دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فصل نهم - سرطان پوست

سبک زندگی سالم پس از پیوند اعضا

فصل نهم


سرطان پوست

سرطان پوست چیست؟
پوست با دارا بودن سطح متوسطی حدود ۲ متر مربع، یکی از بزرگ‌ترین اعضاء بدن است. پوست یک سد محافظتی بین محیط جهان اطراف با عضلات، اعضاء درونی و رگ‌های خونی و اعصاب بدن تشکیل می‌دهد. پوست سبب محافظت از بدن در برابر گرما، نور خورشید، آسیب و عفونت می‌شود، درجة حرارت بدن را کنترل و ذخایر آب و ویتامین د را حفظ می‌کند. پوست چند لایه دارد. لایة اصلی که خارجی‌ترین لایه است، اپیدرم و لایة داخلی درم نام دارد. اپیدرم شامل سه نوع سلول است. سلول‌های تخت و فلس مانند در سطح پوست، سلول‌های سنگفرشی نام دارند. نوع دوم سلول‌های مدور هستد که بازال نام دارند و نوع سوم سلول‌هایی هستند که سبب رنگ‌دار شدن پوست می‌شوند و ملانوسیت نام دارند. سرطان پوست می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن روی دهد ولی بیشتر در مناطقی که در معرض نور خورشید هستند مانند پوست صورت، گردن، دست‌ها و بازوها دیده می‌شود. انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد ولی رایج‌ترین آنها کارسینومای سلول‌های بازال و سلول‌های سنگفرشی است.
سرطان پوست در بیماران پیوند
سرطان پوست، شایع‌ترین سرطان در دریافت کنندگان پیوند اعضا است. گیرندگان اعضاء تا 65 برابر بیش از عموم جامعه در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند. تخمین زده شده است که در حدود 70% از دریافت کنندگان پیوند که پوست روشنی دارند، در عرض 20 سال پس از دریافت پیوند، به سرطان پوست مبتلا می‌شوند. خطر بروز سرطان پوست پس از پیوند به تدریج با گذشت زمان افزایش می‌یابد. برخی مطالعات مشخص ساخته‌اند که 5 سال پس از پیوند سرطان پوست در حدود 5% از دریافت کنندگان پیوند گسترش می‌یابد. خطر بروز سرطان پوست با نوع عضو پیوندی نیز مرتبط است. دریافت کنندگان قلب و کلیه بیش از دریافت کنندگان کبد و ریه در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند.
شایع‌ترین نوع سرطان پوست در بیماران پیوند، سرطان سلول‌های سنگفرشی است. بیشترین میزان بروز این نوع در استرالیا گزارش شده است که بیست سال پس از پیوند این میزان به 80 درصد می‌رسد.
خطر ابتلا به سرطان پوست به دلیل دریافت داروهای سرکوب کنندة سیستم ایمنی که شما برای پیشگیری از رد پیوند دریافت می‌کنید، افزایش می‌یابد. علت اصلی بروز سرطان پوست مواجهة پوست آسیب دیده با اشعه ماوراء بنفش خورشید و یا روش‌های برنزه کردن مصنوعی است. اشعة ماوراء بنفش می‌تواند در داخل پوست نفوذ کرده و در طول زمان سبب آسیب سلول‌های پوست شود.
سرطان پوست در بیماران پیوند می‌تواند تبدیل به یک مشکل عمده شود. جراحی‌های مکرری که برای درمان سرطان پوست انجام می‌شود، به صورت قابل توجهی کیفیت زندگی گیرندگان پیوند را کاهش خواهد داد. پوست جدیدی که با جراحی جایگزین شده است ممکن است مجدداً در معرض سرطان پوست قرار گیرد. برداشتن پوست آسیب دیده نیز ایجاد زخم‌هایی می‌کند که ظاهر افراد را تحت تأثیر قرار خواهد داد. در صورتی که سرطان پوست به شدت بیمار پیوند را تحت تأثیر قرار دهد، داروهای سرکوب کنندة سیستم ایمنی توسط پزشک کاهش می‌یابند و یا داروهای دیگری برای پیشگیری تجویز می‌شوند.
عوامل خطر برای سرطان پوست چیست؟
همة بیماران پیوند در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. با این حال بیماران پیوند با مشخصات زیر در معرض خطر بیشتری برای سرطان پوست قرار دارند. این ویژگی ها عبارتند از:
• سن بالا در زمان پیوند
• جنس مرد
• پوست‌های روشن
• پوست‌های دارای کک و مک
• افرادی با چشم‌های آبی، سبز و یا فندقی
• افراد دارای موهای بلوند و یا قرمز
• افرادی که مشاغل در فضای باز دارند و یا به میزان زیادی در مواجهه با نور خورشید قرار می‌گیرند.
• سابقة خانوادگی سرطان پوست
• سابقة شخصی ابتلا به سرطان پوست
• مدت و شدت مصرف داروهای سرکوب کنندة سیستم ایمنی
• بیماران با سابقه ابتلاء به آرتریت روماتویید یا لوپوس قبل از پیوند

برای مطالعه دقیق سرطان پوست مطالعه لینک زیر توصیه می‌شود:

در زمینه مشکلات پوست بیشتر بخوانیم:

ملازما یا لک و پیس پوستی

علایم، علل، تشخیص و درمان سرطان پوست

سرعت بروز سرطان پوست پس از پیوند
سرطان پوست در اکثر گیرندگان اعضاء با پوست‌های روشن بروز خواهد کرد. پس از پیوند، قبل از اینکه سرطان پوست شروع به توسعه کند به طور کلی یک زمان تأخیری 7-3 ساله وجود دارد. این بازة زمانی به میزان بسیار زیادی به عوامل خطر فردی وابسته است. هرچه مدت زمان بیشتری داروهای تضعیف کنندة سیستم ایمنی مصرف شود، بیشتر در معرض بروز سرطان پوست خواهید بود. در آب و هوای معتدل، در حدود 40% از دریافت کنندگان پیوند که دارای پوست روشن هستند، در طول 20 سال به سرطان پوست مبتلا خواهند شد. در آب و هوای گرم، در حدود 70% دریافت کنندگان پیوند که دارای پوست روشن هستند، در طول 20 سال به سرطان پوست مبتلا خواهند شد.
کاهش خطر سرطان پوست
با اقدامات حفاظتی در برابر نور خورشید می‌توانید خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید. تمام انواع سرطان پوست قبل از بدتر شدن، قابل درمان هستند. درمان زود هنگام سرطان پوست برای حفظ سلامت شما ضروری است.
بهترین استراتژی برای مقابله با سرطان پوست، محافظت از پوست در برابر نور آفتاب است. متأسفانه تنها 54 درصد از دریافت کنندگان پیوند آموزش‌های پیشگیری از سرطان پوست را به خاطر می‌سپارند و تنها 40 درصد از آنها به طور منظم از کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌کنند.
برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از سرطان پوست اقدامات زیر توصیه می‌شود:
• استفاده از یک کرم ضد آفتاب وسیع‌الطیف با فاکتور حفاظتی حداقل 30 و یا بالاتر.
• در تمام نقاطی از پوست که در مواجهه با نور آفتاب قرار می‌گیرند حتی لب‌ها، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
• استفاده از کرم ضد آفتاب را بخشی از مراقبت‌های روزانة زندگی خود قرار دهید.

• در صورتی که پوست شما به دنبال شنا کردن و یا تعریق در مواجهه با آب قرار می‌گیرد، از کرم ضد آفتاب مقاوم در برابر آب استفاده کنید.
• توجه كنید، در صورتی كه برای ساعات متوالی در معرض تابش نور خورشید قرار دارید باید هر 2 تا 3 ساعت یك بار كرم خود را تجدید نمایید.
• ضد آفتاب تنها مخصوص پوست صورت نیست و تمامی نواحی پوست (دست‌ها، گردن و...) را كه در معرض تابش نور خورشید قرار دارند باید محافظت کنید.
• ضد آفتاب‌ها تنها مخصوص روزهای آفتابی تابستان نیستند و باید در تمام فصول و حتی روزهای نیمه ابری از آنها استفاده کنید.
• از لباس‌هایی که پوست شما را به خوبی در برابر آفتاب محافظت می‌کنند استفاده کنید. تا حد امکان از پیراهن‌های آستین بلند و شلوارهای بلند استفاده کنید.
• از لباس‌هایی که بافت محکمی دارند استفاده کنید.
• به صورت منظم از کلاه نقاب‌دار و عینک آفتابی با اثر حفاظتی در برابر UV استفاده کنید.
• فعالیت خود را در فضای باز در ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر محدود کنید.
• از ماندن در زیر نور آفتاب برای دوره‌های زمانی بلندمدت، مخصوصاً به هنگامی‌که نور خورشید در بیشترین شدت خود است، اجتناب کنید.
• از روش‌های مختلف برنزه شدن اجتناب کنید.
یک راه مناسب برای اطمینان از استفادة منظم از کرم ضدآفتاب، استفاده از کرم‌های آرایشی است که حاوی کرم ضد آفتاب هستند. کرم ضد آفتاب را در تمام نقاط پوست خود که در مواجهه با نور خورشید قرار می‌گیرد، شامل پوست صورت، گوش‌ها، قسمت خارجی لب‌ها، گردن و پشت دست‌ها، به کار برید.
کرم‌های ضد آفتاب با جذب، انعکاس و پراکنده کردن نور خورشید بر روی پوست عمل می‌کنند. به شکل‌های مختلف از جمله کرم، لوسیون، پماد، ژل و اسپری در دسترس هستند. همة انواع کرم‌های ضد آفتاب بر اساس فاکتور حفاظتی در برابر خور خورشید شماره‌بندی می‌شوند. هرچه فاکتور حفاظتی بالاتر باشد، اثر حفاظتی در برابر آفتاب سوختگی که عمدتاً توسط اشعه UVB ایجاد می‌شود، بیشتر خواهد بود. برخی از کرم‌های ضدآفتاب که "کرم‌های طیف گسترده" نام دارند در برابر هر دو نوع اشعه UVA و UVB اثر حفاظتی دارند. کرم‌های ضد آفتاب باید یک تا دو ساعت قبل از خارج شدن از منزل استفاده شوند.
در روز اول هر ماه، باید با استفاده از آیینه و یا با کمک یکی از اعضاء خانواده، پوست خود را بررسی کنید.
به جستجو برای یافتن مواردی مانند نقاط صورتی، پوسته پوسته شدن و مناطق خونریزی دهنده بپردازید. به ایجاد خال‌های جدید و یا تغییر اندازه و یا رنگ خال‌های قدیمی توجه کنید. در صورت مشاهدة موارد فوق به پزشک متخصص پوست، پزشک متخصص پیوند و یا پرستار هماهنگ کننده تیم پیوند خود، اطلاع دهید. توجه فوری به معنای واقعی کلمه می‌تواند جان شما را نجات دهد.
انتخاب عینک آفتابی مناسب
انتخاب عینک آفتابی مناسب از مواجهة طولانی مدت با اشعه ماوراء بنفش خورشید پیشگیری خواهد کرد. اشعة ماوراء بنفش سبب بروز آب مروارید و انحطاط ماکولا می‌شود (ماکولا قسمتی در چشم است که مسؤول دید مستقیم و واضح است که انحطاط ماکولا سبب کاهش دید شدید می شود).

عینک آفتابی باید:
• حداکثر حفاظت در مقابل اشعة ماوراء بنفش را ایجاد کند.
• حداقل 98% اشعه UV را جذب کند.
• بر روی آن با برچسب استاندارد مشخص شده باشد که تا چه اندازه‌ای اشعه UV را مسدود می‌کند.

لنزهای پولاریزه
• نورهای بازتاب‌یافته از پرتو خورشید از سطوحی چون آب، برف و سطوح هموار را کاهش می‌دهد که برای کاربردهایی چون رانندگی و ورزش مفید هستند. راحتی بیشتری نیز برای چشم شما فراهم می‌کنند.
• اثر حفاظتی بیشتری در مقابل اشعه‌های نور خورشید دارند.

عینک‌های wraparound
عینک‌های خاصی هستند که مخصوصاً برای حفاظت از چشم در برابر نور خورشید در ارتفاعات زیاد و نوری که از برف‌ها منعکس می‌شود، طراحی شده‌اند. این عینک‌ها اغلب کاملاً بر روی صورت می‌نشینند و اجازه نمی‌دهند نور از اطراف فریم به چشم آسیب برساند که این قابلیت اصطلاحاً wrap-around نامیده می‌شود. این عینک‌ها چشم شما را از تمام زوایا در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند.

انواع سرطان پوست
سرطان پوست رایج‌ترین سرطان‌ها است، و هر ساله بیش از یک میلیون مورد جدید در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده می‌شود. اغلب یک بیماری پیش‌سرطانی به نام "کراتوز آفتابی" پیش از توسعه سرطان پوست ایجاد می‌شود. یادگیری ویژگی‌های بیماری "آکتنیک کراتوزیس" و سه نوع شایع سرطان پوست برای دریافت کنندگان پیوند ضروری است.

اکتنیک کراتوزیس
اکتنیک کراتوزیس یک بیماری پیش سرطانی در نظر گرفته می‌شود. استعداد تبدیل شدن به کارسینومای سلول‌های سنگفرشی را که یک نوع رایج سرطان پوست است دارا است. اکتنیک کراتوزیس به صورت یک نقطة صورتی یا قرمز با سطح خشن، در مناطقی که در معرض نور خورشید هستند دیده می‌شود. اغلب به راحتی مشخص می‌شوند. درمان زودهنگام این بیماری از تبدیل آن به سرطان‌های پوستی پیشگیری خواهد کرد.

کارسینومای سلول‌های بازال
كارسينوم سلول بازال معمولاً به صورت يك برجستگي كوچك گنبدي شکل كه اغلب با عروق كوچكي به نام تلانژكتازي پوشيده شده است، خود را نشان مي‌دهد. در صورت عدم درمان، زخم، خونریزی و پوسته‌ریزی مکرر در محل دیده می‌شود. این نوع سرطان پوست به آرامی رشد می‌کند و یه ندرت به سایر نقاط بدن گسترش می‌یابد. با این حال عدم درمان و گسترده شدن آن می‌تواند سبب آسیب وسیع منطقة درگیر شود.

کارسینومای سلول‌های سنگفرشی
کارسینومای سلول‌های سنگفرشی، شایع‌ترین نوع سرطان پوست در دریافت کنندگان پیوند است. شکل ظاهری آن مانند کارسینومای سلول‌های بازال است ولی معمولاً پوسته پوسته شدن و زمختی بیشتری دارند و پیشرفت آنها در سطح پوست بیشتر است. اغلب بر روی سر و گردن روی می‌دهند ولی تمایل به رشد بر روی گوش‌ها، لبها، پشت دست و بازوها را نیز دارند. در صورت تشخیص سریع به راحتی قابل درمان است. با این‌حال اگر به عمق پوست گسترش یابد، سبب درگیری غدد لنفاوی شده و نیاز به درمان گسترده دارد و در صورتی که درمان موفقیت‌آمیز نباشد می‌تواند منجر به مرگ شود.

ملانوم بدخیم
ملانوم بدخیم معمولاً به صورت یک لکة سیاه، قهوه‌ای و یا قرمز با حاشیة نامنظم و یا به صورت تغییر در شکل یک خال دیده می‌شود. هر سال بیش از 59000 آمریکایی به ملانوم مبتلا شده و 7900 آمریکایی به دنبال ابتلا به ملانوم می‌میرند. در صورت شروع درمان در مراحل اولیه قابل درمان است. با این حال در میان حدود 15% از مبتلایان به نقاط دیگر بدن منتشر شده و منجر به مرگ می شود.

درمان سرطان پوست
در صورت تشخیص زودهنگام سرطان پوست تقریباً همیشه قابل درمان است. کارسینوم سلول بازال وکارسینوم سلول سنگفرشی را می‌توان با انواع روش‌های درمان از جمله خراشیدن و انجماد در مراحل ابتدایی بیماری و برداشتن پوست درگیر به روش جراحی در مراحل پیشرفته بیماری، درمان کرد. ملانوم به روش جراحی با برداشتن منطقة درگیر پوست، درمان می‌شود.
اگرچه به دنبال عمل جراحی پوست آسیب دیده و بر روی پوست اسکار (ناهمواری پوست به دنبال جراحی) ایجاد می‌شود. پس از جراحی ظاهر پوست را تا حد زیادی می‌توان ترمیم کرد.

عوارض طولانی مدت سرطان پوست
بیشتر سرطان‌های پوست بدون عوارض طولانی مدت قابل درمان هستند. در صورتی که درمان موفقیت‌آمیز نباشد و سرطان به غدد لنفاوی انتشار یابد نیاز به برداشتن غدد لنفاوی به روش جراحی است. در صورت موفق نبودن جراحی، سرطان به سایر نقاط بدن انتشار یافته و منجر به مرگ می‌شود. با درمان موفق بیشتر بیماران بهبود می‌یابند. هرچند با درمان‌های موفق، پوست‌هایی که به صورت مکرر سرطانی می‌شوند، مشکلات زیادی برای بیمارن ایجاد می‌کنند. در این شرایط درمان با روش‌های جراحی که ظاهر پوست را تغییر خواهند داد انجام می‌شود. پیشگیری بهترین روش مقابله با سرطان پوست است.

زندگی با سرطان پوست
برخلاف بسیاری از سرطان‌ها، که ممکن است تنها یک بار در طول عمر روی دهند، سرطان پوست می‌تواند ده‌ها و حتی صدها بار در بیماران آسیب دیده بروز کند. از این رو درمان توسط متخصص پوست ممکن است یک روند مداوم باشد. متخصص پوست با کمک شما سعی خواهد کرد تا سرطان پوست را در مراحل ابتدایی شناسایی کند و از اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با تغییرات پیش سرطانی و جلوگیری از تبدیل شدن به سرطان پوست استفاده کند.
شما می‌توانید با محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید و معاینة ماهانة پوست خود کمک کننده باشید. در صورت مشاهده یک نقطة مشکوک، در اولین فرصت به متخصص پوست و یا پزشک متخصص پیوند خود مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.