دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گلوبوس حنجره - این چه حسی است؟

 تیروئید بزرگ یا متورم، کیست، توده‎های خوش‌خیم، تودۀ سرطانی، ضایعۀ مخاطی، دیسفاژی، ادینوفاژی

هیچ داروی خاص یا تغییرات مربوط به سبک زندگی برای درمان گلوبوس حنجره وجود ندارد

مقالات گوش، حلق و بینی

• زاؤن ویلینز، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هامیک رادیان


حس مدام اینکه چیزی راه گلو را سد کرده است گلوبوس حنجره یا حس گلوبوس نامیده می‌شود.
گلوبوس حنجره با عمل بلع یا تنفس فعل و انفعالی ندارد، اما می‌تواند کاملاً آزاردهنده باشد. این حس در عین حال می‌تواند به اضطراب قابل توجهی در مورد سلامت منجر شود زیرا مردم دچار این حس ممکن است نگران این باشند که دارند خفه می‌شوند یا در شرایط خفگی بسر می‌برند.


مطالب این مقاله:
• حس گلوبوس چیست؟
• علل گلوبوس حنجره
• اختلالات مشابه و مرتبط
• گلوبوس حنجره چقدر شایع است؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• درمان گلوبوس حنجره


گلوبوس حنجره چیست؟
گلوبوس حنجره باعث می‌شود که گلو بخشاً دچار احساس انسداد شود. مردم دچار این حس اغلب آن را به وجود یک توده در گلو تشبیه می‌کنند. برخی دیگر آن را به عنوان احساس خراش، خفگی، تنش، یا شبیه به اینکه قرصی به گلویشان چسبیده است تشبیه می‌نمایند.
این حس دردناک نیست اما می‌تواند آزاردهنده باشد. یک تفاوت بنیادی میان گلوبوس حنجره و دیگر مشکلات گلو این است که در فرد دچار گلوبوس حنجره هیچ تودۀ واقعی در گلوی وی وجود ندارد.
گلوبوس حنجره با دیسفاژی متفاوت است، که دشواری بلع محسوب می‌شود. به هر جهت، برخی افراد دچار گلوبوس حنجره ممکن است خبر از دشواری بلع در مورد خود بدهند یا در این مورد نگران باشند که بلع غذا می‌تواند سبب خفگی آنها شود.
بسیاری از مردم دچار گلوبوس حنجره متوجه می‌شوند که علایم این اختلال پس از نوشیدن مایعات و گاهی اوقات پس از خوردن غذا موقتاً رفع می‌شود.
اضطراب و علایم روان‌شناختی می‌توانند سبب گلوبوس حنجره شوند. این اختلال زمانی گلوبوس هیستریک نامیده می‌شد، و دکترهای به قدمت عصر بقراط گمان می‌کردند که افراد دچار تجربۀ علایم مورد بحث مبتلا به اختلال "هیستریک" هستند.
اکنون پزشکان این را می‌دانند که حس گلوبوس می‌تواند هم دلایل روان‌شناختی و هم علل فیزیکی داشته باشد و مردم در مورد حس مبتلابۀ خود جعل یا تمارض نمی‌کنند - حتی اگر هیچ علت فیزیکی نیز وجود نداشته باشد.

علل گلوبوس حنجره
دکتر ممکن است زمانی به تشخیص ابتلا فرد به گلوبوس حنجره برسد که هیچ علامتی از وجود غده یا توده یا چیزی گیر کرده در گلوی فرد مشاهده نشود. در بسیاری موارد، دکتر قادر به یافتن هیچ علت خاصی برای این حس نیست. اغلب اوقات، گلوبوس حنجره به علت التهاب‌های کوچک در گلو یا در قسمت عقب دهان رخ می‌دهد.
عضلات گلو و غشاهای مخاطی ممکن است در صورت خشکی گلو دچار احساس فشار شوند، که این باعث پدید آمدن این حس می‌شود که گویی چیزی به گلو چسبیده است. داروها و برخی اختلالات پزشکی می‌توانند سبب بروز خشکی گلو شوند.
یکی از شایع‌ترین علل خشکی گلو بلع مکرر به علت اضطراب است. از آنجا که برخی از مردم به حس گلوبوس با تکرار مکرر عمل بلع پاسخ می‌دهند، اضطراب در مورد حس گلوبوس می‌تواند باعث تشدید علایم آن شود.
دیگر علل بالقوۀ این التهاب عبارتند از:
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD):  نوعی از ریفلاکس اسید اسـت که در آن محتویات معدۀ فرد به مری و گاهی از اوقات به گلو برمی‌گردد. التهاب ناشی از اسید می‌تواند سبب گلوبوس حنجره شود. GERD همچنین می‌تواند سبب اسپاسم عضلانی شود که محرک بروز این احساس می‌شود که انگار شیئی در گلو گیر کرده است.
• مشکلات سلامت روانی یا تغییرات خلقی: در برخی از مردم اختلالات اضطراب و افسردگی محرک بروز گلوبوس حنجره می‌شود. برخی دیگر از مردم در هنگام دچار شدن به نوسان خلق یا حالت ممکن است موقتاً احساس کنند که چیزی مثل توده در گلوی آنها وجود دارد.
• اختلالات عضلانی اسکلتی: مردم دچار برخی اختلالات اسکلتی عضلانی مثل میاستنی گراویس و میوتونیا (میوتونی)، ممکن است دچار مشکلاتی در عضلات گلو شوند که سبب حس گلوبوس می‌‌شود.
• ائزوفاژی ائوزینوفیلیک: نوعی التهاب مزمن در مری است که به طور معمول بر اثر آلرژی رخ می‌دهد.
• دیورتیکولوم زینکر: این یک تودۀ بافتی در دیوار گلو است.
GERD و اضطراب با فاصله از دیگر علل شایع‌ترین دلایل گلوبوس حنجره محسوب می‌شوند. به ندرت توده‌ای در گلو به علت غده یا زخم در گلو است. این غده‌ها که اغلب اوقات غیر سرطانی هستند شامل موارد زیرند:
• تیروئید بزرگ یا متورم
کیست یا دیگر توده‌های خوش‌خیم
• یک تودۀ سرطانی
• یک ضایعۀ مخاطی
ضایعات مخاطی ممکن است ناشی از تروما باشند مثل بلعیدن یک شیء بزرگ یا به علت وجود اولسرهایی در قسمت عقب گلو.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
برآمدگی یا توده ته گلو چه علتی دارد؟


اختلالات مشابه و مرتبط
یک اختلال مرتبط یعنی دیسفاژی سبب بروز مشکل بلع می‌شود. مردم دچار دیسفاژی ممکن است دچار این احساس شوند که انگار توده‌ای در گلویشان وجود دارد، اما اغلب افراد مبتلا به گلوبوس حنجره دچار دیسفاژی نیستند.
ادینوفاژی، اصطلاحی که برای بلع دردناک به کار می‌رود نیز می‌تواند سبب دشواری بلع شود. مردم دچار گلوبوس حنجره در هنگام بلع دچار مشکل درد نمی‌شوند.
گهگاه افـرادی که اشیاء بزرگی را می‌بلعند بخشی از چیزی که بلعیده‌اند در گلویشان باقی می‌ماند؛ یا گاهی از اوقات یک شیء بزرگ می‌تواند باعث خراشیده شدن بخشی از گلو شود. در هر دو مورد، مردم ممکن است در قسمت انتهای گلوی خود دچار حس گرفتگی شوند.
اشیائی که پس از بلعیده شدن به گلو می‌چسبند می‌توانند حرکت کرده و تنفس کردن را دشوار کنند، بنابراین افرادی که پس از حالت خفگی دچار گلوبوس حنجره می‌شوند باید در پی  مراقبت پزشکی باشند.

گلوبوس حنجره چقدر شایع است؟
گلوبوس حنجره یک علامت پزشکی شایع است، و به عنوان اقلیتی قابل توجه از علایم گزارش شده به متخصصان گوش و حلق و بینی لحاظ می‌شود.
یک تخمین عنوان می‌کند که 4 درصد مردم مراجعه کننده به کلینیک‌ گوش و حلق و بینی دچار گلوبوس حنجره هستند. در حدود 78 آنهایی که به کلینیک‌های غیر گوش و حلق و بینی برای دریافت خدمات پزشکی مراجعه می‌کنند نیز ممکن است دچار گلوبوس حنجره باشند.
این احساس که ممکن است تودۀ بزرگی در بدن باشد هراس‌آور است، و مردم دچار گلوبوس حنجره شاید بیش از دیگرانی که دارای علایم دیگری در خود هستند، به دنبال مراقبت‌های پزشکی می‌روند. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، علت جدی نیست، و ایجاد اطمینان مجدد در این مورد همۀ آن چیزی است که فرد نیاز دارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مگر در مواردی که گلوبوس حنجره در پی حالت خفگی به وجود می‌آید کار درست‌تر آن است که فرد منتظر باشد تا ببیند که علایم به خودی خود رفع می‌شوند یا خیر.
افرادی که پیشتر دچار گلوبوس حنجره شده و به دنبال مراقبت پزشکی رفته‌اند، نیاز نیست به دکتر مراجعه کنند مگر اینکه علایم شدید، و به شکل ملاحظه‌ای متفاوت از علایم قبلی و دردناک باشد.
مردم باید برای گلوبوس حنجره به پزشک مراجعه کنند اگر که علایم این اختلال با موارد زیر همراه باشد:
• درد در گردن و گلو
کاهش وزن
• بروز ناگهانی علایم بعد از 50 سالگی
استفراغ
• دشواری بلع
• احساس درد در هنگام بلع
• احساس خفگی در هنگام بلع
• احساس ضعف در عضلات گردن یا نقاط دیگر بدن
• توده‌ای که بتوان آن را در اطراف گلو یا گردن دید یا حس کرد
• در صورت بدتر شدن علایم به صورت پیشرونده
• علایمی که نشان از وجود عفونت یا دیگر مشکلات جدی سلامت دارند مثل تب یا ورم گره‌های لنفی

درمان گلوبوس حنجره
هیچ داروی خاص یا تغییرات مربوط به سبک زندگی برای درمان گلوبوس حنجره وجود ندارد. همچنین، مردمی که پیشتر دچار گلوبوس حنجره شده‌اند ممکن است مجدداً دچار آن شوند، به ویژه در زمان استرس.
وقتی که گلوبوس حنجـره به علت دیگر اختلالات پزشکی بروز می‌کند، درمان اختلالات مزبور می‌تواند باعث رفع گلوبوس حنجره شود. برای مثال، استفاده از آنتی‌‌اسیدها و تغییرات سبک زندگی می‌تواند در مورد گلوبوس حنجرۀ مرتبط به GERD کمک کننده باشد.


Source:
Medical News Today
Globus pharyngeus: What is this sensation?
Last reviewed Fri 28 July 2017
By Zawn Villines
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

تمرین بازیابی از حافظه در موقعیت‌های استرس‌زا محافظت می‌کند

نظرات (8)

  1. حامد

سلام دقیقا مطلب بالا خیلی دقیق بود ازکسایی که به این بیماری دچارند مثل من دکتر نرید به هیچ وجه خودش درمان میشه زمان بره اما خوب میشه مسافرت بهترین درمانه ...

  پیوست ها
 
  1. سپهر    حامد

سلام من بعد از یه مدت اضطراب اینطوری شدم به ماهه اینطوری هستم چیکار کنم رفع شه
جواب. اگر وضعیت نتیجه اضطراب بوده باشد عموماً با رفع آن برطرف خواهد شد. در صورتی که با حفظ آرامش و گذشت زمان برطرف نشود باید به پزشک مراجعه کنید.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. مريم

من حدود يك هفتست اينطوريم چيكار بايد كرد

  پیوست ها
 
  1. پناهی

با سلام
الان چند وقتی هستش که من همین حالت را دارم یعنی میاد میره مخصوصا شبها که میخوابم یک حالت خفگی و تنگی بهم دست میداد احساس میکردم گلوم و گوش چپم عفونت پیدا کرده . به حدی عرق سرد از بدنم مخصوصا پشت سر و پیشانیم میرفت که کاملا احساس بدی بهم...

با سلام
الان چند وقتی هستش که من همین حالت را دارم یعنی میاد میره مخصوصا شبها که میخوابم یک حالت خفگی و تنگی بهم دست میداد احساس میکردم گلوم و گوش چپم عفونت پیدا کرده . به حدی عرق سرد از بدنم مخصوصا پشت سر و پیشانیم میرفت که کاملا احساس بدی بهم دست میداد.بی خواب میشدم و این در طول روز به شدت مرا اذیت می کرد حتی دچار اسپاسم عضلانی هم شده بودم به حدی که احساس کردم یا دارم سکته مغزی میزنم یا قلبی سمت چپ بدنم کاملا سرد و کرخ شده بود. گلوی خشک و بلع‌های متوالی به امید باز شدن و رد شدن گرفتگی گلو دیگر خسته ام کرده بود. از ترس بیماری کورونا هم دکتر نمی‌رفتم تا اینکه به یکی از دوستان که پسرش دانشجوی پزشکیه زنگ زدم و موضوع را مطرح کردم ایشون هم داروی آنتی‌اسیدی رو پیشنهاد کرد و من با همین دارو کم کم از شر این حس ناخوشاین نجات پیدا کردم. با تشکر از محبت شما

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .    پناهی

سلام لطفا اسم دارو رک بگید????
جواب. در متن مقاله نامی از دارو نیست و ما به هر دلیل چیزی از خودمان به مقاله بندیل نمی‌کنیم چون چنین کاری خلاف تعهد اخلاقی و علمی است.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. پناهی

مطالب بسیار مفیدی بودن واقعا از محبتتون بی‌اندازه ممنون

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. مجید

من الان دو هفتس همچین احساسی دارم انگار ی چیزی به گلوم چسبیده هیچ دردی هیچ سرفه‌ای و هیچ علایم دیگه‌ای نداره فقط احساس میکنم چیزی تو گلومه

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. Y.p

من چن ساله ‌ ک این جوری هستم دکتر رفتم قرص داد برای رفع اسپاسم اما تاثیر نداره چیکارکنم
جواب. اگر مقاله مرتبط به بحث گلوبوس را دقیقاً مطالعه کرده باشید علل مختلفی برای ایجاد آن مطرح شده است. بنابراین در ابتدا باید علت مرتبط به شما مشخص گردد....

من چن ساله ‌ ک این جوری هستم دکتر رفتم قرص داد برای رفع اسپاسم اما تاثیر نداره چیکارکنم
جواب. اگر مقاله مرتبط به بحث گلوبوس را دقیقاً مطالعه کرده باشید علل مختلفی برای ایجاد آن مطرح شده است. بنابراین در ابتدا باید علت مرتبط به شما مشخص گردد. اگر علت ریشه ذهنی، روانی یا عصبی داشته باشد (مواردی مثل اضطراب، استرس، و...)، گلوبوس به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد شده است پس ابتدا باید علت مشخص شده برطرف گردد. در برخی موارد نیز این اختلال درمان مشخصی ندارد!

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.