دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شیوع سندرم خشکی چشم در میان زنان بیش از مردان است. خشکی چشم در جاهایی که سوء تغذیه به کمبود ویتامین A منجر می‎شود شیوع بیشتری دارد

خشکی چشم بر اثر تبخیر بیش از حد سریع اشک چشم یا به دلیل کمبود بیش از حد تولید اشک ایجاد می‎شود. خشکی چشم اختلالی شایع در انسان و بسیاری از حیوانات است. خشکی چشم می‏‌تواند یکی از چشم‎ها یا هر دو چشم را مبتلا کند و نیز می‎تواند باعث بروز التهاب شود. یک مطالعه پی برده است که 17 درصد از 2127 بیمار مراجعه کننده به بیمارستانی در ژاپن با تشخیص ابتلا به خشکی چشم مواجه شده‌اند، در حالی که 14.6 درصد گروهی متشکل از 2520 فرد مسن‌تر خر از ابتلاء به علایم خشکی چشم داده‎اند. سندرم خشکی چشم می‎تواند در هر سنی و نیز در افراد سالم از لحاظ دیگر ایجاد شود. این سندرم با بالا رفتن سن، که در آن انسان اشک کمتری تولید می‎کند شایع‌تر است. در عین حال شیوع سندرم خشکی چشم در میان زنان بیش از مردان است. 

پرش پلک چشم به صورت یک علامت منفرد به ندرت نشانه‎ای از یک اختلال نورولوژیک جدی است

پرش پلک چشم می‎تواند ناراحت کننده و عامل ایجاد تحریــک باشد. به هر جهت، وقتی پرش یا لرزش پلک چشم با علایم دیگری همراه نباشد به ندرت خطرناک محسوب می‎شود. برخی از اوقات فعالیت الکتریکی مغز باعث می‌شود تا سلول‎های عصبی پیام‎هایی برای عضلات ارسال کنند که سبب اسپاسم می‎شود. این اسپاسم‎ها نتیجۀ محرک‎های داخلی یا خارجی نیستند، و زمان زیادی ادامه پیدا نمی‎کنند. یک بار پرش پلک چشم می‎تواند نتیجۀ چنین پدیده‎ای باشد. اگر پرش پلک چشم ادامه‌دار باشد فرد باید به چشم‌پزشک مراجعه کند زیرا ممکن است مبتلا به اختلال پزشکی جدی‌تری باشد که نیاز به درمان دارد.

فشار پشت چشم ممکن است علامتی از اختلالی جدی‎تر مثل اپتیک نوریتیس یا بیماری گریوز باشد. در این موارد به درمان گسترده‏‎تری نیاز است

انواع مختلفی از درد چشم وجود دارد اما احساس فشار پشت چشم چیز دیگری است. این احساس ناخوشایند ممکن است بر اثر مشکلی که به چشم‎ها آسیب می‎زند به وجود بیاید، اما بیشتر محتمل است که علت آن وجود مشکلی باشد که به بافت صورت در ناحیۀ اطراف محل احساس فشار صدمه می‎رساند. در این مقاله به موارد فهرست زیر که می‎توانند سبب ایجاد احساس فشار در پشت چشم شوند، پرداخته می‎شود: میگرن و دیگر انواع سردرد، عفونت سینوس، بیماری گریوز، اپتیک نوروتیس، دندان درد، آسیب‎دیدگی صورت. "بنیاد آمریکایی میگرن" می‎نویسد که سردرد و درد اطراف چشم اغلب با همدیگر بروز می‎کنند. به هر جهت آنها همچنین اشاره می‎نمایند که اغلب سردردها زیر عنوان میگرن - یا سردرد تنشی طبقه‎بندی می‌شوند، و ارتباطی با فشار چشم یا دیگر اختلالات مرتبط ندارند.

اگر فردی از اعضاء خانواده دچار گل‎مژه شده باشد دیگر اعضاء باید برای به حداقل رساندن میزان ابتلا به عفونت از استفادۀ مشترک از وسایل با وی خودداری کنند

گل‎مژه التهاب پلک چشم همراه مقدار کمی چرک است. در اغلب موارد، این عفونت توسط باکتری استافیلوکوکوس ایجاد می‎شود. گل‎مژه گاهی از اوقات به نام هوردئولوم شناخته می‎شود. اگرچه اختلالی ناراحت کننده و به شکلی باور نکردنی شایع است، گل‎مژه معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اغلب اوقات برآمدگی قرمز رنگ و دردناک است و مثل یک جوش یا کورک به نظر می‎رسد. اگرچه اکثر گل‎مژه‎ها در بخش خارجی پلک چشم شکل می‎گیرند، برخی از آنها نیز در بخش داخلی پلک چشم ایجاد می‎شوند. در اکثر موارد گل‎مژه در طول یک هفته بدون هر گونه مداخلۀ پزشکی بهبود پیدا می‎کند. گل‎مژه‌های خارجی یا آنهایی که در بیرون پلک شکل می‎گیرند، ممکن است رنگ زرد پیدا کنند و چرک از آنها ترشح نماید. گل‎مژه‎های داخلی که داخل پلک چشم بروز می‎کنند گرایش بیشتری به ایجاد درد نشان می‎دهند.

در برخی موارد، علل درد چشم در صورت عدم درمان می‎توانند سبب کاهش پایدار بینایی شوند.

طیفی از علل مختلف می‎تواند مسؤول درد چشم در هنگام پلک زدن باشد. برخی از این علل نیاز به مراقبت پزشکی دارند. درد چشم در هنگام پلک زدن ممکن است در کل چشم یا نقاط خاصی از چشم مثل قرنیه یا روی پلک چشم بروز کند. این موضوع عمومیت دارد که مواد زائد مثل گرد و خاک و ذرات کثیف داخل چشم شوند و سبب بروز درد در هنگام پلک زدن گردند. به هر جهت، این احتمال نیز وجود دارد که درد مزبور از جراحت یا اختلالات پزشکی ناشی شود. چشم در برابر آسیب دیدگی نسبتاً آسیب‌پذیر است. ترومای شدید یا مواد زائد می‎توانند چشم یا حدقۀ آن را مجروح کرده سبب بروز درد در هنگام پلک زدن شوند.

برای برخی از مردم ادم پری‎اربیتال اتفاقی است که ممکن است به شکل تدریجی رخ دهد. این نوع پف کردن اطراف چشم به عنوان ادم پری‎اربیتال مزمن توصیف می‎شود. در مورد دیگر مردم ادم پری‎اربیتال به شکل سریع اتفاق می‎افتد و به آن زیر عنوان ادم پری‎اربیتال حاد اشاره می‎شود.

ادم پری‎اربیتال اصطلاح پزشکی جامع برای "چشم‌های پف کرده" است. ادم پری‎اربیتال به ورم ناحیۀ اطراف چشم گفته می‎شود که به نام مدار چشم شناخته معروف است. اما ادم پری‎اربیتال چیست، چه علتی دارد و چگونه مداوا می‎شود؟ مردم ممکن است در مورد یک چشم یا هر دو چشم دچار ادم پری‎اربیتال شوند. وقتی فردی دچار این وضعیت می‎شود، التهاب اطراف چشم سبب ایجاد مایع می‎گردد. این مایع جمع شده در مدار چشم است که حالت پف‎دار مورد بحث را به آن می‏‌دهد. درمان ادم پری‎اربیتال به علت بروز آن بستگی دارد. این مقاله به کاوش در علل مختلف ادم پری‎اربیتال و روش‌های درمان آن احتصاص یافته است.

در برخی موارد ممکن است چشم‎ها به طور کامل همتراز نباشند. به این وضعیت زیر عنوان لوچی یا استرابیسموس ارجاع داده می‌شود. لوچی در کودکان نسبتاً شایع است اما لزوماً منجر به دوبینی در آنان نمی‎شود.

وقتی کسی در جایی که فقط یک تصویر باید وجود داشته باشد، دو تصویر می‎بیند به این وضعیت دوبینی یا دیپلوپیا گفته می‎شود. دو تصویر مورد اشاره ممکن است پهلو به پهلو، یکی از آنها بر روی دومی، یا ترکیبی از هر دو حالت باشد. دوبینی مشکلی است که ممکن است فقط دچار یک چشم (تک‎چشمی یا مونوکولار) یا گریبانگیر هر دو چشم (دوچشمی یا باینوکولار) شود. درمان دوبینی بسیار وابسته به علت بروز و نوع دوبینی است اما این درمان شامل ورزش‎های خاص، استفاده از عینک‎های مخصوص یا جراحی است. گذشته از مشکلات آشکار مربوط به دیدن دنیای پیرامون از چشم‎انداز دوبینی، این عارضه می‎تواند سبب بروز اختلالاتی در تعادل، حرکت و توانایی خواندن فرد شود. 

مقالات دیگر...