دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد مکمل‌های چربی‌سوزی بدانیم

مکمل‌های چربی‌سوزی، کافئین، یوهیمباین،  رژیم غذایی، ورزش، FDA، عصاره چای سبز، پودر پروتئین، فیبر محلول

برخی چربی‌سوزها منشأ طبیعی دارند

مقالات چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• ترکیبات چربی‌سوز مؤثر بودن خود را نشان داده‌اند
• عوارض جانبی و پرهیزها
• چگونه به روش سالم وزن کم کنیم
• پیام همراهچربی‌سوز به هر مکمل رژیم غذایی یا مواد مرتبط گفته می‌شود که مدعی سوزاندن چربی‌های اضافی بدن است.
برخی از این چربی‌سوزها منشأ طبیعی دارند. اینها شامل کافئین و یوهیمباین می‌شوند.
اما بسیاری از آنها در بهترین حالت بی‌فایده هستند و در بدترین حالت خطرناک. بدن به شکل طبیعی می‌تواند چربی‌ها را از طریق رژیم غذایی و ورزش بسوزاند. استفاده از مکمل‌های اضافی می‌تواند باعث اختلال در متابولیسم یا سلامت عمومی شخص شود.
FDA نقش محدودی در تنظیمات مربوط به مکمل‌های غذایی دارد. این بدان معنی است که سازندگان این مکمل‌ها می‌توانند تقریباً هر چیزی را در محصولات خود بگنجانند.

ترکیبات چربی‌سوز مؤثر بودن خود را نشان داده‌اند
هیچ شواهدی در این مورد که قرص‌های چربی‌سوز یا مکمل‌های آن می‌توانند به شکل مؤثر چربی‌ها را بسوزانند وجود ندارد.
اما این محصولات به طور معمول حاوی ترکیباتی هستند که اگر در دوزهای کم و به تنهایی مصرف شوند صدمه‌ای به مردم نمی‌زنند. در عین حال اثبات شده است که برخی از آنها اگر در اشکال طبیعی مصرف شوند به سوزاندن چربی کمک می‌کنند.
اما این موضوع مهم است که با اطمینان از میزان به کار رفته آنها در یک مکمل باخبر باشیم. مقدار مکمل ممکن است نامشخص باشد - حتی اگر مقدار مشخصی از آن روی برچسب کالا بیاید. دانستن اینکه تولید کننده چگونه مقدار کلی را محاسبه کرده دشوار است.
تولید کنندگان همیشه ترکیبات محصول را روی برچسب کالا قید نمی‌کنند. و تنظیمات قانونی به تحقیق در مورد این گونه محصولات نمی‌پردازند مگر اینکه شکایاتی صورت گیرد یا بر اثر مصرف محصول پیامدهای مضر پزشکی ایجاد شود.
این موضوع می‌تواند در صورتی که مصرف کننده نسب به ترکیبات مکمل دچار آلرژی باشد یا اگر مقدار بیش از حدی از برخی ترکیبات را مصرف کند زمینه‌ساز یک فاجعه شود.
بنابراین در اینجا به بررسی پنج ماده چربی‌سوز که دارای پشتوانه تحقیق علمی هستند و مردم می‌توانند آنها را در اشکال طبیعی خود مصرف کنند خواهیم پرداخت.

کافئین
کافئین در دوزهای بالا می‌تواند خطرناک باشد. اما کافئین طبیعی موجود در قهوه یا چای در صورت مصرف با اعتدال می‌تواند ایمن باشد. کافئین بدون قند افزوده یا محتویات اضافی مثل انواع پرشمار آنتی‌اکسیدان‌ها بی‌ضرر است.
چندین مطالعه عنوان کرده‌اند که کافئین می‌تواند در عمل تا 11 درصد به تقویت متابولیسم منجر شود.
این بدان معنی است که بدن برای تولید انرژی به شکل مؤثرتر از چربی استفاده می‌کند. و ورزش منظم و حفظ یک رژیم غذایی سالم در نتیجه چربی را به شکل آسان‌تری می‌سوزاند.
یک مرور بر چندین مطالعه مربط به سال 2019 مشخص کرده است که "مصرف کافئین می‌تواند روند کاهش وزن، شاخص توده بدن، و چربی بدن را تقویت کند."

عصاره چای سبز
چای سبز به خاطر فوایدش برای سلامت معروف است. این فواید کمک به کاهش وزن از طریق سوزاندن چربی را شامل می‌شود.
چای سبز طبیعی دارای مقداری کافئین است. اما نیروی محرکه واقعی چای سبز یک آنتی‌اکسیدان به نام کاتکاین محسوب می‌شود.
یک مرور مربوط به سال 2010 در نشریه "فیزیولوژی و رفتار" عنوان می‌کند که کاتکاین در کنار کافئین برای تقویت متابولیسم و ترموژنسیس (ترموژنز) کار می‌کند.

پودر پروتئین
پروتئین یک جزء حیاتی مورد نیاز برای کمک به سوزاندن چربی است. پروتئین نه تنها باعث تقویت متابولیسم می‌شود، بلکه از طریق کاهش یک هورمون محرک گرسنگی به نام گریلین باعث سرکوب اشتها می‌شود.
بر مبنای یک مطالعه مربوط به 2017 مشارکت کنندگان مطالعه که منظماً از یک رژیم غذایی پر-پروتئین استفاده کرده بودند در مقایسه با نمونه‌هایی که چنین رژیم غذایی نداشتند کاهش قابل ملاحظه‌ای را در مورد وزن خود شاهد بودند. به هر حال، حتی نمونه‌هایی که مداوماً از یک رژیم غذایی پرپروتئین استفاده نکرده اما مصرف پروتئین خود را افزایش داده بودند مقداری کاهش وزن را تجربه کردند.
گزینه‌های غذایی متعددی وجود دارند که دارای مقادیر کم قند و افزودنی‌های مصنوعی هستند.
مردم می‌توانند پودر پروتئین را به عنوان مکمل به برنامه غذایی خود اضافه کنند تا اطمینان از بابت دریافت مقدار کافی آن به شکل منظم ایجاد گردد. این مقدار بین 25 تا 50 گرم پودر پروتئین به صورت روزانه است.

فیبر محلول
فیبر محلول یکی از دو نوع فیبر موجود است. نوع دیگر فیبر نامحلول است.
فیبر محلول نوعی ژل در روده ایجاد می‌کند و این کار از طریق جذب آب صورت می‌گیرد. این ژل به افزایش هورمون‌هایی مثل GLP-1 کمک می‌کند که باعث ایجاد حالت سیری با سرکوب هورمون‌های موجب اشتها مثل گریلین می‌شوند.
یک مطالعه مربوط به 2010 پی برده است که افزایش مقدار فیبر محلول در رژیم غذایی به بدن کمک می‌کند تا چربی و کالری کمتری ایجاد کند، که این روند به سوزاندن چربی اضافی کمک می‌کند.

یوهیمباین
یوهیمباین از پوست درختی به نام پوسینیستالیا یوهیمبی به دست می‌آید. یوهیمباین به عنوان یک ماده افرودیسیاک [تقویت کننده نیروی جنسی] شهرت دارد. اما یوهیمباین در عین حال دارای مقداری نیروی بالقوه برای چربی سوزی است.
یوهیمباین گیرنده‌های آلفا-2 ادرنرژیک را که ادرنالین در حالت نرمال به آن می‌چسبد، بلوک می‌کند. این فرآیند به ادرنالین امکان می‌دهد تا زمان بیشتری در بدن بماند و چربی را برای تولید انرژی بسوزاند.
یک مطالعه در مقیاس کوچک مربوط به سال 2006 بر روی 20 بازیکن حرفه‌ای فوتبال پی برده است مصرف یوهیمباین ترکیب چربی بدن نمونه‌ها را به میزان 2.2 درصد کاهش داده است. این مقدار زیاد به نظر نمی‌رسد. اما 2.2 درصد وقتی کسی ورزشکاری با توده چربی بدنی به قاعده باشد، مقدار زیادی است.

عوارض جانبی و پرهیزها
در اینجا چند عارضه جانبی این مواد چربی‌سوز و برخی پرهیزها که مردم باید برای اجتناب از عوارض جانبی مراعات کنند تشریح شده است:
• مصرف منظم کافئین به مرور زمان میزان اثربخشی این ماده را کاهش می‌دهد.
• مصرف مقدار بیش از حد کافئین در زمانی کوتاه می‌تواند باعث ایجاد اضطراب، بدخلقی یا فقدان انرژی شود.
• خوردن مقدار زیاد پودر پروتئین به ویژه اگر دارای قند یا مواد افزوده باشد می‌تواند به افزایش وزن منجر گردد.
• مصرف مقدار زیاد "چربی‌سوزهای طبیعی" مخصوصاً مکمل‌ها می‌تواند به نارسایی کبد بینجامد.
• مصرف یوهیمباین با تهوع، اضطراب، حمله پانیک، و افزایش فشار خون مرتبط شده است.

چگونه به روش سالم وزن کم کنیم
بهترین راه برای کاهش وزن راه کلاسیک مورد استفاده برای آن است: رژیم غذایی و ورزش.
مؤثرترین راه برای این کار پیگیری یک روند کاهش کالری مصرفی است، یا مصرف کالری به میزان کمتر از آنچه از طریق ورزش سوزانده می‌شود.

پیام همراه
مکمل‌ها و کرم‌های چربی‌سوز آنقدرها که بازار در مورد آنها تبلیغ می‌کند مؤثر نیستند. در برخی موارد این مکمل‌ها می‌توانند حتی باعث مشکل‌تر شدن تلاش شخص برای سوزاندن چربی شوند.
به جای این مردم باید به مسیر طبیعی برگردند: خوردن ترکیبات چربی‌سوز به شکل طبیعی، مثل قهوه یا چای، و تلاش برای گرفتن مقدار کمتر کالری در مقایسه با آنچه می‌سوزانند تا بتوانند مقدار کالری خود را به حد بهینه برسانند./


• جِیک تیپین، تیم جیول
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Healthline
What You Need to Know About Fat-Burning Supplements and Creams
Medically reviewed by Jake Tipane, CPT
On January 20, 2020
New —
Written by Tim Jewell

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.