دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بالا رفتن میزان کلسترول - علایم، علل، تشخیص و درمان

دخانیات, سن, درد قفسه سینه, حمله قلبی, استروک, کلسترول توتال, تری‌گلیسیریدها

کلسترول هیچ علامتی ندارد. آزمایش خون تنها راه شناسایی آن محسوب می‌شود.

مقالات کلسترول

در این مقاله:
• علایم بالا بودن کلسترول
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل بالا رفتن کلسترول
• ریسک فاکتورهای بالا رفتن کلسترول
• پیامدهای بالا رفتن کلسترول
• پیشگیری از بالا رفتن کلسترول
• تشخیص کلسترول
• تفسیر ارقام
• کودکان و تست کلسترول
• درمان کلسترول
• سبک زندگی و مداوای خانگیکلسترول یک ماده موم مانند است که در خون یافت می‌شود. بدن برای ساختن سلول‌های سالم به کلسترول نیاز دارد اما مقادیر بالای آن می‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.
در شرایط بالا بودن کلسترول شما ممکن است دچار توده‌های چربی در رگ‌های خونی شوید. در نهایت این توده‌ها افزایش یافته عبور خون کافی از شریان‌ها را مشکل می‌سازد. گاهی اوقات، این توده‌ها ممکن است ناگهان جدا شده و لخته‌ای را تشکیل دهند که این لخته می‌تواند باعث حمله قلبی یا استروک ‌شود.
بالا بودن کلسترول ممکن است ارثی باشد اما اغلب نتیجه گزینه‌های سبک زندگی است، که باعث می‌شود این مشکل قابل پیشگیری و درمان باشد. رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و گاهی اوقات مصرف دارو می‌توانند میزان بالای کلسترول را کاهش دهند.


علایم بالا بودن کلسترول
کلسترول هیچ علامتی ندارد. آزمایش خون تنها راه شناسایی آن محسوب می‌شود.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
از پزشک در مورد لزوم انجام تست کلسترول سؤال کنید. کودکان و بزرگسالان جوان بدون هر گونه ریسک فاکتور بیماری قلبی معمولاً یک بار در سنین بین 9 تا 11 سالگی و بار بعد در فاصله 17 تا 19 سالگی تست می‌شوند. تست مجدد برای بزرگسالان فاقد هر گونه ریسک فاکتور برای بیماری قلبی معمولاً هر 5 سال یک بار صورت می‌گیرد.
اگر نتایج تست شما در محدوده مطلوب نباشد، پزشک اندازه‌گیری در فواصل زمانی کوتاه‌تر را توصیه خواهد کرد. در صورتی که کسی دارای تاریخچه خانوادگی کلسترول، بیماری قلبی یا ریسک فاکتورهای دیگر مثل مصرف دخانیات، دیابت یا فشار خون بالا باشد، پزشک انجام تست در فواصل زمانی کوتاه‌‎تر را پیشنهاد می‌دهد.


علل بالا رفتن کلسترول
کلسترول توسط خون حمل شده به پروتئین‌ها متصل می‌شود. ترکیب پروتئین و کلسترول لیپوپروتئین نام دارد. بر مبان نوع نوع لیپوپروتئین حامل انواع مختلفی از کلسترول وجود دارد.
• لیپوپروتئین کم‌چگالی (LDL). این نوع کلسترول یا کلسترول "بد"، ذرات کلسترول را در سراسر بدن منتقل می‌کند. کلسترول LDL در دیواره شریان‌ها انباشته شده آنها را سخت و باریک می‌سازد.
• لیپوپروتئین پرچگالی (HDL). این نوع کلسترول یا کلسترول "خوب"، کلسترول اضافی را گرفته و آن را به کبد برمی‌گرداند.
یک نمایه لیپید نیز عموماً تری‌گلیسیریدها را که نوعی چربی خون است اندازه‌گیری می‌کند. بالا بودن سطح تری‌گلیسیرید نیز می‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.
عوامل قابل کنترل مثل عدم فعالیت جسمانی، چاقی و رژیم غذایی ناسالم، عوامل تقویت کننده افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب هستند. عوامل خارج از کنترل ما نیز می‌توانند نقشی داشته باشند. برای مثال، آرایش ژنتیکی شخص می‌تواند سلول‌ها را از خارج کردن کلسترول LDL از خون مانع شود یا باعث گردد که کبد مقدار بیش از حد کلسترول تولید کند.


ریسک فاکتورهای بالا رفتن کلسترول
عوامل افزایش دهنده خطر کلسترول بد شامل موارد زیرند:
• فقر رژیم غذایی. خوردن چربی‌های اشباع شده که در فرآورده‌های حیوانی وجود دارند و چربی‌های ترانس موجود در کلوچه‌ها و بیسکوئیت‌ها و پاپ‌کورن میکروویوی می‌تواند سطح کلسترول را بالا ببرد. غذاهای دارای مقادیر بالای کلسترول مثل گوشت قرمز و محصولات لبنی پرچرب نیز میزان کلسترول را افزایش می‌دهند.
• چاقی. داشتن شاخص توده بدن (BMI) 30 یا بالاتر شخص را در خطر بالا رفتن کلسترول قرار می‌دهد.
• فقدان ورزش. ورزش به بدن در تقویت کلسترول "خوب" کمک می‌کند در حالی که اندازه ذرات تشکیل دهنده کلسترول LDL را افزایش می‌دهد که این باعث کاستن از میزان ضرر آنها می‌شود.
• مصرف دخانیات. دود کردن سیگار (سیگارت) به دیواره عروق خونی آسیب رسانده آنها را در برابر انباشت توده‌های چربی آسیب‌پذیرتر می‌کند. مصرف دخانیات همچنین میزان کلسترول HDL را کاهش می‌دهد.
• سن. از آنجا که شیمی بدن بر اثر بالا رفتن سن تغییر می‌کند، ریسک کلسترول حالت صعودی می‌یابد. برای مثال وقتی کسی پا به سن می‌گذارد توانایی کبد برای خارج کردن کلسترول LDL کاهش پیدا می‌کند.
• دیابت. بالا بودن قند خون عامل تقویت کننده بالا رفتن میزان کلسترول خطرناک موسوم به لیپوپروتئین بسیار کم‌چگالی (VLDL) و کاهش کلسترول HDL است. بالا بودن قند خون همچنین به جدار شریان‌ها آسیب می‌زند.


پیامدهای بالا رفتن کلسترول
کلسترول می‌تواند باعث انباشت خطرناک کلسترول و سایر توده‌ها بر روی دیواره شریان‌ها (اترواسکلروزیس) شود. این توده‌ها (پلاک‌ها) می‌توانند جریان خون درون شریان‌ها را کاهش دهند که این می‌تواند باعث بروز پیامدهایی مثل موارد زیر گردد:
درد قفسه سینه. اگر شریان‌های تغذیه کننده قلب با خون (شریان‌های کرونری) آسیب ببینند، شخص ممکن است دچار درد قفسه سینه (آنژین) و دیگر علایم بیماری شریان کرونری شود.
• حمله قلبی. اگر پلاک‌‌ها پاره یا جدا گردند، یک لخته خون در محل پارگی پلاک شکل گرفته جریان خون را مسدود می‌کند یا جدا شده و در جریان خون شریانی به حرکت درمی‌آید. اگر جریان خون به قسمتی از قلب متوقف گردد شخص دچار حمله قلبی خواهد شد.
• استروک. مشابه مورد حمله قلبی، استروک زمانی بروز می‌کند که لخته خون جریان خون را به قسمتی از مغز مختل می‌کند.


پیشگیری از بالا رفتن کلسترول
همان تغییرات سبک زندگی مرتبط به سلامت قلب که می‌توانند کلسترول را کاهش دهند می‌توانند به پیشگیری از داشتن کلسترول زیاد در محل اولیه پیشگیری کنند. برای کمک به پیشگیری از افزایش کلسترول شخص می‌تواند:
• غذاهای کم-نمک متمکرز بر میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورد
• مقدار چربی حیوانی مصرفی خود را کاهش دهد و چربی‌های سالم را به میزان متناسب مصرف کند
• وزن اضافی را کاهش دهد و وزن خود را در محدوده سالم حفظ کند
• مصرف دخانیات را متوقف کند
• در بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کند
• یا اصلاً الکل ننوشد یا در این مورد معتدل عمل کند
استرس خود را مدیریت کند


تشخیص کلسترول
یک تست خون برای بررسی سطح کلسترول - که پنل چربی یا نمایه چربی نامیده می‌شود - به طور معمول موارد زیر را گزارش می‌کند:
• کلسترول توتال
• کلسترول LDL
• کلسترول HDL
• تری‌گلیسیریدها
برای دستیابی به دقیق‌ترین اندازه‌گیری‌ها شخص باید بین 9 تا 12 ساعت پیش از گرفتن نمونه خون از خوردن و آشامیدن (غیر از آب) خودداری کند.


تفسیر ارقام
در سطح ایالات متحد آمریکا سطح کلسترول بر مبنای میلی‌گرم (mg) کلسترول در دسی‌لیتر (dL) خون اندازه‌گیری می‌شود. در کانادا و کشورها اروپایی سطح کلسترول بر مبنای میلی‌مول در لیتر (mmol/L) اندازه‌گیری می‌شود. برای تفسیر نتایج می‌توان از این دستورالعمل‌های کلی استفاده کرد:

کلسترول توتال (در ایالات متحد آمریکا و برخی کشورهای دیگر) کلسترول توتال* (در کانادا و اغلب کشورهای اروپایی) نتایج
*دستورالعمل‌های کانادایی و اروپایی متفاوت از دستورالعمل‌های ایالات متحد آمریکا هستند. این تبدیل‌ها بر مبنای دستورالعمل‌های آمریکایی هستند.
زیر 200 mg/dL زیر 5.2 mmol/L مطلوب
200 تا 239 mg/dL  mmol/dL تا 6.2 5.2 حد مرزی رو به بالا
240 mg/dL و بالاتر بالای 6.2 mmol/L بالا

   

کلسترول LDL (ایالات متحد آمریکا و برخی کشورهای دیگر)  کلسترول LDL* (کانادا و بیشتر کشورهای اروپایی) نتایج
*دستورالعمل‌های کانادایی و اروپایی متفاوت از دستورالعمل‌های ایالات متحد آمریکا هستند. این تبدیل‌ها بر مبنای دستورالعمل‌های آمریکایی هستند.
زیر 70 mg/dL زیر 1.8 mmol/L  بهینه برای افراد دچار بیماری قلبی یا دیابت
زیر 100 mg/dL زیر 2.6 mmol/L بهینه برای افراد در ریسک بیماری قلبی
100 تا 129 mg/dL بالای 6.2 mmol/L  نزدیک به بهینه اگر هیچ‌گونه بیماری قلبی مطرح نباشد. بالا، اگر بیماری قلبی وجود داشته باشد
130 تا 159 mg/dL 3.4 تا 4.1 mmol/L مرزی بالا اگر هیچ نوع بیماری قلبی نباشد
مرزی رو به بالا اگر هیچ‌گونه بیماری قلبی مطرح نباشد. بالا، اگر بیماری قلبی وجود داشته باشد
160 تا 189 mg/dL 4.1 تا 4.9 mmol/L بالا اگر هیچ‌گونه بیماری قلبی مطرح نباشد. بسیار بالا اگر بیماری قلبی وجود داشته باشد
190 mg/dL و بالاتر بالای 4.9 mmol/L بسیار بالا

 

کلسترول HDL (ایالات متحد آمریکا و برخی کشورهای دیگر) کلسترول HDL* (کانادا و بیشتر کشورهای اروپایی) نتایج
*دستورالعمل‌های کانادایی و اروپایی متفاوت از دستورالعمل‌های ایالات متحد آمریکا هستند. این تبدیل‌ها بر مبنای دستورالعمل‌های آمریکایی هستند.

زیر 40 mg/dL، مردان

زیر 50 mg/dL، زنان

 زیر 1 mmol/L، مردان

زیر 1.3 mmol/L، زنان

ضعیف

40 تا 59 mg/dL، مردان

50 تا 59 mg/dL، زنان

1 تا 1.5 mmol/L1

1.3 تا 1.5 mmol/L1

 بهتر
60 mg/dL و بالاتر بالای 1.5 mmol/L عالی

  

تری‌گلیسیریدها (ایالات متحد آمریکا و برخی کشورهای دیگر)  تری‌گلیسیریدها* (کانادا و بیشتر کشورهای اروپایی) نتایج
*دستورالعمل‌های کانادایی و اروپایی متفاوت از دستورالعمل‌های ایالات متحد آمریکا هستند. این تبدیل‌ها بر مبنای دستورالعمل‌های آمریکایی هستند.
زیر 150 mg/dL  زیر 1.7 mmol/L مطلوب
150 تا 199 mg/dL 1.7 تا 2.2 mmol/L مرزی بالا
200 تا 499 mg/dL 2.3 تا 5.6 mmol/L بالا
500 mg/dL و بالاتر بالای 5.6 mmol/L بسیار بالا

 


کودکان و تست کلسترول

"انستیتو ملی قلب، ریه، و خون" در مورد اکثر کودکان انجام یک تست غربالگری کلسترول را در سنین 9 تا 11 سالگی و تست دیگری را بین سنین 17 تا 21 سالگی توصیه می‌کند.
اگر کودک شما دارای تاریخچه خانوادگی آغاز زودهنگام بیماری قلبی یا تاریخچه شخصی چاقی یا دیابت باشد، پزشک ممکن است انجام تست به صورت زودهنگام یا تکرار تست را با فاصله زمانی کمتر توصیه کند.


درمان کلسترول
تغییرات سبک زندگی مثل ورزش و خوردن غذاهای سالم خط مقدم دفاع در برابر کلسترول محسوب می‌شوند. اما اگر کسی این تغییرات سبک زندگی را محقق کرده و سطح کلسترول خون وی کماکان بالا باقی بماند، پزشک ممکن است دارو توصیه کند.
گزینه تک‌دارویی یا چند دارویی به عوامل مختلفی شامل ریسک فاکتورهای شخصی، سن، وضعیت سلامت و عوارض جانبی محتمل دارو بستگی دارد. گزینه‌های متداول شامل موارد زیر است:
استاتین‌ها. استاتین‌ها ماده‌ای را که کبد برای ساختن کلسترول نیاز دارد بلوک می‌کنند. این باعث می‌شود تا کبد کلسترول را از خون جدا کند. استاتین‌ها همچنین می‌توانند به بدن در بازجذب کلسترول از توده‌های انباشته شده بر روی دیواره شریان‌ها کمک کنند و به شکل بالقوه باعث معکوس شدن روند بیماری شریان کرونری گردند.
گزینه‌ها عبارتند از: اتورواستاتین (لیپیتور)، فلوواستاتین (لسکول XL)، لوواستاتین (التوپریو)، پیتاواستاتین (لیوالو)، پراواستاتین (پراواکول)، روسوواستاتین (کریستور)، و سیم‌واستاتین (زوکور).
• رزین‌های متصل شونده به اسید صفراوی. کبد از کلسترول برای ساختن اسیدها صفراوی استفاده می‌کند، ماده‌ای که برای گوارش مورد نیاز است. داروهای کلستیرامین (پریوالیت)، کلسولام (ولکول) و کلستیپول (کولستید) میزان کلسترول را به شکل غیر مستقیم از طریق اتصال به اسیدهای صفرا کاهش می‌دهند. این باعث می‌شود تا کبد کلسترول اضافی را برای تولید اسیدهای صفراوی بیشتر به کار ببرد که باعث کاهش کلسترول خون می‌شود.
• مهار کننده‌های جذب کلسترول. روده کوچک کلسترول را از غذا جذب کرده و آن را وارد جریان خون می‌کند. داروی ازیتیمیب (زتیا) از طریق محدود کردن جذب کلسترول غذایی به کاهش کلسترول در خون کمک می‌کند. ازیتیمیب را می‌توان با یک داروی استاتین مصرف کرد.
• داروهای تزریقی. یک کلاس دارویی جدید به نام مهار کننده‌های PCSK9 می‌تواند به کبد در جذب مقدار بیشتری از کلسترول LDL کمک کند که این باعث کاهش مقدار کلسترول موجود در جریان گردش خون می‌شود. الیروکومب (پرالوئنت) و اوالوکومب (ریپاتا) را می‌توان در افراد دچار یک اختلال ژنتیکی مسبب افزایش زیاد سطح LDL یا افراد دارای تاریخچه بیماری کرونری دچار عدم تحمل نسبت به استاتین‌ها یا دیگر داروهای کلسترول مرود استفاده قرار داد.


داروهای تری‌گلیسرید بالا
اگر کسی دچار مشکل بالا بودن تری‌گلیسیردها باشد پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:
• فیبرات‌ها. داروهای فنوفیبرات (تری‌کور، فنوگلید، و مابقی) و جمفیبروزیل (لوپید) تولید لیپوپروتئین بسیار کم‌چگالی (VLDL) کبد را کاهش می‌دهند و سرعت خروج تری‌گلیسیرید از خون را بالا می‌برند. کلسترول VLDL حامل بیشترین مقدار تری‌گلیسیردها است.
استفاده از فیبرات‌ها به همراه استاتین خطر عوارض جانبی استاتین را افزایش می‌دهد.
• نیاسین. نیاسین باعث ایجاد محدودیت در توانایی کبد برای تولید کلسترول LDL و VLDL می‌شود. اما نیاسین فواید اضافی برای استاتین‌ها ایجاد نمی‌کند. نیاسین همچنین با صدمات کبد و استروک مرتبط شده است، بنابراین اکثر پزشکان اکنون آن را صرفاً برای بیمارانی تجویز می‌کنند که نمی‌توانند استاتین بگیرند.
• مکمل‌های اسید چرب امگا-3. مکمل‌های اسید چرب امگا 3 می‌توانند باعث کاهش تری‌گلیسیریدها شوند. این مکمل‌ها به صورت نسخه‌ای و نیز غیر نسخه‌ای در دسترسند.
پیش از مصرف مکمل‌های غیر نسخه‌ای باید موافقت پزشک گرفته شود. مکمل‌های اسید چرب امگا-3 می‌توانند وارد فعل و انفعال دارویی شده و بر دیگر داروهای مصرفی شخص تأثیر بگذارند.


تحمل متفاوت است
تحمل دارویی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. عارضه جانبی شایع استاتین‌ها درد عضله و صدمات عضلانی، کاهش قابل برگشت حافظه و گیجی و افزایش قند خون است. اگر شما تصمیم به استفاده از داروی کلسترول داشته باشید پزشک ممکن است تست عملکرد کبد را برای پایش دارو بر کبد توصیه کند.


کودکان و درمان کلسترول
رژیم غذایی و ورزش بهترین درمان اولیه برای کودکان 2 ساله و بزرگ‌تر است که دچار کلسترول یا چاقی هستند. برای کودکان 10 ساله و بزرگ‌تر که دچار میزان بیش از حد بالای کلسترول هستند می‌توان داروهای کاهش دهنده کلسترول مثل استاتین‌ها را تجویز کرد.


سبک زندگی و مداوای خانگی
تغییرات شیوه زندگی برای بهبود میزان کلسترول ضروری است. برای کاهش سطح کلسترول موارد زیر را امتحان کنید:
کاهش وزن اضافی. کم کردن حتی 5 تا 10 پوند (2.2 تا 4.5 کیلوگرم) از وزن خود می‌تواند باعث کاهش میزان کلسترول شود.
• غذاهای سالم برای قلب بخورید. بر غذاهای دارای پایه گیاهی شامل میوه، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید. مصرف چربی‌های اشباع شده، موجود در گوشت قرمز و لبنیات پرچرب و چربی‌های ترانس را که در غذاهای فرآوری شده وجود دارند محدود کنید.
چربی غیر اشباع شده تک‌حلقه‌ای موجود در زیتون و روغن کانولا یک گزینه سالم است. آووکادو، آجیل و ماهی‌های روغنی دیگر منابع چربی سالم محسوب می‌شوند.
• منظماً ورزش کنید. در صورت توافق پزشک 5 روز در هفته دستکم 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط یا 5 بار در هفته ورزش سنگین انجام دهید.
• دخانیات مصرف نکنید. در صورت مصرف، آن را ترک کنید.


داروهای جایگزین
محصولات طبیعی اندکی برای کاهش کلسترول تأیید شده‌اند اما برخی از آنها ممکن است مفید باشند. در صورت موافقت پزشک امکان امتحان محصولات و مکمل‌های کاهش دهنده کلسترول زیر وجود دارد:
• جو
• استرول‌ها و استانول‌های گیاهی موجود در مکمل‌های خوراکی، برخی آب پرتقال‌های غنی شده و بعضی مارگارین‌ها مثل پرومیس اکتیو
• پسیلیوم طلایی موجود در پوسته بذر و محصولاتی متاموسیل
• سبوس جو دوسر
دیگر مکمل محبوب کاهش دهنده کلسترول مخمر برنج قرمز است. شواهدی وجود دارد که این مخمر به کاهش کلسترول LDL کمک می‌کند. به هر حال، FDA گفته است که محصولات مخمر مزبور که حاوی مونلکولین K هستند، یک شکل طبیعی داروی نسخه‌ای موسوم به لوواستاتین در آمریکا قابل فروش نیست.
حتی در صورت استفاده از مکمل‌های کاهش دهنده کلسترول به یاد داشته باشید که سبک زندگی سالم در این مورد دارای اهمیت است و دارو را بر مبنای دستور پزشک برای کاهش کلسترول مصرف کنید. در صورت مصرف مکمل پزشک را از این موضوع مطلع کنید./بالا رفتن میزان کلسترول - علایم، علل، تشخیص و درمان
 مایو کلینیک
ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Mayo Clinic
High cholesterol
July 13, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

10 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.