plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عفونت انگلی لیشمانیازیس (لیشمانیاز)

لیشمانیازیس پوستی-مخاطی, لیشمانیازیس  احشایی, امفوتریسین B, سدیم استیبوگلوکونات, پارومومایسین, میلتفوسین

"پزشکان بدون مرز" لیشمانیازیس را یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مورد غفلت قرار گرفته مناطق گرمسیری می‌دانند

لیشمانیازیس [لیشمانیاز] یک بیماری انگلی است که توسط پارازیت (انگل) لیشمانیا ایجاد می‌شود. این انگل به طور معمول در پشه‌های خاکی آلوده زندگی می‌کند. انسان ممکن است بر اثر گزش یکی از این حشرات آلوده به لیشمانیازیس مبتلاء شود. پشه‌های خاکی که حامل انگل مورد بحث هستند عموماً در محیط‌های گرمسیری و تحت گرمسیری زندگی می‌کنند. اپیدمی‌های مهلک این بیماری در برخی نواحی آسیا، شرق آفریقا، و آمریکای جنوبی بروز کرده است. نواحی آلوده اغلب دورافتاده و بی‌ثبات هستند و منابع برای درمان این بیماری محدود است. "پزشکان بدون مرز" لیشمانیازیس را یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مورد غفلت قرار گرفته مناطق گرمسیری می‌دانند. 

سیکلوسپوریازیس، عفونت انگل سیکلوسپورا

 نفخ، گاز، تهوع ، استفراغ ، خستگی مفرط ، تب ، عدم اشتها، کاهش وزن

در صورت عدم درمان علایم سیکلوسپوریازیس ممکن است به مدت چند هفته تا چند ماه یا حتی بیشتر ادامه پیدا کند.

سیکلوسپوراها انگل‌های ریز تک-سلولی هستند. آنها را فقط با استفاده از میکروسکپ می‌توان دید. سیکلوسپورا از طریق انسان و حیوان قابل منتقل می‌شود. این انگل باعث ایجاد نوعی بیماری گوارشی به نام سایکلوسپوریاسیس [سیکلوسپوریازیس] می‌شود. شخص ممکن است بدون اینکه موضوع را بداند دچار عفونت سیکلوسپورا شده باشد. این انگل یک علت ایجاد اسهال مسافران محسوب می‌شود. عفونت‌های سیکلوسپورا بیشتر در مناطق گرم و استوایی شایعند. به هر حال، احتمال ابتلاء به این عفونت در هر نقطه از دنیا وجود دارد. سیکلوسپورا یک نوع انگل (پارازیت) است. نام کامل آن سیکلوسپورا کایتاننسیس است. 

بیلهارزیا یا تب حلزون

یمن، اسهال، سرکاریا، یبوست، خون در مدفوع، اولسر روده، فیبروز کبد، پرازیکوانتل

بیلهارزیا یا "تب حلزون" نوعی بیماری است که توسط یک کرم انگلی ایجاد می‌شود

بیلهارزیا یا "تب حلزون" نوعی بیماری است که توسط یک کرم انگلی ایجاد می‌شود. کرم یا فلوک مزبور چند نوع مختلف دارد. این کرم به شکل ترجیحی روده‌ها و سیستم ادراری را درگیر می‌کند، اما از آنجا که در عروق خونی زندگی می‌کند، می‌تواند برای دیگر سیستم‌های بدن نیز مضر باشد.WHO بیلهارزیا را - که اکنون غالباً زیر عنوان شیستوزومیازیس شناخته می‌شود - به عنوان یک بیماری حاد و نیز مزمن توصیف می‌کند. علایم در واکنش بدن نسبت به حضور انگل بروز می‌کنند اما عوارض ناشی از بیماری می‌توانند طولانی مدت باشند. این بیماری می‌تواند بر قسمت‌های مختلف بدن شامل ریه‌ها، سیستم عصبی، و مغز تأثیر بگذارد. ناحیه آسیب دیده به نوع انگل مبتلابه بیمار بستگی دارد.

عفونت انگلی ژیاردیا (ژیاردیازیس)

سکس مقعدی، دهیدراسیون، نارسایی رشد، عدم تحمل لاکتوز، مترونیدازول، تینیدازول، نیتازوکسانید

برخی از مردم دچار عفونت ژیاردیا هرگز نشانه‌ها و علایم آن را تجربه نمی‌کنند

ژیاردیازیس [جایاردایاسیس یا عفونت ژیاردیا] یک عفونت روده‌ای است که با کرامپ شکم، نفخ، تهوع و دوره‌های طغیان اسهال آبکی مشخص می‌شود. عفونت ژیاردیا توسط یک انگل (پارازیت) میکروسکپی ایجاد می‌گردد که در سراسر جهان به ویژه در نواحی دچار فقر بهداشتی و فاقد آب سالم، یافت می‌شود. عفونت ژیاردیا یکی از شایع‌ترین علل بیماری قابل انتقال توسط آب در سطح ایالات متحد آمریکا است. این انگل‌ها در آبراهه‌های مناطق روستایی و دریاچه‌ها یافت می‌شوند اما در عین حال در سیستم آبرسانی شهر، استخرهای شنا، تالاب‌ها و چاه‌ها نیز وجود دارند. عفونت ژیاردیا می‌تواند از طریق غذا و تماس شخص به شخص منتقل شود.

عفونت انگلی شایع بلاستوسیستیس هومینیس

سولفامتوکسازول، تریمپتوپریم، باکتریم، سپترا، پارومومایسین، نیتازوکسانید

بلاستوسیستیس هومینیس شایع است و هر کسی ممکن است این ارگانیسم را در مدفوع خود داشته باشد

بلاستوسیستیس هومینیس یک اندامگان میکروسکپی است که گاهی از اوقات در مدفوع مردمی که آب یا غذای آلوده خورده‌اند مشاهده می‌شود. بلاستوسیستیس هومینیس ممکن است در مردم سالمی که دچار علایم گوارشی نیستند یافته شود، و همچنین گاهی از اوقات در مدفوع مردم دچار اسهال، درد شکم یا دیگر مشکلات گوارشی وجود دارد. محققان به طور کامل با نقش بلاستوسیستیس هومینیس، اگر نقشی داشته باشد، در ایجاد بیماری آشنا نیستند. برخی اشکال این ارگانیسم ممکن است بیشتر محتمل باشد که با یک عفونت دارای علایم مرتبط گردد. در اکثریت موارد بلاستوسیت بدون ایجاد ضرر صرفاً در دستگاه گوارش انسان زندگی می‌کند.

عفونت انگلی کریپتوسپوریدیوم یا کریپتوسپوریدیوزیس

کشت مدفوع، نیتازوکسانید، ازیترومایسین، عامل‌های ضد موتیلیتی

در بیشتر افراد سالم عفونت کریپتوسپوریدیوم یک دوره طغیان اسهال آبکی ایجاد می‌کند

عفونت کریپتوسپوریدیوم (کریپتوسپوریدیوزیس) نوعی بیماری است که توسط انگل‌های تک-سلولی کوچکی به نام کریپتوسپوریدیا ایجاد می‌شود. وقتی کریپتوسپوریدیا وارد بدن می‌شود، وارد روده کوچک شده و سپس داخل دیواره روده نقب می‌زند. در مرحله بعد انگل به داخل مدفوع ریزش می‌کند. در بیشتر افراد سالم عفونت کریپتوسپوریدیوم یک دوره طغیان اسهال آبکی ایجاد می‌کند. این عفونت معمولاً در طول یک تا دو هفته از بین می‌رود. اگر کسی دچار مشکلات سیستم ایمنی باشد، عفونت کریپتوسپوریدیوم می‌تواند در صورت عدم درمان به تهدیدی برای زندگی تبدیل می‌شود.

توکسوپلاسموسیس [توکسوپلاسموز] و گربه

 اسپلنومگالی، هپاتومگالی، HIV، توکسوپلاسما گوندی، داروهای استروئیدی، داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، آمنیوسنتز

هر کسی ممکن است به توکسوپلاسموز مبتلاء شود. این انگل در سراسر جهان وجود دارد

توکسوپلاسموسیس [توکسوپلاسموز] نوعی بیماری است که بر اثر عفونت با انگل توکسوپلاسما گوندی، یکی از فراوان‌ترین انگل‌ها در سطح جهان، ایجاد می‌شود. عفونت به طور معمول بر اثر خوردن گوشت آلوده نیم‌پز، تماس با مدفوع گربه عفونی شده یا از طریق انتقال از مادر به فرزند در طول بارداری ایجاد می‌گردد. توکسوپلاسموز ممکن است در برخی از مبتلایان علایم شبه آنفولانزا ایجاد کند اما بیشتر مردم آلوده شده هرگز علامت یا نشانه‌ای را تجربه نمی‌کنند. در مورد نوزادان متولد شده از مادر دچار عفونت و مردم دچار ضعف سیستم ایمنی، توکسوپلاسموز می‌تواند به عواقب جدی منجر شود. اگر شخص از نظر کلی سالم بوده و مبتلاء به توکسوپلاسموز تشخیص داده شود، احتمالاً نیازی به درمانی جز مدیریت محافظه‌کارانه وضعیت نخواهد داشت.

مقالات دیگر...