دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سطح کلسترول: معنی آن چیست و مقدار سالم آن چقدر است

کلسترول، سکته قلبی، سکته مغزی، کلسترول خوب، کلسترول بد، ریسک حمله قلبی، کلسترول VLDL، چربی ترانس،سن، ژنتیک، انجمن قلب آمریکا، لیپوپروتئین‌های کم‌چگالی (LDL)، لیپوپروتئین‌های پرچگالی (HDL) و لیپوپروتئین‌های با چگالی بسیار کم (VLDL)

زنان نسبت به مردان گرایش بیشتری به داشتن سطح کلسترول LDL بالاتر دارند. این موضوع ناشی از هورمون زنانة استروژن است

مقالات کلسترول

 جنی فیتزجرالد، دکتر دبرا ویزرسپون
 ترجمة هستی فراست‌فر

کلسترول یک مادة شبه چربی است که به صورت طبیعی در سلول‌های سراسر بدن وجود دارد. بدن – مخصوصاً کبد – کلسترول به میزان مورد نیاز برای حمل شدن در جریان خون را تولید می‌کند.
داشتن میزان صحیح کلسترول به بدن در تولید و حفظ مقادیر صحیح ویتامین D و هورمون‌ها و نیز هضم غذا کمک می‌کند.
کلسترول همچنین در مواد غذایی نظیر گوشت قرمز، ماکیان و فرآورده‌های مورد مصرف روزانة غنی از چربی وجود دارد. افرادی که فرآورده‌های حیوانی مصرف می‌کنند ممکن است در هر بازة زمانی کلسترول بیشتری در بدن خود داشته باشند. این اتفاق هنگامی روی می‌دهد که رژیم غذایی فرد دارای چربی و چربی‌های ترانس زیاد است، و نیز وقتی که کبد میزان کلسترول را افزایش می‌دهد.
میزان بالای کلسترول در بدن باعث آسیب دیدن شدید سلامت قلبی فرد می‌شود.
در طول یک معاینة فیزیکی یا بررسی خون، پزشک ممکن است اندازه‌گیری میزان کلسترول را درخواست کند. این اندازه‌گیری نشان می‌دهد که میزان تولید کلسترول در بدن بیش از میزان مورد نیاز یا کمتر از آن است. نتایج حاصل از بررسی میزان کلسترول ممکن است تغییرات رژیم غذایی یا مصرف برخی داروها را ضروری کند.
مطالب این مقاله:
1. انواع مختلف کلسترول: ارقام ارائه شده به چه معنی هستند؟
2. چه عواملی بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارند؟
3. چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد

انواع مختلف کلسترول: ارقام ارائه شده به چه معنی هستند؟
انواع مختلف کلسترول در بدن وجود دارد. کلسترولی که در سلول‌ها حمل می‌شود لیپوپروتئین نام دارد که از چربی‌ها و انواع پروتئین ساخته شده است.
سه نوع کلسترول از انواع لیپوپروتئین‌های کم‌چگالی (LDL)، لیپوپروتئین‌های پرچگالی (HDL) و لیپوپروتئین‌های با چگالی بسیار کم (VLDL) وجود دارد.
تمامی سه نوع کلسترول مزبور دارای تری‌گلیسیرید هستند، اگرچه در حدود نیمی از VLDL از تری‌گلیسیرید ساخته شده است.

کلسترول LDL
LDL به عنوان کلسترول "بد" تلقی می‌شود زیرا می‌تواند در دیوارة شریان‌ها ساخته شود که سبب ایجاد بیمای قلبی و دیگر مشکلات جدی برای سلامت می‌شود. بلوکاژ یا انسداد کلسترول همچنین می‌تواند از دیوار شریان‌ها جدا شده و باعث ایجاد لخته‌های خونی شود.
سطح بهینة کلسترول LDL کمتر از 100 میلی‌گرم بر دسی‌لیتر خون است. این میزان اگر بین 100 تا 129 میلی‌گرم / دسی‌لیتر باشد خوب تلقی می‌شود، میزان 130 تا 159 میلی‌گرم آن حد مرزی قلمداد می‌گردد، اگر بین 160 تا 189 میلی‌گرم / دسی‌لیتر باشد بالا تلقی شده و میزان بالاتر از 190 میلی‌گرم بر دسی‌لیتر بسیار بالا محاسبه می‌شود.

کلسترول HDL
HDL را کلسترول "خوب" تلقی می‌کنند زیرا به بیرون راندن کلسترول بد از جریان خوب کمک می‌کند، که این خود به کاهش خطر بیماری قلبی منجر می‌شود.
سطح بهینة کلسترول HDL 60 میلی‌گرم / دسی‌لیتر یا بیشتر است. میزان کمتر از 40 میلی‌گرم / دسی‌لیتر آن بسیار پایین در نظر گرفته می‌شود.

کلسترول VLDL
VLDL نشان دهندة چربی‌های غذایی موجود در جریان خون ناشی از غذاهایی پرکالری مصرفی ما است که به تری‌گلیسیرید تبدیل می‌شوند. همانند LDL، VLDL نیز با ساخته شدن پلاک در شریان‌ها مرتبط است و ریسک بیماری کرونری قلب، حملة قلبی یا سکتة مغزی را افزایش می‌دهد. این نوع کلسترول برآوردی از درصد تری‌گلیسیرید موجود در بدن را به دست می‌دهد.
سطح بهینة VLDL کمتر از 30 میلی‌گرم / دسی‌لیتر است.

سطح کلسترول توتال
سطح کلسترول توتال بهینه کمتر از 200 میلی‌گرم / دسی‌لیتر است، حد مرزی بالای آن 200 تا 239 میلی‌گرم / دسی‌لیتر بوده و میزان 240 میلی‌گرم / دسی‌لیتر یا بیشتر آن بالا تلقی می‌شود.
در هنگام تست کردن کلسترول در آزمایش استاندارد خون، نمونه‌ای از خون بازو بعد از مصرف قند گرفته می‌شود.
سطح کلسترول از ترکیب سطح کلسترول LDL، HDL و 20 درصد سطح تری‌گلیسیرید تعیین می‌شود. این اعداد به دکتر می‌گوید که آیا فرد مورد آزمایش در معرض ریسک توسعة بیماری قلبی، دیابت نوع 2، بیماری‌های شریانی و دیگر ناخوشی‌ها قرار دارد یا خیر.

چه عواملی بر کلسترول مؤثر هستند؟
زنان نسبت به مردان گرایش بیشتری به داشتن سطح کلسترول LDL بالاتر دارند. این موضوع ناشی از هورمون زنانة استروژن است، که این میزان را افزایش می‌دهد. میزان استروژن هنگامی که زن در سنین توانایی بارداری قرار داشته باشد در بالاترین سطح خود است. پس از یائسگی میزان استروژن کاهش می‌یابد، که این بدین معنی است که سطح HDL نیز احتمالاً کاهش یافتن خواهد داشت.
یک گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA) در سال 2011، نشان داد که 41.8 مردان در سنین بالای 20 سال دارای کلسترول توتال 200 میلی‌گرم / دسی‌لیتر یا بیشتر بودند، در مقایسه با 46.3 درصد زنان.
در حدود 32.5 درصد مردان در مقایسه با 31 درصد زنان دارای سطح LDL 130 میلی‌گرم / دسی‌لیتر یا کمتر بودند. در حدود 28.6 درصد مردان در مقایسه با 9.7 درصد زنان دارای سطح کلسترول HDL کمتر از 40 میلی‌گرم / دسی‌لیتر بودند.
در حالی که بیماری‌های قلبی عروقی نوعی بیماری تلقی می‌شود که عمدتاً مردان پیر را مبتلاء می‌کند، این بیماری عامل پیشتاز مرگ و میر در زنان آمریکایی و نیز در سطح جهانی باقی می‌ماند. از سال 1984 میزان مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی در میان زنان بیش از مردان بوده است.
سن نیز در احتمال ابتلاء به بیماری قلبی نقشی بازی می‌کند. انستیتو ملی قلب، ریه و خون ارقام زیر را به عنوان خطوط ممیزة درصد افراد دارای کلسترول بالا به کار می‌برد.
درصدها بر اساس سن و فارغ از جنس فرد عبارتند از:
• دهة 20 زندگی: 22 درصد
• دهة 30 زندگی: 38 درصد
• دهة 40 زندگی: 50 درصد
• دهة 50 زندگی: 62 درصد
دیگر عوامل تأثیرگذار بر میزان کلسترول شامل موارد زیر هستند:
• رژیم غذایی: غذاهای دارای چربی‌های اشباع شده، چربی ترانس و کربوهیدرات‌ها به عنوان غذاهای افزایش دهندة میزان کلسترول شناخته می‌شوند. محدود کردن مصرف این گروه از غذاها به تنظیم و کاهش کلسترول خون کمک می‌کند.
• وزن: ریسک‌های زیادی نظیر افزایش تری‌گلیسیرید با اضافه وزن یا چاقی همراه است. مدیریت وزن سالم به تمامی عوامل مرتبط به سلامت شامل بیماری قلبی کمک می‌کند.
• ورزش: فعالیت ورزشی به مدت دستکم 30 دقیقه در روز ریت قلبی فرد را افزایش می‌دهد، که این به حفظ وزن، و کاهش میزان کلسترول LDL کمک می‌کند، و همزمان باعث افزایش میزان کلسترول HDL می‌شود.
• وراثت: بدبختانه میزان کلسترول بالا می‌تواند به صورت ارثی و غیر قابل تغییر در خانواده‌ها وجود داشته باشد.

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که هم زنان و هم مردان در سنین 20 سالگی به بعد باید کلسترول، همچنین پانل خونی خود را هر 4 تا 6 سال یک بار مورد چکاپ قرار دهند.
دکترها می‌توانند از اطلاعات به دست آمده برای درمان اختلالات اولیه استفاده کنند. همچنین می‌توانند ریسک ده سالة حملة قلبی یا سکتة مغزی را بر این اساس پیش‌بینی کنند. این موضوع مهم است که کلسترول افراد پیش از بروز علایم بالا بودن میزان آن مورد چکاپ قرار گیرد.
اگر آنالیز خون انجام و بالا بودن کلسترول مشخص شود، دکتر می‌تواند برنامه‌هایی برای کاهش خطرات مرتبط ارائه دهد. این برنامه می‌تواند شامل تغییرات شیوة زندگی نظیر ورزش، رژیم غذایی، داروهای نسخه‌ای و توصیه‌های تغذیه‌ای بشد.
کاهش وزن و ورزش منظم، اجتناب از غذاهای دارای قند و مصرف الکل، و استفاده از داروهای کاهش دهندة کلسترول می‌تواند کمک کننده باشد.

خلاصه
کلسترول بالا ریسک بیماری قلبی، سکتة مغزی و بیماری کرونری را افزایش می‌دهد. چاقی و تغذیة ضعیف باعث افزایش ریسک مزبور می‌شوند.
بیماری قلبی یک موضوع بسیار جدی بوده و عامل پیشتاز ایجاد مرگ و میر در ایالات متحد آمریکا محسوب می‌شود. در حالی که این بیماری غیر قابل "علاج" است، فرد می‌تواند بیماری مزبور را مدیریت کند و از طریق اطمینان از مصرف چربی ترانس و اشباع شده در موارد نادر از آن اجتناب کند.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

فقر آهن ریسک مرگ را در بیماران سکتة مغزی افزایش می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.