دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

موزدایی لیزری برای زیربغل: فواید، انواع، و عوارض جانبی

 لیزرهای دیود, لیزرهای یاقوتی, لیزر الکساندرایت, موم‌مالی, تراشیدن خیس,

در حالی که موزدایی لیزری دارای نتایج پایدارتری است این نتایج دایمی نیستن

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
◄ فواید موزدایی لیزری
◄ برای مشاهده نتایج چقدر زمان لازم است
◄ عمل موزدایی دایمی برای زیربغل
◄ عوارض جانبی و پرهیزها
◄ آیا موزدایی لیزری آسیب‌رسان است؟
◄ چه نوع لیزری بیشترین کارآیی را در مورد موهای زیربغل دارد؟
◄ جایگزین‌های موزدایی لیزری
◄ خلاصهاگر شما به دنبال جایگزینی برای تراشیدن مکرر یا موم‌مالی موی زیر بغل خود هستید، می‌توانید موزدایی لیزری زیربغل را در مد نظر قرار دهید. این اقدام از طریق تخریب فولیکول‌های مو عمل می‌کنند و بنابراین این فولیکول‌ها به شکل موقتی دیگر قادر به تولید موهای تازه نیستند.
با وجود این، پیش از اقدام به گرفتن نوبت برای موزدایی لیزری این موضوع مهم است که شما با تمامی مزایا و ریسک‌های احتمالی مرتبط به این عمل زیبایی آشنا شوید.
همچنین در حالی که موزدایی لیزری دارای نتایج پایدارتری است این نتایج دایمی نیستند و روش مزبور ممکن است برای برخی افراد دردناک باشد.


فواید موزدایی لیزری
خلاف روش‌های سنتی مثل تراشیدن موها، موزدایی لیزری به فولیکول‌های مو صدمه می‌زند به طوری که آنها دیگر قادر به تولید موهای تازه نیستند. این کار می‌تواند در دوره زمانی طولانی‌تری باعث کاهش میزان مو و مشهود بودن آنها شود.
فواید بالقوه این اقدام عبارتند از:
• کاهش موهای زیر بغل
• موهایی که در رویش مجدد رنگ روشن‌تری دارند
• بافت کمتر متراکم موها
• کند شدن کلی رویش موها


برای مشاهده نتایج چقدر زمان لازم است
پس از انجام موزدایی لیزری شما ممکن متوجه شوید که موهای زیربغل شما کمتر یا روشن‌تر شده است. در کل، ممکن است برای رسیدن به نتیجه دلخواه به سه تا چهار جلسه درمانی نیاز باشد که این موضوع به مراحل رشد موی شخص بستگی دارد.
به خاط بسپرید که اگرچه موزدایی لیزری به عنوان یک رویکرد "دایمی" معرفی می‌شود این احتمال هست که شما برای رسیدن به نتیجه مورد نظر یعنی زیربغل صاف و صیقلی به ادامه درمان نیاز داشته باشید.
شما ممکن است به درمان‌های نگهدارنده به فاصله هر 6 تا 12 ماه یا هر زمان که موها دوباره روییده باشند نیاز پیدا کنید.


روند اجراء موزدایی دایمی برای زیربغل
عمل موزدایی لیزری دارای مراحل زیر است:
1. نخست، متخصص مربوطه ناحیه مورد عمل را تمیز کرده و در صورت نیاز از یک کرم بی‌حس کننده ملایم استفاده می‌کند. در مابقی زمان عمل به شخص یک عینک محافظ چشم داده می‌شود.
2. در مرحله بعد، متخصص یک دستگاه دارای یک پرتوی نوری را روی ناحیه زیر بغل قرار می‌دهد. این دستگاه باعث گرم شدن فولیکول‌های مو شده آنها را تخریب می‌کند به طوری که آنها نتوانند به روال معمول مو تولید کنند. در کل، این فرآیند ممکن است در طول فقط چند دقیقه خاتمه یابد.
3. برای به حداقل رسانیدن درد و دیگر عوارض جانبی متخصص ممکن است از یک ژل یا اسپری خنک کننده برای ناحیه زیر بغل استفاده کند.
شخص در همان روز عمل راهی خانه خواهد شد. متخصص ممکن است استفاده از کمپرس سرد یا یخ را در صورتی که نیاز باشد توصیه کند. اگر ورم شدید بروز کند ممکن است برای شخص کرم استروئیدی موضعی تجویز شود.


عوارض جانبی و پرهیزها
برای به حداکثر رساندن فواید موزدایی لیزری این موضوع مهم است که شخص برای انجام عمل به یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک صاحب صلاحیت مراجعه کند. چنین کاری می‌تواند خطر عوارض جانبی احتمالی را در مورد موزدایی لیزری به حداقل برساند. این عوارض عبارتند از:
• سرخی یا تحریک
• درد
تاول زدن
• ورم
• جای زخم (این مورد نادر است)
همانند دیگر اقدامات زیبایی مثل لایه‌برداری شیمیایی، موزدایی لیزری ممکن است میزان حساسیت نسبت به نور خورشید را افزایش دهد. اگرچه ناحیه زیربغل به طور معمول هم‌اندازۀ دیگر نقاط بدن در معرض آفتاب قرار نمی‌گیرد افراد باید برای حصول اطمینان در این مورد از مقدار کافی کرم ضد آفتاب استفاده کنند.
تغییرات موقتی رنگدانه پوست دیگر عارضه جانبی محتمل است که باید در موردش با متخصص پوست مشورت شود. این مورد ممکن است خود را به شکل نقاط روشن بر روی پوست تیره و نقاط تیره رنگ بر روی پوست روشن نشان دهد.
در کل پوست‌های تیره بیشتر در معرض تغییرات رنگدانه پوست قرار دارند.


آیا موزدایی لیزری آسیب‌رسان است؟
زیربغل در مقایسه با دیگر نقاط بدن بیشتر محتمل است که بر اثر موزدایی لیزری دچار درد شود. علت آن است که پوست بدن در این قسمت بسیار نازک‌تر از نقاط دیگر است.
اگرچه درد در این قسمت بنا به گفته افراد فقط چند ثانیه ادامه دارد شخص باید در مورد میزان تحمل درد خود پیشتر با پزشک مشورت کند.
برای کمک به کاهش درد تا حد ممکن است درماتولوژیست ممکن است پیش از اقدام به موزدایی لیزری اندکی کرم بی‌حس کننده برای ناحیه مورد عمل استفاده کند. به هر حال، به علت امکان بروز خطرات طولانی مدت بهترین راه آن است که این نوع کرم در مقادیر کم و فقط در صورت ضرورت استفاده شود.
متخصص ممکن است توصیه کند که شما پس از عمل برای کمک به فروکش درد از کمپرس سرد استفاده کنید.


چه نوع لیزری بیشترین کارآیی را در مورد موهای زیربغل دارد؟
موزدایی لیزری را می‌توان با انواع لیزر انجام داد. متخصص عمل ممکن است بهترین گزینه را بر مبنای در نظر گرفتن موارد زیر انتخاب کند:
• ایمنی و اثربخشی آن برای ناحیه زیربغل
• میزان انبوهی موی شخص
• رنگ پوست شخص
• رنگ موی شخص
این موضوع اهمیت دارد که اقدام مورد بحث توسط متخصص دارای تجربه در کاربرد درمان‌های لیزری برای مو در مورد پوست‌های با رنگ‌های مختلف انجام شود.
پوست تیره به پرتوهای لیزری کم‌شدت‎تر مثل لیزرهای دیود نیاز دارد تا به کاهش تغییرات رنگدانه کمک شود. از سوی دیگر پوست روشن باید با لیزرهای یاقوتی یا الکساندرایت درمان شود.


جایگزین‌های موزدایی لیزری
موزدایی لیزری برای زیربغل می‌تواند نتایج طولانی مدت‌تری ایجاد کند. اما درد به شکل بالقوه، عوارض جانبی محتمل و هزینه عمل ممکن است مانع از کاربرد این روش برای تمامی افراد شوند.
گزینه‌های دیگر عبارتند از:
• موم‌مالی. این روش با استفاده از موم و نوارهای گرما داده شده مو و ریشه‌های آن را می‌زداید. در حالی که نتایج این روش پایدارتر از تراشیدن است شخص ممکن است با عوارض جانبی مشابه مورد موزدایی لیزری مثل درد موقتی، ورم و سرخی مواجه شود.
• تراشیدن خیس. شاید آسان‌ترین روش زدودن موی زیر بغل روش مزبور باشد. وقتی این روش با استفاده از کرم اصلاح انجام شود خطر بریدگی و سوختگی ناشی از کاربرد تیغ به حداقل خواهد رسید. در حالی که این روش پرهزینه نیست ممکن است برای کمک به حفظ نتایج لازم باشد که شخص در هر بار حمام کردن آن را تکرار کند.
• الکترولیز. مشابه مورد موزدایی لیزری، الکترولیز نیز فولیکول‌های مو را برای کاهش رشد مو تخریب می‌کند. در هر حال برای این روش از فرکانس‌های رادیویی استفاده می‌شود که دردناک نیستند. با وجود این، الکترولیز معمولاً گران‌ترین گزینه در این مورد بوده و می‌تواند با عوارض جانبی دیگری مثل تحریک‌پذیری پوست و ورم همراه باشد.
• کرم‌های دپیلاتوری. این کرم‌ها باعث تحلیل رفتن موها از سطح پوست پس از مالیدن کرم و آبکشی پوست می‌شوند. اگرچه استفاده از این روش آسان است، مواد دارای پایه شیمیایی می‌توانند به سوزش و تاول زدن منجر گردند، بنابراین باید از کاربرد روش مزبور برای پوست حساس ناحیه زیر بغل خودداری کرد.


خلاصه
در مقایسه با روش‌های دیگر، نتایج موزدایی لیزری طولانی‌مدت‌تر است زیرا این فرآیند به شکل موقتی فولیکول‌های مو را از بین می‌برد. با وجود این برای رسیدن به نتایج دلخواه ممکن است به چند جلسه درمان نیاز باشد و نیز هزینه آن در مقایسه با روش‌های دیگر بیشتر است./موزدایی لیزری برای زیربغل: فواید، انواع، و عوارض جانبی
دکتر کاترین هنان، کریستین چرنی
ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
All About Armpit Laser Hair Removal
Medically reviewed by Catherine Hannan, M.D. —
Written by Kristeen Cherney
On August 13, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کمبود پروتئین بیماری کلیوی را توضیح می‌دهد

خودکشی از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی (WHO)

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.