دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در صورتی که خونریزی بیش از 30 دقیقه ادامه یابد یا با علایم دیگری مثل درد قفسه سینه همراه باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند

خونریزی بینی هنگامی بروز می‌کند که رگ‌های خونی داخل بینی پاره شده و خون به بیرون از آنها جریان می‌یابد. در پاسخ به این آسیب، بدن یک لخته خون در بینی ایجاد می‌کند. بدن این کار را برای کاهش نشت خون و ترمیم صدمه وارد شده به رگ‌ها انجام می‌دهد. خونریزی بینی بسیار شایع بوده و به ندرت خطرناک است. لخته خون شکل گرفته از نظر اندازه متفاوت بوده به میزان خون موجود بستگی دارد. لخته خون مزبور ممکن است با بیرون کشیدن بافت‌ها از بینی از آن خارج شود اما می‌تواند زمان طولانی‌تری در آنجا بماند. این امکان وجود دارد که پس از توقف خونریزی بینی بتوان لخته خون مورد بحث را با فین کردن ملایم از آن خارج کرد.

بیشتر مردم دچار این اختلال به فارنژیت مبتلاء هستند

برآمدگی یا توده ته گلو ممکن است متورم و سفت به نظر برسد. برخی مردم این علامت را به علت نمای ظاهری آن قلوه‌‌سنگ گلو می‌نامند. بیشتر مردم دچار این اختلال به فارنژیت مبتلاء هستند، که باعث می‌شود گلو متورم، دردناک و آزرده شود. اختلالات متعددی می‌توانند فارنژِیت ایجاد کنند اما این اختلال عمدتاً بر اثر یک عفونت باکتریایی یا ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی ایجاد می‌شود. در 60 تا 90 درصد موارد عفونت‌های ویروسی مسبب فارنژیت هستند. انواع دیگر ویروس مثل ویروس آبله مرغان، هرپس، خناق، و مونو، گاهی از اوقات باعث این ورم و ایجاد قلوه‌‌سنگ گلو می‌شوند.

موم گوش یا سرومن یک ماده طبیعی است که گوش برای کمک به محافظت از کانال و پرده گوش تولید می‌کند

موم گوش یا سرومن یک ماده طبیعی است که گوش برای کمک به محافظت از کانال و پرده گوش تولید می‌کند. موم گوش نقشی حیاتی در سلامت گوش بازی می‌کند. موم گوش به خارج کردن مواد زائد از کانال گوش کمک کرده مانع از نفوذ عمقی ذرات و اجرام خارجی به درون گوش می‌شود و حتی به محافظت در برابر میکرب‌ها کمک می‌کند. گوش‌ها در عین حال تا حدودی خودتنظیم‌کننده هستند. بر مبنای حرکات مربوط به حرف زدن و جویدن و همچنین شکل خود گوش موم گوش به شکل طبیعی رو به بالا حرکت کرده و از گوش خارج می‌شود. موم گوش کهنه در نهایت از کانال گوش بالا آمده و به شکل طبیعی از گوش خارج می‌شود و مواد زائد و پوست مرده را به همراه خود خارج می‌کند.

سندرم دهان سوزان اصلاح پزشکی برای سوزش ادامه‌دار (مزمن) یا مکرر دهان بدون وجود علت آشکار است

سندرم دهان سوزان اصلاح پزشکی برای سوزش ادامه‌دار (مزمن) یا مکرر دهان بدون وجود علت آشکار است. این وضعیت ناراحت کننده ممکن است مبتلابه زبان، لثه‌ها، لب‌ها، داخل گونه‎ها، سقف دهان یا قسمت‌های گسترده‌ای از کل دهان شود. حس سوزش ممکن است شدید باشد چنان که گویی داخل دهان آب جوش ریخته شده است. سندرم دهان سوزان معمولاً به صورت ناگهانی بروز می‌کند اما این امکان وجود دارد که به شکل تدریجی و به مرور زمان ایجاد شود. بدبختانه علت مشخص ایجاد آن را اغلب نمی‌توان معین کرد. اگرچه این موضوع درمان آن را با چالش بیشتری مواجه می‌کند، همکاری با پزشک می‌تواند به کاهش علایم کمک کند.

بیماری حرکت [ناخوشی حرکت] یک اختلال بسیار شایع گوش داخلی است

حرکت به واسطه مسیرهای مختلف سیستم عصبی شامل گوش داخلی، چشم‌ها و بافت‌های سطح بدن توسط مغز حس می‌شود. وقتی بدن در حال حرکت ارادی است، برای مثال در هنگام راه رفتن، ورودی تمامی مسیرها توسط مغز هماهنگ می‌گردد. علایم بیماری حرکت زمانی بروز می‌کند که سیستم عصبی مرکزی پیام‌های متناقضی از سیستم‌های حسی دریافت می‌کند: گوش داخلی، چشم‌ها، گیرنده‌های فشار در پوست، و گیرنده‌های حسی عضله و مفصل. به عنوان مثال، اگر شخص درون قایق یا اتومبیل نشسته باشد (و از پنجره بیرون را تماشا نکند)، گوش داخلی حرکت مزبور را به شکل حرکت بالا و پایین، و چپ و راست حس می‌کند، حال آنکه چشم‌ها یک چشم‌انداز ایستا می‌بینند، چنان که انگار اساساً حرکتی در کار نیست.

گره‌های لنفاوی پری‌اوریکولار نقشی حیاتی در سیستم ایمنی بدن ایفاء می‌کنند

گره‌های لنفاوی پری‌اوریکولار درست جلو گوش‌ها قرار دارند. این گره‌های کوچک نقشی حیاتی در سیستم ایمنی بدن ایفاء می‌کنند. بدن انسان دارای حدود 600 غده کوچک به نام گره‌ لنفاوی است که نقشی اساسی در عملکرد سیستم ایمنی بر عهده دارند. شبکه‌ای از عروق موسوم به سیستم لنفاوی به گره‌های لنفاوی متصل هستند. عروق لنفی مایع اضافی را از بافت‌های بدن گرفته و آن را به گره‌های لنفی مجاور هدایت می‌کنند. گره‌های لنفاوی حامل سلول‌های ایمنی هستند که باکتری‌ها، ویروس‌ها، و سلول‌های آسیب دیده درون مایع را کشف و نابود می‌کنند.

پارگی پرده گوش اغلب در طول چند ماه خود به خود برطرف می‌شود

پرده گوش، که غشاء تیمپانیک نیز نامیده می‌شود، بافت نازکی است که کانال گوش را از گوش میانی جدا می‌کند. پارگی پرده گوش بروز پارگی در این بافت است. این وضعیت به نام‌های سوراخ شدگی پرده گوش یا سوراخ شدن غشاء تیمپانیک نیز شناخته می‌شود. فرد دچار پارگی پرده گوش ممکن است موارد زیر را تجربه کند: گوش درد شدید، که که ممکن است به شکل ناگهانی برطرف گردد، از دست دادن شنوایی در گوش آسیب دیده، ترشح از گوش که ممکن است به خون آغشته باشد، وزوز یا زنگ زدن گوش، احساس انسداد در گوش، سرگیجه یا از دست دادن تعادل، تهوع

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.