دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اماروسیس فوگاکس یا کاهش بینایی بر اثر فقدان خون در چشم

اماروسیس فوگاکس، کاهش بینایی، کوری مونوکولار گذرا، کاهش بینایی مونوکولار گذرا، حمله ایسکمیک گذرا، تومور مغزی، صدمه به سر، مالتیپل اسکلروزیس (MS)، لوپوس اریتماتوز سیستمیک، سردردهای میگرن، نوریت اپتیک، پلی‌ارتریت نودوسا

وقتی کسی دچار اماروسیس فوگاکس می‌شود، دید وی ممکن است به شکل ناگهانی تار شود

مقالات چشم‌پزشکی

• علایم اماروسیس فوگاکس کدامند؟
• علل اماروسیس فوگاکس کدامند؟
• درمان اماروسیس فوگاکس چیست؟
• اماروسیس فوگاکس چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• پیامدهای اماروسیس فوگاکس کدامند؟
• پیش‌آگهی برای اماروسیس فوگاکس چیست؟اماروسیس فوگاکس [آماروزیس فوگاس] اختلالی است که در آن شخص به علت فقدان جریان خون به چشم(ها) نمی‌تواند با یک چشم یا هر دو فضای بیرون را ببیند. این اختلال یک علامت مشکلی زیربنایی مثل لخته شدن خون یا ناکافی بودن جریان خون در رگ‌های خونی تغذیه کننده چشم است. دیگر نام‌های اماروسیس فوگاکس شامل کوری مونوکولار گذرا، کاهش بینایی مونوکولار گذرا یا از بین رفتن موقتی بینایی است.

علایم اماروسیس فوگاکس کدامند؟
وقتی کسی دچار اماروسیس فوگاکس می‌شود، دید وی ممکن است به شکل ناگهانی تار شود. این وضعیت معمولاً موقتی است که در هر بار ممکن است از چند ثانیه تا چندین دقیقه ادامه داشته باشد. برخی از مردم بروز اماروسیس فوگاکس را مثل احساس کشیده شدن سایه‌ای به روی چشم خود توصیف می‌کنند.
در بسیاری موارد اماروسیس فوگاکس یک علامت حمله ایسکمیک گذرا (TIA) است. حمله ایسکمیک گذرا یک پیش‌زمینه استروک است. حملات ایسکمیک گذرا ممکن است باعث علایم شبه استروک موقتی شوند. در کنار کوری موقتی، دیگر علایم همراه حملات ایسکمیک گذرا مشکلات حرف زدن، افتادگی صورت در یک طرف، و ضعف ناگهانی در یک سمت بدن است.

علل اماروسیس فوگاکس کدامند؟
وقتی جریان خون به شریان شبکیه‌ای مرکزی که وظیفه خونرسانی به چشم‌ها را دارد متوقف می‌شود، اماروسیس فوگاکس بروز می‌کند. علت شایع اماروسیس فوگاکس انسداد جریان خون به چشم بر اثر یک پلاک یا لخته شدن خون است. شایع‌ترین علت این اختلال، وجود پلاک یا یک لخته خون در همان شریان کاروتیدی است که شخص در زمان کوری دچار آن می‌شود.
ریسک فاکتورهای این اتفاق شامل داشتن تاریخچه بیماری قلبی، بالا بودن فشار خون، بالا بودن میزان کلسترول، مصرف دخانیات، یا تاریخچه سوءمصرف الکل یا کوکائین است.
دیگر علل زیربنایی این اختلال شامل موارد زیر است:
تومور مغزی
• صدمه به سر
• تاریخچه ابتلاء به مالتیپل اسکلروزیس (MS)
• تاریخچه ابتلاء به لوپوس اریتماتوز سیستمیک
• سردردهای میگرن
• نوریت اپتیک، نوعی التهاب عصب بینایی
• پلی‌ارتریت نودوسا، نوعی بیماری که بر رگ‌های خونی تأثیر می‌گذارد
بیماری‌هایی که بر سیستم عصبی و / یا جریان خون تأثیر می‌گذارند به طور معمول می‌توانند سبب ایجاد اماروسیس فوگاکس شوند. در کنار علل مزبور، مردم ممکن است بر اثر وازوپرسین، که در آن رگ‌های خونی چشم ناگهان سفت می‌شوند، و جریان خون محدود می‌گردد دچار اماروسیس فوگاکس شوند. ورزش سنگین، دویدن در مسافت‌های طولانی، و مقاربت جنسی همگی می‌توانند وازوپرسین ایجاد کنند.

درمان اماروسیس فوگاکس چیست؟
درمان اماروسیس فوگاکس شامل شناسایی و درمان اختلال پزشکی زیربنایی مسبب اماروسیس فوگاکس است. اگر این اختلال به بالا بودن سطح کلسترول و / یا لخته شدن خون مرتبط باشد، این وضعیت نشان دهنده آن است که شخص در ریسک بالایی برای ابتلاء به استروک قرار دارد. استروک زمانی بروز می‌کند که یک لخته خون راه یک رگ خونی در مغز را سد کرده باعث توقف جریان خون به مغز می‌شود. در نتیجه، برخی از عاجل‌ترین درمان‌ها به کاهش احتمال ایجاد استروک مرتبطند که شامل موارد زیرند:
• مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین یا وارفارین (کومادین)
• انجام یک عمل جراحی به نام اندارتکتومی که در آن پزشک پلاک بالقوه مسدود کننده شریان‌های کاروتید را "پاکسازی" می‌کند.
• مصرف داروهایی برای کاهش فشار خون
در کنار این درمان‌های پزشکی دکتر مداواهایی را در محیط خانه توصیه می‌کند، که مثال‌هایی در این مورد عبارتند از:
• اجتناب از خوردن غذاهای پرچربی مثل غذاهای سرخ شده، غذاهای فرآوری شده یا فست فود
• متوقف کردن مصرف دخانیات
• ورزش روزانه به مدت حداقل 30 دقیقه در بیشتر روزهای هفته
• مدیریت اختلالات مزمن مثل دیابت، فشار خون بالا یا کلسترول بالا
حفظ عادات سالم و برداشتن قدم‌هایی در راستای حفظ وزن در محدوده سالم به مردم کمک می‌کند تا خطر اماروسیس فوگاکس را در مورد خود کاهش دهند.

اماروسیس فوگاکس چگونه تشخیص داده می‌شود؟
در صورت مواجه شدن با علایم اماروسیس فوگاکس مردم نباید آنها را نادیده بگیرند. در این وضعیت باید به دکتر مراجعه کرد. پزشک در مورد علایم سؤال کرده و شرح حال پزشکی خواهد گرفت. پزشک در مرحله بعد معاینه بالینی انجام می‌دهد که شامل معاینه چشم نیز می‌شود. پزشک در عین حال ممکن است انجام تست‌های زیر را در دستور کار قرار دهد:
• اسکن‌های تصویربرداری برای شناسایی انسداد یا آسیب دیدگی رگ‌های خونی چشم
آزمایش خون برای تعیین میزان کلسترول و همچنین احتمال لخته شدن خون
الکتروکاردیوگرام، برای شناسایی بی‌نظمی‌های ضربان قلب که می‌توانند به اماروسیس فوگاکس منجر گردند
پزشک برای رسیدن به تشخیص علایم مبتلابه بیمار، سن، و وضعیت کلی سلامت وی را که به اماروسیس فوگاکس و کاهش موقتی بینایی مرتبطند لحاظ خواهد کرد.

پیامدهای اماروسیس فوگاکس کدامند؟
اگرچه اماروسیس فوگاکس یک اختلال زودگذر است که در هر موردی باعث بروز علایمی با عمر چند دقیقه تا یک ساعت می‌شود اغلب اوقات یک نشانگر نگرانی‌آور در مورد یک اختلال زیربنایی پزشکی محسوب می‌شود. این اختلال شامل افزایش خطر استروک است که می‌تواند کُشنده باشد. اگر مردم این نشانه‌ها را نادیده بگیرند، در معرض خطر ابتلاء به پیامدهای شدیدتر خواهند بود.

پیش‌آگهی برای اماروسیس فوگاکس چیست؟
اماروسیس فوگاکس یک علامت نگرانی‌آور است زیرا می‌تواند نشان دهنده احتمال دچار شدن شخص به استروک باشد. اگر کسی دچار یک دوره کوتاه کوری موقتی شده باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند. در مورد حمله ایسکمیک گذرا هر قدر این اختلال زودتر درمان شود احتمال بروز اختلالات شدید کمتر خواهد بود./


• دکتر آن مری گریف، ریچل نل
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Healthline
Amaurosis Fugax
Medically reviewed by Ann Marie Griff, OD
On January 18, 2018 —
Written by Rachel Nall

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.