دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا کلسترول HDL می‎تواند خیلی بالا باشد؟

کلسترول، سطح کلسترول، کلسترول HDL، کلسترول LDL، بیماری قلبی، کلسترول توتال، ریسک فاکتور، کلسترول خوب، کلسترول بد، تری‎گلیسیرید، انجمن قلب آمریکا

در موارد نادر، امکان افزایش بیش از حد کلسترول HDL وجود دارد

مقالات کلسترول

• جنیفر بِری، دکتر دانیل میورل
• ترجمه هامیک رادیان


بسیاری از مردم  در مورد کلسترول اینطور فکر می‎کنند که باید در حد ممکن پایین باشد. از همۀ موارد گذشته بالا بودن کلسترول یک ریسک فاکتور مستند شدۀ بیماری قلبی است.
بر مبنای آمار CDC در سطح ایالات متحد آمریکا ده میلیون نفر از مردم داروهای کاهش دهندۀ سطح کلسترول خون مصرف می‎کنند.
در هر حال، سطح کلسترول موضوعی پیچیده‎تر از این مسائل است. کلسترول HDL که اغلب به عنوان کلسترول "خوب" شناخته می‌شود، واقعاً برای قلب مفید است.


مطالب این مقاله:
• چه هنگامی کلسترول بالا خوب است
• HDL: آیا همیشه بالا باشد بهتر است؟
• یافتن تعادل صحیح
• راه‌های سالم دستیابی به HDL بالا
• دورنما


چه هنگامی کلسترول بالا خوب است
کلسترول HDL ممکن است به روفتن کلسترول LDL منجر شود که باعث تقویت امکان انسداد شریان‎ها می‎شود.
دو نوع اصلی کلسترول در بدن انسان وجود دارد، و فقط یک نوع آن معمولاً یک ریسک فاکتور برای سلامت قلب محسوب می‎شود.
کلسترول LDL به‌تقویت ایجاد چربی منجر می‎شود که می‎‏تواند باعث انسداد شریانی شود. وقتی این تجمع چربی شریان‎ها را مسدود یا باریک می‎کند، احتمال ایجاد حملۀ قلبی و یا استروک افزایش می‎یابد.  در مورد کلسترول LDL هر قدر کمتر باشد، بهتر.
کلسترول HDL برای قلب مفید است. کلسترول HDL می‎تواند کلسترول LDL را از داخل خون بروبد و آن را به کبد انتقال دهد، که در آنجا این نوع کلسترول پردازش شده و از بین می‎رود. کلسترول HDL بالاتر مطلوب است زیرا معمولاً پیام دهندۀ خطر کمتر بیماری قلبی است.

HDL: آیا همیشه بالا باشد بهتر است؟
آیا این موضوع که HDL از قلب محافظت می‎کند به این معنی است که باید در حد امکان بالا باشد؟ جواب به این سؤال ممکن است بسته به چند عامل مختلف باشد.
بسیاری از مردم پی می‎برند که سطح کلسترول HDL آنها به سطوحی که  "بیش از حد بالا" تلقی می‌شود، نمی‎رسد. با وجود اینکه سقفی برای محدود کردن میزان بالای کلسترول HDL مقرر نشده است، این نوع کلسترول به طور طبیعی در مردمی که دارای پردازش و متابولیسم نرمال کلسترول هستند، هرگز به مقادیر بالای ناسالم افزایش نمی‎یابد.
به هر جهت در موارد نادر، امکان افزایش بیش از حد کلسترول HDL وجود دارد.
یک مقاله در نشریه ساینس در مورد یک واریانت نادر ژنتیکی بحث می‎کند که می‎تواند سبب افزایش غیر منتظرۀ سطح کلسترول HDL شود. این متغیر ژنتیکی راهی را که HDL در بدن عمل می‎کند دگرگون می‎سازد، و می‎تواند ریسک بیماری قلبی را افزایش دهد.
این واریانت در یک مولکول خاص به نام SR-BI پیدا شده است. بروز جهش در SR-BI سبب افزایش سطح HDL و افزایش ریسک بیماری قلبی می‎شود.
مردمی که تحت بررسی قرار گرفتند دارای سطح HDL بالاتر از 95 میلی‎گرم بر دسی‎لیتر بودند. این سطح به شکل غیر نرمالی بالا محسوب می‎شود. محققان پی بردند که برخی از مردم تحت مطالعه فاقد آسیب ژنتیکی نادر مزبور هستند.
مطالعۀ دیگری پی برده است مردمی که اخیراً دچار حملۀ قلبی شده‎اند و آنهایی که دارای سطوح بالای HDL و ماده‎ای موسوم به پروتئین واکنشی C هستند، در ریسک بالاتری برای ابتلا به یک حادثۀ قلبی دیگر قرار دارند. پروتئین واکنشی C وقتی التهاب در بدن ایجاد می‎شود توسط کبد تولید می‎گردد.
یک مطالعه در "سیرکیولیشن" پی برده است که آسیب دیدن یک پروتئین خاص به نام پروتئین انتقال کلسترول ایستر (CETP) نیز ممکن است سبب افزایش غیر نرمال سطح HDL و افزایش ریسک بیماری قلبی شود. این مطالعه در مقیاس بزرگ انجام شد اما صرفاً بر جامعۀ سفیدپوست متکی بود. این مطالعه همچنین پی برد که صدمه دیدن CETP ریسک بیماری قلبی را در مورد زنان، و نه در مردان، افزایش می‎دهد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

هیپرکلسترولمی خانوادگی،
پردازش کلسترول و بیماری قلبیبه علاوه بر مبنای مروری منتشر شده در "اترواسکلروزیس" تعادل کلسترول عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
یک مطالعه در این مورد بحث کرده است که گروه بزرگی از مردان و زنان دارای سطوح متفاوتی از HDL بوده‎اند. آنها پی بردند که افراد دارای سطوح "بیش از حد" بالا یا پایین HDL بیش از کسانی که دارای سطوح متعادل‎تری بوده‏اند در ریسک مرگ قرار دارند.
بهترین سطوح کلسترول HDL بر مبنای اعلام این مطالعه 73 میلی‎گرم بر دسی‎لیتر در مردان و 93 گرم بر دسی‎لیتر در زنان است.

یافتن تعادل صحیح
انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می‎کند که مردم در سنین بالای 20 دستکم هر 4 تا 6 سال یک بار سطح کلسترول خون خود را آزمایش کنند.
از سوی دیگر سرویس خدمات پیشگیری از سوانح کار ایالات متحد آمریکا توصیه می‎کند که در صورت وجود ریسک فاکتورهای بیماری قلبی غربالگری اختلالات کلسترول از سن بیست سالگی آغاز شود.
به هر جهت امروز این فقط  بزرگسالان نیستند که برای بالا بودن کلسترول مورد بررسی قرار می‎گیرند. آکادمی بیماری‎های کودکان آمریکا (AAP) توصیه می‎کند که برای تمامی کودکان در سنین 9 تا 11 سال یک تست کلسترول انجام شود. AAP می‎گوید که دلیل این توصیه افزایش میزان چاقی در کودکان آمریکایی است.
کودکان دارای ریسک فاکتور، مثل تاریخچۀ خانوادگی بالا بودن کلسترول، باید در سنین 2 تا 10 سالگی مورد آزمایش کلسترول قرار گیرند.
تست کلسترول مقدار کلسترول را بر مبنای میلی‎گرم بر دسی‎لیتر اندازه‎گیری می‎کند. اغلب تست‎ها سطح HDL، LDL و کلسترول توتال (سرمی) را نشان می‎دهند. نمرۀ کلسترول توتال سطح کلسترول HDL و LDL فرد است و با 20 درصد سطح تری‎گلیسیرید یکجا جمع می‎شود.
AHA دیگر دامنۀ خاص کلسترول را انتشار نمی‎دهد و می‎گوید که این اعداد و ارقام کلام آخر در ریسک بیماری قلبی محسوب نمی‎شوند. در عوض، سطح کلسترول فقط یکی از موارد متعددی است که باید مورد ملاحظه قرار گیرد.
AHA می‎گوید، میزان "مطلوب"  کلسترول ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. آنچه مطلوب به شمار می‎رود به شاخص‌های دیگری مثل سطح تری‎گلیسیرید، دیگر اختلالات سلامت موجود، سبک زندگی، و تاریخچۀ خانوادگی بیماری قلبی است.
برای یافتن ایده‎ای در این مورد که اعداد مربوط به سطح کلسترول چه می‎توانند باشند، انستیتو ملی قلب، ریه، و خون و انستیتوهای ملی بهداشت دستورالعملی را در مورد کلسترول منتشر کرده‎اند که در جداول زیر منعکس شده است. این اعداد و ارقام برای تعیین ریسک کلی بیماری قلبی باید با پزشک مورد مشورت قرار گیرند.

سطح کلسترول توتال دسته‌بندی
کمتر از 200 میلی‎گرم / دسی‎لیتر بهینه (مطلوب)
239 - 200 میلی‎گرم / دسی‎لیتر حد مرزی بالا
240 میلی‎گرم / دسی‎لیتر و بیشتر بالا

 

سطح کلسترول LDL دسته‌بندی
کمتر از 100 میلی‎گرم / دسی‎لیتر بهینه
بین 100 تا 129 میلی‎گرم / دسی‎لیتر نزدیک بهینه - بالا
130 تا 159 میلی‎گرم / دسی‎لیتر حد مرزی بالا
160 تا 189 میلی‎گرم / دسی‎لیتر بالا
190 میلی‎گرم / دسی‎لیتر و بیشتر بسیار بالا

 

سطح HDL دسته‌بندی
کمتر از 40 میلی‎گرم / دسی‎لیتر خطر بیماری قلبی
40 تا 59 میلی‎گرم / دسی‎لیتر بالاتر، بهتر
بیشتر از 60 میلی‌گرم / دسی‎لیتر محافظ در برابر بیماری قلبی


راه‎های سالم دستیابی به HDL بالا
اگرچه سطح HDL می‎تواند بیش از حد بالا باشد، مشکل شایع‌تر پایین بودن HDL و بالا بودن LDL است. بر مبنای اعلام AHA بیماری قلبی علت یک‎سوم کل موارد مرگ و میر در ایالات متحد آمریکا لحاظ می‌شود.
بر مبنای اعلام CDC بیش از 30 میلیون آمریکایی دچار افزایش سطح کلسترول به میزان زیاد (بالای 240 میلی‌گرم بر دسی‏لیتر) هستند. بیش از 73 میلیون آمریکایی دارای سطوح بالای HDL هستند و کمتر از یک‎سوم آنها در راه کاهش این مقادیر گام برمی‎دارند.
آشنایی با سطح کلسترول فرد و برداشتن قدم‎هایی برای رسیدن به میزان ایده‎آل بهترین راه برای اطمینان از سالم بودن سطوح HDL و LDL است.
دیگر ریسک فاکتورهای بیماری قلبی مثل سن، وزن، رژیم غذایی و میزان فعالیت جسمانی، فشار خون، عوامل مربوط به سبک زندگی نیز باید لحاظ شوند.
برای رسیدن به سطوح سالم کلسترول کارشناسان توصیه می‎کنند:
• حداقل هر 5 سال یک بار یا بر مبنای توصیۀ دکتر سطح کلسترول خود را آزمایش کنید.
• رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل، و پروتئین بدون چربی داشته باشید.
• مصرف چربی اشباع شده، فست فود، نمک، و شیرینی را محدود کنید.
• هر هفته پنج روز و هر روز به مدت 30 دقیقه ورزش کنید.
سیگار نکشید.
اگر سطح HDL به شکل غیر نرمال بالا باشد (بالاتر از 90 میلی‎گرم / دسی‎لیتر)، مردم باید برای بررسی مشکلات ژنتیکی یا دیگر ریسک فاکتورهای بیماری قلبی تحت آزمایش قرار گیرند.
افزایش سطح کلسترول می‏تواند علت ژنتیکی داشته باشد. حتی مردمی که از یک سبک زندگی سالم پیروی می‎کنند ممکن است برای دستیابی به سطوح سالم کلسترول به کمک‎های اضافی نیاز داشته باشند.
اگر دکتر برای مورد کلسترول دارو تجویز کرده باشد، این دارو باید به طور دقیق بر مبنای دستور پزشک مصرف شود. به علاوه، دیگر اختلالات مربوط به سلامت مثل دیابت، یا فشار خون بالا، باید توسط یک تیم پزشکی به طور کامل مورد بررسی قرار و پیگیری قرار گیرد.

دورنما
کلسترول یک شاخص مهم ریسک بیماری قلبی است و بررسی منظم آن اهمیت دارد. اگرچه بالا بودن سطح کلسترول HDL نادر است، این مورد در برخی مواقع می‎تواند عاملی برای نگرانی باشد.
مردم دچار افزایش یا کاهش غیر نرمال سطح کلسترول نیازمند انجام تست‎های اضافی و مراقبت برای کنترل آن و پایش سلامت قلب هستند.
خوشبختانه کلسترول بالا معمولاً اختلالی قابل مدیریت است که می‎توان آن را با تغییرات سبک زندگی و استفاده از دارو در صورت نیاز کنترل کرد.


 

Source:
Can my HDL be too high?
Last reviewed Wed 6 September 2017
By Jennifer Berry
Reviewed by Daniel Murrell, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.