دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کوری دماغی (کوردماغی) چیست و چگونه بر حس بویایی تأثیر می‌گذارد؟

ورزش, قهوه, نظافت کامل, واکیوم, کپک, زنگار, فیلتر HVAC

کوری دماغی (کوردماغی) یک اتفاق طبیعی و موقتی انطباق بدن شما است

مقالات گوش، حلق و بینی

در این مقاله:
کوری دماغی (کوردماغی) چیست؟
• علل کوری دماغی کدامند؟
• کوری دماغی دقیقاً چگونه اتفاق می‌افتد؟
• آیا می‌توان در راستای پیشگیری از کوری دماغی کاری انجام داد؟
• چگونه کوری دماغی را کاهش دهیم
• چگونه از بوهای متداول در محیط خانه پیشگیری کنیم
• خلاصهتصور کنید همسایه جدیدی تازه به ساختمان مجاور نقل مکان کرده است. یک روز عصر، همسایه تازه شما و دیگر همسایگان را به شام دعوت می‌کند.
وقتی وارد خانه همسایه می‌شوید بوی دو سگ همسایه بلافاصله مشام شما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این اثناء چنین به نظر می‌رسد که همسایه جدید متوجه قضیه نیست یا برایش اهمیتی ندارد. با گذشت زمان چنین به نظر می‌رسد که بوی سگ‌ها برای شما نیز کمتر محسوس است.
آنچه شما اکنون تجربه کرده‌اید کوری دماغی نامیده می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بوهای اطراف شما کمتر محسوس یا حتی غیر قابل شناسایی می‌شوند.


کوری دماغی چیست؟
کوری دماغی (کوردماغی) یک اتفاق طبیعی و موقتی انطباق بدن شما است که به ناتوانی در تمیز یا تشخیص دادن بوهای متداول در محیط اطراف شما منجر می‌شود. به این وضعیت گاهی اوقات زیر عنوان خستگی بویایی یا انطباق بویایی اشاره می‌گردد.
کوری دماغی اغلب با آن نواحی در محیط زندگی ما مرتبط است که زمانی طولانی را در آنجا سپری می‌کنیم. علت آنکه ما اغلب برای تمیز دادن بوهای متداول در محیط خانه دچار مشکل می‌شویم همین است. در عین حال دلیل اینکه چرا همسایه مثال بالا در مورد بوی سگ‌های خود چنان بی‌اعتناء می‌نماید نیز به همین موضوع برمی‌گردد.
این موضوع مهم است که به خاطر بسپریم که کوری دماغی متفاوت از انوزمیا (انوسمیا) است، اختلالی که در آن کلیت حس بویایی شخص به میزان زیادی کاهش یافته یا حتی از دست می‌رود. در حالی که کوری دماغی اتفاقی طبیعی است، انوزمیا ممکن است به علت عفونت، آسیب‌دیدگی یا عوامل دیگر ایجاد شود.


علل کوری دماغی کدامند؟
هر روزه حس‌های ما مغز ما را با انبوهی از اطلاعات سالم تجهیز می‌کنند. بدون وجود برخی راه‌ها برای فیلتر کردن تمامی این داده‌های ورودی مغز ممکن است خیلی زود دچار وضعیت تحریک بیش از حد گردد.
این جایی است که در آن انطباق‌های طبیعی مثل کوری دماغی وارد گود می‌شوند. با کاهش حس دریافت بوهایی که شخص مداوماً در معرض آنها قرار دارد، کوری دماغی می‌تواند به پیشگیری از تحریک بیش از حد این حس‌ها کمک کند.
همچنین با کاهش توانایی کشف بوهای شایع در محیط اطراف، این باعث می‌شود که شما بتوانید بوهایی را که خارج از روال معمول بوده و نیاز به توجه دارند تشخیص دهید.
برخی مثال‌ها در این مورد شامل بوی سوختن نان در تُستر یا بوی نشت گاز در محیط خانه است.


کوری دماغی دقیقاً چگونه اتفاق می‌افتد؟
جزئیات بیولوژیک پشت ساز و کار کوری دماغی ناشناخته مانده است. به هر حال، ما تصویری کلی از آنچه در بدن ما هنگام بروز کوری دماغی اتفاق می‌افتد در اختیار داریم.
وقتی شخص یک مولکول دارای بو (ماده بوزا) را استنشاق می‌کند، این مولکول به گیرنده‌ای روی یک نوع خاص سلول عصبی حسی که بوها را شناسایی می‌کند، می‌چسبد. این سلول عصبی یک پیام الکتریکی ایجاد می‌کند که به مغز می‌رسد. در مرحله بعد نوبت پردازش بو توسط مغز است.
با تکرار یا تداوم تحریک توسط بوی مشخص، سلول عصبی در نهایت ارسال پیام‌های الکتریکی را به مغز متوقف می‌کند. در نتیجه شخص دیگر بوی مورد بحث را حس نمی‌کند. در اساس شخص دچار کوری دماغی می‌شود.
بر مبنای تحقیقات، عوامل فهرست شده در زیر می‌توانند بر کوری دماغی مؤثر باشند:
• کوری دماغی به این موضوع بستگی دارد که یک ماده بوزا چگونه وارد بدن می‌شود. تحقیق نشان داده است که تأثیر کوری دماغی در صورتی که بو از طریق بینی استشمام شود بیشتر است تا آنکه از راه دهان وارد سیستم بویایی گردد.
• چنین به نظر می‌رسد که کوری دماغی در پاسخ به بوهای ناخوش سریع‌تر از بوهای خوش ایجاد می‌گردد.
• شکل و ترکیبات شیمیایی ماده بوزا می‌تواند بر تندی یا کندی بروز کوری دماغی تأثیرگذار باشد.


آیا می‌توان در راستای پیشگیری از کوری دماغی کاری انجام داد؟
راه مشخصی برای پیشگیری از کوری دماغی وجود ندارد. علت آن است که کوری دماغی یک انطباق طبیعی از سوی بدن است که به شکل خودکار رخ می‌دهد. در اکثر مواقع شخص حتی از وقوع این اتفاق باخبر نمی‌شود.
به هر حال، کارهایی هست که می‌توان در راستای کاهش کوری دماغی امتحان کرد.


چگونه کوری دماغی را کاهش دهیم
راه‌هایی هست که شخص می‌تواند برای کاهش کوری دماغی و ایجاد بوی بهتر در محیط خانه خود امتحان کند.

ناحیه مورد بحث را ترک کنید
ساده‌ترین راه برای کاهش کوری دماغی در محیط خانه یا نواحی دیگری که در آن شخص زمان زیادی را گذرانده است ترک محل به شکل موقتی و برگشت مجدد است.
اگر کسی محیط خانه خود را برای مدتی ترک کند و در بازگشت بوی متفاوتی از آنجا به مشام وی برسد، موضوع مورد بحث را تجربه کرده است.
برای کشف بوهای محیط خانه "کمیسیون ایمنی محصول مشتری ایالات متحد" ترک خانه به مدت چند دقیقه و بازگشت مجدد به آنجا را توصیه می‌کند.

ورزش
ممکن است موضوع غریبی به نظر برسد اما تعریق به شما در مورد حس بویایی کمک می‌کند. در واقع، یک مطالعه مربوط به سال 2014 پی برده است سالمندانی که به شکل مرتب ورزش می‌کنند در ریسک کمتری برای ابتلاء به اختلال حس بویایی قرار دارند.
چگونگی تأثیر ورزش بر حس بویایی دقیقاً شناخته شده نیست. در هر حال، ورزش با شدت زیاد مثل کاردیو، قطعاً باعث افزایش جریان خون در سراسر بدن شامل بینی می‌شود. این وضعیت می‌تواند به تمیز دادن بوها کمک کند.

قهوه
قهوه بنا به روایات شفاهی یک پاکسازی کننده بالقوه برای بینی است. یک فرضیه بر آن است که برخی روایح موجود در قهوه ممکن است دارای ترکیباتی باشند که باعث جاکن شدن دیگر بوها از سلول‌های عصبی کشف بو می‌شوند.
به هر حال، یک مطالعه در سال 2013 از این نظریه حمایت نمی‌کند. نمونه‌های آن مطالعه چندین بوی خاص را بارها استشمام کردند که به کوری دماغی منجر می‌شد. نمونه‌ها سپس به بو کردن قهوه، لیمو، یا هوای پاکیزه پرداختند و از آنها در مرحله بعد در مورد شناسایی بو سؤال شد.
بر مبنای مطالعه مزبور افرادی که قهوه استشمام کرده بودند در مقایسه با افراد بو کننده لیمو یا هوای تازه هیچ مزیتی در شناسایی بو نشان ندادند.

باخبری از موضوع
در حالی که فشار آوردن بیش از حد در مورد بوی محیط خانه توصیه نمی‌شود باخبر بودن از آن ممکن است به کاهش کوری دماغی کمک کند.
علت آن است که وقتی ما آگاهانه در مورد چیزی فکر می‌کنیم مغز بر روی موضوع مورد تفکر متمرکزتر عمل می‌کند. این موضوع به نوبه خود ما را در مورد بوهایی که ممکن است پیشتر نادیده گرفته شده باشند حساس‌تر خواهد کرد.


چگونه از بوهای متداول در محیط خانه پیشگیری کنیم
حتی اگر کشف بوهای رایج در محیط خانه دشوار باشد، راه‌هایی برای کمک به کاهش آنها وجود دارد. نکات زیر ممکن است در این مورد کمک کننده باشند:
1. نظافت کامل انجام دهد. سعی کنید چیزهایی مثل خرده‌ریزها، جای گربه، بشقاب‌های کثیف، یا رخت‌های خاکی شده را برای پیشگیری از تقویت بوی بد در محیط خانه به سرعت تمیز کنید.
2. کیسه زباله را خارج کنید. اجازه ندهید آت و آشغال‌ها مدت زیادی در کیسه زباله باقی بمانند. در صورتی که چیزی با بوی زننده یا قوی در سطل زباله هست، کیسه زباله را به سرعت از محیط خانه دور کنید.
3. واکیوم کنید. در طول هفته دستکم یک یا دو بار کف خانه را با جاروبرقی تمیز کنید.
4. درهم‌ریختگی را برطرف کنید. نواحی دچار درهم‌رختگی در محیط خانه می‌توانند محل به دام افتادن گرد و غبار، کپک، و موی حیوانات خانگی باشند که باعث تقویت بوی بد در محیط خانه می‌شوند.
5. حمام و دستشویی را خوب تمیز کنید. کپک و زنگار انباشته شده در دوش‌ها، روی دستگیره‎ها یا سینک‌ها می‌توانند به صورت عامل تقویت بوی ناخوش در حیط خانه عمل کنند.
6. محل‌های تخلیه را تمیز کنید. محل‌های تخلیه کثیف یا مسدود شده می‌توانند عامل تقویت بوی در محیط خانه شوند بی‌آنکه شخص متوجه موضوع شود.
7. پایش فرآورده‌ها. محصولات ترشیده و یا فاسد شده می‌توانند باعث ایجاد بو درون آشپزخانه و بیرون آن شوند. این محصولات باید از محیط خانه خارج شوند.
8. تعویض فیلتر HVAC. فیلترها می‌توانند به خارج کردن گرد و غبار، کپک، و مواد آلاینده از هوای خانه کمک کنند. تعویض فیلتر HVAC حداقل هر سه ماه یک بار از سوی "آژانس حفظت از محیط زیست" توصیه می‌شود.
9. از حامل بوی مناسب استفاده کنید. از سطل زباله دردار استفاده کنید. به علاوه از محکم بسته شدن در یخچال مطمئن شوید.
10. پنجره‌ها را باز کنید. بگذارید مقداری هوای تازه وارد شود که می‌تواند به خروج بوهای بد کمک کند.
11. از محصولات تهویه هوا با احتیاط استفاده کنید. اگرچه این محصولات ممکن است بوی مطبوعی داشته باشند برخی از آنها بوی شمع داشته یا محرک آلرژی یا آسم در برخی مردم می‌شوند.


خلاصه
کوری دماغی یک نوع انطباق طبیعی است که کشف یا تمیز دادن بوهای رایج در محیط زیست شخص را برای وی دشوار می‌کند. با بلوک کردن بوهای متداول، بینی و مغز بهتر می‌توانند بوهای غیر نرمال یا بالقوه مضر را شناسایی کنند.
از آنجا که کوری دماغی به شکل خودکار بروز می‌کند نمی‌توان به شکل کامل از آن پیشگیری کرد. به هر حال، راه‌هایی برای کاهش آن هست. یکی از راحت‌ترین راه‌ها ترک محل برای چند دقیقه و بازگشت به آنجا است.
در حالی که کوری دماغی باعث می‌شود تا تمیز دادن بوی خانه مشکل شود، راه‌های متعددی برای پیشگیری از بوهای متداول در محیط خانه وجود دارد. نظافت مکرر، تعویض فیلترهای هوا، و ایجاد امکان ورود هوای تازه به محیط می‌توانند به پیشگیری از بوهای نامطبوع متداول کمک کنند./کوری دماغی چیست و چگونه بر حس بویایی تأثیر می‌گذارد؟
دکتر جیل-سیلیدی شولمن، دکتر کوین مارتینز
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Healthline
What Is Nose Blindness and How Can It Affect You?
Medically reviewed by Kevin Martinez, M.D. —
Written by Jill Seladi-Schulman, Ph.D.
On September 8, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

فقط یک ساعت ورزش خطرات نشستن طولانی مدت را از بین می‌برد

بیماران تحت درمان توسط پزشکان زن کمتر می‌میرند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.