دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اتوفاژی یا پاکسازی سلول توسط خود آن

اتوفاژِی، اوتوفَجی، روزه گرفتن، خودخواری، سرطان، بیماری ویلسون، آسیب دیدگی حاد کبد، بیماری کبد چرب غیر الکلی، بیماری مزمن مرتبط به الکل کبد، القاء اتوفاژی، کورکومین، کاردیومیوپاتی دیابتی، ورزش

اصطلاح "اتوفاژی" مشتق از اصطلاح قدیمی یونانی به معنی "خودخواری" است

مقالات بیولوژی - بیوشیمی

اتوفاژی چیست؟
• اثرات اتوفاژی بر سلامت
• ارتباط اتوفاژی با روزه
• آیا ما می‌توانیم اتوفاژی را القاء کنیم؟
• عوارض جانبی و خطرات اتوفاژی
• خلاصهاوتوفَجی (اتوفاژی) یک فرآیند حیاتی است که در آن سلول‌های بدن تمامی اجزاء غیر ضروری یا آسیب دیده را "پاکسازی" می‌کنند.
محققان اتوفاژی را با چندین اثر مثبت برای سلامت مرتبط کرده‌اند. آنان همچنین معتقدند که افراد می‌توانند اتوفاژی را از طریق روزه گرفتن القاء کنند.
به هر حال، این نکته حائز اهمیت است که به یاد داشته باشیم بسیاری از تحقیقات مربوط به اتوفاژی در مراحل اولیه خود قرار دارند.

اتوفاژی چیست؟
بدن انسان دارای تریلیون‌ها سلول است. به مرور زمان مولکول‌های ناخواسته درون آنها انباشته می‌شوند؛ گاهی از اوقات این روند می‌تواند به برخی قسمت‌های سلول‌ها آسیب برساند.
یک مقاله مربوط به سال 2015 که در نشریه نیچر / Nature منتشر شد، توضیح می‌دهد که اتوفاژی یک فرآیند طبیعی در پاسخ به مشکل مطرح شده است. در طول فرآیند اتوفاژی، سلول‌های بدن مولکول‌های ناخواسته و قسمت‌های دچار اختلال کارکرد را از بین می‌برند.
گاهی از اوقات اتوفاژی برخی از این مولکول‌ها و قسمت‌ها را نابود می‌کند. در مواقع دیگر سلول این قسمت‌ها را در اجزاء تازه بازیافت می‌نماید.
اصطلاح "اتوفاژی" مشتق از اصطلاح قدیمی یونانی به معنی "خودخواری" است.

اثرات اتوفاژی بر سلامت
تحقیق اتوفاژی را با چندین اثر مربوط به سلامت مرتبط کرده اما این فرآیند سلولی فرآیندی پیچیده است، بنابراین رسیدن به جمع‌بندی در مورد آن چالش‌انگیز است.
برای مثال یک مطالعه اخیر در سال 2019 تحقیقات موجود در مورد اتوفاژی و سرطان را مرور کرده است. این مطالعه به این یافته رسیده است، در حالی که اتوفاژی می‌تواند در مهار توسعه سلول‌های سرطانی کمک کند در عین حال ممکن است بسته به مرحله تومور رشد آن را نیز تقویت نماید.
پژوهشگران همچنین به ارتباط بین اتوفاژی و سلامت کبد علاقمندند. یک مقاله مروری مربوط به سال 2020 به کاوش در راه‌هایی پرداخته است که اتوفاژی می‌تواند به مدد آنها سلول‌های کبد را در برابر صدمات ناشی از الکل در کبد محافظت نماید.
مطالعه دیگری عنوان می‌کند که اتوفاژی نقشی در بسیاری کارکردهای کبد ایفاء کرده و می‌تواند از پیشرفت چندین اختلال کبد شامل موارد زیر پیشگیری کند:
• بیماری ویلسون
• آسیب دیدگی حاد کبد
بیماری کبد چرب غیر الکلی
• بیماری مزمن مرتبط به الکل کبد
به هر حال، اکثریت مطالعات مربوط به اتوفاژی در محیط آزمایشگاهی یا بر روی مدل‌های جانوری انجام شده‌اند. همان گونه که نویسندگان تحقیق مورد اشاره در بالا اصرار دارند برای تعیین میزان تأثیر اتوفاژی بر درمان به تحقیق بیشتری بر روی انسان‌ نیاز است.
همچنین به نظر می‌رسد که اتوفاژی با رُفت و روب مواد سمی و عامل‌های عفونی نقشی اساسی در سیستم ایمنی بدن بازی می‌کند.
شواهدی وجود دارد که بر مبنای آنها اتوفاژی می‌تواند از طریق کنترل التهاب نقشی در بهبود دورنما برای سلول‌های دچار بیماری‌های عفونی و تباهی عصب ایفاء کند.
یک مقاله مروری دیگر توضیح می‌دهد که اتوفاژی به محافظت از سلول‌ها در برابر میکرب‌های از راه رسیده کمک می‌کند.
در حالی که تعداد پرشماری تحقیق در مورد اثرات اتوفاژی بر روی سلول‌ها در دست است، محققان هنوز در این مورد مطمئن نیستند که آیا تقویت اتوفاژی می‌تواند درمانی برای اختلالات مختلف باشد.

ارتباط اتوفاژی با روزه
اتوفاژی به شکل طبیعی در بدن اتفاق می‌افتد اما مردم پرسشگر این موضوع هستند که راهی برای القاء آن با استفاده از محرک‌های خاص وجود دارد.
روزه گرفتن یک محرک محتمل برای اتوفاژی است. وقتی کسی روزه می‌گیرد، به شکل ارادی یک محدوده زمانی طولانی - چند ساعت یا گاهی اوقات یک روز یا بیشتر - را بدون غذا سپری می‌کند.
روزه گرفتن متفاوت از محدود کردن دریافت کالری به روش مرسوم است. وقتی کسی میزان کالری دریافتی خود را محدود می‌کند، میزان غذای مصرفی معمول خود را کاهش می‌دهد. روزه ممکن است به محدودیت دریافت کالری بینجامد یا خیر، که این به میزان غذای مصرف شده توسط شخص در فواصل بین اوقات روزه بستگی دارد.
یک مرور بر تحقیقات موجود قویاً عنوان می‌کند که هم روزه و هم محدود کردن میزان کالری دریافتی می‌تواند باعث القاء اتوفاژی شود.
با وجودی که شواهدی در مورد حدوث این فرآیند در انسان وجود دارد، بیشتر مطالعات مورد اشاره بر روی حیواناتی غیر از انسان صورت گرفته است.
روزه و محدودیت کالری سلول‌های بدن را تحت استرس قرار می‌دهند. وقتی کسی میزان غذای وارد شده به بدن خود را محدود می‌کند، سلول‌های بدن وی کالری‌هایی کمتر از آنچه برای عملکرد کامل نیاز دارند دریافت می‌کنند.
وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد سلول‌ها ناچارند تا با کفایت بیشتری کار کنند. در پاسخ به استرس وارد شده بر اثر روزه یا محدود کردن کالری دریافتی، اتوفاژی باعث پاکسازی و بازیافت هر قسمت غیر ضروری یا آسیب دیده توسط سلول‌های بدن می‌شود.
به هر حال دانشمندان در این مورد مطمئن نیستند که کدام سلول‌ها به این روش به روزه و محدودیت دریافت کالری پاسخ می‌دهند.
محققان هنوز در مورد القاء اتوفاژی در مغز توسط روزه در حال بحث و گفتگو هستند. دستکم یک مطالعه بر روی حیوانات عنوانگر آن است که روزه به صورت کوتاه مدت می‌تواند باعث القاء اتوفاژی در سلول‌های مغزی شود.

آیا ما می‌توانیم اتوفاژی را القاء کنیم؟
روزه و محدودیت کالری هر دو از طریق تحت استرس قرار دادن سلول‌ها محرک ایجاد اتوفاژی می‌شوند. به هر حال، پژوهشگران بر این باورند که ممکن است راه‌های دیگری برای القاء اتوفاژی وجود داشته باشد.

ورزش
ورزش نیز سلول‌های بدن را تحت استرس قرار می‌دهد. وقتی کسی ورزش می‌کند، اجزاء سلول‌های او آسیب دیده و ملتهب می‌شوند. نویسندگان یک مقاله توضیح داده‌اند که سلول‌های ما به این مشکل با اتوفاژی پاسخ می‌دهند.
آنان می‌گویند مردم می‌توانند از ورزش برای تحریک اتوفاژی استفاده کنند. در واقع، شواهدی وجود دارد که ورزش باعث افزایش اتوفاژی در عضلات اسکلتی انسان می‌شود.

کورکومین
دانشمندان همچنین عنوان کرده‌اند که کورکومین دستکم در مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها محرک بروز اتوفاژی می‌شود. کورکومین یک ماده شیمایی است که به شکل طبیعی در ریشه زردچوبه وجود دارد که ادویه‌ای محبوب در سطح جهان محسوب می‌گردد.
یک مطالعه بر روی مدل جانوری گزارش می‌دهد که ترمیم اتوفاژی القاء شده توسط کورکومین می‌تواند باعث محافظت در برابر کاردیومیوپاتی دیابتی شود، اختلالی در عضلات قلب که بر اشخاص دچار دیابت تأثیر می‌گذارد.
یک مطالعه دیگر بر روی موش‌ها عنوان کرده که کورکومین به مقابله با نزول شناختی بر اثر شیمی درمانی از طریق القاء اتوفاژی در برخی نواحی مغز کمک کرده است.
اگرچه این یافته‌های اولیه امیدبخش می‌نمایند این نکته ضروری است که به خاطر بسپریم پیش از اینکه دانشمندان بتوانند به هر گونه جمع‌بندی برسند به تحقیق بیشتر نیاز است. به طور مشخص دانشمندان هنوز نمی‌دانند که آیا افزایش مصرف کورکومین می‌تواند باعث القاء اتوفاژی در انسان شود یا خیر.

عوارض جانبی و خطرات اتوفاژِی
این موضوع مهم است که بین ریسک‌های خود اتوفاژی و خطرات مرتبط به کوشش افراد برای القاء اتوفاژی تمایز قائل شویم.
خود اتوفاژی همیشه فرآیندی مثبت نیست. مطالعات نشان داده‌اند که اتوفاژی بیش از حد ممکن است باعث کشتن سلول‌های قلب شود و دانشمندان اتوفاژی زیاده‌روانه را با برخی مشکلات قلب مرتبط دانسته‌اند.
تحقیقات در عین حال پی برده‌اند که مهار کردن اتوفاژی در موش‌ها می‌تواند باعث محدود شدن رشد تومور و بهبود پاسخگویی در مورد درمان سرطان شود. این یافته عنوانگر آن است که افزایش اتوفاژی از لحاظ نظری می‌تواند باعث بدتر شدن دورنما برای بیمار دچار سرطان شود.
بر مبنای اعلام محققان مطالعه مورد اشاره، "اتوفاژی نقشی پیچیده در سرطان ایفاء می‌کند" و "چالش‌ها و فرصت‌ها در مورد سود بردن بیشتر بیماران از این رویکرد کماکان نیاز به شناسایی دارد."
بسیاری از مردم علاقمندند تا از روزه و محدود کردن میزان کالری دریافتی برای ایجاد اتوفاژی استفاده کنند اما در مورد اثرات دقیق این رویکرد بر انسان شواهد کمی وجود دارد.

خلاصه
اتوفاژی یک فرآیند اساسی در بدن است که در آن بدن قسمت‌های آسیب دیده و غیر ضروری سلول‌ها را از بین می‌برد. شواهدی در دست است که این فرآیند می‌تواند جنبه‌های مثبت و نیز اثرات جانبی منفی در مورد سلامت داشته باشد.
اگرچه تحقیق نشان داده است که ایجاد محدودیت در خوردن غذا، ورزش و مصرف کورکومین ممکن است بر اتوفاژی تأثیرگذار باشند، بیشتر مطالعات مزبور بر حیواناتی غیر از انسان صورت گرفته‌اند.
دانشمندان هنوز تصویر واضحی از اثرات اتوفاژی بر سلامت و نیز چگونگی القاء آن توسط اشخاص در اختیار ندارند.
بنابراین هر کسی که به شکلی جدی در نظر دارد تا برای القاء اتوفاژی تغییراتی در سبک زندگی خود اعمال کند باید پیشاپیش در این مورد با پزشک مشورت نماید./


• دکتر گرانت تینسلی، ماتیو ریس
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
Autophagy: Everything you need to know
Medically reviewed by Dr. Grant Tinsley, PhD
On March 2, 2020
New —
Written by Mathieu Rees

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.