دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اختلال عملکرد لوله اوستاش (استاش) - علل، علایم، و درمان

شیپور اوستاش، لوله اوستاش، اختلال لوله اوستاش، گوش میانی، پرده صماخ، شمع گوش، ارتفاعات، تغییر فشار، عفونت گوش میانی،

FDA هیچ شواهد قابل اعتمادی در مورد مؤثر بودن شمع‎های گوش در مورد اختلال عملکرد لوله اوستاش نیافته است. شمع‎های گوش درمان توصیه شده‎ای برای هیچ‎یک از علایم مرتبط به گوش نیستند.

مقالات گوش، حلق و بینی

• جون جانسون، دکتر کارن ریچاردسون گیل
• ترجمه محمدقاسم رافعی

لوله اوستاش (که به نام شیپور اوستاش نیز خوانده می‎شود) از گوش میانی تا پشت بینی و گلو ادامه دارد. اگر این لوله مسدود یا عفونی شود، این وضعیت می‎تواند به اختلال عملکرد لوله اوستاش منجر گردد. 
علل مختلفی برای اختلال عملکرد لوله اوستاش وجود دارد، و برخی عوامل می‎توانند فرد را در معرض خطر ابتلا به این اختلال قرار دهند. اختلال عملکرد لوله اوستاش اغلب اوقات به سادگی در محیط خانه قابل درمان است، اگرچه مداومت علایم این اختلال فرد را نیازمند مراجعه به پزشک می‌کند.
مطالب این مقاله:
• لوله‎ اوستاش (استاش) چیست؟
• چه چیز سبب اختلال عملکرد لوله اوستاش می‎شود؟
• ریسک فاکتورها
• علایم
• تشخیص
• درمان
• دورنما

لوله‎ اوستاش چیست؟
لوله‎های اوستاش مجراهایی در دو طرف صورت هستند که از پشت بینی و قسمت فوقانی گلو به گوش میانی می‎رسند. آنها در اغلب اوقات به حالت بسته باقی می‎مانند اما وقتی فردی عمل بلع، جویدن، یا خمیازه کشیدن انجام می‎دهد، باز می‎شوند.
لوله‎های اوستاش به تنظیم فشار گوش و تخلیۀ مایعات از گوش میانی کمک کرده و آنها را برای دفع شدن به گلو می‎رانند.
مجاری یا کانال‎های این لوله‎ها کوچک هستند بنابراین انسداد  آنها به دلایل مختلف امکان‌پذیر است. انسداد لوله‎های مزبور می‎تواند سبب ایجاد ناراحتی و مشکلات شنوایی شود، و به هریک از این علایم به عنوان اختلال عملکرد لوله اوستاش ارجاع داده می‎شود.

چه چیز سبب اختلال عملکرد لوله اوستاش می‎شود؟
اختلال عملکرد لوله اوستاش پوشش‎دهندۀ طیف گسترده‎ای از علایم است و علل بالقوه متعددی دارد. آلرژی‎های فصلی و بیماری‎هایی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی که در این ناحیه التهاب ایجاد می‎کنند از علل شایع اختلال عملکرد لوله اوستاش محسوب می‎شوند.
عفونتسینوس نیز  می‎تواند محرک اختلال عملکرد لولۀ اوستاش شود زیرا عفونت سینوس سبب بروز التهاب در لوله‎های اوستاش یا پر شدن آنها با مخاط می‎شود. عفونت‎های جدی‎تر نیز می‎توانند سبب اختلال عملکرد لوله اوستاش شوند.
تغییرات سادۀ محیط زندگی یا فشار هوا نیز می‎تواند محرک اختلال عملکرد لوله اوستاش گردد. رفتن به ارتفاعات یا کوه یا نشستن در هواپیما می‎تواند سبب اختلال عملکرد لوله اوستاش شود، و حتی بالا رفتن با آسانسور در ساختمان‎های بلند برای دچار شدن فرد به این علایم ناخوشایند کفایت می‎کند.

ریسک فاکتورها
بروز اختلال عملکرد لوله اوستاش شایع است اما برخی از مردم بیش از دیگران دچار این وضعیت می‎شوند. مردمی که سیگار می‎کشند در ریسک بالاتری برای ابتلا به اختلال عملکرد لوله اوستاش قرار دارند، زیرا سیگار به تارهای ظریف موجود در گلو و گوش میانی آسیب می‎زند.
افراد چاق نیز ممکن است بیش از دیگران در معرض تجربه کردن اختلال عملکرد لوله اوستاش باشند. دلیلش آن است که تجمع بافت چربی می‎تواند در اطراف لوله‎های اوستاش شکل بگیرد، که امکان انسداد در آنها را افزایش می‎دهد.
افراد دچار آلرژی نیز ممکن است در موارد بیشتری دچار اختلال عملکرد لوله اوستاش شوند زیرا آلرژی‎ها می‎توانند سبب افزایش مخاط و احتقان شوند.
اقدام به برخی فعالیت‌ها نیز ممکن است فرد را در خطر تغییرات فشار قرار دهد که محرک علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش محسوب می‎شود. این فعالیت‎ها مواردی مشابه فهرست زیر را در بر می‎گیرد:
• پیاده‎روی در مناطق مرتفع
• صخره‎نوردی
• اسکی یا اسنوبورد سواری
• غواصی
کودکان نیز در ریسک بالاتری برای ابتلا به اختلال عملکرد لوله اوستاش قرار دارند زیرا لوله‎های اوستاش گوش کودکان بسیار کوچک‎تر از بزرگسالان است و بنابراین احتمال انسداد آنها با مخاط یا جرم بیشتر  است. سیستم ایمنی کودک نیز دارای قدرت مقابلۀ کمتری با عفونت‎ها است، زیرا هنوز به توسعۀ کامل نرسیده است. کودکان مکرراً دچار سرماخوردگی و عفونت‌های سینوس می‎شوند که علل مستقیم بروز اختلال عملکرد لوله اوستاش هستند.

علایم
علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش می‎تواند شامل طیفی از خفیف تا شدید باشد و نیز ممکن است در هر فردی به شکل متفاوتی بروز یابد. علایم شایع عبارتند از:
• احساس انسداد در گوش‎ها
• احساس اینکه گوش‎ها پر از آب شده‎اند
• وزوز گوش یا زنگ زدن گوش
• کم شدن شنوایی یا کاهش جزئی شنوایی
• صدای تیک تیک یا پخش صدا
• احساس درد و حساسیت در اطراف گوش
• حس مور مور یا غلغلک گوش
مشکلات تعادل
گستره و شدت علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش به علت بروز آن بستگی دارد. برای مثال، اگر اختلال عملکرد لوله اوستاش بر اثر تغییر ارتفاع ایجاد شده باشد، این علایم وقتی بدن خود را با فشار موجود در هوا تطبیق می‎دهد یا پس از بازگشت فرد به مناطق کمتر مرتفع، برطرف می‎گردد.
از طرف دیگر اختلال عملکرد لوله اوستاش ناشی از بیماری یا عفونت ممکن است زمان بیشتری طول بکشد. هر فردی که بیش از دو هفته دچار علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش باشد باید به پزشک مراجعه کند. کودکان دچار علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش باید زودتر از این زمان به پزشک ارجاع داده شوند زیرا علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش شبیه به علایم عفونت گوش است.

تشخیص
اختلال عملکرد لوله اوستاش اغلب اوقات به سادگی توسط پزشک تشخیص داده می‎شود. دکتر ممکن است سؤالاتی در مورد تغییرات شنوایی، درد گوش‌ها یا احساس فشار مطرح کند. دکتر در عین حال با استفاده از اتوسکپ داخل گوش را بازبینی می‎کند تا نشانه‎های احتمالی بروز عفونت یا انسداد را بررسی نماید.
اگر اختلال عملکرد لوله اوستاش ناشی از بیماری یا اختلال دیگری باشد، دکتر برای گزینش روش درمان صحیح سؤالاتی در مورد آن بیماری یا اختلال نیز مطرح خواهد کرد.

درمان
علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش معمولاً به خودی خود رفع می‎شوند. اگر بیماری دیگر علت بروز اختلال عملکرد لوله اوستاش باشد، این علایم پس از برطرف شدن علت بروز خود از بین می‎روند.

مداواهای خانگی
اگر علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش آزاردهنده باشند، برخی مداواهای ساده در محیط خانه می‎توانند کمک کننده ظاهر شوند. علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش خفیف مثل موارد مربوط به تغییر ارتفاع یا فشار هوا را می‎توان با جویدن آدامس یا خمیازه کشیدن برطرف کرد.
بسیاری از مردم نیز پی می‎برند که علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش خفیف در نتیجۀ عمل بلع یا نوشیدن مایعات یا خوردن یک میان وعدۀ غذایی برطرف می‎شود. این مداواهای ساده به باز و بسته شدن لولۀ اوستاش و تخفیف فشار کمک می‎کنند.
کودکان دچار علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش خفیف یا گذرا می‎تواند یک اسنک بخورند یا آدامس بجوند. دادن بطری یا پستانک به دست نوزادان یا اطفال بسیار خردسال می‎تواند به تخفیف علایم کمک کند.
علایم خفیف تا متوسط اختلال عملکرد لوله اوستاش ممکن است با استفاده از اسپری سالین بینی یا سیستم آب‎رسانی تخفیف پیدا کند. برخی از اوقات مخاط خشک شده یا دیگر ذرات می‎توانند به لوله‎ اوستاش بچسبند و سبب بروز علایم شوند. پاکسازی راه‎های عبور می‎تواند به از بین بردن هر چیزی که در این مسیر باعث بروز انسداد شده است کمک کند.

شمع‎های گوش
خلاف آنچه سازندگان شمع‎های گوش ادعا می‎کنند، FDA هیچ شواهد قابل اعتمادی در مورد مؤثر بودن شمع‎های گوش در مورد اختلال عملکرد لوله اوستاش نیافته است. شمع‎های گوش درمان توصیه شده‎ای برای هیچ‎یک از علایم مرتبط به گوش نیستند.

داروهای غیر نسخه‎ای
بسته به علت بروز اختلال عملکرد لوله اوستاش، برخی از داروهای غیر نسخه‎ای می‎توانند به رفع علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش کمک کنند. افراد دچار اختلال عملکرد لوله اوستاش به دلیل انواع آلرژی می‎توانند با استفاده از داروهای آنتی‎هیستامین مثل سیتریزین (زیرتک)، دیفن‎هیدرامین (بنداریل) یا لوراتادین (آلاورت، کلارتین) علایم را تسکین دهند.
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مثل ایبوپروفن می‏توانند در رفع درد و ورم مؤثر باشند.

مداخلات پزشکی
اگر علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش سبب بروز عفونت باکتریایی شود، دکتر معمولاً برای بیمار آنتی‎بیوتیک تجویز می‎کند. این دارو ممکن است به صورت موضعی یا داروی خوراکی باشد. در موارد شدید اختلال عملکرد لوله اوستاش، امکان تجویز استروئیدهای خوراکی نیز وجود دارد.
موارد طولانی مدت و شدید اختلال عملکرد لوله اوستاش چندان شایع نیست اما ممکن است به درمان‎های تهاجمی و گران‎قیمت پزشکی نیاز داشته باشد. در برخی موارد، مایعات پشت پردۀ گوش (پرده صماخ) جمع می‎شوند و قادر به فرار از طریق لوله‎های اوستاش دچار سوءعملکرد نیستند. در این موارد ممکن است پزشکان برای کمک به تخلیۀ مایع موجود اقدام به ایجاد برشی کوچک در پردۀ گوش نمایند.
مردمی که مکرراً دچار موارد شدید اختلال عملکرد لوله اوستاش می‎شوند ممکن است با استفاده از لوله‎های فشار انعطاف‌پذیر درمان شوند. اینها ایمپلنت‎هایی هستند که فشار درون گوش‌ها را متعادل می‎کنند و به کاهش شانس بروز عفونت در گوش میانی کمک می‎نمایند. روش‌های درمانی جدید مثل بالن اتساع لولۀ اوستاش نیز در دست تحقیق قرار دارند.

دورنما
اختلال عملکرد لوله اوستاش شایع است اما اغلب موارد آن خود به خود و بدون نیاز به کمک پزشکی رفع می‎شود. درمان علت اصلی بهترین راه درمان و پیشگیری از بازگشت علایم اختلال عملکرد لوله اوستاش است.

Source:
Eustachian tube dysfunction: Causes, symptoms, and treatment
Last reviewed Tue 3 October 2017
By Jon Johnson
Reviewed by Karen Richardson Gill, MD, FAAP 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.