دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شیشه‌ای شدن حالت چشم می‌تواند نشانه‎ای از یک اختلال جدی پزشکی باشد

وقتی چشم‎های کسی حالت براق یا لعاب‎دار پیدا می‎کند، اغلب به عنوان چشم شیشه‌ای توصیف می‎شود. این، پیامدی شایع است و گاهی از اوقات بیش از آنکه موجب نگرانی باشد مایه آزردگی و رنجش است. در هر حال، چشم شیشه‎ای می‎تواند نشان دهندۀ وجود اختلالی جدی باشد. درمان چشم شیشه‎ای یا صیقلی به علت زیربنایی بروز این وضعیت بستگی دارد. پس از شناسایی و درمان علت، فرد می‎تواند قدم‎هایی را در راستای پیشگیری از تکرار این اختلال بردارد. اشک چشم را لیز می‎کند، و چشم در صورت محدود بودن تولید اشک یا فقدان تولید آن خشک می‎شود.

خشکی چشم گرایشی به بروز بیشتر در زنان و افراد پیر از خود نشان می‎دهد

سوزش چشم می‎تواند هم نگران کننده و هم آزار دهنده باشد. در بیشتر موارد، سوزش چشم را می‎توان به سرعت تشخیص داد و با استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای به درمان آن پرداخت. در هر حال، برخی موارد مرتبط به سوزش چشم وجود دارد که پرداختن به آنها نیاز به دخالت و درمان تخصصی دارد. در این مقاله علل، تشخیص، و درمان سوزش چشم مورد بررسی قرار می‎گیرد. خشکی چشم ممکن است در هنگامی ایجاد شود که مجاری اشک به میزان کافی اشک تولید نمی‎کنند یا اینکه نوع اشک تولید شده مناسب نیست. خشکی چشم گرایشی به بروز بیشتر در زنان و افراد پیر از خود نشان می‎دهد. 

اغلب برآمدگی‎های ایجاد شده در پلک چشم یا از نوع گل‎مژه یا از نوع شالازیون است

برآمدگی پلک چشم ممکن است دردناک با باعث آزردگی باشد اما معمولاً بی‌ضرر است. اگرچه برآمدگی‌های پلک چشم ممکن است خود به خود ناپدید شوند، درمان‎های سادۀ خانگی باعث سریع‎تر شدن روند درمان خواهد شد. در این مقاله انواع مختلف برآمدگی پلک چشم و علت آنها مورد بحث قرار خواهد گرفت. مژه‎ها چشم را در برابر اشیاء ریز خارجی مثل گرد و غبار که می‎توانند باعث آزردگی چشم شوند، محافظت می‎کنند. غدد روغنی اطراف پلک چشم به سالم نگه داشتن مژه‌ها کمک می‎کنند.  برآمدگی پلک چشم اختلالی بسیار شایع است و هر کسی ممکن است دچار آن شود. کودکان و افراد دچار بلفاریت بیشتر محتمل است که به برآمدگی پلک چشم مبتلا شوند. بلفاریت باعث قرمز و متورم شدن پلک چشم می‎شود.

اگر فرد به طور ناگهانی دچار پدیدۀ دیدن فلاش‎ها، ستاره‎ها یا هر گونه تغییرات ناگهانی در بینایی شود، باید فوری به پزشک مراجعه کند.

دیدن چیزهای ستاره‎مانند یا فلاش‌ها پیش چشم می‌‏تواند علامتی هشدار دهنده محسوب شود، به ویژه اگر فرد هرگز در گذشته با چنین رخدادی مواجه نشده باشد. بسیاری از مردم وقتی فلاش‌های نور در میدان دید آنها ظاهر می‌شود می‎گویند که دارند "ستارگان را می‎بینند". چند مشکل مختلف می‎توانند باعث شوند تا فرد پیش چشم خود "ستارگان را ببیند" و بسیاری از آنها علتی برای نگرانی نیستند. فلاش یا نور به صورت منفرد معمولاً بی‌ضرر است. به هر جهت اگر دیدن ستارگان مکرر شود یا به شکل شدید و ناگهانی درآید فرد باید به پزشک مراجعه کند.

وقتی کسی کار بیرون کشیدن مخاط اضافی از چشم‎ها را با استفاده از لمس چشم با دست متوقف کند، سندرم ماهیگیری از چشم متوقف می‎شود.

وقتی رشته‌های مخاط مداوماً ایجاد شده و فرد آنها را از چشم خود دور می‎کند، این وضعیت زیر عنوان سندرم ماهیگیری از مخاط شناخته می‎شود. این نام‎گذاری به روشی اشاره دارد که فرد این رشته‌ها را مثل ماهی از چشم خود می‎گیرد. مخاط به دلایل مختلفی مثل تحریک و عفونت در چشم بروز می‎کند. برخی از اوقات، وقتی فرد مخاط را از چشم بیرون می‎کشد، چشم تحریک می‎شود که این خود سبب ایجاد مخاط بیشتر می‌گردد. هر قدر مردم مخاط مزبور را بیشتر از چشم بگیرند مخاط بیشتری نیز تولید خواهد شد. به هر حال راه‌هایی برای شکستن این الگو وجود دارد.

اصطلاح پزشکی مربوط به خوابیدن با چشم‎های باز لاگوفتالموس شبانه است. در حدود 20 درصد مردم از این اختلال آسیب می‎بینند

مردمی که با چشم‌های باز می‎خوابند ممکن است در هنگام بیدار شدن احساس کنند که چشم‌هایشان خشک و خش‎دار شده است. برخی ممکن است چنین فکر کنند که خوابیدن با چشم باز یکی از آن عادت‎های عجیب و غریب است، اما چنین نیست، و این وضعیتی شایع به شمار می‎رود. به هر حال افرادی که به شکل مداوم با چشم‎های باز به خواب می‎روند در نهایت دچار مشکلات شدید چشم می‎شوند. اصطلاح پزشکی مربوط به خوابیدن با چشم‎های باز لاگوفتالموس شبانه است. در حدود 20 درصد مردم از این اختلال آسیب می‎بینند. یک دلیل بروز این وضعیت مشکلات مربوط به عصب‎ها یا عضلات صورت است که بسته نگه داشتن کامل چشم‎ها را برای فرد دشوار می‎کند. مشکل مزبور در عین حال ممکن است بر اثر وجود اختلالاتی در پوست اطراف پلک چشم رخ دهد.

تنگ شدن مردمک چشم به خودی خود بیماری نیست، اما می‎تواند نشان دهندۀ وجود یک اختلال زیربنایی پزشکی باشد.

مردمک چشم به شکل طبیعی در برابر تغییرات میزان نور واکنش نشان می‌‏دهد و مقدار نور وارد شده به چشم را کنترل می‎کند. به چه معنی خواهد بود وقتی که مردمک‌ها به شکل غیر نرمال تنگ به نظر آیند و بر مبنای انتظار دچار تغییر نشوند؟ در وضعیت‎های نرمال مردمک چشم برای ایجاد امکان ورود نور به میزان مناسب تغییر اندازه می‎دهد. در تاریکی مردمک‎ها فراخ‎تر یا متسع می‌شوند تا نور بیشتری وارد چشم شود؛ در فضای روشن مردمک‎ها تنگ‎تر یا منقبض می‎شوند تا از ورود میزان بیش از حد نور به درون چشم پیشگیری کنند. در هر حال، برخی وضعیت‎های پزشکی و مصرف برخی مواد مخدر می‎توانند باعث شوند تا مردمک‎ها به اندازۀ مشخصی کوچک شوند.

مقالات دیگر...