دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در بیشتر موارد درد و ناراحتی همراه اختلالات TMJ موقتی است

مفصل تمپورومندیبولار (TMJ) مثل یک لولای کشویی عمل کرده، استخوان فک را به جمجمه متصل می‌کند. انسان در هر سمت فک خود یک مفصل دارد. اختلالات TMJ - یک نوع اختلال تمپورومندیبولار یا TMD - می‌تواند باعث ایجاد درد مفصل فک و عضلات کنترل کننده حرکت فک شود. در اغلب اوقات تعیین علت دقیق اختلالات TMJ دشوار است. درد ممکن است بر اثر ترکیبی از عوامل مثل ژنتیک، ارتریت یا آسیب دیدگی فک ایجاد شود. برخی از مردم که دچار درد فک هستند در عین حال عادت به دندان قروچه (بروکسیزم) دارند، اگرچه ممکن است بروکسیزم بر اثر عادت انجام شود و شخص دچار این عادت هرگز به اختلالات TMJ مبتلاء نگردد. در بیشتر موارد درد و ناراحتی همراه اختلالات TMJ موقتی است و می‌توان آن را از طریق خودمراقبتی یا درمان‌های غیر جراحی تسکین داد. 

تومورهای بینی و فرابینی هنگامی ایجاد می‌شوند که یک جهش ژنتیکی سلول‌های سالم و نرمال را به سلول‌های غیر نرمال تبدیل می‌کند.

تومورهای بینی و تومورهای فرابینی [تومورهای پارانازال] توده‌هایی هستند که در معبر محدوده بینی و اطراف آن شروع به رشد می‌کنند. آغاز رشد تومورهای بینی در حفره بینی صورت می‌گیرد. تومور فرابینی در دهلیزهای پر از هوای اطراف بینی به نام سینوس‌های پارانیزال (پارانازال) شکل می‌گیرد. تومورهای بینی و تومورهای فرابینی ممکن است غیر سرطانی (خوش‌خیم) یا سرطانی (بدخیم) باشند. چند نوع مختلف تومورهای بینی و فرابینی وجود دارد. نوع تومور مبتلابه هر بیمار تعیین کننده انتخاب بهترین گزینه درمانی برای وی خواهد بود.

در صورتی که خونریزی بیش از 30 دقیقه ادامه یابد یا با علایم دیگری مثل درد قفسه سینه همراه باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند

خونریزی بینی هنگامی بروز می‌کند که رگ‌های خونی داخل بینی پاره شده و خون به بیرون از آنها جریان می‌یابد. در پاسخ به این آسیب، بدن یک لخته خون در بینی ایجاد می‌کند. بدن این کار را برای کاهش نشت خون و ترمیم صدمه وارد شده به رگ‌ها انجام می‌دهد. خونریزی بینی بسیار شایع بوده و به ندرت خطرناک است. لخته خون شکل گرفته از نظر اندازه متفاوت بوده به میزان خون موجود بستگی دارد. لخته خون مزبور ممکن است با بیرون کشیدن بافت‌ها از بینی از آن خارج شود اما می‌تواند زمان طولانی‌تری در آنجا بماند. این امکان وجود دارد که پس از توقف خونریزی بینی بتوان لخته خون مورد بحث را با فین کردن ملایم از آن خارج کرد.

بیماری حرکت [ناخوشی حرکت] یک اختلال بسیار شایع گوش داخلی است

حرکت به واسطه مسیرهای مختلف سیستم عصبی شامل گوش داخلی، چشم‌ها و بافت‌های سطح بدن توسط مغز حس می‌شود. وقتی بدن در حال حرکت ارادی است، برای مثال در هنگام راه رفتن، ورودی تمامی مسیرها توسط مغز هماهنگ می‌گردد. علایم بیماری حرکت زمانی بروز می‌کند که سیستم عصبی مرکزی پیام‌های متناقضی از سیستم‌های حسی دریافت می‌کند: گوش داخلی، چشم‌ها، گیرنده‌های فشار در پوست، و گیرنده‌های حسی عضله و مفصل. به عنوان مثال، اگر شخص درون قایق یا اتومبیل نشسته باشد (و از پنجره بیرون را تماشا نکند)، گوش داخلی حرکت مزبور را به شکل حرکت بالا و پایین، و چپ و راست حس می‌کند، حال آنکه چشم‌ها یک چشم‌انداز ایستا می‌بینند، چنان که انگار اساساً حرکتی در کار نیست.

سوزش گلو یک نشانه شایع عفونت و دیگر اختلالات زیربنایی پزشکی است

سوزش گلو یک نشانه شایع عفونت و دیگر اختلالات زیربنایی پزشکی است. سوزش گلو ممکن است به تنهایی یا در کنار دیگر علایم بروز نماید. در بسیاری از موارد شخص می‌تواند سوزش گلو را در محیط خانه درمان کند. استراحت زیاد و نوشیدن مایعات فروان کلید ریکاوری محسوب می‌شوند. بسیاری عفونت‌ها و دیگر اختلالات شامل سرماخوردگی، تونسیلیت و GERD می‌توانند باعث ایجاد حس سوزش در گلو شوند. مردم باید با مرطوب نگه داشتن گلو و دیگر درمان‌های خانگی درد را آرام کنند. اگر علایم شدید باشد یا اگر مداوای خانگی در طول چند هفته برای رفع علایم کافی نباشد، مردم باید برای تشخیص و درمان کامل به پزشک مراجعه کنند

بیشتر مردم دچار این اختلال به فارنژیت مبتلاء هستند

برآمدگی یا توده ته گلو ممکن است متورم و سفت به نظر برسد. برخی مردم این علامت را به علت نمای ظاهری آن قلوه‌‌سنگ گلو می‌نامند. بیشتر مردم دچار این اختلال به فارنژیت مبتلاء هستند، که باعث می‌شود گلو متورم، دردناک و آزرده شود. اختلالات متعددی می‌توانند فارنژِیت ایجاد کنند اما این اختلال عمدتاً بر اثر یک عفونت باکتریایی یا ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی ایجاد می‌شود. در 60 تا 90 درصد موارد عفونت‌های ویروسی مسبب فارنژیت هستند. انواع دیگر ویروس مثل ویروس آبله مرغان، هرپس، خناق، و مونو، گاهی از اوقات باعث این ورم و ایجاد قلوه‌‌سنگ گلو می‌شوند.

موم گوش یا سرومن یک ماده طبیعی است که گوش برای کمک به محافظت از کانال و پرده گوش تولید می‌کند

موم گوش یا سرومن یک ماده طبیعی است که گوش برای کمک به محافظت از کانال و پرده گوش تولید می‌کند. موم گوش نقشی حیاتی در سلامت گوش بازی می‌کند. موم گوش به خارج کردن مواد زائد از کانال گوش کمک کرده مانع از نفوذ عمقی ذرات و اجرام خارجی به درون گوش می‌شود و حتی به محافظت در برابر میکرب‌ها کمک می‌کند. گوش‌ها در عین حال تا حدودی خودتنظیم‌کننده هستند. بر مبنای حرکات مربوط به حرف زدن و جویدن و همچنین شکل خود گوش موم گوش به شکل طبیعی رو به بالا حرکت کرده و از گوش خارج می‌شود. موم گوش کهنه در نهایت از کانال گوش بالا آمده و به شکل طبیعی از گوش خارج می‌شود و مواد زائد و پوست مرده را به همراه خود خارج می‌کند.

مقالات دیگر...