دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپوولمیا (هیپوولمی) یا کاهش شدید و ناگهانی حجم خون یا مایع لنفاوی

هیپوولمیک, خونریزی داخل شکم, ورم, برون‌ده ادراری, ادم، کم‌آبی بدن

علایم هیپوولمی و علایم شوک بسیار به یکدیگر شبیهند.

مقالات بیولوژی - بیوشیمی

در این مقاله:
• زمینه هیپوولمی
• علایم هیپوولمی
• علل هیپوولمی
• تشخیص هیپوولمی
• درمان هیپوولمی
• خلاصهوقتی مقدار مایع در سیستم داخل عروقی بسیار کم باشد این وضعیت به نام عدم کفایت حجم یا هیپوولیمیا (هیپوولمیا، هیپوولمی) شناخته می‌شود. در اکثریت موارد این وضعیت به حجم خون اشاره دارد اما می‌تواند شامل مایع لنفاوی نیز باشد. این مقاله بر هیپوولمی در پیوند با حجم خون مرتبط به فضای در دسترس درون سیستم گردش خون تمرکز دارد.
نیاز هر کسی به مایع بسته به توده عضلانی بدون چربی، سلامت قلبی عروقی، چربی بدن، و برخی متغیرهای دیگر اندکی متفاوت است. هیپوولمی دارای نشانه‌های بالینی است اما این احتمال هست که شخص پیش از بروز نشانه‌های بالینی هیپوولمی تا 30 درصد مجموع حجم خون در گردش خود را از دست بدهد.


زمینه
بدن اساساً یک کیسه (یا چندین کیسه) مایع است. هر سلول بدن دارای یک غشاء خارجی است که با مایع پر شده است، و درون تمامی سلول‌ها ساختارهایی هستند که برای عملکرد سلول ضروری‌اند. سلول‌ها بافت‌ها را تشکیل می‌دهند، که بسیاری از آنها در ساختارهای مختلفی سازماندهی شده‌اند که یا مجرای عبور مایع یا حامل آن هستند.
تمامی این مایع بر پایه آب است و برای ایجاد تعادل میان نمک‌ها و ذرات داخل آنها باید آب کافی وجود داشته باشد. وقتی بدن نیاز به ایجاد تعادل مایعات داشته باشد آب و نمک از سلولی به سلول دیگر و همچنین داخل جریان خون و خارج آن جابجا می‌شوند.
وقتی بدن به میزان کافی سیراب می‌شود و حجم کافی مایع برای پر کردن فضای گردش خون در در دسترس است، سیستم‌های بدن معمولاً از کارکرد بهینه برخوردار می‌شوند.
به هر حال وقتی فضای گردش خون در پیوند با مایع در دسترس بیش از حد بزرگ باشد این وضعیت به نام هیپوولمی شناخته می‌شود.
فقدان حجم مزبور بر توانایی بدن در پر کردن مناسب بافت‌ها با خون، اکسیژن، و مواد مغذی تأثیر منفی می‌گذارد. پرفیوژن (پر کردن) ناکافی اختلالی است که به نام شوک شناخته می‌شود. هیپوولمی و شوک بسیار به هم مرتبطند.


علایم هیپوولمی
علایم هیپوولمی و علایم شوک بسیار به یکدیگر شبیهند. وقتی حجم خون کاهش می‌یابد، بدن جبران آن را از طریق محدود کردن رگ‌های خونی شروع می‌کند. فشردگی رگ‌های خونی فضای در دسرتس سیستم قلبی عروقی را محدودتر می‌کند، که این به معنی آن است که حجم خون مرتبط برای ایجاد فشار و پر کردن بافت‌ها متناسب است.
این شانت‌های خون از بخش‌های دیستال بدن (که معمولاً پوست است) دور می‌شوند و نتیجه این فرآیند تغییر رنگ و کمتر ملموس بودن گرما است (خنکی و رنگ‌پریدگی پوست). ضربان قلب برای افزایش خون در گردش خون سریع‌تر می‌شود و فشار خون برای انحراف حجم خون از دست رفته (و فشار خون) در فضای عروقی افزایش می‌یابد. در این نقطه، اغلب تغییر کمی در فشار خون قابل اندازه‌گیری وجود دارد.
اگر علت هیپوولمی برطرف نشود و کاهش حجم مایع در بدن ادامه یابد، بدن از طرق زیر پاسخ خواهد داد:
• تعریق
سبکی سر
• گیجی
خستگی مفرط
• کاهش فشار خون
اگر هیپوولمی بدون درمان رها شود و علت آن برطرف نگردد بیمار ممکن است هشیاری خود را از دست بدهد.


علل هیپوولمی
عموماً 60 درصد بدن مردان از مایع تشکیل شده است حال آنکه این رقم در زنان تقریباً 50 درصد است.
چند راه برای از دست رفتن حجم مایع وجود دارد. تعریق، تکرر ادرار، استفراغ، یا اسهال همگی می‌توانند به کاهش سریع آب بدن منجر شوند. اگر مایع به شکل متناسب از طریق نوشیدن آب جایگزین نشود، شخص ممکن است دچار دهیدراسیون و در نهایت هیپوولمیک شود.
خونریزی شایع‌ترین علت هیپوولمی است. در واقع، کاهش مستقیم خون به سرعت هیپوولمی ایجاد می‌کند.
محدوده خونریزی ممکن است داخلی (مثل مورد خونریزی داخل شکم)، دستگاه گوارش (خونریزی داخل معده، مری یا روده) یا خارجی باشد. در موارد خونریزی داخلی یا گوارشی گاهی اوقات نشانه‌ها و علایم هیپوولمی بیش از مشاهده خود خونریزی نخستین نشانگرهای کاهش خون محسوب می‌شوند.
خروج خون از جریان خون نیز می‌تواند باعث هیپوولمی شود. دهیدراسیون شدید می‌تواند به هیپوولمی منجر گردد زیرا بافت‌ها آب را برای تعادل حجم از دست رفته از جریان خون بیرون می‌کشند. حتی بیمار دچار ادم (ورم) شدید در اندام‌ها - مثل مورد بیمار دچار نارسایی احتقانی قلب - ممکن است به هیپوولمی مبتلاء گردد.
حتی با وجود داشتن مقدار بیش از حد مایع در بدن (که نتیجه آن ورم است)، بیمار ممکن است فاقد مایع کافی در سیستم قلبی عروقی باشد. این وضعیت به هیپوولمی منجر می‌شود.
اگر مقدار مایع در بدن تغییر نکند اما اندازه سیستم قلبی عروقی بزرگ شود، بیمار ممکن است هیپوولمی مرتبط به این وضعیت را تجربه کند. در این مورد، چرخش یا کاهش مایع مطرح نیست، اما افزایش ناگهانی فشار در رگ‌های خونی به همان کاهش فشار و پرفیوژن مشابه هیپوولمی منجر می‌شود. این موضوع علت از دست رفتن هشیاری بیمار در طول سنکوپ یا غش کردن است.


تشخیص هیپوولمی
هیچ تست قطعی خون برای هیپوولمی وجود ندارد. برای تشخیص هیپوولمی به ارزیابی بالینی نیاز است. نشانه‌های حیاتی شامل فشار خون، ضربان قلب، زمان پر شدن مجدد مویرگ‌ها (میزان زمان مورد نیاز برای برگشت رنگ به ناخن انگشتان پس از فشار دادن آنها - هر قدر سریع‌تر، بهتر)، و نرخ سیستم تنفسی همگی سرنخ‌هایی در مورد حجم خون مرتبط به قابلیت قلبی عروقی محسوب می‌شوند.
در کوران گرفتن شرح حال پزشکی و معاینه بالینی، پزشک ممکن است در مورد مایع دریافتی، سابقه استفراغ و اسهال، و برون‌ده ادراری سؤال کند. در عین حال ممکن است نیاز باشد که فشار خون و نبض بیمار در حالت درازکش، نشسته، و ایستاده گرفته شود. تغییرات علایم حیاتی بین این وضعیت‌ها می‌تواند نشان دهنده وجود هیپوولمی باشد.


درمان هیپوولمی
مایع درمانی راه مداوای هیپوولمی است. در مورد از دست رفتن خون به شکل مستقیم، تزریق خون برای موارد شدید ممکن است ضرورت یابد. از سوی دیگر، احتمال تزریق داخل وریدی ممکن است مطرح شود. مهم‌ترین درمان تصحیح علت زمینه‌ای هیپوولمی است.


خلاصه
هیپوولمی می‌تواند به شوک هیپوولمیک منجر شود و شوک بسیار خطرناک است. اگر شما مایعات کافی دریافت نمی‌کنید و دچار خونریزی هستید (حتی یک خونریزی بینی ساده که بند نمی‌آید) و دچار احساس گیجی، ضعف، یا تهوع شده‌اید بهترین کار مراجعه فوری به پزشک است. مداخله به موقع بهترین راه تشخیص و درمان هیپوولمی است./هیپوولمیا (هیپوولمی) یا کاهش شدید و ناگهانی حجم خون یا مایع لنفاوی
راد بروهارد، دکتر مایکل منا
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
An Overview of Hypovolemia
By Rod Brouhard, EMT-P
Medically reviewed by Michael Menna, DO
Updated on January 28, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

دکتر فریدون علا: انگیزه‎ای بالاتر از عشق نیست!

افزایش میزان بیلی‎روبین: علایم و آزمایش‎ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.