دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل ایجاد نقطه یا لکه سیاه رنگ داخل گونه

ملانوزیس دودی‌ها, سرطان دهان, ملانوسیت‌, سندرم پوتز-جگرز, بیماری ادیسون

یافته شدن یک لکه یا نقطه تیره رنگ در دهان کمتر محتمل است که نشانه‌ای از سرطان باشد

مقالات گوش، حلق و بینی

• علل بروز نقطه سیاه رنگ درون دهان
• علل بروز نقطه سیاه رنگ داخل گونه
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• تشخیص علت
• خلاصهپیدا شدن یک نقطه یا برآمدگی سیاه رنگ داخل گونه می‌تواند نگران کننده باشد، اما لزوماً نشانه مشکلی جدی محسوب نمی‌شود.
انواع اختلالات بی‌‌ضرر مثل خال‌ها، بیش‌رنگدانگی، و نشت مواد پر کردن دندان می‌توانند باعث تغییر رنگ دهان شوند.
در موارد بسیار نادر بروز نقاط سیاه رنگ درون دهان می‌تواند نشانه‌ای از نوعی سرطان به نام ملانوما (ملانوم) باشد. بر مبنای اعلام "بنیاد سرطان دهان" ملانوم دهان برای حدود 1.6 درصد موارد سرطان‌های سر و گردن، و کمتر از 1 درصد کل ملانوماها لحاظ می‌شود.


علل بروز نقطه سیاه رنگ درون دهان
اختلالات فهرست شده در زیر می‌توانند باعث بروز یک نقطه سیاه رنگ، نشانه مدور کوچکی روی بخش داخلی گونه‌ها شوند.

نِوی دهان (خال درون دهان)


نوی دهان نقطه‌های قهوه‌ای، خاکستری مایل به آبی یا تقریباً سیاه رنگ کوچک هستند که ممکن است درون دهان ظاهر گردند. نوی اطلاحی پزشکی برای تبیین خال است (مفرد آن نووس است).
نوی دهان معمولاً تا حدودی حالت برجسته دارد. آنها بیشتر در قسمت سقف دهان یا در قسمت داخلی لب ظاهر می‌شوند اما امکان شکل‌گیری آنها بر روی گونه نیز وجود دارد. این خال‌ها معمولاً باعث ایجاد هیچ‌گونه علامتی نمی‌شوند.
معمولاً در مورد نووس دهان درمانی نیاز نیست و هیچ گزارشی در مورد سرطان‌زا شدن نووس دهان در دست نیست. به هر حال، پزشک یا دندانپزشک ممکن است انجام بیوپسی را برای اطمینان از نووس بودن و ملانوما نبودن نقطه مورد اشاره توصیه کند.

تاول خونی


تاول‌های خونی کیسک‌های مایعی هستند با خون پر می‌شوند. آنها ممکن است در طیفی از رنگ بنفش تا قرمز تیره بروز کنند. این تاول‌ها عموماً وقتی شکل می‌گیرند که پوست داخل دهان فشرده شده یا در تنگنا قرار می‌گیرد.
تاول خونی اغلب به اندازه‌ای بزرگ است که شما می‌توانید آن را با زبان خود حس کنید. این تاول‌ها عموماً در قسمت‌های نرم دهان مثل داخل گونه یا لب شکل می‌گیرند. تاول‌های مزبور معمولاً در لمس یا هنگام خوردن غذاهای ادویه‌دار دردناک ظاهر می‌شوند.
اکثریت تاول‌های خونی زمان زیادی باقی نمی‌مانند و اگر کاری به کار آنها نداشته باشید به درمان نیاز ندارند. اما اگر تاول خونی بیش از 2 هفته دوام آورده یا به مشکلی برگشت کننده تبدیل شده باشد مراجعه به پزشک ایده خوبی خواهد بود.

ماژول‌های ملانوتیک


ماژول‌های ملانوتیک نواحی دچار بیش‌رنگدانگی هستند که به طور متوسط در حدود یک چهارم اینچ قطر دارند. آنها ممکن است هم اندازه 0.04 اینچ باشند. این لکه‌ها عموماً تخت هستند و حاشیه مشخصی دارند.
ماژول‌های ملانوتیک دهان سرطان‌زا نیستند، اما امکان آن هست که پزشک برای از تشخیص خارج کردن ملانوم انجام بیوپسی را توصیه کند.


علل بروز نقطه سیاه رنگ داخل گونه
موارد زیر علل بالقوه بروز لکه‌های تیره روی قسمت داخلی گونه محسوب می‌شوند. لکه‌ها ممکن است از نظر اندازه متفاوت باشند اما بزرگ‌تر از نقطه‌اند.

نشت مواد پر کردن دندان


امالگام (آمالگام) ماده‌ای تشکیل شده از جیوه، قلع، زینک، نقره، و مس است. بیش از 150 سال است که امالگام برای پر کردن دندان به کار می‌رود.
تاتوهای امالگام نشتی این مواد پر کردن دندان محسوب می‌شوند. آنها نسبتاً شایعند و معمولاً به رنگ‌های آبی تیره، خاکستری یا سیاه ظاهر می‌شوند. بیشترین محل بروز آنها ناحیه مجاور یک دندان پر شده است.
تاتوهای امالگام باعث ایجاد علامت نمی‌شوند و نیاز به درمان ندارند. آنها دایمی هستند مگر اینکه با جراحی لیزر برداشته شوند.

ملانوزیس دودی‌ها


مصرف دخانیات می‌تواند لکه‌های زنگاری به نام ملانوزیس دودی‌ها داخل گونه‌ها و روی لثه‌ها ایجاد کند. در حدود 22 درصد افراد اهل دخانیات دچار این لکه‌ها می‌شوند.
لکه‌های مزبور باعث ایجاد علایم نمی‌شوند و نیاز به درمان ندارند. به هر حال، پزشک ممکن است برای از تشخیص خارج کردن دیگر اختلالات بیوپسی توصیه کند. لکه‌های مورد بحث را می‌تواند با لیزر یا الکتروسرجری برداشت.

سرطان دهان


ملانوما نوعی سرطان پوست است که بر سلول‌های رنگدانه به نام ملانوسیت‌ها تأثیر می‌گذارد.
ملانوما بیشترین شیوع را در بخش‌هایی از پوست دارد که بیشتر در معرض تابش آفتاب قرار دارند، اما این سرطان ممکن است در دهان و بینی نیز شکل بگیرد. در موارد بسیار نادر وجود نقطه تیره رنگ داخل گونه ممکن است نشانه‌ای از ملانوم دهان باشد.
در مراحل اولیه خود ملانوم دهان اغلب علایم اندکی دارد. این سرطان معمولاً به شکل نقطه‌ای به رنگ قهوه‌ای تیره یا آبی-مشکی بروز می‌کند. لکه مزبور در عین حال ممکن فاقد رنگ یا سفید باشد. در مراحل متأخر خود، لکه مزبور ممکن است با درد، زخم طولانی مدت، و خونریزی همراه شود.
سن میانگین برای تشخیص ابتلاء به ملانومای دهان 56 سال است. سرطان دهان در مردان دو بار بیشتر از زنان شیوع دارد.
درمان ملانوم دهان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• جراحی
ایمنی‌درمانی
• اشعه‌درمانی
• دارودرمانی

سندرم پوتز-جگرز


سندرم پوتز-جگرز اختلالی است که باعث ایجاد توده‌های غیر سرطانی موسوم به پولیپ در روده‌ها و معده می‌شود.
کودکان مبتلاء به این بیماری همچنین به بروز لکه‌های تیره رنگ روی لب‌ها، داخل دهان، نزدیک چشم‌ها و بینی، و اطراف سوراخ مقعد دچار می‌شوند. لکه‌های مزبور معمولاً با افزایش سن محو می‌شوند.
افراد دچار سندرم پوتز-جگرز همچنین اغلب دچار پیامدهایی مثل درد، خونریزی، یا انسداد روده می‌شوند.
در حال حاضر سندرم پوتز-جگرز قابل علاج نیست، اما عمل جراحی می‌تواند پولیپ‌ها را از دستگاه گوارش خارج کند. [سندرم پوتز-جگرز بیماری بسیار نادری است و بنا به تخمین‌ها از هر 25.000 تا 300.000 نفر یک نفر به آن مبتلاء می‌شوند.]

بیماری ادیسون


بیماری ادیسون، یا عدم کفایت غده فوق کلیوی، کمبود هورمون‌های تولید شده توط غدد فوق کلیوی است. یکی از علایم بیماری ادیسون بروز لکه‌های دچار بیش‌رنگدانگی ر پوست داخل دهان است.
علایم دیگر شامل موارد زیر است:
• خستگی مفرطر بیش از اندازه
کاهش وزن
• جوع نمک
• افت قند خون
• بیش‌رنگدانگی
شما می‌توانید برای جایگزینی هورمون‌هایی که غدد فوق کلیوی شما قادر به تولید آنها نیستند دارو مصرف کنید.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
حتی با وجودی که شانس ابتلاء به ملانوم دهان بسیار پایین است، تصمیم خوبی خواهد بود اگر در صورت مواجه شدن با لکه‌ها یا نقطه‌های دارای رنگ غیر نرمال در دهان، شخص به دکتر مراجعه کند.
این موضوع به ویژه اگر سن شخص بالای 55 سال باشد اهمیت دارد. سالمندان در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان دهان قرار دارند.


تشخیص علت
پزشک ممکن است برای تشخیص لکه تیره داخل دهان از تست‌های زیر استفاده کند:
• بررسی فیزیکی. پزشک ممکن است در طول معاینه بالینی صرفاً بر مبنای نمای ظاهری لکه‌ها بتواند آنها را شناسایی کند.
• بیوپسی. در طول بیوپسی، پزشک تکه کوچکی از لکه را جدا کرده و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می‌فرستد.
تست خون. پزشک ممکن است برای اندازه‌گیری پتاسیم، کورتیزول، و میزان هورمون ACTH در صورت ظن به بیماری ادیسون تست خون انجام دهد.


خلاصه
یافته شدن یک لکه یا نقطه تیره رنگ در دهان کمتر محتمل است که نشانه‌ای از سرطان باشد. به هر حال، کماکان کار درست این است که شخص دچار چنین وضعیتی به پزشک مراجعه کند. اگر لکه مزبور به سمت سرطان چرخش کند، تشخیص و درمان زودهنگام می‌تواند باعث بهبود دورنما برای بیمار گردد./علل ایجاد نقطه یا لکه سیاه رنگ داخل گونه
دکتر کریستین فرانک، دنیل یتمن
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Healthline
Possible Causes of a Black Spot Inside Your Cheek
Medically reviewed by Christine Frank, DDS —
Written by Daniel Yetman
On July 24, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.