دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عفونت انگلی لیشمانیازیس (لیشمانیاز)

سیستم ایمنی, DNA, امفوتریسین B, امبیسوم, پارومومایسین, سدیم  استیبوگلوکونات, میلتفوسین, ایمپاویدو

لیشمانیازیس در 3 شکل بروز می‌کند: پوستی (جلدی)، احشایی، و پوستی-مخاطی

مقالات انگل‌شناسی

• انواع لیشمانیازیس کدامند؟
• چه چیز باعث لیشمانیازیس می‌شود؟
• چه کسی در ریسک ابتلاء به لیشمانیازیس قرار دارد؟
• علایم لیشمانیازیس کدامند؟
• لیشمانیازیس چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• درمان لیشمانیازیس
• پیامدهای بالقوه لیشمانیازیس کدامند؟
• چگونه می‌توانیم از لیشمانیازیس پیشگیری کنیم؟
• چشم‌انداز درازمدت برای لیشمانیازیسلیشمانیازیس [لیشمانیاز] یک بیماری انگلی است که توسط پارازیت (انگل) لیشمانیا ایجاد می‌شود. این انگل به طور معمول در پشه‌های خاکی آلوده زندگی می‌کند. انسان ممکن است بر اثر گزش یکی از این حشرات آلوده به لیشمانیازیس مبتلاء شود.
پشه‌های خاکی که حامل انگل مورد بحث هستند عموماً در محیط‌های گرمسیری و تحت گرمسیری زندگی می‌کنند. اپیدمی‌های مهلک این بیماری در برخی نواحی آسیا، شرق آفریقا، و آمریکای جنوبی بروز کرده است.
نواحی آلوده اغلب دورافتاده و بی‌ثبات هستند و منابع برای درمان این بیماری محدود است. "پزشکان بدون مرز" لیشمانیازیس را یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مورد غفلت قرار گرفته مناطق گرمسیری می‌دانند. سازمان مزبور همچنین عنوان می‌کند که این بیماری از نظر علل مرگزای انگلی پس از مالاریا در رتبه دوم قرار دارد.


انواع لیشمانیازیس کدامند؟
لیشمانیازیس در 3 شکل بروز می‌کند: پوستی (جلدی)، احشایی، و پوستی-مخاطی. گونه‌های مختلف انگل لیشمانیا با هر شکل مرتبط شده‌اند. کارشناسان بر این اعتقادند که در حدود 20 گونه لیشمانیا وجود دارد که می‌توانند بیماری مزبور را به انسان انتقال دهند.

لیشمانیازیس پوستی [سالک]
لیشمانیازیس پوستی باعث ایجاد اولسرهایی روی پوست می‌شود. لیشمانیازیس پوستی شایع‌ترین شکل لیشمانیازیس است. بسته به شخص درگیر بیماری ممکن است در تمامی موارد به درمان نیاز نباشد، اما درمان می‌تواند روند التیام را بهبود بخشیده و از پیامدهای بیماری پیشگیری کند.

لیشمانیازیس پوستی-مخاطی
یک شکل نادر لیشمانیازیس یعنی لیشمانیازیس پوستی-مخاطی بر اثر شکل پوستی انگل مزبور ایجاد شده و می‌تواند ماه‌ها پس از التیام زخم‌های پوست بروز کند.
در این نوع لیشمانیازیس، انگل به بینی، گلو، و دهان سرایت می‌کند. این وضعیت قادر است تا به تخریب موضعی یا کامل غشاهای مخاطی در نواحی مورد اشاره منجر گردد.
اگرچه لیشمانیازیس پوستی-مخاطی معمولاً به عنوان یک زیرمجموعه لیشمانیازیس پوستی تلقی می‌شود، بیماری جدی‌تری است. این بیماری خود به خود بهبود نمی‌یابد و نیازمند درمان است.

لیشمانیازیس احشایی
لیشمانیازیس احشایی گاهی از اوقات به نام لیشمانیازیس سیستمیک یا کالا ازار شناخته می‌شود.
این بیماری معمولاً به فاصله دو تا هشت ماه پس از گزش پشه‌های خاکی بروز می‌کند. بیماری مزبور به ارگان‌های داخلی مثل طحال و کبد آسیب می‌زند. این بیماری همچنین بر مغز استخوان، و نیز سیستم ایمنی از طریق صدمه به این ارگان‌ها تأثیرات منفی دارد.
در صورت عدم درمان بیماری مزبور تقریباً در تمامی موارد کشنده خواهد بود.


چه چیز باعث لیشمانیازیس می‌شود؟
لیشمانیازیس بر اثر انگل‌های پروتوزوان موجود در گونه‌های لیشمانیا ایجاد می‌شود. شخص بر اثر گزش توسط پشه‌های خاکی آلوده به این بیماری مبتلاء می‌گردد.
انگل لیشمانیا در بدن حشره ماده زندگی می‌کند و تکثیر می‌شود. این حشره بیشترین فعالیت خود را در محیط‌های مرطوب در طول ماه‌های گرم سال و شب‌ها، از غروب تا صبحگاه دارد. حیوانات اهلی مثل سگ، می‌توانند به عنوان میزبان برای انگل مزبور عمل کنند. انتقال بیماری می‌تواند از طریق حیوان – پشه خاکی - انسان صورت گیرد.
انسان‌ها نیز می‌توانند انگل را از طریق انتقال خون یا استفاده مشترک از سرنگ بین خود منتقل کنند. در برخی نقاط جهان، امکان انتقال از طریق مسیر انسان به پشه خاکی به انسان وجود دارد.


چه کسی در ریسک ابتلاء به لیشمانیازیس قرار دارد؟

جغرافیا
این بیماری مگر در قطب جنوب و استرالیا در تمامی مناطق جهان وجود دارد. در هر حال، حدود 95 درصد موارد پوستی این بیماری (سالک) در مناطق زیر بروز می‌کند:
• آمریکا
• آسیای مرکزی
• منطقه مدیترانه
• خاور میانه
در سال 2015 بیش از 90 درصد موارد احشایی بیماری در مناطق زیر بروز کرده بود:
• برزیل
• اتیوپی
• هندوستان
• کنیا
• سومالی
• سودان جنوبی
• سودان
اگر کسی در مناطق گرمسیری یا تحت گرمسیری زندگی یا به آنجاها سفر کند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به لیشمانیازیس قرار خواهد داشت. عوامل زیست‌محیطی و اقلیمی بر گسترش این بیماری بسیار مؤثرند.

وضعیت‌ اجتماعی-اقتصادی
بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی، تنگدستی یک عامل تعیین کننده در مورد بیماری لیشمانیازیس است. از این گذشته لیشمانیازیس اغلب در جاهایی که شرایط زیر عمومیت دارد بروز می‌کند:
• سوء تغذیه
• قحطی
• فقدان منابع مالی
• مهاجرت‌های بزرگ مردم بر اثر شهرنشینی، موقعیت‌های اضطراری، جنگ، تغییرات زیست‌محیطی و تغییرات اقلیمی

عفونت‌های دیگر
مردم دچار ضعف سیستم ایمنی در معرض افزایش ریسک ابتلاء به لیشمانیازیس قرار دارند.
HIV می‌تواند بر انتقال لیشمانیازیس تأثیر بگذارد و ریسک لیشمانیازیس احشایی را افزایش دهد. HIV و لیشمانیازیس بر سلول‌های مشابهی در سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارند.
افراد آلوده به HIV اغلب به لیشمانیازیس آلوده می‌شوند. در بخش‌هایی از اتیوپی برآوردها حاکی از آلودگی همزمان 35 درصد مردم به لیشمانیازیس و HIV است.


علایم لیشمانیازیس کدامند؟
مردم ممکن است برای دوره‌های طولانی حامل لیشمانیا باشند و بیمار نشوند. علایم به شکل بیماری بستگی دارند.

لیشمانیازیس پوستی
علامت اصلی این اختلال اولسرهای پوستی بی‌درد است. علایم پوستی ممکن است در طول چند هفته پش از گزش توسط حشره آلوده بروز کنند. به هر حال، گاهی از اوقات این علایم تا ماه‌ها یا سال‌ها ظاهر نمی‌شوند.

لیشمانیازیس پوستی-مخاطی
در افراد دچار این شکل از بیماری مزبور، علایم معمولاً به فاصله 1 تا 5 سال از بروز ضایعات پوستی ظاهر می‌شوند. اینها مقدمتاً به شکل اولسرهایی در دهان و بینی یا روی لب‌های شخص مبتلاء بروز می‌کنند.
دیگر علایم ممکن است شامل موارد زیر باشند:
آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
خونریزی بینی
• مشکلات تنفسی

لیشمانیازیس احشایی
در این نوع از لیشمانیازیس علایم اغلب تا ماه‌ها پس از گزش پشه خاکی ایجاد نمی‌شود. بیشتر موارد دو تا 6 ماه پس از بروز عفونت آشکار می‌شوند. نشانه‌ها و علایم متداول شامل موارد زیر است:
کاهش وزن
• ضعف
تب که برای هفته‌ها تا ماه‌ها ادامه می‌یابد
اسپلنومگالی
هپاتومگالی
• کاهش تولید سلول‌های خون
• خونریزی
• عفونت‌های دیگر
ورم گره‌های لنفاوی


لیشمانیازیس چگونه تشخیص داده می‌شود؟
این موضوع مهم است که شما به پزشک خود موضوع زندگی در کشورهای دچار شیوع لیشمانیازیس یا سفر به آنجاها را اطلاع دهید. به این طریق پزشک خواهد دانست که باید شما را در مورد انگل مورد بحث تست کند. اگر کسی دچار لیشمانیازیس باشد، پزشک تست‌های دیگری را برای تعیین گونه لیشمانیای مسبب بیماری انجام خواهد داد.

تشخیص لیشمانیازیس پوستی
پزشک ممکن است مقدار کمی از پوست را برای بیوپسی بردارد یا با خراش دادن زخم‌ها نمونه‌گیری کند. پزشکان اغلب به دنبال DNA یا ماده ژنتیکی انگل خواهند بود. آنان می‌توانند طیفی از روش‌ها را برای شناسایی گونه مسبب بیماری شناسایی کنند.

تشخیص لیشمانیازیس احشایی
بسیاری مواقع مردم گزش پشه خاکی را به خاطر نمی‌آورند. این موضوع می‌تواند کار تشخیص بیماری مزبور را با مشکل مواجه کند.
تاریخچه سفر به نواحی دچار لیشمانیازیس یا زندگی در آنجاها می‌تواند مفید باشد. پزشک ممکن است در ابتدا معاینه بالینی را برای بررسی بزرگ شدن طحال یا کبد انجام دهد. پزشک در مرحله بعد ممکن است بیوپسی مغز استخوان انجام داده برای ارزیابی نمونه خون بگیرد.
طیفی از تست‌های تخصصی به تشخیص این بیماری کمک می‌کنند. رنگ‌آمیزی‌های شیمیایی مغز استخوان می‌توانند به شناسایی سلول‌های ایمنی آلوده شده توسط انگل کمک کنند.


درمان لیشمانیازیس
داروهای ضد انگل مثل امفوتریسین B (امبیسوم)، این بیماری را درمان می‌کنند. پزشک ممکن است داروهای دیگری را بر مبنای نوع لیشمانیازیس مبتلابه بیمار تجویز کند.

لیشمانیازیس پوستی
زخم‌های جلدی اغلب بدون درمان بهبود می‌یابند. در هر حال، درمان می‌تواند باعث سرعت التیام، کاهش جای زم، و کاهش ریسک افزایش بیماری گردد. هر اولسر پوست که سبب بدشکلی شود ممکن است نیاز به جراحی پلاستیک داشته باشد.

لیشمانیازیس پوستی-مخاطی
این ضایعات خود به خود برطرف نمی‌شوند. آنها همیشه به درمان نیاز دارند. امفوتریسین B لیپوزومی و پارومومایسین می‌توانند لیشمانیازیس پوستی-مخاطی را درمان کنند.

لیشمانیازیس احشایی
در مورد لیشمانیازیس احشایی همیشه به درمان نیاز است. چند دارو در این مورد در دسترسند. عموماً از داروهایی مثل سدیم استیبوگلوکونات (پنتوستام)، امفوتریسین B، پارومومایسین و میلتفوسین (ایمپاویدو) استفاده می‌شود.


پیامدهای بالقوه لیشمانیازیس کدامند؟
پیامدهای لیشمانیازیس پوستی ممکن است موارد زیر را شامل گردد:
• خونریزی
• عفونت‌های دیگر به علت ضعف سیستم ایمنی، که می‌توانند کشنده باشند
• از ریخت افتادن
لیشمانیازیس احشایی اغلب کشنده است زیرا بر ارگان‌های داخلی و سیستم ایمنی بیمار تأثیر منفی دارد. اگر کسی دچار HIV یا AIDS باشد، ریسک ابتلاء به بیماری مورد بحث بیشتر خواهد بود. ابتلاء به دو عفونت مزبور همچنین دوره لیشمانیازیس را بغرنج‌تر کرده و همین تأثیر را در مورد درمان بیماری دارد.


چگونه می‌توانیم از لیشمانیازیس پیشگیری کنیم؟
در حال حاضر هیچ واکسن یا دارویی برای پیشگیری از لیشمانیازیس وجود ندارد. تنها راه پیشگیری از لیشمانیازیس اجتناب از گاز گرفته شدن توسط پشه خاکی است.
برای پیشگیری از گزش حشره مردم می‌توانند از موارد زیر استفاده کنند:
• پوشیدن لباس‌هایی که بیشتر سطح پوست بدن را در حد امکان بپوشاند. کلاه‌های لبه پهن، پیراهن‌های آستین بلند و جوراب‌های بلند قابل توصیه هستند.
• استفاده از دفع کننده حشرات برای هر قسمت در معرض رویت پوست در زیر شلوار و پیراهن. مؤثرترین دفع کننده در این مورد محصولات حاوی DEET است.
• اسپری کردن محیط خواب داخلی با حشره‌کش.
• خوابیدن در سطوح بالاتری از ساختمان. حشره مزبور در پرواز ضعیف است.
• اجتناب از حضور در فضای بیرون در فاصله شامگاه تا سحرگاه. در این بازه زمانی حشره خاکی بیش از همیشه فعال است.
• استفاده از پرده و تهویه هوا برای فضای داخلی تا حد امکان. استفاده از پنکه می‌تواند پرواز را برای مگس شنزار مشکل‌تر کند.
• استفاده از پشه‌بند. پشه خاکی کوچک‌تر از پشه است، بنابراین نیاز است که پشه‌بند به زیر بستر برود. در صورت امکان توری را باید با حشره‌کش حاوی پیرتروئید اسپری کرد.
برای سفر به مناطق با ریسک بالای ابتلاء به لیشمانیازیس مردم باید توری، حشره‌کش و دفع کننده حشرات تهیه کنند.


چشم‌انداز درازمدت برای لیشمانیازیس
زخم‌های ناشی از بیماری می‌توانند جای زخم دایمی و بدشکلی ایجاد کنند. درمان ممکن است شدت این علایم را کاهش دهد.
دارو می‌تواند بیماری مزبور را معالجه کند. در هر حال، درمان زمانی مؤثر است که پیش از بروز صدمات گسترده در سیستم ایمنی شروع شود.
لیشمانیازیس احشایی در صورت عدم درمان کامل اغلب در طول دو سال بیماران را خواهد کشت./عفونت انگلی لیشمانیازیس (لیشمانیاز)
دکتر جودیت مرسین، ژاکلین کافاسو
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Healthline
Leishmaniasis
Medically reviewed by Judith Marcin, MD —
Written by Jacquelyn Cafasso —
Updated on August 22, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.