دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

افزایش وزن یک توضیح ساده برای برآمدگی شکم است، اما ممکن است علل دیگری نیز مطرح باشند

چه شخص دارای وزن متوسط بوده یا چاق باشد چربی بدن ممکن است به حالات مختلفی توزیع شود. چربی زیر جلدی اکثریت چربی شکم را تشکیل می‌دهد. این چربی درست زیر پوست جایگیر شده است و انقباض‌پذیر است. در هر حال چربی احشایی نوع دیگری از چربی شکم است که داخل حفره شکمی بین ارگان‌ها قرار دارد. تحقیق عنوانگر آن است که این نوع چربی با چند بیماری شامل فشار خون، بیماری قلبی و دیابت نوع 2 مرتبط است. در حالی که ساز و کار چربی احشایی شناخته شده نیست، یک مطالعه خبراز آن می‌دهد که در این نوع چربی یک عامل ژنتیک نقش دارد.

مردم ممکن است بر اثر کمبودها و عدم تعادل‌های هورمونی دچار افزایش وزن در محدوده شکم شوند.

طیفی از اختلالات می‌توانند باعث ایجاد عدم تعادل هورمونی شوند. این اختلال می‌تواند به شکم هورمونی منجر گردد، که افزایش وزن در ناحیه اطراف معده است. گاهی از اوقات چربی اضافی اطراف شکم ناشی از هورمون است. هورمون‌ها به تنظیم بسیاری از عملکردهای بدن شامل متابولیسم، استرس، گرسنگی و میل جنسی کمک می‌کنند. اگر کسی در مورد برخی هورمون‌ها دچار کمبود باشد این می‌تواند به افزایش وزن در ناحیه شکم منجر شود که زیر عنوان شکم هورمونی شناخته می‌شود.

این امکان وجود دارد که سطوح بالای استرس بتواند باعث افزایش وزن و نفخ شود

نفخ یا ورم محدوده معده یا شکم ممکن است به علل مختلفی شامل اختلالات گوارشی، تغییرات هورمونی و حتی داروها بروز کند. در کنار نفخ یا ورم شکم، این امکان وجود دارد که شخص متوجه شود که بدون تغییری در ورزش یا رژیم غذایی معمول خود دچار افزایش وزن شده است. بنابراین – وقتی این دو علامت یعنی نفخ معده و افزایش وزن با همدیگر بروز می‌کنند چه معنایی دارند؟

توجه به توده عضلانی با بالا رفتن سن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند

حفظ توده عضلانی در محدوده سالم به فواید متعددی مثل کاهش مرتبط به سن میزان از دست دادن عضله منجر می‌شود. "توده عضلانی" به صورت انتخابی به بافت عضلانی بدن اشاره دارد. گاهی از اوقات، مردم این اصطلاح را صرفاً برای اشاره به عضله اسکلتی به کار می‌برند. محاسبه درصد توده عضلانی می‌تواند به شخص در پایش یا حفظ سلامت خود کمک کند، و توجه به توده عضلانی با بالا رفتن سن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اگرچه اندازه‌گیری دقیق توده عضلانی بدون استفاده از ابزار تخصصی دشوار است، مردم می‌توانند کار را با تخمین رقم مربوطه با محاسبه درصد چربی بدن شروع کرده و سپس عدد به دست آمده را از صد کمک کنند.

چربی زیر بغل در زنان بیش از مردان است

چربی زیر بغل ممکن است در هر دو جنس زن و مرد بروز کند. چنین به نظر می‌رسد که چربی زیر بغل در زنان بیش از مردان است. تاپ‌ها یا سینه بندهای بیش از حد تنگ باعث می‌شوند تا پوست بین پستان‌ها و زیر بغل حالت پف کرده پیدا کرده بیرون بزند. اما گذشته از موضوع انتخاب لباس، چربی زیر بغل علل متعددی دارد. در ادامه چند مورد از شایع‌ترین این علل توضیح داده شده‌اند.

بای‌پس گاستریک راهی برای درمان چاقی و کمک به کاهش وزن است

بای‌پس گاستریک یا جراحی باریاتریک اقدامی است که با هدف مدیریت کردن چاقی انجام می‌شود. چاقی می‌تواند ریسک دیابت، ارتریت، فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیگر اختلالات مربوط به سلامت را افزایش می‌دهد. متخصصان مراقبت‌های پزشکی برای تقویت سلامت عمومی کاهش وزن را توصیه می‌کنند. بای‌پس گاستریک راهی برای درمان چاقی و کمک به کاهش وزن است. اگرچه رژیم غذایی و ورزش معمولاً نخستین توصیه‌ها برای کاهش وزن محسوب می‌شوند، آنها برای همه کس کارآیی ندارند. در مواردی که تغییرات سبک زندگی نامؤثرند، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

ابسوفوبیا بیشتر در میان دختران نوجوان شایع است

اُبِسوفوبیا [ابسوفوبی یا چاقی-هراسی] که پوکروسکوفوبیا نیز نامیده می‌شود هراس از افزایش وزن است. ابسوفوبیا بیش از همه در میان دختران نوجوان شایع است اما مردان نیز ممکن است دچار آن شوند. مثل تمامی فوبیاها، ابسوفوبیا یک نوع اختلال اضطرابی است. فوبیاها شامل هراس شدید و غیر عقلانی از یک شیء، مکان یا موقعیت خاص هستند. اگر کسی دچار ابسوفوبیا باشد حرف زدن یا فکر کردن در مورد افزایش وزن شخص را دچار حس تشدید یافته‌ای از اضطراب می‌کند. وی همچنین ممکن است به ترس مقهور کننده‌ای در مورد موقعیت‌های مرتبط به افزایش وزن مثل نزدیک بودن به یک معیار دچار گردد.

مقالات دیگر...