دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

یووئیت می‎تواند مشکلی جدی باشد و به کاهش بینایی دایمی منجر شود. تشخیص و درمان زودهنگام یووئیت برای پیشگیری از عوارض این بیماری مهم است.

یووآیتیس [یووئیت] نوعی التهاب چشم است. یووئیت به لایه میانی بافت داخل دیواره چشم (یوویا) آسیب می‎زند. نشانه‎های هشدار دهنده یووئیت اغلب به شکل ناگهانی از راه می‎رسند و به سرعت رو به وخامت می‎گذارند. این نشانه‎ها شامل سرخی چشم، درد، و تاری دید است. یووئیت می‎تواند یک چشم یا هر دو چشم را مبتلاء کند. این بیماری مقدمتاً مبتلابه مردم سنین 20 تا 50 ساله می‎شود اما در عین حال کودکان نیز به آن مبتلاء می‎شوند. علل محتمل یووئیت شامل عفونت، آسیب دیدگی، یا یک بیماری خودایمنی یا التهابی است. بسیاری از اوقات علل ایجاد یووئیت را نمی‎توان مشخص کرد.

میبومیانیت هنگامی ایجاد می‎شود که غدد میبومیان در پلک چشم به طور کامل عمل نمی‎کنند. روغن اضافی ترشح شده از این غدد روی پلک چشم‎ها انباشته می‎شود.

چشم برای حفظ عملکرد کامل خود نیاز به لیز و مرطوب شدن دارد. غده‌های کوچک پلک چشم موسوم به میبومیان (میبومین) روغنی ترشح می‌کنند که سطح چشم را می‎پوشاند و از آن محافظت می‎کند. اگر این غده‌ها دچار اختلال عملکرد شوند ممکن است ملتهب شوند و مقادیر بیش از حدی روغن تولید کنند. این اختلال زیر عنوان میبومیانایتیس [میبومیانیت] یا بلفاریت خلفی شناخته می‌شود. میبومیانیت هنگامی ایجاد می‎شود که غدد میبومیان در پلک چشم به طور کامل عمل نمی‎کنند. روغن اضافی ترشح شده از این غدد روی پلک چشم‎ها انباشته می‎شود. وقتی روغن دچار انباشت می‎شود، باکتری‎هایی که به شکل نرمال در چشم‌ها و پوست وجود دارد شروع به تکثیر می‎کنند.

علایم انسداد مجرای اشک در نوزاد خیلی زود بروز می‎کند و به طور معمول پیش از رسیدن بچه به سن سه ماهگی خود را نشان می‎دهد.

انسداد مجاری اشکی در نوزادان پدیدۀ شایعی است. گرفتگی اغلب این مجاری مسدود شده خود به خود برطرف می‎شوند و مابقی آنها به طور معمول به درمان خوب جواب می‎دهند. "آکادمی آمریکایی افتالمولوژی" گزارش می‎دهد که تا 20 درصد نوزادان با انسداد یک مجرای اشکی متولد می‎شوند که زیر عنوان انسداد نازولاکریمال (گرفتگی وابسته به مجراهای اشکی) نیز شناخته می‎شود. اشک از غدد اشکی می‎آید که در قسمت بالای چشم در سمت دارای بیشترین فاصله از بینی قرار دارند. اشک از طریق مجرای اشکی به درون مجراهای بینی تخلیه می‎شود. انسداد می‎تواند در مجاری اشکی توسعه یافته و از تخلیۀ نرمال اشک پیشگیری کند. اشک نقش مهمی در بینایی فرد بازی می‎کند. اشک از طریق مرطوب نگه داشتن چشم و تحویل اکسیژن به آن در حفظ سلامت چشم نقش دارد. اشک در عین حال با پوشانیدن سطح چشم توسط آنتی‎بیوتیک‎های طبیعی و شستشو دادن چشم برای رفع مواد محرک یا مضر باعث محافظت چشم می‎شود.

بیماران دارای سابقۀ طولانی مصرف داروهای کورتیکوستروئیدی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به چند بیماری مختلف شامل گلوکوم قرار دارند. این ریسک در صورت استفاده از قطره‎های چشمی حاوی کورتیکوستروئیدها حتی افزایش نیز خواهد یافت

 گلوکوما (گلوکوم) یا آب سیاه نوعی بیماری چشم است که در آن فشار مایع چشم افزایش می‎یابد. در صورت عدم درمان، بیمار در خطر کاهش بینایی و حتی کوری قرار خواهد گرفت. گلوکوم به ویژه در مردم سالمند نسبتاً شایع است و در صورت درمان نشدن می‎تواند به عصب بینایی آسیب برساند.هیچ راه شناخته شده‎ای برای پیشگیری از گلوکوم یا آب سیاه وجود ندارد اما تشخیص زودهنگام آن می‎تواند به درمان مؤثرتر منجر شده و کاهش بینایی را به حداقل برساند. از آنجا که در اغلب مواقع هیچ علامتی وجود ندارد معاینۀ منظم چشم‎ها توسط چشم‌پزشک مهم است، به ویژه در مورد مردمی که در ریسک بالاتری برای ابتلاء به این بیماری قرار دارند. بنابراین افراد مسن، مردم دارای تبار آفریقایی و مردم دچار دیابت باید پس از سن 35 سالگی دستکم سالی یک بار یا هر دو سال یک بار مورد بررسی قرار گیرند. مردم در مورد فواصل زمانی مراجعه به چشم‌پزشک باید با وی مشورت کنند.

بلفاریت اغلب اختلالی مزمن بوده و درمان آن دشوار است. بلفاریت می‎تواند ناراحت کننده و ناخوشایند باشد. اما این بیماری معمولاً باعث ایجاد آسیب دایمی به بینایی نمی‎شود و مُسری نیز نیست.

بلفاریت، التهاب پلک چشم است. بلفاریت به طور معمول بخشی از پلک چشم را که مژه‎ها می‎رویند درگیر می‎کند و به هر دو پلک لطمه می‎زند. بلفاریت عموماً زمانی بروز می‎کند که غدد روغنی جایگیر شده در نزدیکی پایه مژه‎ها مسدود می‎شوند. این اختلال به بروز تحریک و سرخی چشم منجر می‎گردد. چند بیماری و اختلال مختلف می‎توانند به بلفاریت منجر شوند. بلفاریت اغلب اختلالی مزمن بوده و درمان آن دشوار است. بلفاریت می‎تواند ناراحت کننده و ناخوشایند باشد. اما این بیماری معمولاً باعث ایجاد آسیب دایمی به بینایی نمی‎شود و مُسری نیز نیست.

بیشتر چشم‎پزشکان عمل جراحی کاتاراکت را هنگامی در دستور کار قرار می‎دهند که کاتاراکت باعث لطمه دیدن کیفیت زندگی بیمار شده یا در توانایی فرد برای انجام فعالیت‌‏های روزمره نرمال مثل خواندن متون یا رانندگی در شب اختلال ایجاد کرده باشد.

کاتاراکت (آب مروارید) کدر یا تار شدن عدسی‎های چشم است که به صورت طبیعی شفافند. برای مردم دچار آب مروارید، دیدن چیزها از پشت عدسی‎های تار کمی شبیه به تماشای بیرون از پشت پنجره‌ای است که شیشه‌اش را بخار یا مه پوشانده باشد. تاری دید ناشی از کاتاراکت می‎تواند باعث دشوارتر شدن مطالعه، رانندگی (به ویژه در شب) یا مشخصات ظاهری چهرۀ یک دوست شود. در اغلب موارد کاتاراکت به تدریج شکل می‎گیرد و در اوایل ایجاد خود اختلالی در بینایی ایجاد نمی‎کند. اما به مرور زمان کاتاراکت در نهایت باعث ایجاد اختلال در بینایی فرد مبتلاء می‎شود. در ابتدا استفاده از نور قوی‎تر و عینک می‎توانند به مدارای بیمار با کاتاراکت کمک کند. اما اگر اختلال بینایی با فعالیت‎های روزمره بیمار تداخل یابد، در این صورت شخص نیاز به انجام عمل جراحی کاتاراکت خواهد داشت. خوشبختانه عمل جراحی کاتاراکت عموماً عملی ایمن و مؤثر است.

شیشه‌ای شدن حالت چشم می‌تواند نشانه‎ای از یک اختلال جدی پزشکی باشد

وقتی چشم‎های کسی حالت براق یا لعاب‎دار پیدا می‎کند، اغلب به عنوان چشم شیشه‌ای توصیف می‎شود. این، پیامدی شایع است و گاهی از اوقات بیش از آنکه موجب نگرانی باشد مایه آزردگی و رنجش است. در هر حال، چشم شیشه‎ای می‎تواند نشان دهندۀ وجود اختلالی جدی باشد. درمان چشم شیشه‎ای یا صیقلی به علت زیربنایی بروز این وضعیت بستگی دارد. پس از شناسایی و درمان علت، فرد می‎تواند قدم‎هایی را در راستای پیشگیری از تکرار این اختلال بردارد. اشک چشم را لیز می‎کند، و چشم در صورت محدود بودن تولید اشک یا فقدان تولید آن خشک می‎شود.

مقالات دیگر...