دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رتینوبلاستوما (رتینوبلاستوم) چیست و چه کسانی به آن مبتلاء می‌شوند؟

, سرطان, سونوگرافی, MRI, شیمی درمانی, اشعه درمانی, لیزر درمانی, سرمادرمانی, کرایوتراپی, جراحی

در صورت مشاهده علام نگران کننده در مورد چشم کودک وی را به پزشک نشان دهید

رتینوبلاستوما (رتینوبلاستوم) نوعی سرطان چشم است که در شبکیه چشم آغاز می‌شود. رتینوبلاستوما بیش از همه کودکان خردسال را مبتلاء می‌کند اما به ندرت بزرگسالان نیز دچار آن می‌شوند. شبکیه متشکل از بافت عصبی است که نور را زمانی که از طریق جلو چشم وارد آن می‌شود حس می‌کند. شبکیه از طریق اعصاب بینایی پیام‌هایی را به مغز می‌فرستد و در مغز این پیام‎ها به صورت تصویر تفسیر می‌شوند. شکل نادری از سرطان، یعنی رتینوبلاستوما متداول‌ترین نوع سرطان است که چشم کودکان را مبتلاء می‌کند. رتینوبلاستوما ممکن است در یک چشم یا هر دو بروز کند.

نوزادان چه زمانی رنگ‌ها را می‌بینند؟

 تنبلی چشم, رتینوبلاستوما, سندرم داون, نوروفیبروماتوزیس, بینایی

نوزادان می‌توانند تاریکی و روشنایی را زمانی که در رحم مادر هستند تشخیص دهند

نوزاد شما در طول هر لحظه بیداری در حال جذب دنیای پیرامون خود است. تمامی اشارات، صداها، و بوها حس‌های او را بیدار می‌کنند و به وی برای یادگیری در مورد جهان و مکانی که در آن بسر می‌برد کمک می‌نمایند. و زمانی که شاید وسوسه می‌شوید تا نوزاد خود را در رنگین کمانی از رنگ‌ها احاطه کنید وی ممکن است بیشتر توسط رنگ‌های سیاه و سفید اغوا گردد. نوزادان می‌توانند تاریکی و روشنایی را زمانی که در رحم مادر هستند تشخیص دهند. علت لذت بردن نوزاد از کتاب‌ها یا دیگر نسخه‌های چاپی که دارای تصاویر با کنتراست سیاه و سفید هستند همین است. در هر حال (و در نقطه مقابل باور عامه) نوزادان در ابتدای زندگی صرفاً چیزها را به صورت سیاه و سفید نمی‌بینند.

هایفیما یا خونریزی چشم

بیماری فن ویلبراند, قطره اتروپین, قطره کورتیکوستروئید, گلوکوما

در حدود 70 درصد موارد هایفیما در کودکان و به ویژه در پسران 10 تا 20 ساله رخ می‌دهد.

صدمات و جراحات می‌توانند باعث ایجاد خونریزی در قسمت جلو چشم (محفظه قدامی)، بین قرنیه و عنبیه شود. این خونریزی هایفیما (هایفما) نامیده می‌شود. این قسمت از چشم مایعی شفاف به نام ایکوئیس هیومور را در خود نگه می‌دارد. شکن‌های پشت چشم (یا محفظه خلفی) که فرآیندهای سیلیاری نامیده می‌شوند این مایع را می‌سازند. این مایع در مرحله بعد از مردمک گذشته وارد محفظه قدامی می‌شود.

هرپس چشمی یا تبخال چشمی: انواع، علل، تشخیص و درمان

ورم ملتحمه, اپیتلیوم, تبخال تناسلی, افتالمولوژی, تست لکه چشم فلورسئین, کراتیت اپیتلیال, کراتیت استرومال

هرپس چشمی در میان مردان اندکی بیش از زنان شایع است

هرپس چشم [تبخال چشم]، که هرپس اکولار نیز نامیده می‌شود اختلالی در چشم است که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. شایع‌ترین نوع هرپس چشمی کراتیت اپیتلیال نام دارد. این بیماری به قرنیه چشم آسیب می‌رساند. در اشکال خفیف خود هرپس چشمی باعث موارد زیر می‌شود: درد، التهاب، سرخی، پارگی سطح قرنیه. HSV لایه‌های عمیق‌تر میانی قرنیه - موسوم به استروما - می‌تواند باعث صدمات شدید و به کاهش بینایی و کوری منجر گردد.

ارکوس قرنیه چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

توده‌های کلسترول, کاتاراکت, بیماری قلبی, هیپرکلسترولمیا, هیپرکلسترولمی, نشانه لیمبوس, انباشت کلسیم, سالخوردگی

ارکوس قرنیه در افراد زیر 40 سال نادر تلقی می‌شود

وقتی پا به سن می‌گذاریم ساختار و نمای ظاهری بدن ما دستخوش تغییر می‌شود. این موضوعی طبیعی است و معمولاً علتی برای نگرانی نیست. همان گونه که پوست، ساختار استخوانی، و رنگ موهای ما به علت پیری تغییر می‌کنند چشم‌ها نیز ممکن است در معرض چنین تغییری قرار گیرند. نامعمول نیست که حلقه‌ای با ته رنگ آبی دور عنبیه چشم ظاهر شود که قسمت رنگین چشم محسوب می‌گردد. این وضعیت ارکوس قرنیه نامیده می‌شود. ممکن است ارتباطی میان آغاز زودهنگام ارکوس قرنیه (که ارکوس سنیلیس نیز نامیده می‌شود) و بیماری قلبی عروقی وجود داشته باشد.

آنچه باید در مورد عوارض جراحی کاتاراکت یا آب مروارید بدانیم

ورم قرنیه, فشار چشم, گلوکوما,  پرولاپس عنبیه, نشتی زخم, سندرم قطعه قدامی سمی, اندوفتالمیت حاد اولیه

جراحی کاتاراکت یکی از متداول‌ترین عمل‌های جراحی است

بدن ما پر از انواع پروتئین‌هایی است که بافت‌ها، عضلات و حتی خون را تشکیل می‌دهند. به مرور زمان یا بر اثر برخی حوادث، بعضی از این پروتئین‌ها ممکن است در جاهایی انباشته شوند. وقتی کاتاراکت [آب مروارید] شکل می‌گیرد، پروتئین‌ها تجزیه شده و به صورت توده‌ای در عدسی‌های چشم جمع می‌شوند که این باعث تار شدن گشته و می‌تواند سبب تاری دید یا انسداد شود. راه حل مشکل یک عمل جراحی است که در آن عدسی‌ها برداشته شده و با لنزهای مصنوعی جایگزین می‌شوند. وقتی کاتاراکت باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزمره می‌شود دکتر عمل جراحی کاتاراکت را توصیه می‌کند.

درد مژه چشم: علل، درمان، و پیشگیری

انتروپیون, شپش مژه, پتوسیس مژه, دیستیکیاسیس, اکستنشن مژه, مژه مصنوعی, آنتی‌بیوتیک, پرمترین, روغن درخت چای

مژه‌های چشم قادر به حس درد نیستند

درد مژه علل محتمل متعددی دارد. به هر حال، این درد از ناحیه زیر و اطراف مژه نشأت می‌گیرد و نه از خود مژه‌ها. مژه‌های چشم قادر به حس درد نیستند. علت آن است که آنها از سلول‌های مرده تشکیل شده‌اند که عمدتاً حامل کراتین هستند. سیگنال‌های عصبی از این سلول‌ها عبور نمی‌کنند. در عوض پایه هر مژه پوشیده از الیاف عصبی است. وقتی این عصب‌ها احساس درد می‌کنند، ممکن است چنین حس شود که خود مژه‌ها صدمه دیده‌اند.

مقالات دیگر...