دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ملانوزیس آلت تناسلی مردان: علل، عوامل خطر، درمان و پیشگیری

لیکن اسکلروسوس, رنگدانه, هموسیدرین, لیپوفوسکین, لیزر یاقوت Q-سوئیچ, ملانوما

ملانوزیس آلت تناسلی مردان خوش‌خیم است و مسری نیست

مقالات کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

در این مقاله:
• علایم ملانوزیس آلت تناسلی مردان کدامند؟
• علل و ریسک فاکتورهای ملانوزیس آلت تناسلی مردان کدامند؟
• گزینه‌های درمانی ملانوزیس آلت تناسلی مردان کدامند؟
• آیا راهی برای پیشگیری از ملانوزیس آلت تناسلی مردان وجود دارد؟
• آیا پیامدهایی در مورد ملانوزیس آلت تناسلی مردان مطرحند؟
• دورنما در ملانوزیس آلت تناسلی مردان چیست؟ملانوزیس آلت تناسلی مردان معمولاً وضعیتی خوش‌خیم است. این وضعیت با لکه‌های کوچک پوست تیره روی آلت تناسلی مرد مشخص می‌شود. این تغییر رنگ به نام بیش‌رنگدانگی شناخته می‌شود و زمانی بروز می‌کند که ملانین (رنگدانه قهوه‌ای) توده‌هایی در زیر سطح پوست ایجاد می‌کند.
ملانوزیس آلت تناسلی مردان همچنین به نام لنتیجینوسیس آلت تناسلی مردانه شناخته می‌شود. نقطه‌ها یا زوائد تیره‌تر پوستی ممکن است روی کلاهک یا استوانه آلت مرد شکل بگیرند. این وضعیت به طور نرمال بی‌ضرر است و نیازی به درمان ندارد. وضعیت مزبور در عین حال مسری نیست.


علایم ملانوزیس آلت تناسلی مردان کدامند؟
گذشته از لکه‌های تیره رنگ (که به نام ماکیول‌ها نیز شناخته می‌شوند)، هیچ علامت دیگر مرتبط به سلامت در مورد ملانوزیس آلت تناسلی مردان وجود ندارد. نشانه‌های اصلی ماکیول‌ها هستند که:
• معمولاً قهوه‌ای یا سیاه رنگند
• طول آنها کمتر از 1 سانتی‌متر است
• بین سال‌های 15 تا 72 زندگی بروز می‌کنند اگرچه امکان ظاهر شدن آنها در هر سنی هست
• بدون دردند و نامحتمل است که به مرور زمان خونریزی یا تغییر کنند
شخص دچار این وضعیت ممکن است یک نقطه منفرد یا نقاط متعددی داشته باشد. راهی برای پیش‌بینی تعداد ماکیول‌ها - اگر وجود داشته باشند - در مورد مردان وجود ندارد.
در موارد نادر ملانوزیس آلت تناسلی مردان مرتبط به وضعیتی به نام اسکلروسوس است. اسکلروسوس شامل نازک شدن پوست آلت تناسلی مرد و وجود لک‌های سفیدفام روی کلاهک آلت تناسلی مردان است.
داروهای موضعی گاهی از اوقات برای درمان لایکن اسکلروسوس (لیکن اسکلروسوس) کافی هستند، که اعتقاد بر آن است که بر اثر عدم تعادل هورمونی یا پاسخ غیر نرمال سیستم ایمنی ایجاد می‌شود. به هر حال استروئیدهای موضعی و دیگر داروها بر تغییرات رنگدانه ایجاد شده توسط ملانوزیس آلت تناسلی مردان تأثیری ندارند. لیکن اسکلروسوس اغلب در محدوده پوست ختنه‌گاه مردان ختنه نشده ظاهر می‌شود. گاهی از اوقات برای برطرف کردن این وضعیت جدا کردن پوست ختنه‌گاه ضروری است.


علل و ریسک فاکتورهای ملانوزیس آلت تناسلی مردان کدامند؟
این موضوع روشن نیست که چرا برخی مردان دچار ملانوزیس آلت تناسلی مردان می‌شوند و دیگران نمی‌شوند. ماکیول‌ها صرفاً تجمعی از مقادیر متراکم ملانین یا توده‌های رنگدانه مثل هموسیدرین و لیپوفوسکین در پوست هستند. یک مطالعه گزارش می‌دهد که نژاد و نقشه ژنتیکی مردان ممکن است نقشی در ریسک ایجاد این وضعیت داشته باشد.
دیگر علل محتمل شامل صدمات آلت تناسلی مرد، درمان با داروهای پسوریازیس (سوریازیس) انترالین، یا پسورالن و درمان با نور ماوراء بنفش (PUVA) است که برای مداوای پسوریازیس، اگزما و دیگر اختلالات پوستی به کار می‌رود. ملانوزیس آلت تناسلی مردان نوعی بیماری واگیردار جنسی نیست - و در واقع نشانه هیچ نوع عفونتی محسوب نمی‌شود.


گزینه‌های درمانی ملانوزیس آلت تناسلی مردان کدامند؟
به طور معمول در مورد ملانوزیس آلت تناسلی مردان هیچ‌گونه درمانی نیاز نیست یا توصیه نمی‌شود. در مورد برخی مردان و پسران، صرف ایجاد اعتماد از سوی پزشک درباره طبیعت بی‌ضر این وضعیت مفید است. برای مثال، دانستن این موضوع مهم است که ملانوزیس آلت تناسلی مردان خوش‌خیم است و مسری نیست.

گزینه‌های برداشتن لک‌ها
اگر کسی بر اثر نمای ظاهری ماکول‌ها بر روی آلت خود ناخشنود باشد، می‌توان وی را به عنوان کاندیدایی برای برداشتن زائدات در نظر گرفت. عمل شامل برداشتن لایه پوستی حاوی رنگدانه بیش از حد و همچنین پیوند پوست و ترمیم پوست برای رسیدن به یک نمای ظاهری قابل قبول و زبری مناسب است. درمان لیزری نیز برای این مورد قابل استفاده است. نوع لیزر شامل لیزر یاقوت Q-سوئیچ است که از یاقوت صناعی و اشعه متمرکز لیزر با پالس کوتاه استفاده می‌کند. این روش برای درمان اختلالات پوستی مرتبط به رنگدانه‌ها متداول است. برای برداشتن کامل زائدات به چند جلسه درمان نیاز خواهد بود.
این اقدام می‌تواند جای زخم‌های کوچکی ایجاد کند، با وجود این درمانی معمولاً ایمن است و اثر سوئی بر آلت تناسلی مرد و کارکرد آن ندارد. مردان باید در مورد تمامی فواید و ریسک‌های این اقدام پیش از انجام آن با پزشک مشورت کنند.


آیا راهی برای پیشگیری از ملانوزیس آلت تناسلی مردان وجود دارد؟
هیچ راهی برای پیشگیری از ملانوزیس آلت تناسلی مردان وجود ندارد. ملانوزیس آلت تناسلی مردان یک وضعیت غیر قابل پیش‌بینی است. به هر حال پزشک می‌تواند یک پرونده تصویری دایمی از عضلات آلت برای بررسی هر گونه تغییرات ایجاد شده در شکل یا اندازه آلت در طول زمان ایجاد کند. با وجود نامحتمل بودن، چنین تغییراتی ممکن است پیامی در مورد ملانوما (ملانوم) باشد، که یکی از اشکال خطرناک سرطان پوست است.


آیا پیامدهایی در مورد ملانوزیس آلت تناسلی مردان مطرحند؟
هیچ پیامد فیزیکی در مورد ملانوزیس آلت تناسلی مردان مطرح نیست. به هر حال وضعیت مورد بحث می‌تواند محرک اضطراب و استرس باشد. اگر این واکنش‌ها بیش از حد جدی شوند، شخص باید در مورد آن با پزشک خویش حول نگرانی‌ها و گزینه‌های درمانی مشورت کند.


دورنما در ملانوزیس آلت تناسلی مردان چیست؟
از آنجا که ملانوزیس آلت تناسلی مردان یک اختلال غیر سرطانی است دورنمای آن بسیار خوب است. در حالی که هیچ شواهدی دال بر اینکه ملانوزیس آلت تناسلی مردان می‌تواند پیش‌علامت ملانوما باشد وجود ندارد، کماکان این وضعیت می‌تواند عامل ایجاد اضطراب شود. هر قدر شخص در این مورد بیشتر بداند و با متخصص پوست خود مشورت کند امکان ایجاد آرامش در پیوند با آن در او بیشتر خواهد شد./ملانوزیس آلت تناسلی مردان: علل، عوامل خطر، درمان و پیشگیری
دکتر دنیل مورل، جیمز رولاند
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Healthline
Penile Melanosis
Medically reviewed by Daniel Murrell, MD —
Written by James Roland —

Updated on September 18, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.