دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خونریزی بینی به همراه لخته خون

خونریزی بینی، لخته خون، تروما، آلرژی،  سینوزیت، محیط خشک، انحراف بینی، رینیت آلرژیک، دکونژستانت، سینوزیت

در صورتی که خونریزی بیش از 30 دقیقه ادامه یابد یا با علایم دیگری مثل درد قفسه سینه همراه باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند

مقالات گوش، حلق و بینی

تروما
آلرژی و سینوزیت
• محیط خشک
• انحراف بینی
• برخی انواع دارو
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهخونریزی بینی هنگامی بروز می‌کند که رگ‌های خونی داخل بینی پاره شده و خون به بیرون از آنها جریان می‌یابد. در پاسخ به این آسیب، بدن یک لخته خون در بینی ایجاد می‌کند. بدن این کار را برای کاهش نشت خون و ترمیم صدمه وارد شده به رگ‌ها انجام می‌دهد. خونریزی بینی بسیار شایع بوده و به ندرت خطرناک است. لخته خون شکل گرفته از نظر اندازه متفاوت بوده به میزان خون موجود بستگی دارد.
لخته خون مزبور ممکن است با بیرون کشیدن بافت‌ها از بینی از آن خارج شود اما می‌تواند زمان طولانی‌تری در آنجا بماند. این امکان وجود دارد که پس از توقف خونریزی بینی بتوان لخته خون مورد بحث را با فین کردن ملایم از آن خارج کرد.

تروما
ترومای فیزیکی یکی از شایع‌ترین علل خونریزی بینی است.
چند نوع مختلف تروما شامل موارد زیر می‌توانند سبب ایجاد خونریزی بینی شوند:
• گرفتن بینی
• فشردن یک شیء به داخل بینی
• اصابت ضربه به صورت
• کاربرد نادرست اسپری بینی
• به بینی کشیدن، که یک مثال در این مورد استنشاق از راه بینی مواد مخدر یا دارو است
ترومای بینی می‌تواند باعث ترکیدن عروق خونی کوچک جدار داخلی بینی شده سبب نشت خون به بیرون گردد.
شایع‌ترین نوع خونریزی بینی ناشی از تروما خونریزی بینی قدامی است. این نوع خونریزی وقتی بروز می‌کند که تروما سبب پاره شدن رگ‌های خونی بخش پایینی تیغه بینی می‌شود. تیغه بینی دیواره باریکی از جنس غضروف است که سوراخ‌های بینی را از یکدیگر جدا می‌کند.
در بیشتر موارد خونریزی بینی نیاز به درمان خاصی ندارد. وقتی خونریزی بینی بروز می‌کند برای پیشگیری از خونریزی زیاد از رگ‌ها یک لخته خون تشکیل می‌شود. در اغلب موارد، خود بدن ترمیم رگ‌های خونی مسبب خونریزی بینی را شروع می‌کند.
وقتی لخته خون شکل می‌گیرد، مفید خواهد بود که نشت خون به خارج بینی متوقف شود. این کار به سرعت شکل‌گیری لخته خون و پیشگیری از خونریزی بیشتر کمک می‌کند.
با دنبال کردن مراحل زیر می‌توان به توقف خونریزی بینی کمک کرد:
• به جلو خم شوید به شکلی که سر روی سینه خم گردد. این کار مانع از جریان خون به گلو می‌شود.
• با دو انگشت پره‌های بینی را به ملایمت روی هم بفشارید تا از نشت خون به بیرون پیشگیری شود.
• این وضعیت را به مدت حدود 10 دقیقه حفظ کنید و منتظر بمانید تا نشت خون متوقف گردد. اگر پس از گذشت این زمان نشت خون ادامه داشته باشد، مرحله قبل را ده دقیقه دیگر ادامه دهید. کار را تا توقف کامل خونریزی پیگیری کنید.
اگر لخته خون مانع عبور هوا از بینی شده باشد، آن را به آرامی فین کنید. بهترین کار این است که برای خارج کردن لخته خون از بینی از طریق فین کردن تا توقف کامل خونریزی صبر کنید.

آلرژی و سینوزیت
دیگر علت شایع خونریزی بینی التهاب درون بینی و اطراف آن است.
انواع آلرژی می‌توانند باعث التهاب معبرهای بینی شوند. این وضعیت زیر عنوان رینیت شناخته می‌شود [رینیت آلرژیک]. سینوزیت، که در آن التهاب به سینوس‌ها آسیب می‌زند مشابه وضعیت پیشین است. در هر دو مورد التهاب می‌تواند به خونریزی بینی منجر گردد.
این اختلالات در عین حال می‌توانند باعث احتقان بینی شوند. احتقان باعث اتساع رگ‌های خونی می‌شود، که آنها را در برابر صدمه آسیب‌پذیرتر می‌کند، و خطر خونریزی بینی را افزایش می‌دهد. همین موضوع در مورد دیگر اختلالات مسبب احتقان مثل سرماخوردگی صحت دارد.
اگر یکی از این اختلالات مسبب خونریزی بینی باشد، مردم می‌توانند از همان سه مرحله پیشین برای کمک به توقف خونریزی استفاده کنند. گفته می‌شود که تحریک یا احتقان بینی می‌تواند باعث کاهش آرامش اعمال فشار و توقف خونریزی شود.
در عین حال بزرگ بودن لخته خون باعث دشوارتر شدن تنفس می‌شود. شخص در این وضعیت می‌تواند بر تمرکز از راه دهان متمرکز شود و باید از اعمال فشار زیاد بر بینی خودداری کند.
مردم در عین حال باید از پاکسازی مخاط بینی از طریق فین کردن یا درآوردن آن خودداری کنند. بهتر آن است که برای این کار از یک اسپری بینی یا بخور آب برای مدیریت احتقان پس از خونریزی بینی استفاده شود.
بهترین راه برای مقابله با این نوع خونریزی بینی درمان علت زیربنایی است. برای مثال داروهای آنتی‌هیستامین برای درمان آلرژی بینی مفیدند.

محیط خشک
محیط‌های بسیار خشک می‌توانند سبب خونریزی بینی شوند. این محیط‌ها در عین حال می‌توانند باعث خشکی جدار داخلی بینی و ترک برداشتن آنها شوند. این وضعیت می‌تواند باعث ترکیدن رگ‌های خونی بینی و به خونریزی بینی منجر شود.
برای مثال خونریزی بینی می‌تواند به علت حضور در یک اتاق خشک و گرم بروز کند. این انواع خونریزی بینی در طول ماه‌های زمستان بسیار شایعند. همچنین این امکان وجود دارد که خونریزی‌های مزبور در ارتفاعات که در آنها هوا خشک‌تر است، ایجاد گردند.
بار دیگر دنبال کردن سه مرحله مورد اشاره می‌تواند به توقف خونریزی بینی منجر شود.
به هر حال در صورت باقی ماندن در محیط مورد اشاره احتمال تکرار خونریزی وجود دارد. استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا باعث کاهش خشکی هوا شده و به پیشگیری از خونریزی‌های بعدی کمک می‌کند.
در ارتفاعات بالا، استفاده از یک کرم مرطوب کننده ملایم برای کاهش خشکی مفید است.

انحراف بینی
انحراف تیغه بینی زمانی بروز می‌کند که تیغه بینی دارای شکل یا حالت غیر نرمال است. این وضعیت ممکن است مادرزادی بوده یا بر اثر صدمات قابل توجه در بینی ایجاد گردد.
انحراف بینی می‌تواند باعث محدود شدن جریان هوا به سوراخ‌های بینی شود. این می‌تواند سبب شود که پوست داخل سوراخ بینی خشک و ترک‌دار شده خطر صدمه دیدن رگ‌های خونی افزایش یابد.
دیگر علامت انحراف بینی احتقان است، که آن نیز به نوبه خود می‌تواند ریسک خونریزی بینی را افزایش دهد.
متوقف کردن خونریزی بینی بر اثر انحراف بینی امکان‎پذیر است، اما در عین حال امکان تکرار خونریزی وجود دارد.
مردم می‌توانند از طریق استفاده از اسپری بینی و داروهای دکونژستانت میزان احتقان را کاهش دهند. به هر حال تنها راه‌حل دایمی در این مورد انجام عمل جراحی برای تصحیح تیغه بینی است.

برخی انواع دارو
داروهای رقیق کننده خون یا آنتی‌کواگولانت‌ها، می‌توانند باعث افزایش احتمال خونریزی بینی شوند. داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی گروه دیگری از داروها هستند که می‌توانند خطر خونریزی بینی را افزایش دهند.
این داروها به این دلیل خطر خونریزی بینی را افزایش می‌دهند که بر چگونگی تشکیل لخته خون توسط بدن تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل، این انواع خونریزی بینی ممکن است زمان طولانی‌تری ادامه یابند، زیرا بدن تحت تأثیر داروهای مورد اشاره قادر نیست تا به سرعت لخته خون تولید کند.
اگر خونریزی متوقف نشود مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در بیشتر موارد خونریزی بینی مشکلی جدی نیست و نیاز به مراقبت پزشکی ندارد.
به هر حال اگر خونریزی بینی پس از 30 دقیقه متوقف نشود، مردم باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند. در عین حال اگر خونریزی بینی با علایمی شامل موارد زیر همراه باشد، مراجعه به دکتر الزامی است:
• خونریزی سنگین که در آن خون به پایین و گلو نشت می‌کند
• بالا بودن فشار خون
سبکی سر
درد قفسه سینه
• افزایش ضربان قلب

خلاصه
خونریزی بینی زمانی بروز می‌کند که رگ‌های خونی درون بینی پاره شده خون به خارج آنها نشت می‌کند.
بدن به طور معمول برای توقف خونریزی یک لخته خون ایجاد کرده و آسیب‌دیدگی را ترمیم می‌کند. تروما یک علت شایع خونریزی بینی است اما امکان بروز خونریزی بینی در مردم دچار آلرژی یا سینوزیت نیز وجود دارد.
اغلب موارد خونریزی بینی مضر نیستند اما در صورتی که خونریزی بیش از 30 دقیقه ادامه یابد یا با علایم دیگری مثل درد قفسه سینه همراه باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند./


• آرون کاندولا، دکتر الین کی. لو
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
What to know about nosebleeds with clots
Last reviewed Tue 27 August 2019
By Aaron Kandola
Reviewed by Elaine K. Luo, MD

برو به صفحه اصلی

 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

دکتر فریدون علا: انگیزه‎ای بالاتر از عشق نیست!

افزایش میزان بیلی‎روبین: علایم و آزمایش‎ها

نظرات (1)

  1. Ftm

من خون دماغم اینجوریه داخل دماغم خون میاد خشک میشه هیچ وقت روی صورتم نیس.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.