دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ورم پلک چشم - 12 علت، و درمان

,ورم پلک چشم، گل‎مژه، شالازیون، آلرژی،  فرسودگی، گریه، محصولات آرایشی و مراقبت از پوست، سلولیت اربیتال، بیماری گریوز، تبخال چشمی، بلفاریت، انسداد مجرای اشکی، چشم صورتی، ورم ملتحمه، شالازیا

ورم پلک چشم چیزی بیش از یک مشکل یا مزاحمت بهداشتی آرایشی است. این مشکل می‎تواند ترسناک باشد به ویژه اگر سبب ایجاد اختلال در توانایی بینایی فرد شود

مقالات چشم‌پزشکی

• زاؤن ویلینز، دکتر آن مری گریف
• ترجمه هستی فراست‌فر


ورم پلک چشم چیزی بیش از یک مشکل یا مزاحمت بهداشتی آرایشی است. این مشکل می‌تواند ترسناک باشد به ویژه اگر سبب ایجاد اختلال در توانایی بینایی فرد شود.
اغلب موارد ورم پلک چشم بی‌ضررند، اما ظاهراً مشکلات کوچک هم می‌توانند کاملاً جدی باشند. بنابراین اگر کسی دچار ورم پلک چشم است مراجعه به متخصص چشم یا چشم‌پزشک ایدۀ خوبی به نظر می‌رسد.
اگر فردی پیشتر دچار ورم پلک چشم شده باشد، احتمالاً مداوای مشکل در محیط خانه به مدت چند روز کاری ایمن خواهد بود.


مطالب این مقاله:
گل‌مژه
شالازیون
آلرژی
• فرسودگی
گریه
• محصولات آرایشی و مراقبت از پوست
• سلولیت چشمی
بیماری گریوز
تبخال چشمی
بلفاریت
• انسداد مجرای اشکی
• چشم صورتی


گل‌مژه
گل‌مژه (هوردئولوم) عفونت یک غده در پلک چشم است. شایع‌ترین نوع گل‌مژه غدد اشکی را که در قسمت پایۀ مژه‌ها قرار دارند، عفونی می‌کند. گل‌مژه‌ها گاهی از اوقات به علت عفونت غدد روغنی در بخش داخلی پلک چشم بروز می‌کنند.
گل‌مژه معمولاً به صورت یک تودۀ قرمز، خارش‌دار، دردناک و متورم بروز می‌کند. در طول یک دورۀ چند ساعته یا چند روزه، آنها شبیه به جوش یا کورک می‌شوند. برخی از گل‌مژه‌ها دارای سری سفید رنگ هستند.
در اغلب موارد، عفونت فقط به یک غدۀ روغنی یا اشکی آسیب می‌زند و نیاز به درمان ندارد. کمپرس گرم می‌تواند به تخفیف درد کمک کند.
افراد دچار گل‌مژه باید از مصرف محصولات چشمی مثل مواد آرایش چشم و کرم‌های چشمی تا هنگام ناپدید شدن گل‌مژه خودداری کنند. آنها همچنین باید از فشردن و ترکاندن گل‌مژه خودداری ورزند زیرا این کار می‌تواند باعث گسترش عفونت و آسیب زدن به چشم شود.
در موارد زیر استفاده از آنتی‌بیوتیک می‌تواند مفید باشد:
• زمانی که چند گل‌مژه همزمان ظاهر می‌شوند
• زمانی که گل‌مژه بسیار دردناک است
• زمانی که علایم گل‌مژه تشدید پیدا می‌کنند
• زمانی که فرد دچار تب می‌شود
• زمانی که اختلال بینایی رخ می‌دهد
در صورت تجربۀ هر یک از حالات مزبور فرد باید به چشم‌پزشک مراجعه کند.


در زمینه چشم بیشتر بخوانیم:
ده علت ناراحتی چشم و درمان


شالازیون
شالازیون شبیه گل‌مژه به نظر می‌رسد، اما عفونی نیست. در عوض، شالازیون زمانی بروز می‌کند که یک غدۀ روغنی در پلک چشم دچار انسداد می‌شود.
مردمی که سابقۀ ابتلا به شالازیون را داشته‌اند، گرایشی به ابتلاء بیشتر به آن را نشان می‌دهند، و توده‌های ایجاد شده ممکن است کاملاً بزرگ باشند. به هر جهت، شالازیا به ندرت آسیب زننده است. شالازیون‌ها معمولاً خودبه‌خود در طول چندین روز رفع می‌شوند، و در این مورد بسیار شبیه جوش یا کورک عمل می‌کنند.
کمپرس گرم می‌تواند به سرعت رفع شدن شالازیون کمک کند.
در صورتی که شالازیا بسیار بزرگ شود، امکان ایجاد تداخل در بینایی وجود دارد و این عارضه می‌تواند دردناک باشد. در عین حال تشخیص تفاوت میان شالازیون، گل‌مژه و عفونت چشمی کار دشواری است.
اگر تودۀ ایجاد شده در طول چند روز از بین نرود یا دیگر علایم وجود عفونت مثل تب بروز کند، فرد باید به چشم پزشک مراجعه کند.


آلرژی
اگر خارش، سرخی و آبریزش چشم با تورم پلک‌ها همراه شود، علت بروز عارضه می‌تواند آلرژی باشد. گرد و غبار، گرده، و دیگر آلرژی‌زاهای شایع می‌توانند باعث تحریک چشم شوند و محرک بروز واکنش آلرژیک گردند.
آلرژی‌های چشم به ندرت خطرناک هستند، اما می‌توانند آزاردهنده باشند.
اجتناب از آلرژی‌زاهای شناخته شده بهترین شکل درمان این مشکل است اما برخی از مردم از مصرف آنتی‌هیستامین‌هایی مثل بنادریل سود می‌برند. قطره‌های چشمی غیر نسخه‌ای نیز می‌توانند به کاهش خارش و خشکی چشم کمک کنند، اما در صورت تداوم علایم، فرد باید به چشم‌پزشک مراجعه کند. دکتر احتمال دارد که انجام تست آلرژی یا داروهای نسخه‌ای را تجویز کند.


فرسودگی
فرسودگی یا خستگی مزمن می‌تواند سبب پُف کردن و ورم چشم شود. حبس آب در طول شب نیز می‌تواند بر پلک‌های چشم تأثیر بگذارد. حبس آب می‌تواند باعث شود که در هنگام صبح پلک‌ها متورم و باد کرده به نظر برسند، مخصوصاً اگر فرد دارای خواب مناسب نبوده باشد.
استفاده از کمپرس گرم در حالت درازکش که در آن سر بالاتر از سطح بدن قرار گرفته باشد مفید است. نوشیدن آب نیز ممکن است به کاهش حبس مایعات و تورم کمک کند.


در زمینه مسائل چشم بیشتر بخوانیم:
میدریازیس یا گشاد شدن مردمک چشم


گریه
گریه نیز می‌تواند باعث پارگی رگ‌های خونی کوچک در چشم‌ها و پلک‌ها شود، به ویژه اگر گریه شدید و طولانی مدت باشد.
ورم پلک‌ها که پس از گریه در فرد بروز می‌کند می‌تواند بر اثر حبس مایعات اتفاق بیفتد، که این ناشی از افزایش جریان خون در ناحیۀ اطراف چشم‌ها است.
استراحت، کمپرس خنک، بالا گرفتن سر، و نوشیدن آب می‌توانند کمک کننده باشند.


محصولات آرایشی و مراقبت پوست
وقتی فرآورده‌های آرایشی و مراقبت از پوست وارد چشم‌ها می‌شوند، می‌توانند باعث تحریک چشم‌ها و بافت اطراف آنها شوند، که این سبب بروز ورم، سرخی و آلودگی دردناک می‌شود.
واکنش‌های آلرژیک نسبت به این فرآورده‌ها نیز می‌توانند محرک ورم پلک چشم شوند.
اگر افراد دچار سوزش و ورم چشم شوند، می‌توانند از اشک مصنوعی (قطره‌های چشمی) برای تخفیف ناراحتی ایجاد شده استفاده کنند.
اگر سوزش ادامه یابد یا بیشتر شود، آنگاه زمان مراجعه به دکتر فرا رسیده است.
فرد باید از کاربرد قطره‌های سفید کنندۀ چشم یا هر فرآوردۀ دیگری برای تسکین درد خودداری کند. این محصولات دارای فعل و انفعال‌های غیر منتظره‌ای با محصولات آرایشی و فرآورده‌های مراقبت از پوست هستند.


سلولایتیس چشمی
سلولایتیس (سلولیت) چشمی یک عفونت عمیق در بافت پلک چشم است. این عارضه می‌تواند به سرعت گسترش یابد و بسیار دردناک است. حتی بروز یک شکاف کوچک می‌تواند برای باکتری‌ها در مسیر تحریک ایجاد سلولیت چشمی کافی باشد.
در سلولیت چشمی اگر درد، سرخی، ناآرامی یا ورم شدید باشد، فرد باید به کمک‌های اورژانس پزشکی متوسل شود.
سلولیت یک عفونت جدی است که به درمان آنتی‌بیوتیکی نیاز دارد. بسته به شدت عفونت، ممکن است به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تزریق وریدی نیاز باشد.


بیماری گریوز
بیماری گریوز یک اختلال در غدد درون‌ریز است که سبب بیش‌فعال شدن تیروئید می‌گردد. این بیماری می‌تواند سبب شود که تیروئید به اشتباه سلول‌هایی را برای مقابله با عفونتی چشمی که وجود خارجی ندارد آزاد کند. آنتی‌بادی‌های رها شده توسط تیروئید می‏توانند سبب ورم و التهاب چشم شوند.
طیفی از درمان‌های مختلف برای بیماری گریوز در دسترس است که جراحی تیروئید و انواع درمان‌های دارویی را شامل می‌شود.


تبخال چشمی
تبخال چشمی عفونتی هرپسی در داخل و اطراف چشم است. اگرچه این بیماری در هر کسی امکان وقوع دارد، بیشتر در کودکان شایع است. تبخال چشمی ممکن است بسیار شبیه چشم صورتی باشد اما همیشه زخم‌های متمایز ایجاد نمی‌کند.
برای تشخیص هرپس، دکتر نیاز به انجام کشت سلول چشمی برای بررسی وجود ویروس دارد. اگرچه این ویروس در بدن باقی می‌ماند و قابل معالجه نیست، داروهای ضد ویروسی می‌‏توانند علایم عارضه را مدیریت کنند.


بلفاریت
برخی از مردم در مقایسه با دیگران مقدار بیشتری میکرب درون و اطراف چشم‌های خود دارند. این باکتری‌ها می‌توانند سبب بروز بلفاریت شوند.
مردم دچار بلفاریت ممکن است پلک‌های چشم روغنی و پوسته‌های شبه شوره در اطراف مژه‌های خود داشته باشند. برخی از افراد مبتلا به بلفاریت دچار التهاب دردناک پلک چشم می‌شوند.
بلفاریت یک بیماری مزمن و غیر قابل علاج است. در عوض، در این بیماری گرایشی به عود و فروکش علایم دیده می‌شود. کمپرس گرم، پاک کردن دقیق مواد آرایش چشم، و استفاده از اسکراب‌های چشمی می‌توانند مفید باشند. امکان تجویز پمادهای آنتی‌بیوتیک از سوی متخصص چشم یا چشم‌پزشک وجود دارد.
برخی از اوقات، بلفاریت موجب بروز عفونت‌های شدیدتر می‌شود. اگر طغیان بلفاریت بیش از میزان آن در بار قبلی باشد یا در صورت تشدید درد، باید به دکتر مراجعه کرد.


انسداد مجرای اشک
وقتی مجرای اشک مسدود شود، چشم دیگر قادر به تخلیۀ کامل اشک نخواهد بود، که این وضعیت به ایجاد درد و سرخی در پلک چشم منجر می‌شود. افراد دچار انسداد پلک‌ها همچنین ممکن است دچار نوعی حالت تخلیۀ سخت شوند. چشم‌های آنها ممکن است به دلیل به هم چسبیدن پلک‏‌ها در موقع بیدار شدن دچار مشکل گردد.
نوزادان و خردسالان به طور خاص در مقابل انسداد مجرای اشک آسیب پذیر هستند. علایم این اختلال به مرور زمان و تا یک سالگی بچه‌ها رفع می‌شود.
در اغلب موارد، انسداد مجرای اشک آزاردهنده است اما مضر نیست. کمپرس گرم می‏تواند به تخفیف ورم و کمک به تخلیۀ مجرای اشک کمک کند. برای کمک به تخلیۀ مجرای اشک می‌توان از ماساژ ملایم ناحیه استفاده کرد.
انسداد مجرای اشک گاهی از اوقات می‌تواند به بروز عفونت منجر شود. اگر پلک چشم بسیار دردناک باشد، یا اگر فرد دچار تب گردد، باید به پزشک مراجعه کند. عفونت ایجاد شده ممکن است به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشد.
اگر انسداد مجرای اشک برطرف نشود، دکتر ممکن است برای رفع مشکل به اقدام پزشکی برای باز کردن آن متوسل شود.


چشم صورتی
ورم ملتحمه که به نام چشم صورتی نیز شناخته می‌شود، التهاب ملتحمۀ چشم است، که یک بافت شفاف، و باریک است که جدار میان پلک چشم و کره چشم را تشکیل می‌دهد. افراد دچار عارضۀ چشم صورتی معمولاً دارای کره چشم صورتی یا قرمز رنگ هستند و احتمال بروز درد، خارش و تورم پلک‌های چشم در آنها وجود دارد.
شایع‌ترین شکل بروز ورم ملتحمه یک عفونت ویروسی است که معمولاً به خودی خود در طول 7 تا 10 روز از بین می‌رود. به هر جهت، عفونت میکربی نیز می‌تواند عامل بروز ورم ملتحمه باشد. گاهی از اوقات، آلرژی‌ها یا مواد تحریک کنندۀ چشم مثل عطر باعث تحریک چشم و ایجاد ورم ملتحمه می‌شوند.
کمپرس گرم می‌تواند به تخفیف درد کمک کند. مردم دچار این عارضه همچنین می‌توانند با رعایت موارد زیر به تخفیف علایم کمک کنند:
• چشم را پاکیزه و دور از مواد آرایشی نگاه دارید
• از مالش یا لمس چشم خودداری کنید
• برای پیشگیری از گسترش عفونت دست‌ها را مدام شستشو دهید
اگر علایم بیشتر شود یا درد تشدید گردد، یا چشم صورتی در طول چند روز برطرف نشود دکتر برای رفع مشکل آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.


Source:
Medical News Today
Swollen eyelid: Twelve causes and treatments
Written by Zawn Villines
Reviewed by Ann Marie Griff, OD

Last reviewed: Tue 4 July 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.