیط اپل و اندروید است که می‌تواند در این زمینه مفید باشد.
◄ اپلیکیشنی برای پیگیری وضعیت پوست و خال دانلود کنید. برخی اپ‌ها حتی می‌توانند تغییرات پوست را پیگیری و سطح هشدار دهنده‌ای را مشخص نمایند. این اپ‌ها معمولاً رایگان نیستند و جایگزینی برای معاینه توسط متخصص پوست نیز محسوب نمی‌شوند.
◄ برای پیگیری وضعیت خال‌ها در گذر زمان از آنها عکس بگیرید. برای رسیدن به حداکثر دقت شرایط گرفتن عکس را یکسان انتخاب کنید.
گذشته از غربالگری خانگی برای بررسی سالانه به یک درماتولوژیست مراجعه کنید. بسته به ریسک فاکتورهای مطرح در مورد شخص پزشک ممکن است ویزیت‌های با فاصله زمانی کوتاه‌تر را توصیه کند.
برای مثال، اگر کسی دارای سابقه خانوادگی ملانوما باشد پزشک ممکن است ویزیت هر 6 ماه یک بار را توصیه کند. اگر کسی دارای سابقه شخصی ابتلاء به ملانوما باشد آنگاه ممکن است پزشک ویزیت هر سه ماه یک بار را در دستور کار قرار دهد.
دیگر ریسک فاکتورها در این مورد عبارتند از:
◄ تاریخچه خانوادگی سرطان‌های دیگر مثل سرطان پانکراتیک
◄ تعداد خال‌های رنگی که شخص روی بدن خود دارد (هر چه تعداد خال‌ها بیشتر باشد ریسک ملانوما بیشتر خواهد بود)


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
شما باید دستکم سالی یک بار برای معاینه پوست به دکتر مراجعه کنید و اگر دارای ریسک فاکتورهای ملانوما باشید این تعداد بیشتر خواهد بود.
اگر دچار یک خال خراش برداشته با پوسته داده هستید و علتی برای ایجاد این وضعیت سراغ ندارید به پزشک مراجعه کنید.
شناسایی زودهنگام موضوعی کلیدی در درمان و بقاء برای ملانوما است. از سر ترس یا عدم یقین خال خود را نادیده نگیرید. بررسی خال نگران کننده از سوی پزشک نه فقط باعث اطمینان خاطر می‌شود بلکه در صورت داشتن ضایعه خطرناک می‌تواند فرجام کار را تغییر دهد.


خلاصه
در حدود 20 تا 30 درصد ملانوماها در خال‌های موجود در پوست ایجاد می‌شوند. مابقی در دیگر ضایعات روی پوست به وجود می‌آیند.
خال‌های خود را برای بررسی تغییراتی مثل پوسته دادن یا خراش برداشتن بررسی کنید. در صورت مشاهده تغییراتی در آنها با پزشک مشورت نمایید. انواع دیگری از سرطان‌های پوست هستند که می‌توانند بدون وجود جراحتی مرتبط به خراشیدگی یا خونریزی منجر شوند که از جملۀ آنها می‌توان به کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی اشاره کرد.
این موضوع مهم است که پوست در کلیت و نه فقط برای خال‌ها مورد بررسی قرار گیرد. در این مورد و چگونگی انجام آن با پزشک مشورت کنید./خال پوسته داده و سرطان: کدام خال‌ها خطرناکند؟
دکتر ریما پاتل، ریچل نل

ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Healthline
Should You Be Concerned About a Crusty Mole?
Medically reviewed by Reema Patel, MPA, PA-C —
Written by Rachel Nall, MSN, CRNA
On May 24, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.