دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

قرص‌های کاهش وزن - کارآیی دارند؟

 آللی (ارلیسترات)، کافئین، گلوکومانان، عصارۀ گارسینیا کامبوجیا، پیرووات، عصارۀ چای سبز، اسید لینولئیک کونژوگه، هیدروکسی‎کات، قرص کاهش وزن نسخه‌ای، کسیمیا، بلویک، کاهش وزن، چاقی، وزن کم کردن، FDA

در این مقاله 9 قرص و مکمل مشهور در زمینۀ کاهش وزن مورد بررسی قرار می‎گیرد

مقالات چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• مری‎آن دی پی‎یترو، دکتر آلن کارتر
• ترجمه محمدقاسم رافعی

وقتی پای کاهش وزن در میان باشد هیچ کمبودی در ادعاهای مربوط به قرص‌ها، نوشیدنی‎ها و مکمل‎ها در مورد کاستن از وزن وجود ندارد. اما آیا قرص‎ها در مورد کاهش وزن کمک کننده‎اند، و نیز آیا این قرص‌ها ایمن هستند؟
بهترین قرص‌های کاهش وزن ممکن است دارای یک یا چند ترکیب فعال به مقصود افزایش سوزاندن چربی، کاهش اشتها یا کاهش جذب چربی باشند.
تمامی قرص‌ها و مکمل‎های کاهش وزن ساختار یکسانی ندارند. برخی از این فرآورده‎ها ممکن است اثرات جانبی ناخوشایندی داشته باشند در حالی که در مورد بقیۀ آنها کارآیی در مورد کاهش وزن موضوع اثبات شده‎ای محسوب نمی‎شود.
در این مقاله 9 قرص و مکمل مشهور در زمینۀ کاهش وزن مورد بررسی قرار می‎گیرد.

[مطالب این مقاله:]
• آللی (ارلیسترات)
کافئین
• گلوکومانان
• عصارۀ گارسینیا کامبوجیا
• پیرووات
• عصارۀ چای سبز
• اسید لینولئیک کونژوگه
• هیدروکسی‎کات
• قرص‎های کاهش وزن نسخه‎ای
• پیام همراه


1. آللی (اُرلیسترات)
اللی نام تجاری داروی ارلیسترات است. این قرص یکی از مشهورترین مکمل‌های کاهش وزن به شمار می‎رود.
ارلیسترات دارویی است که با نسخه در دسترس است و نیز به صورت غیر نسخه‎ای به فروش می‎رسد. این دارو از طریق پیشگیری از شکستن برخی انواع چربی مورد مصرف مردم عمل می‎کند. وقتی روده‎ها میزان کمتری چربی جذب کنند، این روند ممکن است به کاهش وزن منجر شود.
یک مرور بر روی 11 مطالعه نشان داده است که ارلیسترات ممکن است روند کاهش وزن را به مقداری جزئی افزایش دهد. مرور مزبور پی برده است مردمی که ارلیسترات مصرف می‎کنند در مقایسه با کسانی که از این دارو استفاده نمی‎کنند به طور متوسط 2.9 درصد بیشتر وزن کم می‌نمایند.
ارلیسترات می‎تواند سبب بروز تغییراتی در عادات روده شود. مردمی که ارلیسترات مصرف می‎کنند ممکن است دچار برخی عوارض جانبی مثل اسهال، درد معده، و دشواری در کنترل اختیار حرکات رودۀ خود شوند.

2. کافئین
کافئین یک مادۀ محرک موجود در قهوه، چای، نوشابه‎های غیر الکلی، و شکولات است. کافئین همچنین به قرص‏ها و مکمل‌های رژیمی اضافه می‏شود.
بر مبنای یک مطالعه بر روی 76 فرد بزرگسال چاق، در مقایسه با آن دسته از افراد که کافئین کمتری مصرف می‎کردند، افرادی که مقدار زیادی کافئین می‎خوردند شاهد کاهش تودۀ چربی، محیط کمر، و مجموع وزن خود بودند.
عوارض جانبی مصرف کافئین شامل رفتار تکانشی، افزایش ضربان قلب و مشکلات خواب است.

3. گلوکومانان
گلوکومانان نوعی مکمل از جنس فیبر است. این مکمل از طریق جذب آب در روده عمل می‎کند که باعث احساس سیری می‎شود، و این احساس سیری مردم را به کمتر خوردن تشویق می‎کند.
به هر جهت مطالعات انجام شده در مورد نقش گلوکومانان در کاهش وزن با نتایج متناقضی همراه بوده است.
یک مطالعه در سال 2005 بر روی 176 نفر نشان داد که گلوکومانان به کاهش وزن در افراد بزرگسال دچار افزایش وزن کمک می‎کند.
در هر حال، مروری که اخیراً بر روی آزمون‎های کنترل شدۀ تصادفی انجام شد خاطرنشان می‎کند که به نظر نمی‎رسد که گلوکومانان نقش قابل توجهی در کاهش وزن داشته باشد.
در مورد افراد مصرف کنندۀ گلوکومانان عوارض جانبی این مکمل شامل گاز، اسهال، و درد معده است.

4. عصارۀ گارسینیا کامبوجیا
گارسینیا کامبوجیا میوه‎ای حاوی اسید هیدروکسی‌سیتریک است که گمان می‎رود به کاهش وزن کمک می‎کند.
عصارۀ گارسینیا کامبوجیا حاوی شیره‎ای است که از این میوۀ کوچک به دست می‎آید و به صورت قرص برای کاهش وزن در دسترس است. گارسینیا کامبوجیا می‎تواند آنزیم تولید چربی به نام لیاز اسید سیتریک را مهار یا از آن پیشگیری کند.
شواهد علمی اندکی در تأیید مفید بودن این عصاره برای کمک به کاهش وزن در دست است. بر مبنای یک گزارش، اثربخشی گارسینیا کامبوجیا در آزمون‎های بالینی و مطالعات در مقیاس بزرگ به اثبات نرسیده است.
اگرچه عصارۀ گارسینیا کامبوجیا در کمک به کاهش وزن ممکن است مفید نباشد، به نظر نمی‎رسد که مصرف آن در دوزهای عُقلایی عوارض منفی متعددی به همراه داشته باشد. گزارش مورد اشاره در بالا در عین حال خاطرنشان می‎کند که در مصرف روزانۀ 2800 میلی‎گرم گارسینیا کامبوجیا عوارض جانبی خاصی مشاهده نشده است.

5. پیرووات
بدن در هنگام خرد کردن مولکول‌های قند پیرووات تولید می‎کند. پبرووات در عین حال به صورت مکمل و برای کمک به شکستن چربی و تقویت متابولیسم در بازار به فروش می‎شرد.
بر مبنای اعلام ادارۀ مکمل‌های رژیم غذایی انستیتو ملی بهداشت، پیرووات ممکن است دارای اثراتی بر کاهش وزن باشد. مطالعات موجود ضعیف هستند بنابراین نتایج فعلاً در دسترس قطعی محسوب نمی‎شوند.
عوارض جانبی پیرووات شامل گاز و نفخ است.

6. عصارۀ چای سبز
بسیاری از قرص‎های رژیمی حاوی چای سبز هستند زیرا چای سبز می‎تواند توانایی بدن را در سوزاندن چربی، به ویژه چربی جمع شده در ناحیۀ شکم، افزایش دهد.
اگرچه به شواهد بیشتری نیاز است، برخی تحقیقات نشان می‏دهند که نوشیدنی‎های حاوی عصارۀ چای سبز ممکن است روند کاهش چربی در ناحیۀ شکم را تقویت کند. افزایش میزان کاهش چربی می‎توانند به کاهش خفیف میزان وزن در فرد منجر شود.
اگرچه عصارۀ چای سبز معمولاً به خوبی از سوی بدن تحمل می‎شود، در عین حال می‎تواند سبب بروز درد در شکم، یبوست، و تهوع شود.

7. اسید لینولئیک کونژوگه
این نوعی اسید چرب است که بیش از همه در گوشت گاو و لبنیات وجود دارد. اسید لینولئیک کونژوگه به خاطر پتانسیلش برای تقویت سوخت و ساز و کاهش میزان اشتها به عنوان یکی از بهترین قرص‎های کاهش وزن در بازار مطرح است.
به هر جهت، بیشتر مطالعات انجام شده در مورد اثرات اسید لینولئیک کونژوگه بر کاهش وزن بر روی حیوانات انجام شده است. بر مبنای مروری بر تحقیقات به نظر می‎رسد که بر اساس نتایج مطالعات انسانی تأثیر آن بر روی انسان به میزان حداقل بوده است.
به نظر می‎رسد مصرف لینولئیک اسید کونژوگه در دوزهای تا 6 گرم در روز به مدت حداکثر 12 ماه ایمن باشد. عوارض جانبی محتمل شامل ناراحتی شکم، اسهال، یا یبوست است. این قرص ممکن است برای مردم دچار بیماری دیابت مفید باشد.

8. هیدروکسی‎کات
هیدروکسی‌کات یک مکمل رژیم غذایی عامه‎پسند است. فرآورده‌های مختلفی از هیدروکسی‎کات وجود دارد که حاوی ترکیبات مختلفی هستند. محصولات هیدروکسی‎کات به طور معمول حاوی عصاره‎های گیاهی و کافئین است، اگرچه انواع فاقد کافئین این مکمل نیز در دسترس است.
هیچ مطالعه‎ای که به مرور مشخص هیدروکسی‌کات پرداخته باشد وجود ندارد. کافئین که مورد تحقیق قرار گرفته است می‎تواند به کاهش وزن به مقدار کم منجر شود.
از آنجا که ترکیبات هیدروکسی‎کات متنوع است، دشوار است که بتوان در مورد عوارض جانبی آن نظر قطعی داد. مکمل‎های هیدروکسی‎کات حاوی کافئین ممکن است سبب بروز عصبانیت و افزایش ضربان قلب شوند.
هیدروکسی‎کات یک مکمل تلقی می‎شود و برای تعیین میزان ایمنی آن خلاف داروهای متعارف تنظیمات نظارتی سختگیرانه وجود ندارد.

9. قرص‎های کاهش وزن نسخه‎ای
برخی قرص‎های کاهش وزن فقط از طریق تجویز پزشک در دسترس هستند. اگرچه انواع مختلفی از قرص در بازار وجود دارد، اغلب این قرص‌ها از طریق دشوار کردن جذب چربی در رژیم غذایی به وسیلۀ سرکوب اشتها عمل می‎کنند.
دو قرص کاهش وزن رایج شامل بلویک و کسیمیا است.
قرص‌های کاهش وزن نسخه‎ای می‎توانند به مقداری کاهش وزن منجر شوند، اما در عین حال می‎توانند عوارض جانبی نیز داشته باشند. بسته به نوع تجویز یا نسخه، عوارض جانبی در این مورد شامل درد معده، خشکی دهان، و اسهال است.

پیام همراه
وقتی پای بهترین قرص‌های کاهش وزن در میان باشد چنین به نظر می‎رسد که هیچ چراغ جادویی وجود ندارد. اگرچه برخی از قرص‌ها و مکمل‎های معرفی شده در بالا ممکن است باعث تقویت کاهش وزن شوند، مقدار این کاهش وزن اندک است.
به نظر می‌رسد که در مورد کافئین، عصارۀ چای سبز یا ارلیسترات بیشترین پشتوانۀ تحقیقی در مورد ادعاهای مرتبط به کاهش وزن وجود دارد.
برخی از قرص‌های کاهش وزن می‎توانند به عوارض جانبی منجر شوند که شایع‌ترین آنها ناراحتی معده و تغییرات مربوط به حرکات روده است.
مکمل‌های غذایی خلاف داروها تحت تنظیمات نظارتی FDA قرار ندارند، بنابراین ایمن بودن آنها همیشۀ اوقات مشخص نیست. بهترین کار این است که پیش از مصرف هر مکملی فرد با پزشک مشورت کند.
بهترین راه برای کاهش وزن کم کردن از میزان غذای مصرف شده، خوردن پروتئین بدون چربی و ورزش منظم است./

Source:
Do any weight loss pills really work?
Last reviewed Thu 18 January 2018
By MaryAnn de Pietro
Reviewed by Alan Carter, PharmD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.