دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برآمدگی یا توده ته گلو چه علتی دارد؟

توده ته گلو، قلوه‌‌سنگ گلو، ویروس آبله مرغان، هرپس، خناق، مونو، عفونت‌های باکتریایی، فارنژیت، مونونوکلئوز، کلامیدیا، اسپری بی‌حس کننده گلو

بیشتر مردم دچار این اختلال به فارنژیت مبتلاء هستند

مقالات گوش، حلق و بینی

• علل توده ته گلو
• علایم توده ته گلو
• تشخیص توده ته گلو
• درمان توده ته گلو
• مداوای خانگی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهبرآمدگی یا توده ته گلو ممکن است متورم و سفت به نظر برسد. برخی مردم این علامت را به علت نمای ظاهری آن قلوه‌‌سنگ گلو می‌نامند. بیشتر مردم دچار این اختلال به فارنژیت مبتلاء هستند، که باعث می‌شود گلو متورم، دردناک و آزرده شود. اختلالات متعددی می‌توانند فارنژِیت ایجاد کنند اما این اختلال عمدتاً بر اثر یک عفونت باکتریایی یا ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی ایجاد می‌شود.

علل توده ته گلو
وقتی بدن با یک عفونت یا ماده تحریک کننده مقابله می‌کند، گره‌های لنفاوی و بافت لنف با مایع پر شده و متورم می‌شوند.
ورم غدد لنفاوی می‌تواند باعث شود تا سلول‌های زیر پوست ورم کرده و غده‌وار به نظر برسند، و پزشکان این وضعیت را فارنژیت می‌نامند.
در 60 تا 90 درصد موارد عفونت‌های ویروسی مسبب فارنژیت هستند. انواع دیگر ویروس مثل ویروس آبله مرغان، هرپس، خناق، و مونو، گاهی از اوقات باعث این ورم و ایجاد قلوه‌‌سنگ گلو می‌شوند.
عفونت‌های باکتریایی نیز می‌توانند توده ته گلو ایجاد کنند. این عفونت‌ها در زمستان و اوایل بهار بیشتر شایعند.
کودکان و نوجوانان در ریسک بالاتری برای ابتلاء به عفونت‌های باکتریایی گلو شامل مواردی که سبب ایجاد توده ته گلو می‎شوند، قرار دارند.
گاهی از اوقات فارنژیت می‌تواند یک مشکل مزمن باشد که برای هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه می‌یابد، و سبب می‌شود تا نمای شبیه به قلوه سنگ برای مدت زیادی تداوم داشته باشد.
وقتی فارنژین مزمن باشد علت آن عموماً این است که چیزی به شکل مداوم گلو را تحریک می‌کند تا اینکه علت دچار بودن شخص به یک عفونت باشد. ریفلاکس اسید و انواع آلرژی در این مورد مقصران محتمل محسوب می‌شوند.
مردم دچار ورم یا توده ته گلو ممکن است نگران ابتلاء خود به سرطان باشند. سرطان به طور معمول باعث ایجاد توده ته گلو نمی‌شود. در هر حال، این موضوع مهم است که مردم در مورد هر گونه توده یا ورمی که به مرور زمان از بین نمی‌رود با پزشک مشورت کنند.

علایم توده ته گلو
در کنار مشاهده توده ته گلو شخص ممکن است دچار ورم در قسمت عقب دهان یا گلو شود که اغلب درست پشت لوزه‌ها قرار می‌گیرند.
برخی علایم دیگر که شخص ممکن است دچار آنها شود عبارتند از:
درد گلو
خشونت صدا
دشواری بلع
• احتقان بینی
تب یا دیگر علایم آنفولانزا

تشخیص توده ته گلو
پزشکان معمولاً قادرند تا با مشاهده گلو غده‌های ایجاد شده در این ناحیه را تشخیص دهند. برخی تست‌های دیگر که می‌توانند در این مورد کمک کنند عبارتند از:
• تست خون برای ویروس اپشتین - بار، ویروس مسبب مونو (مونونوکلئوز)
• کشت گلو برای آزمایش باکتری استرپتوکوکوس، که سبب ایجاد گلوی استرپی محسوب می‎شود
• کشت گلو برای بررسی ویروس‌های کمتر شایع مثل کلامیدیا
پزشک در عین حال ممکن است پرسش‌هایی در مورد مدت ناسور شدن گلو و اینکه شخص دارای سابقه آلرژی یا ریفلاکس اسید است مطرح کند.

درمان توده ته گلو
بیشتر عفونت‌های مسبب ایجاد غده در پشت گلو منشأ ویروسی دارند و بدون درمان و خود به خود از بین می‌روند. برطرف شدن سرماخوردگی و آنفولانزا به طور معمول به حدود یک هفته زمان نیاز دارد. برخی عفونت‌ها مثل مونو زمان بیشتری نیاز داشته و در هر مورد ممکن است از چند هفته تا چند ماه ادامه داشته باشند.
آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عفونت‌های باکتریایی را درمان کنند، اما اکثر مردم دچار توده ته گلو به این نوع عفونت مبتلاء نیستند. مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک خطر مقاومت آنتی‌بیوتیکی را افزایش می‌دهد و میزان کارآیی این داروها را در مورد مردمی که واقعاً به آنها نیاز دارند کاهش می‌دهد.
یک مطالعه مربوط به سال 2016 بر روی 2.000 نفر بیمار طالب درمان درد گلو پی برده است که فقط 160 نفر (8 درصد) از بیماران واقعاً نیازمند آنتی‌بیوتیک بودند.

مداوای خانگی برای توده ته گلو
بسیاری از درمان‌های خانگی می‌توانند علایم درد گلو را تسکین داده و ورم و توده یا غده را کاهش دهند. این درمان‌ها موارد زیر را شامل می‌شوند:
• داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای. برخی تحقیقات عنوان می‌کنند که میزان تسکین ایجاد شده توسط ایبوپروفن بیش از استامینوفن است.
• مکیدن قرص زیر زبانی یا انواع آب‌نبات دارویی.
• قرقره آب‌نمک گرم
• استفاده از اسپری بی‌حس کننده گلو. این اسپری می‌تواند به طور موقت سوزش درد گلو را کاهش دهد.
• استفاده از بخور. برخی از مردم متوجه می‌شوند که رطوبت‌سازها به تخفیف سرفه شبانه کمک می‌کنند زیرا با خشکی هوا مقابله می‌نمایند.
• خوردن عسل برای کاهش سرفه و خشونت صدا. در یک مطالعه مربوط به سال 2012، کودکان دریافت کننده دوزهای عسل در مقایسه با کودکان دریافت کننده پلاسبو (دارونما) بهبود قابل ملاحظه‌ای را در کیفیت خواب و کاهش سرفه تجربه کردند.
برخی از مردم برای کمک به کاهش علایم یا سرعت بخشیدن به روند درمان از داروهای گیاهی استفاده می‌کنند. نویسندگان یک مرور کوکران مربوط به سال 2012 پی بردند که شواهد محدودی وجود دارد که عنوانگر مفید بودن برخی معجون‎های گیاه‌دارویی چینی برای کمک به رفع درد گلو هستند.
در هر حال، شواهد مزبور دچار فقر کیفی بودند، بنابراین برای درمان درد گلو توصیه نمی‌شوند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم دچار سرماخوردگی یا دیگر ویروس‌های مشکوک که باعث ایجاد توده یا توده ته گلو می‎شوند می‎توانند درمان‌های خانگی را به صورت ایمن به مدت چند روز استفاده کنند.
مردم در صورت مواجهه با موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنند:
• علایم در طول چندین روز بدتر می‌شوند
• علایم با درمان خانگی برطرف نمی‌شوند
• نوزاد یا طفل دچار قلوه‌سنگ گلو یا تب شده باشد
• درد غیر قابل تحمل باشد
در صورتی که درد گلو باعث دشواری شدید تنفس شده یا این احساس ایجاد شده باشد که راه گلو بسته شده است مردم باید به اورژانس مراجعه کنند. اگر یک نوزاد یا کودک دچار مشکلات تنفسی شده باشد باید تحت مراقبت اورژانسی قرار گیرد.

خلاصه
توده ته گلو می‌تواند یک علامت هشدار باشد اما در مورد اکثر مردم این علامت به مرور زمان و بدون نیاز به درمان برطرف می‌شود.
از آنجا که نوزادان و کودکان خردسال در برابر عفونت آسیب‌پذیرتر هستند، این موضوع مهم است در صورت مواجه شدن با هر گونه علایم غیر معمول شامل توده ته گلو استفاده از مراقبت پزشکی در دستور کار مردم قرار گیرد.
کودکان بزرگ‌تر و اغلب بزرگسالان می‌توانند برای مشاهده نتایج درمان خانگی و استراحت تا مدتی منتظر بمانند. هر کسی که در مورد آنچه باید کرد دچار تردید است باید به پزشک مراجعه کند./


• زاون ویلینز، دکتر الین کی. لو
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What causes bumps in the back of the throat?
Last reviewed Mon 9 September 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Elaine K. Luo, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.