دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ترشح گوش چه علتی دارد؟

ترشح گوش، تخلیه گوش، پارگی پرده گوش،  عفونت گوش، مایع شفاف، خون، کانال گوش،  گوش میانی، اتیت مدیا، دکونژستانت، آنتی‌هیستامین

در صورتی که تخلیه مایع شفاف از گوش به مدت بیش از 24 ساعت ادامه یابد مردم باید به پزشک مراجعه کنند

مقالات گوش، حلق و بینی

• انواع ترشح گوش و علل آنها
• تشخیص ترشح گوش
• درمان ترشح گوش
• پیشگیری از ترشح گوش
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصه


ترشح گوش علل بسیار متفاوتی می‌تواند داشته باشد. شایع‌ترین نوع ترشح جرم گوش است که گوش را تمیز و سالم نگه می‌دارد و دیگر انواع ترشح و تخلیه گوش شامل خون، مایعات شفاف و چرک است. این موارد می‌توانند نشان دهنده وجود پارگی پرده گوش یا عفونت گوش باشند.
هر کسی که پس از آسیب دیدن سر متوجه وجود ترشح از گوش خود می‌شود باید بدون دفع وقت به پزشک مراجعه کند.

انواع ترشح گوش و علل آنها
انواع و علل ترشح گوش شامل موارد زیر است:

جرم گوش
جرم گوش ماده تخلیه‌ای نرمال از گوش محسوب می‌شود و می‌تواند به رنگ سفید، زرد یا سیاه باشد. گوش این ماده موم مانند را برای تمیز و سالم نگه داشتن گوش و محافظت از آن در برابر عفونت تولید می‌کند.
اگر جرم گوش با آب مخلوط باشد، برای مثال، در هنگامی که شخص حمام یا شنا می‌کند، این جرم می‌تواند حالت ترشح آبکی داشته باشد.

مایع شفاف
مایع شفاف خارج شده از گوش ممکن است آب باشد، که پش از شنا یا حمام کردن در گوش جمع شده است.
مردم می‌توانند گوش را پس از خیس شدن به ملایمت با استفاده از سشواری که دور از گوش نگه داشته شده یا حوله خشک کنند. گذاشتن وقت برای خشک کردن گوش می‌تواند به پیشگیری از عفونت موسوم به گوش شناگر که در آن آب در گوش حبس می‌شود، کمک نماید.
پزشکان گاهی از اوقات برای افرادی که مکرراً دچار عفونت گوش می‌شوند یک لوله گوش جاگذاری می‌کنند. این لوله یک ورودی به داخل گوش میانی ایجاد می‌کند، که امکان آن را می‌دهد تا مقدار کمی از مایع شفاف از گوش تخلیه شود.
در صورتی که تخلیه مایع شفاف از گوش به مدت بیش از 24 ساعت ادامه یابد مردم باید به پزشک مراجعه کنند.
اگر خروج ماده شفاف از گوش پس از آسیب دیدن سر اتفاق بیفتد، شخص دچار این وضعیت باید بدون دفع وقت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

خون
جراحت یا خراش خفیف در مجرای گوش گاهی اوقات باعث ایجاد مقدار کمی خون می‌شود که از گوش خارج می‌گردد.
اگر کسی دچار پارگی پرده گوش شده باشد، ممکن است با تخلیه خون، چرک، یا مایعی شفاف از گوش مواجه شود. پرده گوش بین مجرای گوش و گوش میانی قرار دارد، و اگر چیزی باعث ایجاد سوراخ کوچکی در این پرده شود امکان پارگی آن وجود خواهد داشت.
پرده گوش ممکن است پاره شود اگر:
• عفونت گوش آن را تحت فشار قرار دهد
• صدای بلندی در نزدیکی گوش ایجاد شده باشد
• شخص چیزی را به شکل عمقی در گوش خود فرو ببرد
• شخص تغییری ناگهانی را در فشار هوا تجربه کند
• آسیب‌دیدگی مثل آسیب ناشی از ضربه به گوش وارد شده باشد
پارگی پرده گوش می‌تواند باعث بروز علایم زیر شود:
درد گوش، که با تسکین ناگهانی همراه است
• زنگ زدن گوش
• از دست دادن شنوایی در گوش آسیب دیده
اگر کسی متوجه وجود خونریزی از گوش به علت ضربه به سر باشد، باید بلافاصله مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد.

چرک یا مایع کدر
خروج چرک یا مایع کدر از گوش می‌تواند نشانه‌ای از عفونت در کانال گوش یا گوش میانی باشد. مجرای گوش لوله‌ای است که گوش خارجی را به گوش میانی متصل می‌کند.
عفونت گوش میانی که دکترها ترجیح می‌دهند آن را اتیت مدیا بنامند می‌تواند باعث ترشح مایع از گوش شود. عفونت‌های گوش می‌توانند در 10 درصد موارد باعث پارگی پرده گوش گردند. پرده گوش پاره شده نیز می‌تواند باعث تخلیه ترشحات از گوش شود.
عفونت گوش ممکن است بر اثر سرماخوردگی، آنفولانزا، یا جراحت گوش اتفاق بیفتد. برخی از مردم بیش از دیگران در برابر عفونت‌های مکرر گوش آسیب‌پذیر هستند. اگر کسی دچار عفونت گوش شود، در عین حال ممکن است دچار علایم زیر شود:
درد گوش
تب
تهوع

تشخیص ترشح گوش
دکتر برای معاینه گوش از یک اتوسکپ که نوعی میکروسکپ نوری است برای بررسی گوش استفاده و تلاش می‌کند تا علت زیربنایی ترشح را کشف کند.
پزشک در عین حال از اتوسکپ پنوماتیک که هوا را به داخل گوش می‌دمد برای بررسی چگونگی حرکت پرده گوش در پاسخ به فشار استفاده می‌کند. انجام این کار می‌تواند نشان دهد که آیا تجمع مایع پشت پرده گوش وجود دارد یا خیر.
تستی به نام تمپانومتری می‌تواند در بررسی سلامت گوش میانی به پزشک کمک کند. برای انجام این تست دکتر یک کاوشگر را داخل گوش کرده و چگونگی پاسخ گوش میانی به مقادیر مختلف فشار را بررسی می‌کند.
در طول معاینه گوش دکتر ممکن است یک تست شنوایی نیز انجام دهد یا از یک وسیله قابل تنظیم برای تست میزان شنوایی استفاده کند.

درمان ترشح گوش
پزشکان اغلب اوقات برای برخی انواع عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند، که مردم می‌توانند آنها را یا به صورت خوراکی یا به شکل قطره گوش مورد استفاده قرار دهند، که این بستگی به محدوده عفونت در گوش دارد.
برای کمک به فروکش درد گوش، مردم می‌توانند از کمپرس گرم برای گوش یا از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن استفاده کنند.
پارگی پرده گوش اغلب بدون درمان در طول چند هفته تا 2 ماه برطرف می‌شود. مردم می‌توانند از طریق خشک نگه داشتن گوش و محافظت آن از سر و صدای بلند و ضربات فیزیکی روند التیام را تسریع کرده و از بروز عفونت گوش پیشگیری نمایند.
اگر پرده گوش خود به خود بهبود پیدا نکند، آنگاه ممکن است برای ترمیم پارگی به عمل جراحی نیاز باشد.
پزشک ممکن است برای درمان مایع گوش آنتی‌بیوتیک تجویز کند. ترکیب یک داروی دکونژستانت و آنتی‌هیستامین می‌تواند به کاهش احتقان کمک کند.
اگر این درمان مؤثر نباشد، دکتر می‌تواند برای کمک به تخلیه گوش یک لوله گوش کارگذاری کند.

پیشگیری از ترشح گوش
مردم می‌توانند برای پیشگیری از اختلالات مسبب ترشح گوش قدم‌های زیر را به پیش بردارند:
• استفاده از گوش‌گیر در هنگام شنا برای دور نگه داشتن آب از داخل گوش و پیشگیری از عفونت
• گرفتن دماغ به ملایمت و نه با خشونت
• خشک کردن کامل خارج گوش پس از خیس شدن آن
• خودداری از داخل کردن هر گونه شیء خارجی به درون گوش

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم در صورت مواجهه با هر یک از موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنند:
• خون، مایع شفاف، یا چرک نشت کرده از گوش
• زنگ زدن گوش یا کاهش شنوایی
• در صورت ادامه علایم پارگی پرده گوش به مدت بیش از 2 ماه
• احساس درد شدید در گوش
• تب شدید
ورم و التهاب پشت گوش
در صورتی که پس از ضربه سر گوش دچار ترشح شود مردم باید بلافاصله مورد مراقبت پزشکی قرار گیرند.

خلاصه
ترشح گوش می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• جرم گوش
• خون
• چرک
• مایع ابری یا کدر
• مایع شفاف
ترشح گوش به چند دلیل امکان بروز دارد که از جمله می‌توان به عفونت گوش، پارگی پرده گوش، یا وجود یک لوله گوش که سبب تخلیه مایع می‌شود اشاره کرد.
ترشح گوش گاهی از اوقات می‌تواند نشانه‎ای از وجود مشکلی جدی باشد به ویژه اگر پس از حادثه‌ای که اخیراً برای سر رخ داده است ایجاد شود. اگر پس از آسیب‌دیدگی سر مردم دچار ترشح گوش شوند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند./


• بِت سیسونس، دکتر کارِن جیل
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What causes ear drainage?
Last reviewed Fri 8 March 2019
By Beth Sissons
Reviewed by Karen Gill, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (5)

  1. خلجی

سلام پسرم ۴ سالشه الان دو روز از گوشش چرک میاد مایع چسبنده خیلی ناراحتم.
جواب. چرک یکی از نشانه‌های عفونت است. لطفاً بدون دفع وقت بچه را پیش یک متخصص گوش، حلق و بینی ببرید. مشکلات گوش در کودکان را نباید سرسری گرفت.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. فريبا

سلام پدر من الان حدود دو ماه هست كه از گوشش توشح خارج ميشه هفتاد سالشه و دچار بيماري پاركينسون هستش كمي هم سر گيجه دارن دكتر نميتونم ببرم بايد چكار كنم.
جواب. ترشح گوش ارتباط مستقیم با پارکینسون ندارد، بنابراین برای رفع مشکل ترشح باید پدر را نزد...

سلام پدر من الان حدود دو ماه هست كه از گوشش توشح خارج ميشه هفتاد سالشه و دچار بيماري پاركينسون هستش كمي هم سر گيجه دارن دكتر نميتونم ببرم بايد چكار كنم.
جواب. ترشح گوش ارتباط مستقیم با پارکینسون ندارد، بنابراین برای رفع مشکل ترشح باید پدر را نزد پزشک متخصص گوش، حلق و بینی ببرید. گوش ارگان حساسی در بدن است و نباید مشکلات آن را سرسری گرفت.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. سونیا

سلام ببخشید تو رو خدا تو این اوضاع کرونا جوابم بدین لطفا من گوش سمت چپم درد میکنه سه روزه عصبیم کرده نمیدونم گوش کرده یا فشار عصبی ولی احتمال میدم گوش درده چون از بچگی سابقه گوس درد و شستشو گوش دارم دکترم میگه کانال گوشت تنگه جرم میگیره ,الان تو...

سلام ببخشید تو رو خدا تو این اوضاع کرونا جوابم بدین لطفا من گوش سمت چپم درد میکنه سه روزه عصبیم کرده نمیدونم گوش کرده یا فشار عصبی ولی احتمال میدم گوش درده چون از بچگی سابقه گوس درد و شستشو گوش دارم دکترم میگه کانال گوشت تنگه جرم میگیره ,الان تو این وضعیت چیکار کنم دکتر نیست درد دارد صبا ورزش میکنم تو خونه بعد دوساعت درد گوشم دست که میزارم تو گوشم ترشحات زرد مرطوب گوشم میتونه ربط داسته باشه به ورزش عرق کردن ,درضمن من انتی بیوتیک خوردم امروز یکم بهتره شده ولی درد دارم عفونت کرده گوشم لطفا کمکم کنید
جواب. برای عفونت گوش آنتی‌بیوتیک به طور معمول استفاده می‌شود اما ابتدا باید نوع عفونت مشخص شود تا داروی مؤثر را بتوان تجویز کرد. بنابراین راه درست همانا مراجعه به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی برای نشخص شدن علت عفونت است. تجویز هر دارویی بر مبنای سؤال و جواب در محیط وبسایت می‌تواند باعث بدتر شدن وضعیت شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .

سلام پسرم چھار سالشہ حدود دوماہ قبل دکتر براش عمل وی تی دوطرفہ انجام دادہ الان دو روزہ مایع چسپندہ و بسیار بد بو از گوشش میاد و البتہ روز اول مایع ھمراہ خون بود دکترش ھم نیست با این وضع موندم چیکار کنم تو رو خدا اگہ امکانش ھست راھنمایی کنین ممنون...

سلام پسرم چھار سالشہ حدود دوماہ قبل دکتر براش عمل وی تی دوطرفہ انجام دادہ الان دو روزہ مایع چسپندہ و بسیار بد بو از گوشش میاد و البتہ روز اول مایع ھمراہ خون بود دکترش ھم نیست با این وضع موندم چیکار کنم تو رو خدا اگہ امکانش ھست راھنمایی کنین ممنون میشم.
جواب. باید به پزشک دیگری مراجعه بفرمایید تا علت ترشح مشخص شود. به طور معمول در این شرایط داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. اما حساسیت گوش باعث می‌شود تا با احتیاط در این مورد عمل شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .

سلام وقت بخیر پدرم را نزد متخصص گوش بردیم گوشش شستشو داد حالا از یکی از گوشهاش کمی ترشح بیرون میاد سفالکسین هم استفاده میکنه لطفا کمک کنید.
جواب. دوره مصرف داروی آنتی‌بیوتیک باید کامل شود. در صورت عدم قطع ترشح بیمار باید مجدداً توسط پزشک ویزیت...

سلام وقت بخیر پدرم را نزد متخصص گوش بردیم گوشش شستشو داد حالا از یکی از گوشهاش کمی ترشح بیرون میاد سفالکسین هم استفاده میکنه لطفا کمک کنید.
جواب. دوره مصرف داروی آنتی‌بیوتیک باید کامل شود. در صورت عدم قطع ترشح بیمار باید مجدداً توسط پزشک ویزیت گردد. در مورد گوش که دستگاهی بسیار پیچیده است از هر گونه خوددرمانی خودداری کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.