دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

"ترشح" به هر مایعی اطلاق می‌شود که از بدن تخلیه می‌گردد.

ترشح بدبو یا به عبارت دیگر ترشح نامعمول ممکن است در نقاط مختلف بدن ایجاد گردد. این ترشح ممکن است نشان دهنده وجود یک عفونت یا مشکل زمینه‌ای دیگری باشد. "ترشح" به هر مایعی اطلاق می‌شود که از بدن تخلیه می‌گردد. بسیاری انواع ترشح سالم بوده و نشان دهنده کارکرد درست بدن محسوب می‌شوند.

واکنش آلرژیک به غذا، دارو، یا برخی مواد مثل لاتکس می‌تواند باعث ورم لب شود

بیدار شدن از خواب با لب ورم کرده ممکن است برای برخی از مردم باعث نگرانی شود. ورم لب به دلایل مختلف شامل واکنش آلرژیک، صدمات یا دیگر اختلالات پزشکی بروز می‌کند. مردم گاه می‌توانند با فکر کردن در مورد فعالیت‌هایی که انجام داده یا غذاهایی که روز پیش خورده‌اند علت ورم کردن لب‌های خود را شناسایی کنند. اگر نشانه‌های صدمه، عفونت، یا بیماری شدیدتری وجود داشته باشد شخص باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کند.

تست تستوسترون یکی از اشکال ساده تست خون است

تست تستوسترون سطح این هورمون را در خون اندازه‌گیری می‌کند. تستوسترون یک هورمون اساسی در مردان و زنان است اما هورمون جنسی اصلی در مردان به شمار می‌رود. این هورمون به رشد و نمو، بم شدن صدا، و تولید اسپرم کمک می‌کند. میزان هورمون مزبور در زنان بسیار کمتر از مردان است. در زنان تستوسترون به تعادل هورمون‌ها، تنظیم برخی عملکردهای بدن و تقویت شهوت جنسی کمک می‌کند. دو نوع تستوسترون در خون وجود دارد. تستوسترون مقید به انواع مختلف پروتئین مثل آلبومین و گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی (SHBG) در خون می‌چسبد، و تستوسترون آزاد به پروتئین‌ها متصل نمی‌شود.

هیپوپلازی به علت فقدان رشد سلولی بر توسعه یک بافت یا ارگان در بدن تأثیر منفی می‌گذارد

هیپوپلازیا (هیپوپلازی) به کمبود سلول‌ها در یک ارگان یا بافت بدن اشاره دارد. هیپوپلازی می‌تواند بسته به محل بروز آن در بدن طیفی از علایم مختلف ایجاد کند. اختلالات متعددی شامل هیپوپلازی هستند. شخص دچار هر یک از اختلالات مورد اشاره ممکن است در کاربرد قسمتی از بدن خود با مشکل مواجه گردد. برای مثال، هیپوپلازی عصب بینایی می‌تواند به مشکلاتی در چشم منجر شود. هیپوپلازی به طور معمول باعث ایجاد مشکلاتی در چگونگی عملکردهای یک بافت یا ارگان می‌شود. پیامدهای هیپوپلازی به این موضوع بستگی دارد که چه ناحیه‌ای از بدن دچار این مشکل شده است.

داروهای جدید که به نام کاندیداهای دارویی نیز شناخته می‌شوند پیش از ورود به آزمون‌های بالینی مراحل آزمایش در محیط در شیشه را پشت سر می‌گذارند

مقالات پزشکی برای مخاطبان عام اغلب از اصطلاحات "in vitro" و "in vivo" در راستای توصیف مطالعه استفاده می‌کنند. in vitro برابرنهاد لاتین برای "در شیشه" است. in vivo معادل لاتین برای "در محیط زنده" محسوب می‌شود. in vivo اصطلاح لاتین برای "در شیشه" محسوب می‌شود. این اصطلاح برای توصیف اقدام‌ها، آزمایش‌ها و تجربیاتی به کار می‌رود که پژوهشگران در خارج از ارگانیسم زنده انجام می‌دهند. مطالعه در شیشه در محیطی کنترل شده مثل لوله آزمایش یا پتری دیش صورت می‌گیرد.In vivo اصطلاح لاتین برای "در محیط زنده" است. این اصطلاح به آزمایش‌ها، تجربه‌ورزی‌ها و اقدام‌هایی اطلاق می‌شود که محققان بر روی یا در ارگانیسم زنده شامل یک شخص، حیوان آزمایشگاهی یا گیاه انجام می‌دهند.

استنیا علامتی از یک اختلال زمینه‌ای است

اصطلاح استنیا به ضعف جسمانی یا فقدان انرژی اشاره دارد. استنیا می‌تواند بخش‌هایی خاص از بدن یا کل آن را تحت تأثیر قرار دهد. پزشکان ممکن است به علت علل محتمل تشخیص استنیا را مشکل بیابند. پزشک معمولاً در مورد علایم سؤال کرده و تاریخچه پزشکی کامل شخصی و خانوادگی می‌گیرد. پزشک در عین حال هر داروی مصرفی اخیر شخص را برای تعیین علت بروز علایم مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اگر کسی دچار ضعف موضعی باشد، دکتر همچنین معاینه کاملی در مورد قسمت آسیب دیده بدن انجام می‌دهد.

در برخی قسمت‌های بدن مثل پلک چشم، لایه زیر جلدی حاوی چربی نیست

بافت ساب‌کوتانئوس [بافت زیر پوست، بافت زیر جلد] عمقی‌ترین لایه پوست است. پیشوند "ساب" از لغت لاتین به معنی زیر می‌آید و کلمه "کوتانئوس" مشتق از لغت لاتین "کوتیس" به معنی پوست است. دیگر نام‌های بافت زیر پوست شامل فاسیای سطحی، هیپودرمیس، سابکوتیس، و تالا ساب‌کوتانئا است. فارغ از اینکه به چه نامی خوانده شود بافت زیر پوست نقشی اساسی در کمک به بدن شما در تنظیم دما و محافظت از ارگان‌های بدن در برابر شوک دارد.

مقالات دیگر...