دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شقاق زبان ممکن است دلیل واضحی نداشته باشد،

زبان انسان معمولاً هموار بوده و فاقد شیارهای قابل ملاحظه است. شقاق زبان باعث می‌شود تا شخص دچار یک مورد یا بیشتر شیار قابل توجه در بخش رویی زبان خود گردد. شقاق زبان نه دردناک است و نه مُسری. به هر حال، اختلالاتی مثل زبان جغرافیایی یا گیر کردن غذا لای شیارهای زبان ممکن است دردناک باشند. شقاق زبان اختلالی شایع محسوب می‌شود. تقریباً 50 درصد مردم در ایالات متحد آمریکا دچار این مشکل هستند و تعداد مبتلایان در دیگر کشورهای سراسر دنیا بسیار قابل توجه است. شقاق زبان ممکن است دلیل واضحی نداشته باشد، اما برخی از مردم ممکن است دچار یک اختلال زمینه‌ای باشند که برای از تشخیص خارج شدن آن باید به پزشک مراجعه کنند.

آکنه اصطلاحی با دایره مفهومی گسترده است که طیفی از اختلالات پوست را توصیف می‌کند

آکنه عموماً به عنوان مشکلی مربوط به نوجوانان تلقی می‌شود اما این معضلی است که در تمامی گروه‌های سنی شایع است. تقریباً 50 میلیون نفر در هر بازه زمانی مفروض در ایالات متحد آمریکا دچار آکنه هستند. این بیماری شایع‌ترین اختلال پوستی در سطح کشور محسوب می‌شود. جوش‌ها ممکن است در هر جایی شکل بگیرند با وجود این مقدمتاً بر نواحی دارای بیشترین غدد روغنی تأثیر می‌گذارند. این نواحی صورت و پشت را شامل می‌شود. شکل گرفتن جوش درون گوش نیز ناشایع نیست. جوش گوش را عموماً می‌توان با مداوای خانگی و بدون راهنمایی پزشک درمان کرد.

ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت لوزه‌ها شوند

انواع عفونت ویروسی و عفونت باکتریایی مثل تونسیلیت و گلوی استرپی (گلودرد استرپی) می‌توانند باعث ورم لوزه شوند. بسیاری از این عفونت‌ها خود به خود برطرف می‌گردند اما عفونت‌های باکتریایی شدید ممکن است به درمان با آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشند. ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت لوزه‌ها شوند، که این ممکن است باعث ورم و اکسودات شود - روکشی خاکستری رنگ که روی لوزه‌ها کشیده می‌شود. علایم دیگر می‌تواند شامل سردرد، تب، خستگی مفرط، بوی بد نفس، و بی‌اشتهایی باشد. امکان یک‌طرفه یا دوطرفه بودن ورم گردن بر مبنای درگیر شدن یک لوزه یا بیشتر وجود دارد.

خونریزی ظاهراً نشأت گرفته از گلو ممکن است منشأ آن در ناحیه گلو یا حتی سیستم تنفسی نباشد

خونریزی گلو ممکن است بر اثر مشکلات خفیف مثل خراشیدگی یا عفونت یا به علل جدی‌تری که نیاز به مراقبت پزشکی دارند بروز کند. خونریزی ظاهراً نشأت گرفته از گلو ممکن است منشأ آن در ناحیه گلو یا حتی سیستم تنفسی نباشد. برای مثال این خونریزی ممکن است در دستگاه گوارش شکل گرفته باشد. اگر کسی همراه سرفه خون بالا بیاورد - و علت آن آشکارا یک مورد جراحت خفیف مثل گاز گرفتن زبان یا داخل گونه نباشد - این خونریزی نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

کوری دماغی (کوردماغی) یک اتفاق طبیعی و موقتی انطباق بدن شما است

تصور کنید همسایه جدیدی تازه به ساختمان مجاور نقل مکان کرده است. یک روز عصر، همسایه تازه شما و دیگر همسایگان را به شام دعوت می‌کند. وقتی وارد خانه همسایه می‌شوید بوی دو سگ همسایه بلافاصله مشام شما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این اثناء چنین به نظر می‌رسد که همسایه جدید متوجه قضیه نیست یا برایش اهمیتی ندارد. با گذشت زمان چنین به نظر می‌رسد که بوی سگ‌ها برای شما نیز کمتر محسوس است. آنچه شما اکنون تجربه کرده‌اید کوری دماغی نامیده می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بوهای اطراف شما کمتر محسوس یا حتی غیر قابل شناسایی می‌شوند.

اختلال عملکرد کریکوفارنژیال مشکلی نسبتاً نادر است

فرد مبتلاء به اختلال عملکرد کریکوفارنژیال ممکن است با دشواری بلع یا احساس اینکه چیزی به گلوی وی چسبیده است مواجه شود. علت آن عدم باز شدن کامل اسفنکتر مری است. درمان شامل ورزش، جراحی و تزریق بوتاکس است. اختلال عملکرد کریکوفارنژیال مشکلی نسبتاً نادر است. این بیماری به عضله سقف گلو به نام عضله کریکوفارنژیال (CPM) لطمه می‌زند. این وضعیت باعث مشکلاتی در مورد اسفنکتر ازوفاژیال فوقانی (UES) می‌شود. UES سوپاپی در قسمت بالای مری است، لوله‌ای که گلو را به معده متصل می‌کند. عضله کریکوفارنژیال معمولاً تا زمان انجام عمل بلع بسته می‌ماند. اگر کسی دچار اختلال عملکرد کریکوفارنژیال باشد عضله کریکوفارنژیال برای ایجاد امکان ورود غذا به مری شل نمی‌شود.

آماس دروغگویی به صورت برآمدگی‌های متورم قرمز یا سفید رنگ روی زبان ظاهر می‌شوند

آماس دروغگویی برآمدگی‌های کوچک قرمز یا سفید رنگی هستند که روی زبان ظاهر می‌شوند. این برآمدگی‌ها ممکن است دردناک و ناراحت کننده باشند. حتی با وجودی که آنها به سرعت ظاهر می‌گردند به طور معمول در طول چند روز و اغلب بدون نیاز به درمان برطرف می‌شوند. نام پزشکی آماس دروغگویی پاپیلیت زبانی گذرا است، اما این اختلال پس از شیوع این افسانه که آنها بر اثر دروغ گفتن بروز می‌کنند "آماس دروغگویی" نام گرفتند.

مقالات دیگر...