دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

جراحی کاتاراکت یکی از متداول‌ترین عمل‌های جراحی است

بدن ما پر از انواع پروتئین‌هایی است که بافت‌ها، عضلات و حتی خون را تشکیل می‌دهند. به مرور زمان یا بر اثر برخی حوادث، بعضی از این پروتئین‌ها ممکن است در جاهایی انباشته شوند. وقتی کاتاراکت [آب مروارید] شکل می‌گیرد، پروتئین‌ها تجزیه شده و به صورت توده‌ای در عدسی‌های چشم جمع می‌شوند که این باعث تار شدن گشته و می‌تواند سبب تاری دید یا انسداد شود. راه حل مشکل یک عمل جراحی است که در آن عدسی‌ها برداشته شده و با لنزهای مصنوعی جایگزین می‌شوند. وقتی کاتاراکت باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزمره می‌شود دکتر عمل جراحی کاتاراکت را توصیه می‌کند.

هرپس چشمی در میان مردان اندکی بیش از زنان شایع است

هرپس چشم [تبخال چشم]، که هرپس اکولار نیز نامیده می‌شود اختلالی در چشم است که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. شایع‌ترین نوع هرپس چشمی کراتیت اپیتلیال نام دارد. این بیماری به قرنیه چشم آسیب می‌رساند. در اشکال خفیف خود هرپس چشمی باعث موارد زیر می‌شود: درد، التهاب، سرخی، پارگی سطح قرنیه. HSV لایه‌های عمیق‌تر میانی قرنیه - موسوم به استروما - می‌تواند باعث صدمات شدید و به کاهش بینایی و کوری منجر گردد.

نوع بشر از دیرباز با کاتاراکت مواجه بوده است

اسکلروزیس هسته‌ای (اسکلروز هسته‌ای) کدر شدن عدسی‌های چشم است. کاتاراکت اسکلروزیس هسته‌ای زمانی که شدید یا علامت‌دار شود به یک مشکل تبدیل می‌گردد. تمامی حیوانات، شامل نوع بشر، که دارای عدسی‌های آناتومیک طبیعی هستند در فرآیند پیری ممکن است دچار کاتاراکت هسته‌ای و علایم مرتبط به آن شوند. وقتی جوانیم و بینایی ما در نهایت قدرت خود است قسمتی از چشم که نور وارد آن می‌شود (عدسی‌ها) شفاف است. برای داشتن بینایی واضح شفافیت عدسی‌ها اهمیت دارد. وقتی ما پا به سن می‌گذاریم یا به علت بیماری‌های آسیب زننده به چشم، این لنزها ممکن است سفت شوند، تغییر رنگ دهند و حالت اپاک یا "ابری" پیدا کنند. این نمای ظاهری متمایز صرفاً نشانه‌ای از پیری نیست و می‌تواند باعث اختلال بینایی گردد.

افراد دچار خراش قرنیه یا اولسر قرنیه نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارند تا از نابینایی پیشگیری شود

مردم ممکن است به دلایل متعددی احساس کنند که چیزی درون چشم آنان هست. برخی از این موارد واقعاً ممکن است اجرام خارجی باشند و بقیه چنین نیستند. خشکی چشم و ورم ملتحمه دو دلیل برای احساس وجود جسم خارجی در چشم است. اشک‌های مصنوعی غیر نسخه‌ای می‌توانند در برطرف کردن علایم مفید باشند. عفونت‌ها و آسیب‌های دیگر چشم ممکن است نیاز به درمان پزشکی فوری داشته باشند. هر کسی که ظن وجود عفونت در چشم یا آسیب دیدگی چشم در مورد وی مطرح باشد باید برای پیشگیری از صدمات طولانی مدت و نابینایی به پزشک مراجعه کند

مژه‌های چشم قادر به حس درد نیستند

درد مژه علل محتمل متعددی دارد. به هر حال، این درد از ناحیه زیر و اطراف مژه نشأت می‌گیرد و نه از خود مژه‌ها. مژه‌های چشم قادر به حس درد نیستند. علت آن است که آنها از سلول‌های مرده تشکیل شده‌اند که عمدتاً حامل کراتین هستند. سیگنال‌های عصبی از این سلول‌ها عبور نمی‌کنند. در عوض پایه هر مژه پوشیده از الیاف عصبی است. وقتی این عصب‌ها احساس درد می‌کنند، ممکن است چنین حس شود که خود مژه‌ها صدمه دیده‌اند.

شیوع خشکی چشم طیفی از 5 تا 50 درصد را در جمعیت‌های مختلف در سطح جهان شامل می‌شود

سندرم خشکی چشم یکی از شایع‌ترین اختلالات چشم در سطح جهان و دلیل اولیه مراجعه به چشم‌پزشکم محسوب می‌شود. در یک مرور منتشر شده در "ژورنال سلامت جهانی" محققان گزارش داده‌اند که مطالعات نشان می‌دهند شیوع خشکی چشم طیفی از 5 تا 50 درصد را در جمعیت‌های مختلف در سطح جهان شامل می‌شود (محققان احساس کرده‌اند که این تفاوت بزرگ می‌تواند به علت تفاوت در مقیاس‌های تشخیص مطالعات مختلف، مشخصات منحصر به فرد جمعیت‌های مورد تحقیق و عوامل دیگر باشد.) ریسک فاکتورهای سندرم خشکی چشم شامل سالخوردگی، جنس زن، و کاربرد کامپیوتر است.

وقتی کسی دچار اماروسیس فوگاکس می‌شود، دید وی ممکن است به شکل ناگهانی تار شود

اماروسیس فوگاکس [آماروزیس فوگاس] اختلالی است که در آن شخص به علت فقدان جریان خون به چشم(ها) نمی‌تواند با یک چشم یا هر دو فضای بیرون را ببیند. این اختلال یک علامت مشکلی زیربنایی مثل لخته شدن خون یا ناکافی بودن جریان خون در رگ‌های خونی تغذیه کننده چشم است. دیگر نام‌های اماروسیس فوگاکس شامل کوری مونوکولار گذرا، کاهش بینایی مونوکولار گذرا یا از بین رفتن موقتی بینایی است. در بسیاری موارد اماروسیس فوگاکس یک علامت حمله ایسکمیک گذرا (TIA) است. حمله ایسکمیک گذرا یک پیش‌زمینه استروک است. حملات ایسکمیک گذرا ممکن است باعث علایم شبه استروک موقتی شوند.

مقالات دیگر...