دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بوی بد درون بینی - علل و علاج

پولیپ بینی، عفونت سینوس، سینوزیت، آبریزش از قسمت عقب بینی، آنتی‌هیستامین، فساد دندان، سنگ لوزه، فانتوزمیا، فانتوسمیا، پارکینسون، تومور مغزی، التهاب سینوس، بیماری مزمن کلیه

فانتوزمیا اختلالی است که در آن باکتری‌ها یا هر عامل واقعی ایجاد بوی بد دخالت ندارند

مقالات گوش، حلق و بینی

پولیپ بینی
عفونت سینوس
• آبریزش از قسمت عقب بینی
• فساد دندان
• سنگ لوزه
• فانتوزمیا (فانتوسمیا)
بیماری مزمن کلیه
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنمامشکل به نظر می‌رسد که شخص روزی را بدون استشمام یک بوی بد بگذراند. اما در مورد بوهای بدی که از خود بینی شخص نشأت می‌گیرند چه می‌توان گفت؟
طیفی از اختلالات مختلف - که بیشتر آنها به سینوس‌ها مرتبطند - می‌توانند محرک ایجاد یک بوی ناخوش در بینی شوند.
خوشبختانه بیشتر این بوهای بد موقتی هستند و نشانه‌ای از یک اختلال تهدیدگر زندگی به شمار نمی‌روند. آنها گرایشی به آن دارند که نشان دهنده انسداد راه‌های هوایی توسط مخاط یا پولیپ باشند.
اگر بوی بدی مشام شما را پر کرده باشد و مقصری بیرونی را در این مورد نتوان یافت آنگاه ممکن است نیاز باشد که نگاهی به درون بیندازید.


پولیپ بینی
پولیپ‌های بینی توده‌های نرم غیر سرطانی هستند که بر دیواره حفره بینی یا سینوس شکل می‌گیرند. این توده‌های کوچک قطره اشکی شکل بر اثر التهاب مزمن ایجاد می‌شوند.
اگر کسی دچار آسم، آلرژی یا عفونت‌های مکرر سینوس باشد، ریسک دچار شدن به پولیپ بینی افزایش خواهد یافت.
علایم پولیپ‌های بینی شامل پیچیدن بوی بد در بینی یا کاهش چشمگیر حس بویایی و چشایی است.
پولیپ‌های بینی به طور معمول بسیار کوچکند بنابراین این امکان وجود دارد که شخص حتی از ابتلاء خود به آنها باخبر نشود. آنها ممکن است تأثیری بر روند تنفس نداشته باشند.
به هر حال گاهی از اوقات پولیپ‌های بزرگ شکل می‌گیرند. یا ممکن است که شخص دچار چندین پولیپ کوچک باشد که باعث انسداد معبرهای بینی شده بر موارد زیر تأثیر بگذارند:
• حس بویایی
• توانایی تنفس از راه بینی
• صدای شخص
دیگر علایم پولیپ بینی عبارتند از:
آبریزش بینی
• آبریزش از قسمت عقب بینی
• گرفتگی بینی
سردرد
• فشار در قسمت صورت و پیشانی
درد صورت
• درد در دندان‌های بالایی
خر و پف
بوی بد همراه پولیپ بینی ممکن است به علت تجمع مایع درون پولیپ‌ها باشد. این مایع از جدار مرطوب غشاء مخاطی شخص می‌آید که کمک می‌کند تا دستگاه تنفسی مرطوب شده و ذرات گرد و غبار و مواد خارجی دیگر به دام بیفتند و به ریه‌ها نرسند.
پولیپ‌های بینی اغلب با استفاده از کورتیکوستروئیدها، داروهایی که می‌توانند پولیپ‌ها را کوچک کرده و التهاب را کاهش دهند، به شکل مؤثری درمان می‌شوند.
به طور معمول اسپری‌های کورتیکوستروئیدی مثل فلوتیکاسون (فلوناس) و مومتاسون (نازونکس) در وهله نخست امتحان می‌شوند.
اگر این داروها مؤثر نباشند، پزشک ممکن است کورتیکوستروئیدهایی مثل پردنیزون را تجویز کند اگرچه این داروها بیشتر محتمل است که در مقایسه با اسپری‌های کورتیکوستروئیدی دارای اثرات جانبی جدی باشند.
در موارد جدی‌تر جراحی اندوسکپیک ممکن است ضروری شود. در این عمل پزشک یک اسکپ انعطاف‌پذیر باریک (اندوسکپ) را که به یک لنز کوچک مجهز است وارد حفره بینی و سینوس‌ها می‌کند.
ان اندوسکپ همچنین می‌تواند پولیپ‌های بینی یا دیگر انسدادهایی را که باعث کاهش جریان هوا شده‌اند خارج کند.


عفونت سینوس
عفونت سینوس در چند نوع مختلف بروز می‌کند که هیچ‌یک از آنها خوشایند نیست و تمامی آنها پتانسیل پر کردن فضای بینی با بویی ناخوشایند را دارند. سینوزیت، که نام دیگر عفونت سینوس است، معمولاً توسط یک ویروس یا باکتری ایجاد می‌شود.
قارچ نیز می‌تواند سبب ایجاد عفونت‌های سینوس شود. شدت عفونت قارچی می‌تواند در طیفی از خفیف تا بسیار شدید بروز کند. در مقایسه با باکتری یا ویروس مقابله با قارچ برای بدن دشوارتر است.
عفونت قارچی می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد ایمنی شود.
این عفونت‌ها با عمومیت بیشتر و اشکال جدی‌تر در مردمی بروز می‌کنند که پیشتر دچار اختلال سیستم ایمنی بوده‌اند (دچار یک بیماری تأثیرگذار بر عملکرد ایمنی بوده یا در حال استفاده از داروهای شیمی درمانی یا دیگر داروهای کاهش دهنده پاسخ ایمنی هستند).
افراد دچار سینوزیت مزمن مرتبط به باکتری یا ویروس ممکن است به سینوزیت قارچی مبتلاء شوند.
برای برنامه‌ریزی درمانی دانستن علت عفونت سینوس مهم است. شخص در عین حال ممکن است دچار سینوزیت مزمن شود که نوعی از عفونت سینوس است که دستکم به مدت 12 هفته ادامه پیدا می‌کند.
عفونت‌های سینوس کوتاه مدت به نام سینوزیت حاد شناخته می‌شوند و به طور معمول 7 تا 10 روز ادامه پیدا می‌کنند.
در کنار بوی بد درون بینی و کاهش حس بویایی و چشایی، علایم عفونت سینوس عبارتند از:
• سردرد
• فشار صورت
• آبریزش قسمت عقب بینی
خستگی مفرط
درمان عفونت‌های سینوس بستگی به علت آنها دارد. علاج عفونت باکتریایی به طور معمول نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک دارد. داروهای ضد ویروسی در دسترسند اما همیشه تجویز نمی‌شوند.
در بسیاری موارد عفونت ویروسی سینوس چه با دارو و چه بدون دارو دوره مشابهی را طی می‌کند. استراحت و سیراب نگه داشتن بدن فارغ از علت یا شدت عفونت توصیه می‌شود.


آبریزش از قسمت عقب بینی
مخاط بویناک در بینی، به ویژه وقتی متراکم بوده و به نظر برسد که بی‌وقفه وارد قسمت عقب گلو می‌شود یک نشانه آبریزش قسمت عقب بینی است.
در حالت نرمال مخاط به موارد زیر کمک می‌کند:
• سالم نگه داشتن غشاهای مخاطی
• مقابله با عفونت
• مرطوب کردن هوای استنشاق شده
• دور نگه داشتن ذرات خارجی از راه‌های هوایی
مخاط با بزاق مخلوط شده و بدون اینکه شخص متوجه آن باشد بلعیده می‌شود.
سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت سینوس می‌تواند باعث غلیظ شدن مخاط شده تخلیه نرمال آن را با مشکل مواجه کند.
آبریزش قسمت عقب بینی ممکن است شروع ملایمی داشته و هیچ نوع بوی بد یا تأثیر ناخوشایند روی تنفس نداشته باشد. اما اگر بوی مزبور بدتر شود و شخص دچار خس خس شود باید به دکتر مراجعه کند.
اگر کسی به مدت بیش از 10 روز دچار آبریزش قسمت عقب بینی بوده باشد باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.
اگر مخاط خونی باشد، شخص باید بلافاصله به دکتر مراجعه کند. این وضعیت ممکن است صرفاً یک نشانه افزایش عفونت یا وجود خراشی درون بینی باشد اما اگر موضوع جدی باشد بهتر آن است که هر چه زودتر مشخص گردد.
در کنار بلعیدن مداوم مخاط، سرفه (به ویژه در طول شب) و گلودرد دیگر نشانه‌های آبریزش از قسمت عقب بینی به شمار می‌روند.
در برخی موارد مخاط بد تخلیه شده ممکن است در گوش میانی جمع شده سبب درد گوش و عفونت گوش شود.
نوشیدن مقدار فراوانی مایعات و استفاده از اسپری سالین بینی مفید است. شخص همچنین از خوابیدن در حالتی که سر اندکی بالاتر از سطح بدن قرار گرفته باشد و استفاده از یک مرطوب کننده یا دستگاه بخور برای مرطوب کردن حفره بینی مفید خواهد بود.
اگر این مداواها کارآیی نداشته باشند پزشک ممکن است آنتی‌هیستامین‌ها (در صورت مطرح بودن آلرژی) یا یک اسپری بینی کورتیزون استروئیدی را برای تخفیف التهاب توصیه کند.
اگر عفونت باکتریایی مسبب آبریزش قسمت عقب بینی باشد آنگاه شخص به یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک نیاز خواهد داشت.


فساد دندان
وقتی باکتری‌ها روی دندان‌ها جمع شوند می‌توانند سطح دندان را خورده و از بین ببرند. این وضعیت فساد دندان نامیده می‌شود. این انباشت باکتری می‌تواند باعث بوی بد نفس و بوی بدی گردد که از بینی بیرون می‌زند.
بهداشت مناسب دهان و دندان شامل مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌ها و همچنین مراجعه منظم به دندان‌پزشک بهترین راه‌های پیشگیری از فساد دندان و مشکلات دندان و لثه محسوب می‌شود.
اگر دندان‌پزشک یک حفره یا مشکلات دیگری مثل پریودونتیت (بیماری لثه) را مشخص کرده باشد که نیاز به رسیدگی دارند، نباید درمان به تعویق انداخته شود.


سنگ لوزه
لوزه‌ها شامل درزها و چین‌هایی هستند که ممکن است موارد زیر در آنها محبوس شوند:
• بزاق
• مخاط
• ذرات غذا
• سلول‌های مرده
گاهی از اوقات احتمال سفت شدن مواد زائد به صورت اشیائی ریز وجود دارد که سنگ لوزه نامیده می‌شوند.
باکتری‌ها می‌توانند از سنگ لوزه تغذیه کرده بویی بد در بینی و مزه‌ای ناخوشایند در دهان شخص ایجاد کنند. بهداشت ضعیف دهان و لوزه‌های به شکل نامعمول بزرگ ریسک سنگ لوزه را افزایش می‌دهند.
رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان و سیراب نگه داشتن بدن می‌تواند به کاهش ریسک انباشت باکتری کمک کند.
غرغره آب‌نمک گاهی از اوقات باعث کنده شدن سنگ لوزه می‌شود. حتی سرفه شدید نیز می‌تواند در این مورد مفید باشد. در موارد جدی لیزر یا امواج رادیویی را می‌توان برای درمان این اختلال مورد استفاده قرار داد.


فانتوزمیا (فانتوسمیا)
فانتوزمیا اختلالی است که در آن باکتری‌ها یا هر عامل واقعی ایجاد بوی بد دخالت ندارند.
فانتوزمیا نوعی توهم در سیستم بویایی انسان است. قوه بویایی بویی را استشمام می‌کند که وجود خارجی ندارد اما شخص احساس می‌کند که این بو جایی در بینی یا اطراف شخص وجود دارد.
فانتوزمیا ممکن است که پس از یک مورد عفونت تنفسی یا ضربه به سر ایجاد گردد. اختلالاتی مثل بیماری پارکینسون، تومورهای مغزی، یا التهاب سینوس‌ها می‌توانند محرک شبح بو در بینی شوند.
در مورد برخی از مردم فانتوزمیا خود به خود از بین می‌رود. در مورد دیگران درمان علت زیربنایی مسبب فانتوزمیا می‌تواند به رفع حس بوی بد کمک کند.


بیماری مزمن کلیه
بیماری مزمن کلیه یک اختلال پیشرونده از دست رفتن عملکرد کلیه است.
کلیه‌ها چند کارکرد مختلف شامل تصفیه و خارج کردن مواد زائد از خون برای خارج شدن آنها از بدن توسط ادرار دارند.
اگر کلیه‌ها فاقد کارکرد مناسب باشند مواد زائد ممکن است در بدن انباشته شوند.
این مواد می‌توانند بویی شبه آمونیاک ایجاد کنند که شخص آن را در قسمت عقب بینی احساس می‌کند. در عین حال امکان هست که مزه‌ای شبه آمونیاک یا متالیک در دهان شخص ایجاد گردد.
این اختلال معمولاً زمانی بروز می‌کند که بیماری مزمن کلیه به مرحله 4 تا 5 رسیده باشد.
در این نقطه شخص دچار علایم دیگری مثل درد کلیه، تغییر رنگ ادرار، و خستگی مفرط خواهد شد، بنابراین بوی تازه ایجاد شده آمونیاک احتمالاً نخستین نشانه مشکل کلیه نخواهد بود.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر کسی دچار بوی بدی در بینی خود باشد که بیش از 1 هفته ادامه یافته باشد و هیچ منبع خارجی برای این بو نباشد، شخص باید به دکتر مراجعه کند.
از آنجا که بوی نامطبوع در بینی اغلب به معنی درگیر بودن شخص با یک مورد عفونت سینوس، پولیپ بینی، یا اختلالی دیگر است، احتمالاً شخص دچار علایم دیگری نیز خواهد بود.
انباشت مخاط، گلودرد یا دیگر علایمی که بیش از چند روز ادامه یافته باشند تضمین کننده لزوم مراجعه به پزشک برای شناسایی و درمان مشکل زیربنایی هستند. و از آنجا که وجود بوی شبیه به بوی آمونیاک در بینی می‌تواند علامتی از بیماری پیشرفته کلیه باشد، در صورت وجود چنین علامتی شخص باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.
این مورد به ویژه زمانی مصداق دارد که علایم دیگری مثل درد کلیه و تغییراتی در نمای ظاهری یا بوی ادرار وجود داشته باشد.


دورنما
اغلب علل بوی بد داخل بینی قابل درمان هستند. تجربه مخاط بدبو یا لوزه بویناک ممکن است تجربه‌ای باشد که فقط یک بار رخ می‌دهد.
به هر حال، اگر کسی در مورد عفونت‌های مکرر سینوس آسیب‌پذیر باشد، ممکن است با این دوره‌های ناخوشایند به شکل مکرر مواجه شود./


• دکتر دِبرا رُز ویلسون، جیمز رونالد
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Healthline
What’s Causing the Bad Smell in My Nose, and How Do I Cure It?
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT
On April 19, 2020
New —
Written by James Roland

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.