دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

غده یا توده پشت گردن - علل و انواع

غده پشت گردن، برآمدگی پشت گردن، ورم گره‌های لنفاوی، آکنه، کیست، کورک، خال، 	واکنش آلرژیک، آزردگی پوست، گره عضلانی، کیست سیبیشس (سباسه)، سرطان پوست

اختلالات متعدد و متفاوتی شامل علل خوش‌خیم، مثل آکنه و آزردگی پوست می‌توانند سبب ایجاد یک توده متورم در ناحیه پشت گردن شوند

مقالات گوش، حلق و بینی

ورم گره‌های لنفاوی
آکنه
کیست
• کورک
خال
واکنش آلرژیک و آزردگی پوست
• گره عضلانی
• خلاصه


پوست پشت گردن در قسمت مجاور خط مو در تماس با بسیاری چیزها مثل شامپو، باقی مانده مواد شوینده یا لباس، عرق بدن، و فرآورده‌های مراقبت از مو قرار دارد. این ناحیه از پوست در عین حال محل سایش مو و لباس است. در نتیجه برآمدگی، غده، و دیگر مشکلات پوستی در این ناحیه فراوانند.
بروز غده می‌تواند هشدار دهنده باشد به ویژه اگر در معرض دید نباشد. به هر جهت اختلالات متعدد و متفاوتی شامل علل خوش‌خیم، مثل آکنه و آزردگی پوست می‌توانند سبب ایجاد یک توده متورم در ناحیه پشت گردن شوند. یک علت گاهی از اوقات به بروز دیگری منجر می‌شود. برای مثال، بروز یک جوش بر پشت گردن می‌تواند سبب تورم گره‌های لنفاوی شود.
شایع‌ترین علل غده پشت گردن شامل موارد زیر است:

ورم گره‌های لنفاوی
گره‌های لنفاوی سیستم تخلیه بدن به شمار می‌روند. این گره‌ها به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند تا از شر باکتری‌ها، ویروس‌ها و سلول‌های مرده خلاص شود. گره‌های لنفی گاهی از اوقات ورم می‌کنند، به ویژه اگر بدن در حال مقابله با عفونت باشد.
چند گره لنفاوی از امتداد پشت گردن یا از طرفین ستون فقرات رد می‌شوند. در عین حال چند گره لنفی پشت هر گوش قرار دارد. یک برآمدگی حساس که از نظر اندازه شبیه به یک تیله باشد و در لمس به طور جزئی حرکت کند ممکن است یک گره لنفاوی متورم باشد.
برخی از اوقات گره‌های لنفاوی وقتی در مجاورت آنها عفونتی وجود داشته باشد متورم می‌شوند. بنابراین، ورم گره‌های لنفاوی در گردن ممکن است نشانه‌ای از عفونت یا یک کیست عفونی شده باشد. گره‌های لنفاوی در عین حال ممکن است بدون هیچ دلیل آشکاری متورم شوند. تا زمانی که ورم ناپدید می‌شود هیچ دلیلی برای نگران شدن وجود ندارد.
اگرچه مورد نادری است، ورم گره‌های لنفاوی برخی از مواقع پیامی از یک مشکل جدی‌تر مثل سرطان محسوب می‌شود. در صورتی که ورم مزبور در طول چند هفته برطرف نشود مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

آکنه
آکنه، شامل جوش‌های سرسیاه، جوش و آکنه کیستیک عمقی می‌توانند باعث ایجاد برآمدگی و ورم در ناحیه پشت گردن شوند.
آکنه هنگامی ایجاد می‌شود که عرق بدن، باکتری‌ها و روغن، منافذ پوست را مسدود می‌کنند. اگرچه تغییرات هورمونی در طول نوجوانی اغلب محرک بروز آکنه است، احتمال ایجاد آکنه در هر سنی وجود دارد.
گردن یک محل متعارف برای ایجاد آکنه محسوب می‌شود. محصولات مراقبت از مو، عرق، و لباس می‌توانند باعث آزردگی پشت گردن شده آکنه را تشدید کنند.
طیف وسیعی از درمان‌های غیر نسخه‌ای می‌توانند در مورد آکنه مفید باشند.
اگر آکنه شدید، بسیار دردناک یا نسبت به درمان‌های خانگی غیر پاسخگو باشد، یک متخصص پوست می‌تواند داروهای قوی‌تری را تجویز کند.

کیست
کیست سیبیشس (سباسه) یک برآمدگی زیر پوستی حاوی پروتئین کراتین است. این کیست‌ها می‌توانند به اندازه زیادی رشد کنند. اغلب کیست‌ها فاقد دردند اما اگر عفونی شوند ممکن است شبیه به جوش‌های بزرگ به نظر برسند. کیست‌ها ممکن است پنهان و پیدا شوند، یا اینکه مداوماً رشد کرده بزرگ‌تر گردند.
برخی از کیست‌ها فشرده می‌شوند، سر باز کرده یا ترشح می‌کنند. به هر جهت، کندن یا فشردن کیست سبب علاج آن نمی‌شود و این کار می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود. در اغلب موارد پزشک می‌تواند با استفاده از یک عمل ساده در مطب کیست را از بدن خارج کند.
اگر کیست دردناک یا قرمز رنگ باشد، مراجعه به پزشک مهم است زیرا این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از عفونت باشد. کمپرس گرم و داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای می‌توانند کمک کننده باشند.

کورک
یک توده قرمز رنگ و دردناک ممکن است کورک باشد. کورک‌ها عفونت‌هایی موضعی هستند، به این معنی که درون آنها عفونی است اما این عفونت به پوست اطراف کورک سرایت نکرده است. کیست‌ها، آکنه، و فولیکول‌های مسدود شده مو می‌توانند عفونی شده و به کورک تبدیل شوند.
فشردن یک کورک می‌تواند سبب وخامت بیشتر یا گسترش عفونت شود. در عوض مردم باید از کمپرس گرم استفاده کرده و سعی کنند تا ناحیه دچار کورک تمیز باقی بماند.
مردم در صورت دچار شدن به تب یا اگر کورک بیش از حد دردناک باشد یا در طول چند روز خود به خود از بین نرود باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک ممکن است کورک را تخلیه کرده یا آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

خال
در بیشتر موارد خال‌ها در طول دوران کودکی ظاهر می‌شوند اما امکان بروز آنها در هر سنی وجود دارد. اگر برآمدگی گوشتی به نظر رسیده و بیش از اینکه زیر پوست یا درون عضله بوده روی پوست باشد، می‌توان آن را خال تلقی کرد.
خال‌ها به خودی خود مشکلی محسوب نمی‌شوند اما برخی از آنها ممکن است سرطانی شوند. برای مشاهده خال‌ها شخص می‌تواند از آینه استفاده کرده یا از دیگری بخواهد تا این کار را برای وی انجام دهد.
موارد زیر را باید در مورد بررسی خال‌ها برای سرطان پوست لحاظ کرد:
• نامتقارن بودن خال
• حاشیه نامنظم یا ناهموار
• رنگ نامتعارف یا سایه‌های نامعمول مثل آبی یا قرمز
• قطر بیش از 6 میلی‌متر
• نمو و تغییر به مرور زمان
هر کسی که نگران خال‌های روی بدن خود باشد باید مشورت با یک متخصص پوست را در دستور کار قرار دهد.

واکنش آلرژیک و آزردگی پوست
بسیاری مواد می‌توانند سبب آزردگی پشت گردن شوند.
شامپوها، محصولات مراقبت از مو، مواد شوینده روی لباس‌، و ضد آفتاب همگی می‌توانند باعث آزردگی پوستی یا واکنش آلرژیک شوند. سایش ناشی از لباس گاهی از اقوات باعث تحریک پشت گردن و ایجاد راش می‌شود.
اگر برآمدگی کوچک و خارش‌دار بوده، یک لکه خشک روی گردن ایجاد شده باشد این می‌تواند نشان دهنده آزردگی پوست یا یک واکنش آلرژیک تلقی شود.
مردم ممکن است متوجه شوند که تغییر مواد شوینده، تمیز نگه داشتن گردن، زدودن موی پشت گردن و کاهش تعدد مواد مورد استفاده برای پوست و مو می‌تواند کمک کننده باشد.
اگر این رویکردها مؤثر نباشند، دکتر ممکن است تست آلرژی انجام داده و راش ایجاد شده را برای اطمینان از منشأ ایجاد آن بررسی نماید.

گره عضلانی
عضلات آسیب دیده یا دچار تنش ممکن است دچار گره عضلانی شوند. این رشته‌های سفت بافت عضله ممکن است به کوچکی یک نخود تا به بزرگی یک توپ بیسبال رشد کنند. در بیشتر موارد، آنها توده‌های ماسیده زیر پوست هستند و سبب ایجاد یک برآمدگی یا توده مشهود بر روی پوست نمی‌شوند.
گردن یک محل شایع درد و تنش عضلانی است. گذراندن اوقات طولانی به صورت خم شده بر پشت میز و چشم دوختن به کامپیوتر می‌تواند باعث آزردگی عضلاتی شود که سر و گردن را در خط مو به هم متصل می‌کنند. گره عضلانی یک نشانه در تنش قرار داشتن عضلات است. به هر جهت، آنها نشانه وجود مشکلی جدی در سلامت محسوب نمی‌شوند.
برآمدگی پشت گردن می‌تواند گره عضلانی باشد اگر:
• درون یک رشته عضله قرار داشته باشد تا روی یک استخوان یا روی پوست
• فشار دادن آن سبب ایجاد درد عضله یا تنش عضله در خود گره یا ناحیه اطراف آن شود
ماساژ عضله در این مورد مفید است. حرکات کششی ملایم برای گردن، وقفه‌های مکرر در کوران کار، و رعایت حالت درست قرارگیری بدن نیز می‌توانند در این مورد مفید بوده و مانع از شکل‌گیری گره‌های مزبور شوند.

خلاصه
طبیعی است که مردم بر اثر مواجهه با یک توده یا غده پشت گردن نگران ‌شوند. به هر جهت، اغلب این نوع توده‌ها بی‌ضررند و در موارد بسیار اندک مسائلی اورژانسی به شمار می‌روند. اگر توده مزبور آزار دهنده نبوده و فاقد علایم اضافی باشد معمولاً می‌توان برای مراجعه به پزشک چند روزی صبر کرد. اگر توده برطرف نشود باید به پزشک مراجعه شود.
اگرچه علت بروز توده پشت گردن در برخی موارد جدی است درمان زودهنگام می‌تواند به شکل قابل ملاحظه‌ای احتمال فرجام مثبت را افزایش دهد. مردم نباید اجازه دهند که اضطراب یا ترس مانع از مراجعه به پزشک باشد./


• آدرین استینسون، دکتر جی. کیت فیشر
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Cause of a lump on the back of the neck
Last reviewed Tue 2 April 2019
By Adrienne Stinson
Reviewed by J. Keith Fisher, M.D. 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.